Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Реставрация
Автор: violator   
Дата:   16-04-13 21:12

Нека тази тема събере въпроси, практически съвети и опит при реставриране на филмови фотоапарати и изобщо всякаква фотографска техника.


Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   16-04-13 21:31

Аз търся Канада балсам за слепване на лещи. Трябват ми само няколко капки. Ако има някой от Пловдив...
Не спамя, може да се счита за полезно инфо, че лещите се слепват с Канада балсам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: violator   
Дата:   16-04-13 21:51

Ето и конкретен мой въпрос..

Имам Agfa Isolette II, с много добър външен вид, без ръжда, разлепвания и механични повреди по тялото. Оптиката и механиката на обектива също не правят изключение. Единсвено по върховете на сгъвките от мехчето се забелязват съвсем малки пукнатини. Камерата е от версиите с лъскав мех, изработен от плат и полимерно покритие.


Въпросът ми е с какво бих могъл да запуша тези пукнатини и евентуално колко ще е ефективно това.


Към момента съм залепил черна силиконова лепенка, но искам да реша проблема по друг начин, без да нарушавам автентичния вид на камерата.


Ето тест на обектива.


https://imageshack.us/a/img401/3513/dsc2100w700.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: violator   
Дата:   16-04-13 21:56

Смяната на мехчето също е вариант, но тогава въпроса ми е от къде.

deyan_de, не спамиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: quazimodo   
Дата:   16-04-13 22:13

М.Ф.Яковлев - Ремонт фотоаппаратов 1962г. и И.С.Майзенберг - Устройство и ремонт фотоаппаратов 1964г. Настолните библии поне що се отнася до руската техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   16-04-13 22:33

М.Ф.Яковлев - Ремонт фотоаппаратов 1962г

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: my.point.of.view   
Дата:   16-04-13 22:52

Канадски балсам.
Мехове има в интернет, можете да си поръчате да ви направят.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   16-04-13 22:55

Не разбрах за канадския балсам

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: quazimodo   
Дата:   16-04-13 23:00

Предполагам, че това, което се предлага като канадски балсам за микроскопи е същото. Една софийска фирма го предлага, но няма данни за цена и количество. Мога да пусна на лични телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   16-04-13 23:23

Има на доста места, но продават по 60 по 100ml, а са необходими само няколко капки за да се получи емулсия и да се слепят лещите.Един колега сега ми писа,че ще ми даде за което му благодаря...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: violator   
Дата:   17-04-13 07:42

Благодаря за книжката. Там предлагат решение на въпроса ми. Попаднах и на този линк . Смятам да изпробвам варианта с черен силикон.


Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   17-04-13 07:48

Сложи го само от вътрешната страна за да се запази вида на меха, освен ако не е голяма пролуката

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: quazimodo   
Дата:   17-04-13 08:41

Да де, ама силикона има някакъв обем, и като се положи от вътрешната страна на мехчето дали няма да създава напрежение при сгъването?

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: violator   
Дата:   17-04-13 12:50

Мисля, че няма да има проблем с обема. Разчитам, че ще навлезе между влакната на плата от вътрешната страна, без да се натрупва на слой с голяма дебелина.


Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: RazorJack   
Дата:   17-04-13 13:35

може би тук е момента да попитам. ФЕД3, всичко му работи на скорости над 1/125, но при по-бавните скорости пердето не се връща достатъчно бързо а се влачи няколко секунди. Предполагам трябва някаква смазка да се капне просто? Лесен ли е ремонта на това и какво трябва да се направи или да не се занимавам?

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: prisonbreak   
Дата:   17-04-13 14:55

Аз пък имам ZENIT XP-12 на който не му бачката скоростите.Пердето си клапка по един и същ начин, незавими от показанията на врътката.. ?

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   17-04-13 15:01

Според мен апарати като Зенит XP-12 и Фед3 няма смисъл да се ремонтират, защото могат да се купят в повечето случаи на по ниска цена от стойността на ремонта.
ОБАЧЕ, ако имат сантиментална стойност нещата са съвсем други...

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: Kolev68   
Дата:   17-04-13 15:25


http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/554643_565940086761108_1036088768_n.jpg


Аз имам същия проблем с меха на Zeiss ,Това е първи успешен тест за нагъване на мех .

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: quazimodo   
Дата:   17-04-13 16:39

prisonbreak, ти на звук ли проверявяш скоростите или срещу силна светлина? И аз имам 12ХР, и когато го поставя без обектив срещу по-силна светлина виждам как само на 1/30, която е и синхроскоростта на Зенита, при щракане се очертава цялото кадрово прозорче. При по-високите скорости се вижда все по-къс проблясък без пълните очертания на прзорчето. Естествено това е мнооооого субективна преценка и истинската проверка е с филм и външен светломер. Имаше и някакви системки със светодиоди за проверка на скоростите, но на живо не съм виждал такова нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: violator   
Дата:   18-04-13 09:02

Kolev68, много добре се е получило мехчето [smilie24]

Вчера запълних дупчиците с черен силикон. Нанесох го от външната страна, като внимателно отстраник излишното количесвто. Цвета му се слива с цвета на мехчето и трудно се забелязва кърпеното. Видимо, при тест със светкавица всичко изглежда наред. Надявам се да издържи и на многократно сгъване. Иска ми се още днес да разходя камерата със зареден филм, но след малко изчезвам за работа, а после... после :(.. на зъболекар...

аа.. силикона е Akfix HT300


Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: MikeDimit   
Дата:   18-04-13 09:33

И на моя ФЕД-3 има проблем на ниските скорости. На 1/30 пердето се забавя , ако съм задържал пръст на спусъка. Телеметриката лъже. По принцип са лесни повреди за отстраняване ( чети тук за ремонт на съветските апарати по теми http://rangefinder.ru/
), но лично аз предпочитам да го дам на Наско.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: turntablism   
Дата:   19-04-13 11:28

Затвора най-точно се проверява със специална установка за целта :) Моята представлява източник на светлина, сензор, контролер и необходими сметки и компенсации отнасящи се към времето за реакция на сензора...
prisonbreak имаш ЛС

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: h_bio   
Дата:   19-04-13 11:36

Във всяка микробиологична лаборатория има канадски балсам или други имерсионни масла, които ще свършат работа. Специално за Пловдив - нямаш ли някой познат в медицинския университет, ВИХВП или ПУ?

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: deyan_de   
Дата:   19-04-13 12:02

Нямам,но вече намерих от еди колега и чакам да ми изпрати.С други смоли не искам, защото апарата е бил фабрично с канада балсам и искам да си е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Реставрация
Автор: Kolev68   
Дата:   25-04-13 11:49

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568883219800128&set=pcb.568883243133459&type=1&theater

Възстановен мех

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »