Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   17-03-13 19:45

Здравейте,
имам да пиша проект.. Информацията обаче се оказа изключително оскъдна.. Някой може ли да ме насочи към литература/онлайн или офлайн/, която е по темата?

Трябват ми неща от рода на: статистика за фотографските студиа в България (броойки); кои са най-популярните фот. услуги, с индустриални или с крайни потребители се работи основно (т.е. дали преобладават продуктова и рекламна фотография и т.н. или художествена и статбена примерно).. Професията "фотограф" официално ли се регистрира, т.е. мога ли да намеря информация колко хора работят като професионални фотографи в България?

Изобщо всякакви неща, свързани с икономическата и бизнес страната на развитието на тази услуга в България. Някакви сайтове или книги да се сещате? Прерових доста, но едва-едва откривам изречение-две информация, а това е странно..

Всякаква помощ ще ми е от полза, включително и на хора, които биха искали да отговарят на директни въпроси под формата на интервю. Мога да запазя анонимоност или да включа имената като директни източници на информация в проекта.

Надявам се, че ще има поне някакви полезни и стойностни отговори.
Благодаря ви много предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: alsash   
Дата:   17-03-13 19:46

...европроект?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Canon   
Дата:   17-03-13 19:46

Маркетингово проучване

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   17-03-13 19:47

Маркетингово проучване, да. "Перспективи за развитието...", но преди да пиша за каквито и да е перспективи, ми трябва една солидна информация относно текущото състоение на този пазар у нас. Което се оказа сложно нещо..



Публикацията е редактирана (17-03-13 19:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: alsash   
Дата:   17-03-13 20:01

...е те това пари струва бе...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Gecata   
Дата:   17-03-13 21:13

Ами не е ... има 28 областни статистики, обикаляш ги пускаш молба за информацията която ти трябва, в едномесечен срок те ти отговарят и готово. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   17-03-13 21:28

alsash, почти всяко едно проучване, което се прави по специалност "Маркетинг", предполага пари.. Това обаче изобщо не означава, че от нас не се предполага да намерим начин да си проведем проучванията и да си напишем проектите.. : )

Gecata, интересно предложение.. не знам доколко е реалистично обаче, ще проверя.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: ixus   
Дата:   17-03-13 21:45

Не си хаби времето и енергията в проучвания.
Пиши си свободни съчинения ,пък нека професорите ,ако съмняват да те опровергаят.



Публикацията е редактирана (17-03-13 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Aliengg   
Дата:   17-03-13 23:35

Великолепен съвет, ixus, няма що! А ако учи за доктор и после трябва да те лекува?!...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: metodiev_martin   
Дата:   18-03-13 00:01

Защо да не е великолепен? На мен това ми беше първата мисъл в главата. Боли го професора (по скоро асистент/доцент) дали данните са истински? Ако е студентски проект, кой му дреме какви са цифрите, важно за провеждане на проучването. Това сравнение с медицината е напълно не на място

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: bpavlov   
Дата:   18-03-13 00:10



entropy, с риск да те разочаровам, такава информация няма систематизирана и не може да бъде систематизирана поради ред причини, които не могат тук да бъдат разисквани. В най добрия случай ще можеш да преброиш колко са фототата в София и дотам. Който ти е дал такава задача и идиот или просто иска да ти гледа сеира.
ixus е дал единственото разрешение на проблема ти, колкото и нелепо да звучи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: georgivelev   
Дата:   18-03-13 00:24

Стига бе, те социологическите проучвания ги манипулират и изкривяват, та маркетинговите ли. Е, нали видяхме БТВ какво направиха, през определен период обхватът им беше силно стеснен, но те пак си таксуваха рекламодателите по пълната тарифа. За какво изследване говорим - всичко е пунта-мара. При положение, че няма официялни данни, професорите ти няма как да те оборят. Правиш си "проучване", вадиш "изводите", които ти трябват. Не е като да не съм посещавал часове по интегрирани маркетингови комуникации и да не са ми обяснявали как се прави тази работа. Най-общо казано, има 2 начина - с пари, и с много пари. Когато пари няма, се работи без пари и варианти пак има 2 - измисляш си данните, или вадиш билетчета с номерца от една шапка, и така шапката ти наглася данните.

А ако проектът ти не обхваща цяла България, а, да кажем, само отделен град, решението на задачата е още по-просто. Нали не вярваш професорът да тръгне да ти оспорва, че фотографите не са 2000, а 2025 и пр. Важното е цифричките ти да са горе-долу достоверни. Примерно, аз казвам, че на територията на София работят около 2500 (нека да са 2562 за да не е кръгла бройката) професионални фотографи, от тях, най-популярните фотографски услуги са заснемане на сватби/кръщенета/абитуриентски балове, репортерска журналистика, продуктово заснемане. Всъщност, продуктовото заснемане май е по-популярно, съдейки по невъобразимия спам, който се изсипва в пощенската ми кутия. На територията на София има 872 студия и так дальше.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: asahi   
Дата:   18-03-13 00:50

Бизнесът само ателиета ли е? Ето - и фото-форум се храни от фотография, пък не е ателие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: xm_style   
Дата:   18-03-13 08:30

Какъв бизнес е фотографията ... сенчест, тъмен и черен.
70% от "фотографите" нямат фирми. Не плащат данъци. Това е кражба от обществото.
Парадокс - тези "фотографи" са наши "приятели" [smilie18] .
Най-лошото е че тази кражба за съжаление пречи за развитието (повишаването на качеството) на този бизнес.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: dephil   
Дата:   18-03-13 10:58

Достатъчно статистика има, за да се правят предположения и анализи, с една сравнително висока доза сигурност в изводите (за целите на проучването ти, където ще те оценяват за мислене, логика и структура, не за фармацевтична прецизност на входните данни).

По села и паланки - около 20% от БГ-населението не е покрито от фото-услуги по местожителство. На останалите 80% слагаш по едно фотостудио на 25хил. души и си там [smilie24]

Тенденции - добавяш годишно намаляване, поради навлизане на новите технологии, което годишно намаляване следва да е равно на (с обратен знак) около 80% от усреднения ръст на продажби на цифрови камери и домашни принтери.

За структурата на услугите - разпитваш 5 свои приятелки жени и 1-2ма мъже, титуловаш го динамичен "Conjoint Analysis" (както и да му викат в БГ-вузовете), връзваш го с тренда от по-горе и тръгваш към профила на професионалистите.

Питаш колко от твоите приятели биха платили (скъпо) за хубаво постановъчно фото/видео заснемане и колко биха разчитали на "приятел-табиетлия с хубав ДСЛР", който прави наистина ама хубави снимки. Намаляваш числото с 20-30% (всеки скача на по-скъпото, когато не трябва да го плаща на момента), виждаш броя сватби за година в БГ, делиш на човеко-време, отчиташ да няма твърде голямо застъпване и си готов и с бройката на фотографите (добре е числото да не надхвърля ~2,5 пъти броя на ателиетата).

Извод (който, така или иначе, всички знаем): Добри хоризонти за наистина добрите (едновременно с креативни идеи и маркетингово-мениджърски умения) фотографи, както и за рекламните агенции (при обслужването на фирми). Лоши, към много лоши хоризонти за всички калибри занаятчии.
И т.н.

Време - интервюта и кафенца: 2 дни, писане: 1 ден.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: arce   
Дата:   18-03-13 12:51

.....perditaque causa....[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   18-03-13 22:00

Благодаря на всички, които се включиха!
Основен проблем: аз трябва да посочвам източници на информацията си. Не мога ей така да си впиша данни и след това да нямам отговор на въпроса "Това откъде го взе?".
dephil и georgivelev, благодаря за конкретните съвети, ако проблемът не беше във входящите данни, нещата наистина имат безброй вариации за решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: asahi   
Дата:   18-03-13 22:36

Източник: Интернет

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Canon   
Дата:   18-03-13 22:41

Използвай основното разпределение според Закона на Парето или Принципа 80/20

Ще ти трябва малка реална извадка (не представителна, тя иска доста време и пари) и най-важното - да позиционираш намерените данни в тази крива..., което е трудното. Това е за количествено разпределение.

Аре като начало - има поне 20 човека професионалисти, моито никога не пишат във фотофорума.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   07-05-13 21:37

Здравейте отново,

трябват ми двама човека, които се занимават с предоставяне на фотографски услуги (като физически лица или като част от екип в студио) за интервю, максимум 10 въпроса. Може да е напълно анонимно, може и да впиша името, според желанията на интервюирания. Ако някой е сериозен и има време, и желание, да ми пише на лично. Благодаря ви предварително. Надявам се да се намерят двама ентусиаста : )

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-13 23:02



В сивия сектор на България ентусиазма няма никаква полезна стойност.

За да има фотография в една държава първо трябва да има реална икономика.

Ако фотографията съществува сама за себе си без икономиката това е временно явление със затихващи функции.

Единствената фотография която не се влияе от икономиката е предизборната-плакатите.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: next_time   
Дата:   07-05-13 23:20

А ако учи за доктор и после трябва да те лекува?!...

Като погледнеш резултатите които постигат докторите може сам да се сетиш как се учи там и кой от двама ви има по-правилна преценка на ситуацията.
На въпроса който ще последва отговора е - Да, в болница работя.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-13 23:46

Знаещите можещите и по-млади доктори отдавна напуснаха България.

Тези които останаха пък трябва да импровизират лечение без пари и под заплахата ,че ще бъдат "овъзмездени" за усилията си от пияни цигани.

Аз лично имам позната българска докторка в Австралия.

Тя съвсем не отиде на другия край на земята от скука...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Canon   
Дата:   07-05-13 23:48

Единствената фотография която не се влияе от икономиката е предизборната-плакатите.
И тя се срина напоследък. Няма особена разлика между портрет за документ и снимка за предизборен плакат

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-13 00:00

Canonе

Политиците искат евтини снимки и ги получават, друг е въпроса, че за плакати не стават...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: tuizzl   
Дата:   08-05-13 00:49

70% от "фотографите" нямат фирми. Не плащат данъци. Това е кражба от обществото.
Каква кражба бе ман не ли по-голяма кражбата на държавата, че взе паспортните снимки от фото студиата?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: Canon   
Дата:   08-05-13 03:43

Мартинов
Каквито снимките, такива и "политиците" - евтинджос

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: entropy   
Дата:   08-05-13 09:29

Търси се само още един човек.

Информацията "70% от "фотографите" нямат фирми" - откъде е? това доказуемо ли е? има ли стойност като информация? Иначе, че няма регистрирани - няма. Аз изобщо не мога да събера в национален план бр. регистрирани.
В процеса на търсене на информация попаднах на това нещо "СКУАПФИ – Сдружение За Колективно Управление На Авторски Права Върху Фотографски Изображения". Като проект, обаче явно не се е случил. Никъде няма резултати или някакви данни.

За момента ми трябват отговори по максимум 10 въпроса (не са толкова лични) от човек, който има опит. Под опит разбирам да снима поне от година за пари. Имам все още време, не бързам, но ако от всички вие, които се занимавате с това нещо под една или друга форма, има поне още един човек, който реално печели от тази дейност и е готов да говори за "качество" .. Да ми пише :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията като бизнес
Автор: pmartinov   
Дата:   08-05-13 10:18

Качество без пари ?

Забрави...


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »