Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 09:37

Да допуснем,че снимаме човешко лице на черен фон,тоест лицето е най-светлата част на кадъра.
В този случай,ако се снима/обработва така,че осветената част на лицето да се експонира близо до максимума,без да има насищане на който и да е канал (обикновено червения),резултатът не ми изглежда много добре,да речем някак плоско,при все,че няма загуба на информация в светлите участъци.
При яркост на червения канал 70% изглежда по-добре,но пък не се използува цялата динамика на носителя (джейпег).
Та,на въпроса- има ли някакво правило за експонацията (естествено различно за различните раси),което води до по-естествено изглеждащ на екран или принт резултат?

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-13 10:28

Да. Сива карта с градации.


http://www.normankoren.com/Q-13_superposed_520.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 10:38

Тоест,да експонирам правилно за картата,а не за кожата на лицето?

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: Canon   
Дата:   17-03-13 10:43

Картата е стандартна, кожата на лицето не е.
Черни, бели, жълти, червени ..., без зелени кожи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: iasen2   
Дата:   17-03-13 10:48

бъркаш боя със ситуацията :) или иначе казано бъркаш характера на светлината с интензитета. Правилната експозиция означава че сивата карта е точно по средата на динамичния обхват на апарата . а избора на характер на светлината ще определи как ще изглежда лицето на муделката :) ако имаш въпроси пиши на лични

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: iasen2   
Дата:   17-03-13 10:54


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1362675982_DSCF0555s.jpg


бяло лице на бял фон . флашметъра показва 8 и 1/3
снимал съм на 8 . снимано е с бютидиш с чорап и студиен рефлектор отстрани . рефлектора омекотява сянката с около една бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 11:03

Добре,това го разбрах (май).
А ако снимката вече е направена,някъде си,където няма никакви карти наоколо,и я конвертирам от RAW в jpeg?
Тогава имам възможност да променям еспонацията пост-фактум да речем плюс-минус една бленда.Има ли нещо освен личния си вкус,по което да се водя?

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-13 11:08

Ти експонацията не можеш да я промениш - тя вече е станала. Можеш да промениш кривата на предаване на различните тонални стойности - curves - чрез инструментите в роу-конвертора или фотошопа. Тази промяна я правиш в зависимост от собственото си виждане и параметрите на визуализиращите устройства - монитор или принтер.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: iasen2   
Дата:   17-03-13 11:11

калибриран монитор :) Аз лично бутам кривата като местя плъзгачите . експозицията не я бутам . Некалибрирани монитори с лошо цветопредаване могат да ти изиграят лоша шега :) . Дай пример , да видим какво те притеснява

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли
Автор: mcnicko   
Дата:   17-03-13 11:12

Ето една приятна статия по въпроса:

http://laurencekim.com/2011/05/23/spot-metering-for-portrait-photography/


Много добра за отправна точка, от там нататък - правиш каквото решиш за добре и което ти изглежда добре.

Само да вметна, че колкото и да ти е "правилна" експонацията за лицето, ако белия баланс не струва, ше береш ядове.

Другия фактор ти е монитора - колкото и да са ти "правилни" и белия баланс и експонацията, береш ядове ако монитора ти не е калибриран.

Думата "правилна" е в кавички по една единствена причина - правилна експонация не съществува. Усещането е чисто субективно. Както ти харесва това е, ако смяташ че прогореното по кожата дава това което ти трябва - защо не?



Публикацията е редактирана (17-03-13 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 11:29

mcnicko,
Мерси за статията.Особено ми допадна идеята да използвам Хали Бери за сива карта.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: falcon   
Дата:   17-03-13 11:33

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: mcnicko   
Дата:   17-03-13 12:01

Че кой не би искал да я ползва, сега си търся една в ebay [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: El_Fuego   
Дата:   17-03-13 14:48

Доколкото си спомням от зоновата теория, дланта на хората от всички раси е в VI зона т.е. една бленда по-светла от "нормалната" експонация на V зона.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: tzl   
Дата:   17-03-13 14:54

Цитат: ...не ми изглежда много добре,да речем някак плоско...

Не знам защо всички са тръгнали да говорят за сиви карти, но от това изречение аз лично не разбирам какво означава "не ми изглежда много добре". А това да изглежда плоско зависи от посоката и типа източник на светлина, а не от интензитета на светлината. Често хората, които снимат без допълнително осветление, се опитват да направят лице, което не е осветено от подходящ източник и подходяща посока така, че да изглежда осветено добре. Не става, освен ако не сте художници.

За да ти бъде отговорено по-точно дай пример, защото не е много ясно какво точно не ти харесва и защо. Твърде вероятно е (според мен) проблемът да е някъде другаде, а не в експонацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: Canon   
Дата:   17-03-13 15:36

tzl
Отговора с картите е адресиран според заглавието. Нищо друго не е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 15:42

Да дам пример означава да публикувам снимки на хора,без да ги питам може ли,а това просто не го правя.
Под "плоско" разбирам не "осветено фронтално",колкото "имащо недостатъчен контраст".
Допускам,че може да е въпрос на калибрация на монитора,както бе подсказано от iasen2. При яркост,близка до максималната (т.е.255,255,255),може би започва да се "дъни".Но факт е,че и на принтовете лицето излиза по-детайлно,ако не е много ярко.(Не казвам,че принтерите са калибрирани.)
Както и да е,от този пост научих някои неща,което бе и целта му!

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: GenaDP   
Дата:   17-03-13 15:42

Има едно нещо, наречено светломер. Не сте ли го чували?

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: chill   
Дата:   17-03-13 15:59

Таман да напишеш статия в новия раздел за разликата между и употребата на светломери за инцидентна и отразена светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: batdin   
Дата:   17-03-13 16:12

Също както вилицата,предполагам и светломерът позволява различни видове употреба.Тоест,и да съм го чувал,какво от това?
За фото аматьор като мен да разнасям И светломер ми се вижда прекалено мъчение,да не говорим за цената му,ако е хубав.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: tzl   
Дата:   17-03-13 16:52

Най-вероятно мониторът ти е твърде ярък. Виж дали яркостта ти е на 100%. Дори и да си измериш снимките със светломер, при ярък монитор отново няма да изглеждат добре.

Намали го примерно на 70% яркост и виж как са нещата. Това като отправна точка ще ти бъде полезно. Ако вече искаш да е точно всичко, трябва да се калибрира с хардуерно устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: alsash   
Дата:   17-03-13 17:02

Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?...или за море или за интериор или за натюрморт или за спортна фотография.....

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: mcnicko   
Дата:   17-03-13 17:03

Ако човек не е сигурен в монитора - има ХИСТОГРАМА! Не е миродавна, но дава мнооооооооого добър ориентир.

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли "стандартно експониране" за лице/кожа?
Автор: GenaDP   
Дата:   18-03-13 11:20

Впрочем, не разбрах - оная снимка с носиите по-горе с каква цел е поставена - пример за калпав бял баланс, или за калпаво мерене?

Отговори на това съобщение
 Re: Съществува ли
Автор: ecobo   
Дата:   18-03-13 11:45

GenaDP написа:

> Впрочем, не разбрах - оная снимка с
> носиите по-горе с каква цел е
> поставена - пример за калпав бял
> баланс, или за калпаво мерене?


Бая бисери има изписани в тая тема. Както изглежда, с тенденция да продължат.

По темата: светломера е хубаво нещо, ама трябва да се мери правилно. Да мериш един източник е едно, като сложиш отражател, е друго - пак трябва да мериш, освен ако не си достатъчно напред с материала, за да компенсираш точно. Но както и да мериш, ако нямаш око да си направиш нещата визуално при постобработката (ще трябва и хубав калибриран телевизор) - не става.
Малко встрани от темата - аз съм попадал на печатар, който не виждаше жълтото от 30% надолу. Има си проблем човек с очите, ама защо го държаха точно на тази длъжност - не разбрах. Без съмнение, голяма част от фотографите също не виждат много неща. В това, разбира се, няма нищо лошо, докато такива хора си работят за кеф, лошото е, когато почнат да дават акъл.



Публикацията е редактирана (19-03-13 01:03)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »