Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   24-03-13 18:59

Здравейте, харесал съм ето това:
http://bit.ly/16aHerY


Сега въпроса, с който се обръщам към вас уважаеми авторитети е - има ли смисъл, ако ще се занимавам само с любителски филмчета, кратки и не толкова? 260 лева ок ли е за да си начеша тая краста?

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: mihail_radkov   
Дата:   24-03-13 19:17

Бих обърнал внимание на състоянието: For parts or not working, Sold AS Is

Ако във филмчетата ще чупиш орехи с нея може и да свърши работа, но ако ще е за снимане, едва ли.

Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chrisnoch   
Дата:   24-03-13 20:17

Да се абстрахираме за момент от техническото състояние на въпросната видеокамера.
Да си купувате видеокамера от САЩ е глупаво дори и само по една единствена причина: несъвместимост на телевизионните стандарти. В САЩ работят на NTSC, в Европа - на PAL. Ако не са Ви ясни разликите - почетете в Интернет, има много информация.
Betacam SP е професионална аналогова система за видеозапис със стандартна резолюция, която днес е безнадеждно остаряла. Всеки модерен фотоапарат снима видео с по-висока резолюция от 640х480 (това е резолюцията на тази камера)! Да не говорим за допълнителното оборудване, което ще Ви е неободимо за монтаж - видеомагнетофон, монтажна станция с аналогови входове и т.н. Всичко това е много архаично - откажете се! С такава технология снимахме телевизия преди 15 години!
Ако искате да снимате видео със съвременна техника, ето някои най-общи насоки:
- фотоапарат или камера, които снимат видео с резолюция поне 1280х720, за предпочитане - 1920х1080 (Full HD);
- носител на записа - SD карта (или някой друг популярен еквивалент);
- ".mov" или ".avi" контейнер за видеото - за по-лесен монтаж; AVCHD е по-добра алтернатива, но изисква повече изчислителна мощ (не всеки домашен компюзтър ще се справи);
Вариантите при софтуера за монтаж са твърде много - питайте на Л.С., ако искате.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: slav4cho   
Дата:   25-03-13 01:10

това,че една камера изглежда професионално,в този случай нищо не означава,твърде стара

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: ramdar   
Дата:   25-03-13 02:03

chaplata - добра любителска miniDV камера е по-добрия вариант. NTSC или PAL е се тая... беше дилема едно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   25-03-13 09:51

Много скъпи са тези модерни камери, аз искам да вървя на бюджет, за който не ме е много яд. А и има романтика още в тия камери. А бетакам БНТ все още използва в НС май. Кажете ми за камера в този ценови клас, с която да мога да снимам документален филм, примерно? и то да мога да я ползвам от рамо, с не много зор и допълнителни неща като стативи за рамо.въпроса е on the budget, а не как да сме в крак с времето. вхс носителя никога няма да е върха на сладоледа, но такава камера ми дава предимство - микрофони мога да включа, осветление мога да захраня. дайте ми решение, което да не струва повече от 300 лева. картинката не е толкова важна, колкото звука, поне според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: e-mil   
Дата:   25-03-13 10:29

"Много скъпи са тези модерни камери..."

А да не мислиш, че старите са много евтини? Казаха ти хората - това горе струва 200 лв, щото е за части. Работеща Betacam SP - от 1000 до 16 000 долара При такъв диапазон на цената можеш сам да се сетиш колко ще е работеща тази от 1000 долара. А отделно ти трябват аксесоари за нея.

За 300 лв само домашна miniDV камера. Даже 15 годишен модел като Panasonic M9000 струва повече. Ще е много трудно да намериш запазена SVHS на по-ниска цена. Просто вече няма пазар за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: jjivi   
Дата:   25-03-13 10:31

Мога да те обзаведа с професионален плеър Betacam SP на цената на вторични суровини. Имай предвид, че тежи поне 25 килограма. От носталгия не съм го предал за старо желязо. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-03-13 12:27

Младеж, нещо си се объркал! Звукът и картината са еднакво важни.
Имало романтика в старата техника?! Сигурно, ама ти искаш и да ти върши работа, нали? Искаш камера за 300 лв.? А знаеш ли колко струва прфесионалният микрофон, който искаш да включиш към нея? А системата за монтаж с аналогови входове? Забрави!!!
Всички формати със стандартна резолюция са морално остарели - избий си ги от главата! Никой вече не търси съдържание със стандартна резолюция!
Звукът в киното се записва отделно (многоканално) - записът от камерата е само за контрол и за синхронизиране при монтажа.
Като искаш да снимаш документални филми, купи си някой фотоапарат, който има прилично видео - виж поста ми по-горе, да не се повтарям.
С твоя микроскопичен бъджет каквото и да купиш - все ще е компромис. Въпросът е да изградиш смислена система, която включва поне три етапа:
- снимки;
- постпродукция;
- финишинг (краен продукт);
При изграждането на такава система се започва отзад - напред:
1. Какъв продукт искаш да изработиш?
2. С какви средтва за постпродукция разполагаш?
3. Каква техника ще използваш за снимки?
Хайде бъди разумен - не се хвърляй с главата напред в грешната (невъзможната и безсмислена) посока!

P.S.
От 23 години се занимавам с кино и телевизия. Работил съм (и продължавам да работя) за всички национални телевизии (БНТ, Нова, bTV и т.н.). Ако искаш професионален съвет - пиши ми на kinoto.bg@gmail.com

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: VassilK   
Дата:   25-03-13 12:41

В БНТ не се ползва вече класическия бетакам.Ползва се DVCPRO.Най-лошото на Бетакама, е че трябва магнетофон и други неща.Още по-лошото е, че тази е на НТСЦ а най-лошото е, че е повредена.В България, понеже техниците са изключително велики, за най-простия ремонт ще ти вземат няколко пъти стойността на камерата, а ако се налага смяна на глава или нещо друго, работите стават безбожно скъпи.Ако искаш раменна камера от този клас, колега продаваше DVCPRO с 1394.Жалкото е България е, че примерно ако БНТ реши да бракува такива камери, каквито има много няма и теоритичен шанс някой да вземе.Чупят ги и ги хвърлят на вторични суровини.



Публикацията е редактирана (25-03-13 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   25-03-13 16:03

добре, да се върнем към темата. Искам аналогова камера. Искам раменна камера, и не държа на високо качество на картината. приемете че съм помияр, който обича гласа си. следва въпрос - ако ще е аналогова - кой формат? С-вхс или вхс или бетакам или хай 8?

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: jivkojj   
Дата:   25-03-13 17:12

Искам аналогова камера. Искам раменна камера, и не държа на високо качество на картината.

Тогава вземи си една Панасоник М3000 или 9000 и един кепчър и си готов. Като в доброто старо време [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-03-13 00:45

Ей, дебела глава!
SVHS, естествено, е по-добре от VHS.
С HI8 само ще си имаш проблеми - системата не беше нито много популярна, нито мого успешна. Трудно се намират касети, батерии и т.н. Това важи и за (S)VHS и Betacam - макар и в по-малка степен.
Камера Betacam за 300 лв. няма кой да ти продаде, според мен, но ... карай да върви!
Видеокамерите, които записват на лента (касети) са трудни за поддръжка, а и ремонтът им вече на практика е почти невъзможен. Ама нейсе!

Ето няколко предложения за VHS камери, които се вместват в обявения от теб бюджет:
http://prodavalnik.com/kamera-panasonik-vhs-i14493691

http://prodavalnik.com/kamera-panasonic-nv-m50-i20042447

http://prodavalnik.com/panasonic-m40-i19350729


НО! Според мен е по-добре да се ориентираш към нещо такова:
http://prodavalnik.com/3ccd-profesionalna-minidv-kamera-panasonic-ag-ez1-i19814845

или такова:
http://prodavalnik.com/kamera-panasonic-nv-gs500-i19529381


За снимки "от рамо" си има раменни стативи!

Хайде почети малко из нета, пък тогава тропай с краче, че искаш "аналогова камера"! CCD и CMOS сензорите са всъщност аналогови устройства. При цифровите камери изображението се създааа по аналогов път, следват аналогово-цифрово преобразуване, цифрова обработка и запис. Защото цифровият запис:
- е по-качествен и устойчив на шум;
- не губи качеството си при презапис - през цифрови интерфейси, разбира се;
- се обработва по-лесно в постпродукцията;
- е по-надежден за архив;
- и т.н.

Ако все още държиш на "аналогова" камера - троши си главата! Вече си многократно предупреден!



Публикацията е редактирана (26-03-13 01:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: slav4cho   
Дата:   26-03-13 01:27

Не разбирам защо,сам искаш да се набуташ?Лятото снимах с "доста по-нови"камери Панасоник,мини дв,след като пуснах на компютъра,не мога да ти опиша какво се вижда.Грозна картина,кофти ти цвят,абе мъка.А това е нещо доста по-старо.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   26-03-13 07:57

Тогава вземи си една Панасоник М3000 или 9000 и един кепчър и си готов. Като в доброто старо време[cool] - е т'ва е подкрепа, всички останали само се пените, а не става въпрос за ваш'те пари - хубаво, ш'е дам 200-300 лева за някаква такава камера, а после? аз ше си троша рамото и ше се бора с нея и цифровизацията на записа и така нататък... пък не мога да разбера кой от вас ми е майка, точно по анадолската програма за оплождане, че и дебела глава да ми вика и слюнка чак да хвърчи, за това, че съм му игнорирал мнението.
Благодаря ви много за съветите, но принципно съм замислил проекта си нарочно във старите формати - а и яко го направя черно-бяло, не мисля, че цветовете ще ме болЯт.


А що филми за възрастни са заснети на тия така отричани от вас формати,а?

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: e-mil   
Дата:   26-03-13 08:57

Първо каза, че "въпроса е on the budget", а сега твърдиш, че си замислил проекта "нарочно във старите формати". Нищо чудно, че те наричат дебела глава.

"А що филми за възрастни са заснети на тия така отричани от вас формати,а?"
Е, дай да върнем старите "Чавдар"-и в градския транспорт. Ако знаеш колко пътници са превозени с тях, а? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   26-03-13 09:14

След яростта, която беше изляна срещу мен, реших че това е част от проекта и съм длъжен да използвам такава техника.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-03-13 10:07

chaplata,

Нещо си се объркал! На никого не му е и хрумвало да те осиновява, нито пък чак толкова да се пали, че да хвърчи слюнка! Всички сме правили грешки и имаме печален опит - къде от неопитност, къде от незнание. Да повтаряш, обаче, грешките на другите си е чиста глупост!
Снимай, монтирай, пък ние ще чакаме да пуснеш пак някоя тема (от сорта: "Къде да ремонтирам Панасоник М9000?" или "Спешно купувам ВеХаЕс касети!!!") и ще ти гледаме сеира! Не защото сме лоши и злобни, а защото ти си дебела глава!

Последен опит да те разубедя:
VHS записа е с вертикална резолюция 180-230 линии. По съвременните стандарти това и за YouTube не става! Мазньоч, нищо се не види! И черно-бял да го направиш, и пембен-розов на морави точици - все тая! Ще си биеш главата в стената, че си хвърлил толкова труд за нищо! Обаче ще е мноооого късно!

Никак не ми харесва ролята злия пророк, който бълва прокоба! Ама нямам избор! Защото нали си говорим честно?!

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: jivkojj   
Дата:   26-03-13 10:18

Даа, това е другия момент - вземеш ли от старите аналогови камери, задължително трябва да гледаш на телевизор с кинескоп - там си пасват нещата - интерлесната картина, резолюция и цветно пространство. Даже "по-новите" MiniDV са също правени за кинескопи. Пуснеш ли на плосък панел и става мазало.

Аз имам ДВД-та снимани с MiniDV камера. Телефона ми ги отнася като качество на ЛЦД-то и цветове и резолюция. Подозирам обаче, че ако пусна записите на стар ТВ, ще се обърнат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chrisnoch   
Дата:   26-03-13 10:22

Хич няма да се обърнат нещата! По-добрата картина си е ... по-добра картина! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: e-mil   
Дата:   26-03-13 10:29

"...реших че това е част от проекта и съм длъжен да използвам такава техника."

Импулсивните решения рядко водят до успех.
Щом начесването на крастата прерасна в "проект", вече опираш и до надеждност на техниката. А като държиш амортизирана камера за 300 лв, надеждността се превръща в тиха надежда, че няма да те изостави по средата на снимките.

Забележи, че по-горе те посъветваха за носителите. S-VHS касетите вече се намират по-трудно и често са по-скъпи от miniDV. Да не говорим, че не се знае колко време са лежали по складовете. Лентата не е диск, иска по-прецизни условия за съхранение и остарява по-бързо.
А Бетакам касета със същото времетраене струва 8-10 пъти по-скъпо от S-VHS. Ако намериш Бетакам за 20 лв, то тя най-вероятно ще е 20-30, а не 90 минутна.

Не пропускай и факта, че ти трябва кепчър за да вкараш материала в компютъра. Освен ако нямаш добър касетофон с възможност за редактиране.


Не че няма кепчъри и за 30 лв, но за редакция ти трябва кепчър, който няма да изпуска кадри и ще презапише материала с някакво поне прилично качество. И при ограничение от 300 лв, като сложиш и носителите, ето как бюджета на проекта ти скача с 50%.



Публикацията е редактирана (26-03-13 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: VassilK   
Дата:   26-03-13 11:13

Не става за ютуб, викаш..

http://www.youtube.com/watch?v=JFQZn5wEky8


http://www.youtube.com/watch?v=zHAifP6hAUY


http://www.youtube.com/watch?v=-yPw195GCRk


http://www.youtube.com/watch?v=aECjtcZVKno


Изобщо купона е пълен, ако намериш читав SVHS, взимай го.Ако намериш два, обади се.[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: chaplata   
Дата:   26-03-13 11:23

А какъв е проблема да си кепчърна мат'риала при някого професионалист, да му платя, пък после да монтирам на компютъра? SVHS се търси последно?

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: my.point.of.view   
Дата:   26-03-13 11:48

Аз преди време реших да се захвана с 8-милиметрово кино.
Взех си една кинокамера и сега седнах да я разучавам.
Абсолютен лаик съм, не се смейте, но да попитам, че не ми е съвсем ясно -
Камерата при 18 кад/сек експонира при скорост 1/60 сек, а имам възможност за регулиране на обтуратора (да го затворя на половина) и така да ... повиша остротата на изображението?
Правилно ли разсъждавам? При затварянето на обтуратора на половина, скоростта (еквивалентна) все едно е станала 1/137 сек.
Лично на мен това ми помага да съм по-гъвкав при снимане. Но признавам, че някаква неземна разлика в остротата не виждам?
Забелязах, че при тази скорост на снимане от 18 кад/сек не мога да мърдам много камерата, понеже се размазва и става кофти за гледане.
Дали да не снимам при 24 кад/сек?
...
Едно време в телевизиите са ползвали 16-милиметрови кинокамери Болекс Н16. Те с каква скорост са снимали? 18 или 24 кад/сек? (говоря за несинхронизираните камери, които нямат устройства за запис на звук).
...
Имам идея да снимам сценки от улицата - така както бих снимал с фотоапарат, само че с кинокамера. Късометражни филмчета без претенции.

Отговори на това съобщение
 Re: Betacam и мойте бълнувания
Автор: e-mil   
Дата:   26-03-13 12:19

"А какъв е проблема да си кепчърна мат'риала при някого професионалист..."

Ма няма проблем. Даже в твоя случай е по-добре при професионалист. Но би било добре да е познат, щото цените май вървят по 15-20 лв на час... ако не се лъжа. Не съм проверявал отдавна.

А в документалното кино отива не по-малко материал отколкото в игралното. Не знам каква ти е темата, но за да извадиш 30 минути филм ще заснемеш поне 5-6 часа. И то в идеалния случай, ако не си много претенциозен. И свалянето при професионалист излиза колкото един кепчър.

Пък нали бюджета беше тънък? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »