Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mooncow   
Дата:   24-03-13 23:02

Здравейте,

предстои ми да си вземам нов фотоапарат и се чудя дали да си взема сериозен компакт (от рода на Canon G15, Sony RX100) или да си взема някой лек mirrorless фотоапарат (от рода на идващия Sony 3N), с идеята да го ползвам с китовия обектив. Много е важно за мен фотоапарата да не е тежък/обемен и да не представлява усилие да го разнасям (т.е не желая да нося чанта с допълнителни обективи и т.н.)

Фотоапарата ще го ползвам за "обща" употреба - най-вече пейзажи, понякога портрети, макро и всичко друго каквото ми хрумне.
Ще снимам само в JPEG. Наличието или не на визьор ми е безразлично към момента.

Направил съм си един "ламерски" списък с предимства и имам няколко въпроса:

Предимства на компактен:
- Светлосилен обектив
- По-голям зуум - 4-5x (сравнен с 3x на китовите)
- автоматична капачка на обектива (може да е смешно, но това все още ми изглежда като голямо удобство)

Предимства на mirrorless:
- голям сензор

Няколко неща които не са ми ясни (сравняваки примерно G15 и nex 3n):
- При намалeна осветеност от кой фотоапарат ще излизат по-качествени снимки? По-добре по-ниско ISO макар и по-малък сензор (заради светлосилния обектив) или по-добре по-голям сензор, макар и при по-високо ISO?
- Компактните фотоапарати имат оптична стабилизация. Как стои въпроса с mirorless фотоапаратите и китовите им обективи?
- При кои фотоапарат е по-добра скоростта на фокуса и възможността за фокусиране на движещи се обекти (ясно е че и при двата вида е много по-зле от dslr-а но все пак)?
- Предполагам че въпреки по-бавния си обектив mirroless фотоапарата ще дава доста по-голям контрол върху depth of field?


Мерси предварително


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: Rand   
Дата:   24-03-13 23:32

Това с капачката не е смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: realnoncho   
Дата:   24-03-13 23:50

Ако смяташ да ползваш безогледален само с китак - по-добре компактен.

За DOF-а - на G15 на дългия край изглежда като на тъмен китак на дългия край.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mcnicko   
Дата:   24-03-13 23:58

Преди да са се появили една определена група хора, които да ти обяснят, че фотографията започва и свършва с NEX, ще кажа това:

Аз за мен бих избрал G15. Ред причини ме карат да го харесвам повече от RX100. За твоите цели компактен апарат с фиксиран обектив би бил по-добрия избор според мен.

Ето ти едно сравнение на RX100 и G15, сам си прецени:

http://www.youtube.com/watch?v=rrmKBG5sd_o

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mmjm   
Дата:   25-03-13 00:42

Може да хвърлиш едно око и на тези:
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=11130&show=additional

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=10860&show=additional

Невероятен на супер цена http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=8854&show=additional

както и Fuji X20 (последния не е много за джоб).
Никон са изкарали и един доста обещаващ модел http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=11710&show=additional

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mooncow   
Дата:   25-03-13 00:47

realnoncho написа:

> Ако смяташ да ползваш
> безогледален само с китак -
> по-добре компактен.
>


всъщност проблема на китака само лошата светлосила ли е? това няма ли да се компенсира от възможността да снимам без видим шум при по-високи стойности на ISO (заради по-големия сензор) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-13 00:51

когато талибаните утихнат остават фактите

Ако ще е канон помисли дали искаш хубава каритнка или много опции.

Ако няма да го качулиш с глупости в момента е ясно кой е модела с най-добро качество.

NEX-3N макар и много компактен и макар с по-силен сензор от RX100 няма да стане за джоб на сако. За некс-а си трябва малка чанта, може да не фото чанта а проста диагоналка ама пак си трябва. Може би с 3N и голям джоб на дънково яке ще стигне....Ама китовия обектив си ограничава възможностите, аз винаги ще искам и нещо светло.

Та най-добре RX100 качестовото на снимките е на друго ниво спрямо останалите сапунерки.

G15 си е поредна итерация на G серията ама нищо впечатляващо...за пореден път. Група fanboys ги купуват, защото ДСЛР-ките им тегнат много. А друга група фотографи им ги дават бонус към другата техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mmjm   
Дата:   25-03-13 01:07

Този панасоник http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=10860&show=additional
, макар и по-стар модел, е доста сериозна конкуренция на Сонито . 300 лв разлика също не са за пренебрегване.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: Rand   
Дата:   25-03-13 01:13

Общо взето това са фотоапаратите (от линка на hostnail) между които да се избира. Всеки си има своите плюсове и минуси. За съжаление няма съвършен апарат. Ако можеше да се напъха едно 5D3 с 24-70 2.8 (или никонския еквивалент) в тяло с размерите на RX100 и да е на цена 1099лв форумите на dpreview щяха доста да опустеят. Но засега трябва да правим нелеки избори.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: io_bs   
Дата:   25-03-13 01:31

Здрасти! Ако за безогледалния не мислиш да му купуваш допълнителни обективи и джаджи, за да изградиш система, то тогава по-добре си вземи хубава сапунерка. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-13 01:45

mooncow зависи. Ако си добър фотограф с 3N и китов обектив стават страхотни снимки. Чат пат разни майстори пускат примери във форума на дпревю от които ти пада ченето. Ама ако не си супер майстор rx100 е по-удобен, компактен и обектива му е по-добър.

Относно светлосила...с некса няма никакви грижи. При слаба светлина ти трябва 1.8 или по-светъл за да има някаква осезаема полза и пак си трябва светкавица. Ама ти май не искаш светкавици, обективи, чанти....

Ако искаш изчакай некса, виж го и си прецени. Реално 90% от хората с безогледни пукат с китаци.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: pstoev   
Дата:   25-03-13 01:49

ако говорим за компактност ето сравнение G15 vs 3N
опааааа

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: batdin   
Дата:   25-03-13 07:38

Ако е само с китака...
Глас за хубав компактен .
Има си и логична обосновка.
f/5.6 сравнено с f/2.3 е горе-долу като 4/3" съотнесено към 1/1.8".
Тоест,при еднакво осветление на еднаква скорост може да очакваш (при съответното ИСО) горе-долу сходен шум,защото въпреки малките си матрици компактните могат да имат много светла оптика.
Подобна е и ситуацията с бокето,макар,че изглежда странно.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: mooncow   
Дата:   25-03-13 10:40

batdin написа:

> Ако е само с китака...
> Глас за хубав компактен .
> Има си и логична обосновка.
> f/5.6 сравнено с f/2.3 е горе-долу като
> 4/3" съотнесено към 1/1.8".
> Тоест,при еднакво осветление на
> еднаква скорост може да очакваш
> (при съответното ИСО) горе-долу
> сходен шум,защото въпреки малките
> си матрици компактните могат да
> имат много светла оптика.
> Подобна е и ситуацията с
> бокето,макар,че изглежда странно.
>

Т.е Ф/3.5-5.6 е много по-зле от Ф/1.8-2.8 и дори доста по-голямата матрица няма да е достатъчна за да се постигне забележимо по-качествено изображение?

Колко би струвал зуум обектив - 3-4x за Некс серията имащ добри характеристики (ако човек реши да не снима с китовия)?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: Stenlius   
Дата:   25-03-13 13:06

Ако това ти е важно:

mooncow написа:
Много е важно за мен фотоапарата да не е тежък/обемен и да не представлява усилие да го разнасям (т.е не желая да нося чанта с допълнителни обективи и т.н.)

трябва да забравиш за Некс-а, дори с китов обектив, камо ли телеобектив - примерно 18-200 като по-универсален. Виж му размерите и как седи на некс-а. И ако имаш пари за RX100 - не се чуди много. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: qpalzm   
Дата:   25-03-13 14:17

Според мен е по-добре компактен апарат.Фуджи х20 или сони РХ100.Фуджито има по-хубав обектив визьор и повече изнесени бутони.Сензорът му е с нова тенология Х-транс.Това подобрява доста качеството на снимката-динамиката резкоста и тн.Обективът му е 2-2.8.Сензорът му е 2/3 инча.Сонито е по-малко с по-голям сензор и малко по-тъмен обектив в дългият край-1.8-4.9.Има о-малко бутони.Има вградена капачка.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: batdin   
Дата:   25-03-13 19:23

NEX за мен има смисъл,ако му сменяш обективите.
Примерно с някой твърд ма М42 или друг тип,няма значение.
Иначе само с китака...за мен не е по-добре от наистина хубав компактен (разбирай Olympus xz-2, Panasonic LX7,Fuji X10 и др. такива)
Имай предвид,че Канон г15 при всичките си предимства е малко бавен.Ако е за пейзажи обаче,няма да е проблем...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: iliyanb   
Дата:   25-03-13 19:58

Аз му предложих на човека нов безогледален с 3 нови обектива на убийствена цена, но той според мен не е наясно какво точно иска. Ако забелязвате под "обща употреба" визира почти всичко във фотографията, освен това търси DOF, пита за скоростта на фокуса. Това няма как да стане нито с компактен нито с безогледален с китов обектив и вие много добре го знаете. Бих го посъветвал да си купи компактен със всичките му ограничения вместо безогледален с китов обектив. Това е все едно да си вземеш Ферари и да го караш с 60 км/ч.

За да не му се натрапвам на лични на въпроса за светлосилата ще му отговоря тук, че никой китов обектив не може да му даде по-добра снимка от светъл обектив на какъвто и да е апарат. Не бъркай големината на сензора със светлосилата. С безогледален и китов обектив големият сензор няма да ти помогне, защото така или иначе ще ти падне скоростта на затвора, което в повечето случаи води до размазани снимки. Тогава няма да те интересува има ли шум в тях или няма. Снимал съм и с двата вида апарати и без да хваля марки бих те посъветвал ако просто искаш да си щракаш взимай компактен, ако не безогледален и събирай пари за обективи. Аз тези дето си карали с китовия не ги разбирам.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: МаркоД   
Дата:   25-03-13 21:14

Като НЕ трябва плитък DOF и като снимките са за интернет защо да не кара човек с китака?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: iliyanb   
Дата:   25-03-13 21:37

Първо мисля, че идеята на темата е човекът да получи съвети от различни хора. А по твоя коментар:
По твоята логика то и с телефон може да се снима тогава щом не трябва DOF и снимките са за интернет. То и с професионален апарат за хиляди евро може да се снима с китов обектив и Ферари с 60 може да се кара. Аз уважавам твоето мнение. Сигурно си къде къде по голям фотограф от мен, но мисля че човекът и за DOF и големина на сензора е поставил въпроса. А и не мисля /това си е мое мнение/, че някой който е готов да даде около 1000 лв. за фотокамера, я купува с идеята да си снима на авто примерно. Тук се искат съвети а не спорове как няма смисъл да се инвестира в техника, защото и с китака си е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: batdin   
Дата:   25-03-13 22:01

Относно DOF:
-сензор 4/3" f=42mm f/5.6 обект на 1.5метра DOF=14см
-сензор 1/1.8" f=18mm f/2.4 обект на 1.5метра DOF=13.2см
(изчислено за резолюция,съответстваща на 10 мегапиксела)
Проста математика.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: МаркоД   
Дата:   25-03-13 22:59

Оли EPL5 с китака покрива всички изисквания освен плитък DOF. И има много добро макро за не-макро обектив, стабилизация, мигновен фокус, отличен JPG и високо исо, огромна динамика.....

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: slav4cho   
Дата:   26-03-13 22:37

Panasonic Lumix DMC-LX7- този ми се струва доста интерен модел,иначе ТУК има едно ревю

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: hotsnail   
Дата:   26-03-13 23:17

mooncow написа:
> Т.е Ф/3.5-5.6 е много по-зле от Ф/1.8-2.8 и
> дори доста по-голямата матрица
> няма да е достатъчна за да се
> постигне забележимо по-качествено
> изображение?

Зависи. Тия 1.8-2.8 на Г15 са с микроскопичен сензор с максимално използваемо исо 400 и реално нищо не ти носят, предвид че от НЕКС-3н исо 1600 е със сходно качество. На 55мм с бленда 5.6 все пак можеш малко да се заиграеш с размазването на фона при портрет доста добре.

> Колко би струвал зуум обектив - 3-4x
> за Некс серията имащ добри
> характеристики (ако човек реши да
> не снима с китовия)?

3-4х не е смислена оценка за обектив. Тия милиметри са важни. Те ти казват колко широко е на най-широкото и колко е най-приближаващото. Прочети млако за тия неща.

В момента за НЕКС има сравнително малко зумове. 4 варианта са общо взето:

1. 16-50 или 18-55 китовите (идва с апарата) - 18-55 е малко по-добър оптически. На некс-3н може би трудно ще схванеш разликата. 16-50 е значително по-компактен.

2. 55-210 (600 лева) - забележи как малкото число 55 е равно на голямото от горния ред. Тоя обектив приближава по-сериозно. Ако ще снимаш навън разни по-отдалечени неща си струва. Ако искаш спорт или движещи се обекти NEX-5R за 150 лева повече е много по-добър избор защото фокусира по-бързо от 3-та серия и може да следи обекти т.е. докато се движи обекта префокусира. ето ти на български ревю

3. 10-18 (1500 лева) - този пък виж с какви малки цифри е. Обектива снима много широко. За пеизажи, интериори и подобни неща е супер. Виж това ревю. Тоя обектив е най-високия клас зум за НЕКС за момента, затуй и цената.

4. 18-200 (1500 за Сони, около 1000 за Тамрон) - забележи тука разликата от 18 до 200 т.е. този обектив може както доста широко да снима, така и със занчително увеличение. Тая универсалност има цена - обектива е голям и тежък сравнение с другите, понякога качеството на снимките може да отстъпва леко на другите.

Та моя съвет е, ако би искал да сменяш обективи някой ден. Вземи си NEX-5R (малка е разликата в цената а апарата е много по-мощен от 3-ка) със 16-50 или 18-55. Аз бих взел 16-50 заради размера и 16мм. Ужка са 2мм ама на широката част това е много и за снимки в градове, музей и подобни е незаменим. 18-55 е малко по-евтин и ще прави по-хубави снимки ама му трябва чанта.

Следващия ти обектив виж какво обичаш да снимаш и си прецени. Може да го обсъдим тука. В алфафорум.нет е по-спокойно и хората са по градивни ако искаш.

Моя избор на 2-ри обектив беше 50мм 1.7 за един стар ДСЛР. Сега за НЕКС има 50 1.8. Подходящ е за портрети на хора, някои по артистични снимки.

http://photocafe.pro/sony-e5018/


https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=REVIEW&ARTICLE_ID=196


Следващия дето си взех бе 70-300. Много приятно пак за портрети и приближава доста. 70-300 обаче за NEX няма да е приятно, размера ще е огромен сравнен с тялото. Иначе за тия супер дългите можеш с адаптер да сложиш обектив за Сони Алфа или друга система. Тези за Алфа са с досат бърз автофокус.

Ами това е. Ако ти се храща на хорото с обективите NEX-5R или Olympus E-PL5, дето предлагат съфорумците. Ако само търсиш малко апаратче RX100 или NEX-3N.



Публикацията е редактирана (26-03-13 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор: сериозен компакт или mirrorless ?
Автор: serjy   
Дата:   26-03-13 23:30

след толкова четане, скачай на един олимпус E-PL5 или E-PM2 и ще почерпиш [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »