Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 10:17

http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-nex-6


Ето и официално една от най-добрите безогледални. В изводите и ДПР са си го написали най-яката безогледална камерав момента на пазара.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: GM   
Дата:   26-03-13 10:35

Но все пак отстъпва малко в сравнение с Olympus OM-D E-M5
http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-nex-6/22



Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: serjy   
Дата:   26-03-13 11:04

като гледам теста в рав, олимпус омд го мачка отвсякъде като сензор. отделно, олимпус имат и едно кошле от всякакви добри стъкла, та не знам как го изкарахте най-добрата безогледалка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: victory13   
Дата:   26-03-13 11:26

И след фуджито... Пак спотед ДПП [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   26-03-13 11:39

И аз гледам тестовете, прехвърлям набързо спецификациите и никак, ама никак, не съм убеден в посока "най-яката безогледална камера":

1) Ако ще се гони ъпгрейд в рамките на системата - освен ако човек не си е потрошил предишен некс и си има сони-обективи, пренебрежимата разлика в качеството обезсмисля инвестицията, а и махането на тъч-скрийна (ако правилно чета) ми се струва доста тъпа стъпка назад.

2) При изграждане на нова система и ако ще се гони бюджет и/или ползване на стари обективи - която и да е 5ца 2ра ръка (+ останалото в стъкла), ми се струва далеч по-добра идея, отново - практически значима разлика в картинките не виждам.

3) При изграждане на нова система и ако ще се гони качество и се гледат предимно "собствените" обективи на системата - картинката на Оли е осезателно по-добра, съвкупността от обективи - също. За Фуджи да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   26-03-13 11:45

Иначе - браво на Сони, добре е да се вадят нови неща, добре е да се увеличава предлагането! [smilie24]
А още по-добре е ФФ-сензор с вградена стабилизация в тялото на Некс-7 [beer] [smilie24] [smilie18]
Което вече и би било "най-яката безогледална камера".

Отново - браво на Сони, нелош междинен модел, колкото да не изостават от норматива с броя нови играчки на годишна база [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: nevermess   
Дата:   26-03-13 12:28

Гледах снимките и Olympus OM-D E-M5 е все още много по-добър, като качество на картинката...

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 12:34

dephil 6-цата има визьор. Това си е предимство. Аз имам 5-ца и 7-ца и се охарчих за 7-цата само заради визьора. 6-цата има същия визьор и е доста по-евтина. Няма смисъл да пестиш тая ралзика.

За touch screen за сега го слагат на 5-ците само. Не са го махали просот на камерите с визьори не им слагат touchscreen. Ама май от следващото поколение ще слагат заради приложенията.

За олимпус не знам кое е осезателно по-добре. За мен м43 са сапунерки с малък сензор. По натам няма защо да ги обсъждам дори не бих ги погледнал. А картинките им са близки на некс-6 и ом-д специално. ОМ-Д правят едни обработки по подразбиране, 6-цата други ок. Въпрос ан избор. Аз разлика не видях както и по тестовете няма. Просто сензорите им са идентични, на олимпуса е дигнат контраста т.е. прилагат някава по различна крива. Ама нищо повече няма


Спрямо фуджи...сензора им е по-добре ама като функционалност издишат. Хубаво е че вече има РОУ редкатори, преди 2 месеца беше чисто набутване да вземеш фуджи. Сега са ок и ще са конкуенция ако си оправят автофокуса (което става с Х100s) и малко пипнат функционално апаратите (коеот пак става с Х100s). За сега не са конкуренция. Просто е недоклатена системата им.

А функционално порсто е смешно дори да обсъждаме супер скъпия ОМ-Д към некс-6 е като древна нокиа сравенена с айфон. ОМ-Д е гол като пушка апарат с бавен процеор и го сравняваме с чудовище дето мачка много кадри панорами, 3Д има wifi приложения и т.н....просто са ралзични поколения. ОМ-Д е история, вчерашен вестник.



Публикацията е редактирана (26-03-13 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   26-03-13 12:45

Ми аз преди гледах, че според DxO нексът е осезателно по-добре като картина пред олито. Сега не ми се рови пак да го търся. На кой да вярва човек?

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   26-03-13 13:10

hotsnail: А функционално порсто е смешно дори да обсъждаме супер скъпия ОМ-Д към некс-6 е като древна нокиа сравенена с айфон. ОМ-Д е гол като пушка апарат с бавен процеор и го сравняваме с чудовище дето мачка много кадри панорами, 3Д има wifi приложения и т.н....просто са ралзични поколения. ОМ-Д е история, вчерашен вестник.

Това е прекалено крайно изказване, според мен. И не съм съгласен.
Тъчскрийна на NEX-5R е пълна глупост! Резистивен, вместо капацитивен. Като докоснеш екрана и цялото апаратче подскача, и без това има кофти баланс на теглото, с кой да е прикачен обектив, различен от 16мм/2,8.
...Samsung, типично в корейски стил, изкопира (както винаги са правили, между другото спрямо SONY) всичко от актуалния модел и го предлага най-нагло в своя фреш (ре)визия в лицето на NX300... което от една страна е много пошло, от друга потребителя само може да спечели от това [smilie3]

hotsnail, а да ми споделиш, и при NEX-7 и NEX-5, затворът създава ли толкова силни вибрации ? При мен потрепва при всяка снимка, много идва силен за толкова малко апаратче...

Силно се надявам, колкото се може по-скоро да въведат електронния затвор, в безогледалките, тогава никакви вибрации, причинени от механика няма да има, както и макс. скорости 1/16000s или дори 1/30000s ще са обичайни характеристики;

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   26-03-13 13:38

При 5Н и при мен се усещаше затвора. Дори заложен на дълга експонация на камък за нощни снимки (понеже не носех статив), при ревизия на кадрите се виждаше лек блър точно от подкока. Телата са леки и явно затвора е доста "мощен".
Лично за мен за сега алтернатива на НЕКС няма от гледна точка на големина на сензор и всичко свързано с това. Всички тела с кроп = или по-голям от 1.5 не представляват никакъв интерес за мен (подчератавам за мен).
В DxO, сензора на Некс6 има леко предимство пред останалите цитирани тук тела, но не само това е важно за мен.
Като цяло Некс ми е идеална като втора допълваща система и единственото, което може да се иска на този етап са по-добри стъкла за общо ползване (вижда се, че могат да правят добри обективи).

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 13:40

емо имаш електронно предно перде поне 5N, 5R, 6 и 7. Затвора потрепва след снимката. Да на Сони всичките им затвори са по-шумни, примерно сравнен с Канон.

Виж да не си го изключил от опциите. Mалко странно е изписано в менюто ама звука от затвора се променя много. Ако си с електронно предно перде е по-кратък звука и мисля е след снимката.

Settings->Front Curtain Shutter мисля че трябва да е On

Изцяло електронен затвор ще е хубаво. Преди години Никон Д70 имаше...а сега няма.

ПП Сега и зенон е писал че му прави проблем...интересно стана, ще го пробвам. Аз дълги експонации с едно малко стативче съм си правил и нямах проблеми със 7-цата. (А може и с 5-цата да съм пробвал ама отдавна...)



Публикацията е редактирана (26-03-13 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: juslen   
Дата:   26-03-13 14:00

Изцяло електронен затвор ще е екстра, това е единственото което ме дразни в NEX серията-затвора е много шумен за безогледалка, на практика това му ограничава приложението донякъде. Примерно за снимане на опера не става [smilie5]

Също чакам да пуснат един ултраширок обектив на e-mount от сорта на 10-18mm до $500 ама мaй това е в зоната на научната фантастика [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   26-03-13 14:03

Кириле, мерси [smilie24] Ще го пробвам довечера [smile] [smilie3]

NEX-6 е най-обмисленият и практичен до момента, от тази серия алфи. Жалко, че не се стърпях с 2 седмици а избързах за 5R. В момента ценовата разлика между двата модела, наистина би могла да те накара да се замислиш, дали чудесният визьор, ISO обувката за светкавица, магнезиевият корпус, AEL-бутонът и меню контролерът си струват да предпочетеш единия пред другия. Според мен NEX-6 е лееко с около 200-250лв. надценен по нашите стандарти, но за 1500лв. би бил перфектно бюджетно решение!

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: victory13   
Дата:   26-03-13 14:21

недоклатен vs. преклатен [smilie18]

от Копривщица [smilie5]


http://picbg.net/u/7174/55267/699323.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   26-03-13 15:05

hotsnail

Изказването "чудовище дето мачка много кадри панорами, 3Д има wifi приложения и т.н....просто са ралзични поколения" ми харесва [smilie24]
Сега, аз не знам, дали бих използвал думата "чудовище" за нещо, дето ако го пръсне дъжд и умира, разпада се при неголямо изпускане и е актуално като продукт я има няколко седмици, я - не.

1вия си пробив/скок Сони го направиха майсторски, а именно - великолепен (за размерите си) кроп-сензор в малко тяло + прекрасна отвореност към всякакви обективи и системи.

Оттам нататък - следващият значим пробив/скок минава през ФФ-сензор или (!) конкурентно качество от текущия, като размер. Или поне АФ близо до нивото на читав ДСЛР.
Другото са изнасилени ден-до-пладне "тамагочи-екстри", дето си ги вадят от ръкава, в качеството си на огромна електронна корпорация. Не че имам нещо против възможността да играя Аngry Birds от апарата и да си гледам в реално време снимките от таблета. Ама това не е развитие, което (мен!) ме интересува. Нито да пляскам 3Д панорамни ФБ-ъпдейти от всеки 2ри баир, на който се покатеря.

Отново - не гледай на думите ми негативно, хубава камера са изкарали Сони, добре е да има и такива [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   26-03-13 15:32

Ти-не, но други да. На мен например WiFi ще ми свърши супер работа, докато тъчскрийн няма да ползвам никога. Трябва ми качествен сензор, колкото може по-голям. Трябват ми два-три твърди на прилична цена- така че всеки според нуждите и вкуса си. Нексът ще ми свърши идеална работа.
Плюс това човката ми е голяма и ако си взема олито има риск да издъня дисплея, ако погледна през визьора. А така със сонито отива отстрани и стърчи малко повече от обектива и не пречи общо взето[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   26-03-13 15:43

dephil: Другото са изнасилени ден-до-пладне "тамагочи-екстри", дето си ги вадят от ръкава, в качеството си на огромна електронна корпорация. Не че имам нещо против възможността да играя Аngry Birds от апарата и да си гледам в реално време снимките от таблета. Ама това не е развитие, което (мен!) ме интересува. Нито да пляскам 3Д панорамни ФБ-ъпдейти от всеки 2ри баир, на който се покатеря.

само не разбрах, това за Samsung Galaxy Camera ли говориш ?

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   26-03-13 18:19

Emoxide,
Не.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: джъмбо   
Дата:   26-03-13 19:11

мен продължава да ме смущава как за един апарат ползват макро обектив макар и с преходник а за други портретен обектив....

иначе има и явни глупости като например, че няма жива хистограма на дисплея а само във визьора...

и още ама не ми се изрежда...

дпревю нещо... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: kvakioh   
Дата:   26-03-13 21:08

Teмата е яко икона на това как някой е влюбен в техниката си и я хвали яростно все едно е нещо върха на върховете. Няма за съжаление такива неща. Апаратчето е като всички други, има някои предимства, повече недостатъци. Не е за всеки.
Ето един пример за това:

http://store.picbg.net/pubpic/77/2A/76b1d40d4818772a.jpg


Искрено ме радват фенове на разни неща, предмети, марки...

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 21:27

@kvakioh не става дума за фенстване а за тролене. Един куп фенове на други марки се изреждат да кажат как са по-велики някакви други модели, като дори това дето пишат е под въпрос малко....еми да грубо отговарям на подобни глупости и не мисля, че греша.

Инак това лято и азпробвах с подобна идеално балансирана система.


http://farm9.staticflickr.com/8367/8592376911_8b354d4c61_b.jpg



Виден е баланса - седи на яката за статива доста стабилно [smilie18] [smilie18] [smilie18]


http://farm9.staticflickr.com/8389/8592376475_66983fe779_b.jpg





Публикацията е редактирана (26-03-13 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   26-03-13 21:54

хаха, надявам се плочката на статива да не я завиваш на тялото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 22:05

На @dephil не писах за приложенията. Аз съм си програмист и инженер и няма как да не се впчатля от подобно нещо. Особено ако до 2-3 години го отворят за външни лица този интерфейс, да се пишат приложения. Много е сложно да го направиш добре и от мойта гледна точка ги разбирам хората Сони зашо не е отворен още сега. Обаче просто като си помисля какви щуротии могат да се правят ако имаш достъп до хардуера на тяло подобно на NEX-6.....а представи си ако хора от Adobe, Nik, DxO могат да се докопат за какво става дума. Въобще не иде реч за ефекти. Има тонове хитрини в начина на мерене, фокуса, режими за снимки, програми за обучение. Просто си помисли като Nik имат вкарани 100-ици трикове за фотошоп в плъгините си, същото може да се направи за начините на снимане, само трябва добра платформа. Те ако видиш какви простоии правят с един NEX-5 и му боадат жици от всякъде да го карат да прави хитрини...ако това става със софтуер.....

Самсунг ако направят Galaxy NX ще е интересно...

Не ми е ясно много дали има смисъл да пускат Android за фотоапарати ..... На апарата трябва нещо от рода на CUDA или OpenCL плюс някаква среда за потребителски интерфейс, плюс възможност да се управлява камерата със всичките и функции - светкавици, затвор, експозиция, бленда. Android има някакви заченки на подобни АПИ-та за бързи сметки от версия 4 нагоре, та може би и това да стане. Предимството с Адройд е, че има много готови неща вкл. книжки, приложения и т.н. и инженерите няма нужда да учат нова платформа т.е. Galaxy NX с нов андройд по насочен към фотото, може би да изведе NX на по-предни позиции.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: victory13   
Дата:   26-03-13 22:18

ама ти сам си тролиш темите, после се сърдиш [smilie18]

"Ето и официално една от най-добрите безогледални..."

до тук добре, и вярно [smilie24]

"...В изводите и ДПР са си го написали най-яката безогледална камерав момента на пазара."

това никъде в изводите го няма [smilie18]

ае със здраве [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 22:24

Тролското не можа да устои бе....

It performs as well or better than other mirrorless cameras on the market, and offers some unique features that are genuinely useful. With the addition of Wi-Fi, the NEX's feature set is arguably the best in its class.

Превод от Гугъл за местните неграмотни тролове

Тя се представя толкова добре или по-добре, отколкото други mirrorless фотоапарати на пазара, и предлага някои уникални функции, които са наистина полезни. С добавянето на Wi-Fi, NEX набор от функции е може би най-добрите в своя клас.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: victory13   
Дата:   26-03-13 22:48

за човек, дето е захапал английския преди биберона по твои признания, е срамен този превод [smilie5]
срамно е и да цитираш второто изречение само, което пояснява първото [smilie23]
и пише че е добра, и по-добра от ДРУГИ, но не и от другиТЕ на пазара [smilie18] не хващаш нюансите в изказа, композиция си седнал да учиш [smilie18]



Публикацията е редактирана (26-03-13 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 23:10

Виктори извинявай че те блокирам ама не ми се водят безсмислени спорове с трол.

ПП Не съм писал, че английския съм го захапал преди биберона. Просто по-често го ползвам от българския и писмения ми английски мисля, че е по-добър от писмения ми български.



Публикацията е редактирана (26-03-13 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-13 02:08


https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/shne2421.JPG


http://www.hardwarezone.com.sg/files/img/samsung-nx-300-back.jpg




Този самсунг новия вярно яко са копирали некс-5 ...то направо с лопата. Няма прошка, дори гумичката отзад и гадно разположения бутон от некс-5n са награбили свините. Бива бива.....ама хем некс-а не е най-красивия....това е отвъд безсрамно и пак ще се издънят ама....и малоумната светкавица са копирали...просто уникално...не видях ли че на 7-цата и Ф3 и 6 и 3н Сони са сменили концепцията....

Иначе това с 3д обектива кефи много. Ама нещо май 3д-то като цяло не припалва добре. Иначеи на некс-а се кефя 3д-та да правя а още си няма дори къде да ги гледам...


Е го гледай все едно някаква китайска версия на 5r с объркани функции на копчетата и липса на ергономия...как се стига тоя контролен диск отгоре? Защо бутоните са смъкнати всичките в най-неудобната част? Защо има само 1 контролен диск,,,


https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/wlqh1897.JPG


http://thenewcamera.com/wp-content/uploads/2013/01/NX300-back.jpg



Пп то си е китайски корейците спряха да се занимават със системни камери и го оставиха изцяло в китай тоя бизнес де.



Публикацията е редактирана (27-03-13 08:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: s_dyakov   
Дата:   27-03-13 09:35

Е ай честита стандартна обувка за светкавици - дочакаха и Некс феновете.
дано до година - две да измислят и стабилизацията на сензора и прахопочистването.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: джъмбо   
Дата:   27-03-13 09:40

прахопочистване и сега си има...

иначе забавна тема, добре идва със сутрешното кафе... някак успокояваща и зареждаща [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: burnmaster   
Дата:   27-03-13 10:17

Я да попитам.....

Аз ли съм единствения човек , който НЕ харесва картинката на нито една безогледалка.
Винаги ми липсва нещо ........което и аз не знам как да обясня , но нещо ми липсва.
Плоско ми е , ръбесто ми е , зърнесто ми е.....

И те така.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: nevermess   
Дата:   27-03-13 10:36

burnmaster изгоре [smilie5] сега те блокираха по темата.
И аз се бях загледал в некс 6, но след интензивно тестване се разколебах... просто не е това, което очаквах или ми се искаше да е [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: джъмбо   
Дата:   27-03-13 10:49

ти ако знаеш на лайката колко е зърнисто изображението... направо супер все едно снимаш на филм.....

иначе за тези дето не са виждали филм през живота си никога, всяко зрънце ще им се вижда драма...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: burnmaster   
Дата:   27-03-13 10:51

Абе съвсем сериозен съм , и нямам намерение с никой да се заяждам.
Може би всичко е строго персонално.
Моите очи виждат осезаема разлика между ДСЛР /дори и най стария и евтин/ и която и да е безогледалка.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-03-13 10:53

Ако имаш еднакъв сензор в ДСЛР и безогледалка, както има при някои, каква разлика може да забележиш?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: burnmaster   
Дата:   27-03-13 10:55

Ето тук стои /необяснимото / за мен.

А може би , кучето е заровено в работната отсечка[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: джъмбо   
Дата:   27-03-13 10:57

чисто физично безогледалкаи слр с един и същ сензор предимствата са на страната на безогледалката най-малко заради скъсения път на светлината

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-13 12:26

ами burn то с адаптера си дигаш работната отсечка. Примерно с алфа адаптерите....

Не знам каква разлика виждаш. Повечето ухбави снимки с безогледални са с СЛР обективи, просто щото това има.

Иначе поне от моя опит ползвайки двете паралелно ....ами некс специално вади по-добър RAW файл от скъп ДСЛР от преди 5 години


https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/bkxr4036.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-FhPCEyWLlns/UFO3TcwmP5I/AAAAAAAAR84/4ESog-0GoTE/s1600/DSC04334.jp



https://photo-forum.net/static/forum/2013-03/trrh8027.JPG


https://lh5.googleusercontent.com/-bMi5jHZs6u8/UFO3RNhTAcI/AAAAAAAAR8s/v4zQU7XDVJ8/s1600/DSC09608.jp


Е тия снимки по външния вид би ли познал коя е с ДСЛР и коя с некс. Снимани са в сравнително кратък интервал. Едната с А700 другата е с НЕКС-7


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Stenlius   
Дата:   27-03-13 12:31

И след като WiFi НЕ може да се използва за да си прехвърлиш снимките на компютъра, каква точно екстра е, Сони са се погаврили с нещо толкова полезно...

Аз ходих в синтезиса да тествам 6-цата, защото се чудя дали да разкарам ДСЛР раницата с всичко и да я сменя с некс с 2 обектива за разнасяне. За моето снимане безогледалката е идеален избор, обаче електронният визьор не ми допадна хич, въпреки високата резолюция не ми хареса как се вижда /може би е въпрос на време да се свикне/. Също и 16-50 не е особено удобен с размера си, а имам малки ръце. Иначе тялото ми е много удобно и ми харесва, но смятам, че цената му е все още твърде висока.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   27-03-13 12:48

Stenlius, тогава замисли се за SONY RX100

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   27-03-13 13:01

Автор: victory13
Дата:26-03-13 14:21
недоклатен vs. преклатен [smilie18]
от Копривщица [smilie5]


http://picbg.net/u/7174/55267/699323.jpg


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Вики, ако това ти е примера за FUJI X-E1.... много лоша реклама им правиш...
при тази резолюция (която си предоставил), при тези снимачни условия и най вече този 'сюжет' и 'композиция' които показваш, дори качествената сапунерка RX100 ще го засрами.
Къде е тоя неповторим и обятелен портрет, с плавни тонални преходи и фини детайли, който ще ни грабне и заинтригува от името на X-E1....

p.s. НЕ МИ Е ИДЕЯТА ДА РЕКЛАМИРАМ SONY ПРОДУКТИТЕ, НО ТОВА КОЕТО КАЗВАМ, Е КОЕТО АЗ ВИЖДАМ.
/разбира се, мнението ми е субективно и лично мое, не и менторско/



Публикацията е редактирана (27-03-13 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   27-03-13 19:12

Разлика между безогледалки и (Д)СЛРи има и е осезателна, ама (според мен) не идва от работната отсечка и матриците, като такива.

1) Фокусиране (а и мерене). Поддържам по сантиментални причини няколко архаични камери от типа на Ф5/Ф6 и С5про. Ами - фокусът им е чувствително по-бърз, по-точен и по-надежден от на 5н. Съответно - разлика в снимките има често. Ако в случая с некса има снимки, де :)))
Та - ако една снимка не е на фокус, или просто моментът е излетял, докато камерата го е търсила напразно - каква точно е ползата, че в новата камера от тази система някой, вместо по-добър АФ, е наблъскал "Adobe, Nik, DxO, CUDA, OpenCL, среда за потребителски интерфейс" и пр.?

2) Усещане за снимане с/у усещане за щракане. А от усещането - и към снимките, правени с него.
Колкото повече това, което ти е в ръката те разсейва с глупости, толкова повече снимаш с някакво унифицирано съвършенство лавина от еднообразни кадри, но пък с гранична, към никаква идейност и креативност. Има доста и теория, и графики по темата. Комплицираността на едно устройство е полезна за потребителя до момента, в който тя (а) подобрява/решава същинските функционални задачи на това устройство и (б) когато потребителят може да си визуализира принципите и логиката на свързаните екстри, както и комплексно да ги възприема. Това е универсално, впрочем. Гартнър (ако добре помня) бяха правили едно изследване сред РС-юзърите, над 40г. - с коя текстообработваща програма биха писали, ако трябва да пишат поезия и с коя - каталог на книгите в близката библиотека. Майкрософт сигурно са изпаднали в депресия, като са го чели :))) Колко от тези, които плащат за поредната нова версия на ФШ, реално не им трябва нещо повече от ЦС2 (например).

Отново - не ме разбирайте грешно/негативно. Некс са отлични камери, в рамките на възможностите й, съм много доволен от моя 5н. Просто... Сони някак твърде бързо заораха в досаден маркетинг, след убийствено многообещаващия си старт с Некс-системата.

Лека и хубава вечер на всички! [beer] [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   27-03-13 19:23

В заключение - нека дам един пресен, личен и абсолютно непретендиращ с нищо и за нищо пример от "живия живот".
Миналата седмица бях на ЧРД на едни приятели. За купона, освен Некса и 16/2.8 + два Никора - 20/2.8 & 50/1.4, понесох с мен и стария F6 (с APX 400 в него, пушната на 800). Какво усещане дават двете камери при снимане, не е предмет на тази тема. Визьора на Ф6 май също е добре да не го споменаваме :D Филмовото зърно срещу цифровия шум е въпрос на вкус, мога да покоментирам също и динамиката, ама и това не е по темата.

Това, което е по темата е АФ при слаба осветеност и мерене на Некс, до който идващия от предишни епохи тежък филмов СЛР изглежда като бизон до балерина.

И така, резултати, съвкупно зяпани от мен и още 15ина души:
1) Никон Ф6: От 37 кадъра - 32 са ОК (86,5%). За моментално изливане във ФБ: 0 :))) За хубав голям печат (20x30 и 30х40) с рамкиране и пр.: 3 За нормален печат (10х15) и даване на родители и приятели: 17 Обработка: никаква, проявяване и печатане в лаборатория.
2) Некс 5н: 28 добри. Разлика в брояча между 1вия и последния: 119 (23.5%) За моментално изливане във ФБ: всички, още от мястото на действието. За печат (какъвто и да било): 0
Обработка: бързи автокорекции в пикаса, кроп и рисайз.

Всъщност, от този ъгъл - може би, наистина WAN и Фейсбук директно в апарата, са верния път, знам ли?

Ай отново - наздраве на всички, камери да има, но още повече - хубави поводи за снимане!
[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-03-13 19:32

Почти трактат :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: nevermess   
Дата:   27-03-13 19:56

dephil [smilie24] много ми хареса описанието :-)... съгласен с две ръце

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-13 21:12

dephil много добре си го написал. Като цяло съм съгласен.

Между успешна снимка на фокус и креативност има огромна разлика, си мисля. Не че съм много креативен дори напротив, ама се опитвам.

За креативност според мен безогледалните са по-добри от ДСЛР-ките, а филмовите тела са още по-добри. Нямам кураж още да си купя филмово тяло, ама съм си харесал. Няколко неща:

1. Бавно се снима с безогледален. Сравнено с ДСЛР дори на автоматичен режим е по-бавно, както си писал. Пък често слагаш и пъчни обективи и е още по-бавно. Това е хубаво!

2. С безогледалния особенно на екран някак не се отделяш от средата, дето снимаш чрез визьора

3. Особено на купони и кръчми, веселби безогледалния по-малко се набива по леко седи и не притеснява хората

4. 28 от 120 кадъра е супер добро постижение за цифрак. Така че браво.

Инак и аз си имам и ДСЛР-ки, ама не ги мъкна. Единствено за портрети са ми смислени, за други снимачи сигурно и за пилци, репортажи и подобни. Огромни сензори, гигантски обективи, плитък фокус, сносно следене такива ми ти неща.

ПП По втория пост на купони като е по тъмничко и високия клас ДСЛР-ки понякога издишат с фокуса специално. Ама с ДСЛР снимаш, триеш, снимаш пак, триеш пак и така от 300 кадъра 10. Не знам какъв филм си боднал да извадиш кадри - 3200 или светкавици? Иначе с НЕКС-7 16-ката или 24/1.8 ползвам за тия ситуации и 24/1.8 с ръчен фокус. Успеваемостта ми е 1 от 10 или 1 от 20 кадъра. С НЕКС-5 беше по-добре с ръчно фокусна 50-ца - да речем 1 от 5 кадъра за фейсбук в черно бяло. НЕКС-5 задължително е от кръста, докато с 7-цата се кефя на визьора. На нивото на очите захвата е много нестабилен и....... глупости почнах да пиша май. Хайде и късмет

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-03-13 21:26

Ко да кажат лайкаджиите, завалиите[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: victory13   
Дата:   27-03-13 22:16

"...стария F6 (с APX 400 в него, пушната на 800)"

"Не знам какъв филм си боднал да извадиш кадри - 3200 или светкавици?" [cool]

и мерси... до тук съм в тая тема... успех на све [shtrak]



Публикацията е редактирана (27-03-13 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-13 22:27

виктори благодаря. Уморен съм, не съм догледал. Не се пени просто вчера подкара темата на съвсем тъпа посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: gchokov   
Дата:   27-03-13 22:39

Хора, като не сте готови да четете мнения, не влизайте по форумите да тролите. Този форум наред с "програмистките" форуми в България, се нареждат из първите места по тролене. Човека ви пуска теми, мнения, лични трудове да четете, спора се обръща в тип на колко знаем по английски (дреме му на някой), как различаваме mirrorless снимки от dslr (най-големият WTF май за днес). Не случайно, има една приказка, че има 1 000 000 начина човек да се излага. За това и има толкова много хора, които се въздържат да пишат тук. [smilie23]

Години наред не писах и само четях глупости, и мисля че това ще ми е последното мнение въобще тук. Успех на хейтърите, а на малкото наистина заинтересовани хора от изкуство - браво, че продължавате да си правите труда за хора, които не го оценяват.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   27-03-13 23:04

@gchokov някъде из сайта пише "Фото Форум е преди всичко сайт за развлечение.". А в една книга вече май класика пише "Don't panic"

Споко. Между другото някои от пишещите са впечатляващи фотографи, а още по-голяма част са впечатляващи хора. Та мнението им е смислено вероятно, дори да звучи ирационално. Мен ме дразнят личните нападки и съзнателното бутане на темата в странни посоки.

Иначе защо да не обсъждаме дали снимките от даден апарат са по-хубави от друг. Най-добре и с примери и идеи. Няма как да няма емоции, хората си харесват нещата дето си имат, иначе няма да са щастливи -щастието е да искаш това което имаш, ане обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: gchokov   
Дата:   27-03-13 23:23

Мъдри думи, hotsnail [smile]. Съгласен съм с всичко, което каза. Нямам против обсъждането на снимки, само на необосновани нападки, точно както каза ти, но май не се изразих правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: serjy   
Дата:   28-03-13 09:19

не че нещо се изхвърлям, но с олимпуса, примерно е-р3, фокусирането при всякакви условия беше детска игра. това да недогледам нещо или да хвана кофти моментъ - да, но да не успея да фокусирам или пък да ме подведе фокуса - абсолютно никога! смея да твърдя, че фокуса на олимпуса е бърз и стабилен нато на най-високите класове професионални дслр-и, с уговорката, че става дума за еденичен фокус, следящия не беше стабилен.
та ето по такиви причини някой хора поставят под съмнение титлата "най добрата безогледалка в момента", и не само до фокуса опират нещата. както се вижда фотоапаратите са доста различни и такива определения не помагат на никой, който търси информация "от първа ръка" и от личен опит по форумите.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-13 10:29

Абе аз така и не можах да схвана, как сравнявате фокуси, мерене и кво ли не само на думи.
Да не би да сте били на един и същ купон нещо при едни и същи условия, че се говори така смело?
Аре малко по сериозно да се подхожда, че форума се чете от всякакви хора - подготвени и не толкова и изводите със сигурност няма да са верни за каквото и тяло да става дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: burnmaster   
Дата:   28-03-13 11:09

Абе повечето пишем тук за да се развърти люта интрига , че да мине по леко работния ден.Ама тя все не става и не става.
Ето сега ми иде да скоча и да хвана сержи за вратЪ , щото така ме издразни , че започна да ми тупка левия клепач.Но ме спира само факта , че вие с безогледалките сте като чакали , скача цялата глутница[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: serjy   
Дата:   28-03-13 11:18

кажи си де, кажи [smilie18] мисля , че веднъж ти демонстрирах как фокусира и снима олито с тъч скриина.... в момента в който докоснеш екрана прави снима с перфектен фокус... олимпус [cool]

въобще човек получава точно толкова колкото е платил и практически ом-д си е къде къде по-добрата камера, дори и да се води поостаряла.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-13 11:26

@serjy сигурно е хубав фокуса на е-р3. ама пробва ли този на НЕКС-6 или просто си хвалиш Олимпуса в тема за Сони? Лошо няма просто да е ясно какво се опитваш да кажеш.

Темата е за ревюто на NEX-6 в ДПР. Погледна ли го поне преди да пишеш?

http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-nex-6/9


Ето какво са казали.

Sony has done a much better job on the NEX-6. The camera focuses nearly instantly in high contrast situations, and takes less than a second in low light or other difficult scenes.

Outdoors, the NEX-6 was able to track moving subjects surprisingly well - even when shooting at 10 frames/second. We shot ten burst sequences of an approaching bicycle (with a rather busy background behind him), and the NEX was able to track the subject about 70% of the time. We'd expect a better hit-rate from true phase-detection AF systems, but from a camera of this type, we're impressed.

На мен ми звучи като АФ-а на НЕКС-6 е силно подобрен спрямо предните модели, изключително бърз и точен е и за разлика от другите безогледални има доста приличен следящ фокус.

Ако искате превеждайте си го по-друг начин.

За купони гаранция, че Олимпус ОМ-Д и некс-7 фокусират еднакво зле. Аз ползвам ръчен фокус в тия ситуации, хората с олимпус също. За илюстрация ще сложа снимка с EXIF какво имам предвид под снимка на купон.


https://lh6.googleusercontent.com/-hBv0N93-s1A/UK6dL3uGfjI/AAAAAAAATnU/AU3hdCtrn_w/s1600/DSC06677.jp


Фотоапарат: NEX-6
Експонация: 0.02 сек (1/50)
Бленда: f/1.8
Дължина на фокуса: 35 мм
ISO скорост: 3200
Изместване на експонацията: 0.7 EV

Разликата с NEX-5 е че с 6 и 7 не се притеснявам да показвам снимките с цвят.

Заради данните на тая и подобни други мой снимки питах как точно с филмов апарат се снима купон...аз под 1600 не слизам с исо-то, видно е защо май. На исо 800 с филмов апарат и 2.8 обектив ще имам точно нула снимки, щото експозицията ми ще е 1/2 секунда или нещо близко....явно дефила е снимал през деня или със светкавица и е несериозно дори да сравняваме резултати

Ето още една


https://lh3.googleusercontent.com/-VNsl8tWe0SI/TLyv6rBmfuI/AAAAAAAAM5A/lHS2lfcn65M/s1148/DSC02526.JP


Фотоапарат: NEX-5
Експонация: 0.025 сек (1/40)
Бленда: f/1.7
Дължина на фокуса: 50 мм
ISO скорост: 1600
Изместване на експонацията: -



Публикацията е редактирана (28-03-13 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: jivkojj   
Дата:   28-03-13 12:22

или просто си хвалиш Олимпуса в тема за Сони

Бахахаха, hotsnail-а, дето усира всички теми наред с тея сони-сапунерки, отведнъж взел да се жалва, че пишели в темата му за олимпус [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: Emoxide   
Дата:   28-03-13 12:41

NEX-5R само вееднъж го тествах на следящ фокус, по светло, движещ се мой познат, фокус върху лицето...

Като си погледнах снимките на дисплея - ужас! НЯМАТ ФОКУС ми се стори. После на компа се оказа че са си съвсем приемливи и са си даже добре. От 3 серии по около 20-тина снимки над 50% общо за трите серии биваха, като първата серия снимки беше компрометирана почти напълно понеже следенето не се заключи на подходящото място. Съвет - НЕ ПОЛЗВАЙТЕ РАЗПОЗНАВАНЕТО НА ЛИЦА като метод на фокусен обект. Нещо не им е направеноп добре и фокусната равнина реже през ушите обекта, не е на очите, които остават по-напред от фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-13 12:48

off
За разнообразие чета и форуми извън БГ. Казвам за разнообразие, пък и за да мога да си почина от тукашната дивотия в ето този и вид на коментари за всичко друго, само не и по темата.



Публикацията е редактирана (28-03-13 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: uri64   
Дата:   28-03-13 13:18

hotsnail написа:

>На исо 800 с филмов апарат
> и 2.8 обектив ще имам точно нула
> снимки, щото експозицията ми ще е
> 1/2 секунда или нещо близко....


Това въобще и изобщо не е така [smilie7]



Публикацията е редактирана (28-03-13 13:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   28-03-13 13:21

@ hotsnail ("На исо 800 с филмов апарат и 2.8 обектив ще имам точно нула снимки, щото експозицията ми ще е 1/2 секунда или нещо близко")
Нека повторя: "два Никора - 20/2.8 & 50/1.4" :)))
Страничен въпрос - как се държат големите алфенски/минолтенски стъкла на нексовете?

@ ZENON ("..как сравнявате фокуси, мерене и кво ли не само на думи. Да не би да сте били на един и същ купон нещо при едни и същи условия, че се говори така смело? Аре малко по сериозно.. ")
Емм.. Сори, ама - абсолютно на един и същ купон, при едни и същи условия. Насочвам едната камера - не фокусира. Насочвам другата - фокусира и снима. Това е. :) Признавам - научно издържани сравнителни тестове нито имам време да правя, нито каквото и да било желание, затова и дебело написах, че случая го давам само за неангажиращ и непретендиращ пример. Приеми, че не ме бива мен (което вероятно си е и така, де), щом толкова не ти допада :)))



Публикацията е редактирана (28-03-13 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-13 16:14

@dephil некс и всички други безогледлани на слаба светлина са по-зле от ДСЛР. Верно е! А от един момент насетне и ДСЛР-а не баца.

Какво те интересува за минолтенските обективи, точно? Има два адаптер-а с и без АФ. Този с АФ прави некс-а, да се държи като А55. Този без Аф има само контрол на бленда пък фокуса на ръка.

По-добре ми изглежда идеята с никорите. Мисля, да купя един или два, за да пробвам. Никорите имат ръчна бленда и ръчен фокус, ама мога да им сложа тилт.

Добре снима според мен. Втората снимка по горе е такава и в профила ми има няколко. Ето една дето си харесвам с АФ адаптера правена и минолта 85/1.4


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1342386357_maria.jpg

Фотоапарат: NEX-7
Експонация: 0.003 сек (1/320)
Бленда: f/4.5
Дължина на фокуса: 85 мм
ISO скорост: 400
Изместване на експонацията: -

Зверски изнасилен е RAW файла заради това че сбърках експозицията сериозно ама резултата е приличен като за фейсбук/форум ми се струва.




Юри показал съм точно EXIF-а за който аз си мисля. Хайде ти сметни исо 3200, бленда 1.8, 1/50-та експозиция ако сложим обектив 2.8 и исо 800 колко ще е времето? Дори и само исо 800 и ибоектив 1.4 колко ще е времето. Аз си знам, че от ръка няма да имам сполучливи кадри без стабилизация. Явно при dephil е по-светло..може да са сложили 100 ватови крушки вместо 40 ватови...



Публикацията е редактирана (28-03-13 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-13 18:33

dephil,
това дето си го писал с кои тела (и с кой фърмуер) и какви обективи, че ми стана интересно [smilie7]

Питам, понеже преди да шитна 5Н, въпросния нямаше почти никакъв проблем да фокусира на светлина от улична ламба (нощна снимка на един парк в Хисаря... и не само това).

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   28-03-13 19:09

hotsnail, стига бе човек! Съвсем добре си се снима, ето 3 снимки, от тези дето имам под ръка, с относително бавни стъкла.

ИСО 3200, от ръка, светлина - звезди и Луна (ЕОС 5Д, Сигма 15/2.8):

https://photo-forum.net/static/site_pics/185/p_1155713218_IMG_7695_bw.jpg



ИСО 800, пак от ръка, светлина - китайски джобен фенер (ЕОС 1Н, 24-70/2.8, Фуджи Неопан 800):

https://photo-forum.net/static/site_pics/161/7_1142296356.jpg



ИСО 400, все така от ръка, на бленда 4, светлина - барово-купонджийска (ЕОС 1Н, 17-40/ф4, Илфорд ХР2):

https://photo-forum.net/static/site_pics/161/7_1151477369.jpg



Тези са мои не особено способни опити, един бърз Гугъл с нещо от типа на "Agfa APX 800 Nikkor 20mm f2.8" - по големите сайтове има направо невероятни неща!

ZENON,
5Н и 16/2.8, ще проверя фърмуера по някое време и ще ти пиша.
Междувременно, пак Гугъл - "Autofocus NEX vs DSLR", ето 1те три резултата, надолу има и още:
1) astoundingly slower than a Nikon D800
2) the only major knock is its slow AF
3) аutofocus speed is fine for landscapes
Не че нещо. Просто пак да повторя - бърз фокус и ФФ са нещата пред Некс, като истинско/сериозно развитие.
Според мен [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hemilio   
Дата:   28-03-13 20:38

Добре,тогава кажете колко е по-бавен авто фокуса на некс 6 от примерно Д90 ,защото обмислям смяна на Д90 с некс 6.
Предимствата са ми ясни.
Моля за недостатъците.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-13 21:11

@hemilio най-добре е да си го видиш точно с обективите дето са ти интересни...отговора не е 30%.

Например Д600 със 85/1.8G по-бавно фокусира от некс-7 със 24/1.8. Обратните примери са много повече и доста по-драстични.

Моя опит е предимно с NEX-7, който е значително по-бавен с фокуса от NEX-6.

Има доста недостатъци фокуса на некс-7 сравнено с ДСЛР. Има и едно гигантско предимство, което в много случаи прави за мен ДСЛР-а неизползваем свръх тежък и безсмислен ботур. Ето ти списъка дето е важен за мен на некс-7 спрямо ДСЛР Д600 да речем

- Фокусните зони на NEX са по-големи от сензорите на ДСЛР, освен това контрастния фокус мери острота а не разстояние (обратно на фазовия). Това понякога води до фокусиране в-ху фона вместо обекта

- По-бавен е фокуса на 7-цата особено с 50мм обектив (6 трябва да е много по-добре)

- На тъмно не работи (т.е. ДСЛР-ите позволяват на малко по-тъмно да ползваш фокуса)

- Следенето на 7-цата не е добре, некс-6 пише че е осезаемо по-добър)

- АФ асистента(лампичката) пречи на НЕКС-7 и е добре да се изключи

++++++++ Нямам проблеми с точността на фокуса т.е бек и фронт фокус със специфични обективи, дистанции, при плитък ДОФ и т.н. и т.н. и т.н.

+ Имам фокусни зони в цялото поле на кадъра от ъгъл до ъгъл почти

джъмбо ползва NEX-6 и добре познава никонската техника. Ако искаш питай него.



Публикацията е редактирана (28-03-13 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hemilio   
Дата:   28-03-13 21:25

Благодаря ти за изчерпатения отговор.

Моят Д90 с 50/1.4G e с доста бавен автофокус.
Очертава ми се пътуване в чучжбина със сериозно снимане,и батерията на некса няма да ми е достатъчна,но пък размера и теглото ще са в голям + , ще мисля още имам време,лошото е че в Бургас го няма да си го изтествам [smilie2]

Ще разпитам Джъмбо.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   28-03-13 21:36

Има батерии от други производители. Носи си две или три. Има комплекти зарядно с батерии. NEX-6 се зарежда през USB като телефон. Аз много бих искал подобно нещо за да не мъкна зарядно, ама има и очевидния недостатък - не можеш да зареждаш едната батерия, докато точиш другата.

Виж фокуса на 5R как е. Същия АФ е като NEX-6. Липсва му само визьор.

EMOXIDE е от Бургас, мисля. Пиши му и на него той има 5R и е имал и други апарати. Ако пиете по бира ще ти каже кое как е



Публикацията е редактирана (28-03-13 21:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: vikitovikito   
Дата:   28-03-13 22:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   28-03-13 22:23

dephil,
сам занеш, че скоростта на фокусиране зависи И от обектива.
Стремейки се да бъда обективен, няма как да се съглася да сравнявам почти топ ДСЛР с безогледален от категорията на 5Н. Това за уточнение.
По мои наблюдения с обновлението на фърмуера за 5Н, който пуснаха Сони, скоростта и прецизността на фкуса се повиши за сметка на един бъг при фоусиране на близки растояниа (това е друга тема). Аз за това и те питах за фърмуера.
Иначе за ФФ съм съгласен с две ръце, но тогава предполагам и стъклата ще са по-големи и "компакността" до колкото я има в сегашният му вид, ще замине по дяволите.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   29-03-13 10:44

ZENON,
Проверих - 1.0.0/01 [smilie18], кажи за този бъг?
За скоростта си прав, а и не само за нея. [smilie24]
Сравнението не е обективно, ама то, всъщност, не е и правено - целият разговор започна от това, кой какво би искал от Сони да слага в новите НЕК-сове и защо лично на мен (съвсем неангажиращо) ми е по-важен АФ (и ФФ).

hotsnail - абсолютно е така с фокусните зони, особено съчетано с тъчскрийн.
Има някои неща, които Сони е добре да дръпнат от Оли и да направят ултимативната камера по отношение на управляемостта на фокуса.
И в тази връзка - зверското би било, ако могат да се слагат приложения, които да управляват и тялото. Представи си - бодеш и задържаш с пръст в тази част на екрана, където искаш да е фокуса и въртиш някое хубаво старо стъкло, и камерата директно снима, когато го хване (плюс възможност за бърз фокус-бракетинг от 3-4 кадъра). И т.н.
Въобще - НЕКс е наистина великолепна система, ще е жалко, ако комсомолско-маркетинговите диванета в голямата корпорация надделеят (отново) над фотографския и инженерен екип.


Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   29-03-13 11:06

hemilio,
Какво точно имаш предвид под "сериозно снимане"?

Имаш идейни снимки (щерката е маалко по-голяма от моята, като гледам).
При пътуване, като тези дето си правил и снимал в профила ти - Некс, категорично мисля, ще ти е по-удобния апарат.
На моя 5Н му сглобих комплект от още 3 батерии за такива случаи. Цените им в ибей са от по 20ина евро (освен ако изрично не държиш да пише Сони на тях).

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: ZENON   
Дата:   29-03-13 11:15

dephil,

по отношение на инсекта - ако се приближиш много до обекта (около 15-20см или помалко по спомен), тялото си фокусира и в един момента забива.
С новия фърмуер всъщност минималната дистанция на фокусиране намалява, но като се достигне въпросната минимална дистанция, всичко блокира. Оправя се с вадене на батерията. Това за Некс 5Н.

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-13 16:04

уау това си е бъг да...какво да се прави.

Аз до сега подобни изживявания само със NEX-7 + 70-400 + LA-ЕА2 имах. На следящ фокус и с висока скорост на серийната снимки (10к/с) нещо полудя, тракваше докато снима (което не трябва по книжка да прави) и заби и трябваше да се вади батерията (явно имат причина за забранят следящия фокус при 10к/с). Ама иначе докато снимах самолети нямах проблеми



Публикацията е редактирана (29-03-13 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: dephil   
Дата:   29-03-13 17:03

hotsnail
Е - ще те изчакаме да направиш един бърз паралелен преглед м/у 6 и 7..
Че между двете нещата са на кантар, явно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: hotsnail   
Дата:   29-03-13 23:51

http://www.dpreview.com/news/2013/03/29/sony-releases-new-apps-for-NEX-cameras


Докато си лафим, за още 10-тина лева парчето, хората с 6-ци и 5R могат да си вземат две екстри към апаратчетата. Честито!

Хубаво ще е да заложат и на чисто фотографски неща. Не като да няма какво. Най-глупавото дето се сещам е да симулират градиентен филтър с два кадъра. Еле ако може и в РОУ :-) То има bracketing ...


@dephil не мисля, да си купувам 6-ца. Харесва ми, ама дадох маса пари за 7 и си го харесвам, не си струва, да минавам на 6. Пък и аз не се оплаквам от фокусната система.



Публикацията е редактирана (29-03-13 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Just posted: Sony Alpha NEX-6 Review
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-03-13 01:56

Някой да знае как може да се изключи eye start focus на некс 6?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »