Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   09-03-13 04:27

Задавам си го този въпрос от 23 години.Да имаш ателие с машина за копиране,да снимаш сватби и кръщенки ли?

Сега в зората на цифровата фотография има много качествени и достъпни принтери и цифрови апарати.Всеки 3-4 човек може да отвори ателие.То си е пак Комерсиални цели.

Преди години имаше макар и остаряло едно понятие художествена фотография,художник фотограф.Имаше някаква ясното,разграничение на понятията.

Питам все пак кои са и какви са критериите за професионализъм в фотографията в България?

Мисля че няма и ясен и точен отговор на този въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: e-mil   
Дата:   09-03-13 05:41

Аз пък не помня да е имало ясно разграничение на понятията. И преди 23 и преди 33 години художествена фотография се правеше не само от професионалисти.

Да не забравяме, че сватбите и копирането на снимки не са единственият начин да се изкарват пари от това. Във фотожурналистиката също има професионализъм. И в модната фотография, и в стоковата, и в рекламната, и учените ако щеш също фотографират в работата си.
И от този долу се иска професионално отношение, макар вероятно основния му доход да не е от снимане.


http://resources0.news.com.au/images/2010/12/05/1225966/024784-police-photographer.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 06:53

.....дефинирай ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   09-03-13 06:58

във фотографията се пише ...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: h_bio   
Дата:   09-03-13 08:18

Критерия е ясен - Б точки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: OIM   
Дата:   09-03-13 08:20

Това - '' в фотографията '' е много показателно за професионализма ни във всяка област


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Gecata   
Дата:   09-03-13 09:00

Финансовото измерение единствено има значение за степента на професионализма......

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   09-03-13 09:07

Всеки 4 ти в България може да вземе пари,да купи един скъп апарат...
и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 09:21

Финансовото измерение единствено има значение за степента на професионализма......

....да ама друг път....това кой, как и колко умее да се продава е друга тема


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: gabsi   
Дата:   09-03-13 09:25

tornado, всеки може да купи скъп апарат ама въобще не е "готово" .Готово ще е като започнат да те наемат и да имаш поръчки, а това става с умения и труд, не със скъп апарат. То ако ставало само със скъп апарат.
Професионалиста е този, който успява да бъде търсен от клиентите и се издържа със съответната професия. Без това да означава, че е най-добрия фотограф.



Публикацията е редактирана (09-03-13 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 09:27

Гецата, моите уважения, но в изкуството не е точно така.
Чалга изпълнителите са по-добре финансово от джазмените, рокаджиите, блусарите и оперните певци.

По отношение на фотографията, мнението ми е че няма "професионални" фотографи.
Някои професии с течение на времето изчезват. Днес няма професионални телефонистки, защото в ерата на мобилните телефони са излишни.

Професионален фотограф звучи почти като професионален блогър или професионален поет... ми всеки пише, всеки снима, ако е добър и има какво да каже и покаже му обръщат внимание, може и пари да изкарва.

Преди години една шепа хора са се занимавали с фотография, затова са били "професионални", а не защото снимките им са били по-добри. Просто не е имало други, не е имало конкуренция.
Днес всеки снима, милиони апарати са на милиони места и натрупването на всички тия снимки прави нивото невероятно високо.
Толкова високо, че няма един човек (па бил той и професионалист), който да го достигне.
Всичките тия снимки са плод на различни умения, които един човек няма как да притежава, освен ако не е Батман :)

Имам снимащи приятели, които без да се смятат изобщо за фотографи правят невероятни снимки, защото това е свързано с други техни умения. Един се гмурка в моретата и прави екзотична подводна фотография. Друг лети с делтаплани и снима отвисоко. Трети покорява върхове, спи при минусови температури на палатка, катери замръзнали водопади, четвърти обикаля на стоп света, среща интересни хора и ситуации, пети е много вътрешен във футболните агитки, където не допускат чужди хора, особено пък с апарати и т.н. и т.н.
Прекрасна фотография от непрофесионалисти, която няма как да бъде направена от "професионалистите"....

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 09:31

мнението ми е че няма "професионални" фотографи......[smilie10] [smilie10] [smilie10] ....така ли?...аз като съм учил това, какъв съм?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 09:35

Сашо, ако дипломите определяха професиите, аз трябваше да съм професионален поет.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Gecata   
Дата:   09-03-13 09:57

А аз професионален убиец [smilie5]
Но пак помислете за финансовото измерение...да забравим за изкуството и чалгата. Нали въпросът беше с какво се измерва професионализма (пък било то и "В фотографията")....



Публикацията е редактирана (09-03-13 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   09-03-13 10:15

Не се мери.
Единственото вярно определение е:
Ако над 50% от дохода е от фотография.
Няма връзка с качеството/количеството на продукта.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 10:27

Каноне, ай ся и данъчните декларации намесихме [smilie18]

Миналата година се наложи да пусна фактура за доста голяма сума на едно списание, та надхвърлих 50% доходи от фотография.

Обаче по-предната фактурите ми са предимно от услуги, като подръжка на сайта, организиране на фест и т.н.

Затова през едната година съм професионалист, а през другата не съм.

Средно аритметично - полупрофесионалист.
[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: jorkin1   
Дата:   09-03-13 10:50

Автор: J0R0
Дата: 09-03-13 09:27

Точно казано / написано/

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: next_time   
Дата:   09-03-13 10:53

Професионализма и нивото на евентуалния такъв може да се разисква предимно при професии чието практикуване е възможно единствено при доказана правоспособност и норматив за "добра производствена практика" приет от съсловието като етична мярка или спуснат под формата на някаква наредба или закон.
При лекарите професионализма се измерва според стандартите за "добра медицинска практика".Няма хирурзи любители, всичките са професионалисти с различна степен на квалификация "професионализъм".
Няма и любители почиствачи на тоалетни,професионалистите в тази област се състезават на общ принцип (скорост, липса на странични щети и т.н.).
Изкуството ... как да определиш някой дали е професионалист, без да имаш конкретен норматив.Изкуство подчинено на норматив?
Ако преподаваш изкуство в някакво учебно заведение или водиш курс вече има критерии за професионализъм, но те не са свързани толкова с изкуството колкото с педагогика и т.н.

Темата между другото е супер тъпа.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-13 10:58

Мисля че Каон е горе долу прав. Това е и критерия приблизително на NPS и CPS за участие в програмите им.

Сега дали 50% или 30% или 70% от дохода е от фотография....

А не виждам и как изкуството има нещо общо с професионализма.

Един фотограф в моргата ако 100% от дохода му е от заплата, дали е професионалист? Моето мнение е, че е професионалист. А може като хоби да е намер 1 в свиренето на пиано и да свири по заведения по някоя и друга вечер....

ПП Интересно тия дето бацат при застрахователите да завеждат щети и цъкат снимки по цял ден дали са профи фотографи. Със сигурност не са членове на NPS



Публикацията е редактирана (09-03-13 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mamata   
Дата:   09-03-13 11:08

@ next_time,
Моля те, не ми отнемай сериала. Хубава си е темата, а "Клубен живот" вече няма.
[beer] [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: fotorafi   
Дата:   09-03-13 11:37

Във фотографската служба, в която работих 23 години имаше много фотографи,завършили какво ли не:архитект Николай Попов, зет на писатяля Йордан Йовков , машинен инженер-Петър Божков, агроном-Любомир Чаръкчиев, юрист-Борис Юскеселиев,Йордан Скрински-икономист. Но всички бяха професионални фотографи, ЗАЩОТО СИ ИЗКАРВАХА ПРЕХРАНАТА С ФОТОГРАФИЯ. Разглеждам професионализма, като основна професия, а не като професионално майстерство. Можеш да си локомотивен машинист и да снимаш перфектно, професионално, като майстерство, в неделя сватби.. НО ТОВА НЕ ТЕ ПРАВИ ПРОФЕСИОНАЛИСТ. Защото основно си изкарваш прехраната като машинист. Като напуснеш БДЖ и само си изкарваш прехраната с фотография, вече си професионалист.Редно би било да има и Камара на професионалните фотографи, синдикат и т.н.
А че има боси професионалисти и много по-напреднали фотолюбители, това си е друг въпрос
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: demiman   
Дата:   09-03-13 11:39

Не съм професионалист, абе никакъв не съм ... не съм изкарал нито една стотинка от фотография ... за мен тя е просто чиста проба удоволствие ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 11:51

.....много яко ......да издадеш фактура за стихотворение [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 12:03

...а аз разглеждам професионализма, като образование преди всичко, без да отричам успелите във фотографията....апропо Гаро Кешишян не е завършил фотография.....(ама е син на фотограф [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: langel   
Дата:   09-03-13 12:22

Аз пък мисля, че всеки средноинтелигентен и що-годе образован човек би трябвало да е наясно с отговора и да не изпитва необходимост да пита.

По-интересен е въпросът каква част от професионалните фотографи са средноинтелигентни и що-годе образовани.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: cameraman   
Дата:   09-03-13 12:31

В този ред на мисли у мен изникна въпрос: Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 12:54

langel, предполагам тези, които знаят кога се пише "в", кога "във", кога "с", кога "със" и тези, които могат да напишат правилно уфтсъ.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-03-13 18:01

Хм, няма как да има точен отговор на този въпрос.....сякаш.
Аз примерно съм дипломиран моден дизайнер. В обучението ми като такъв влизаше и малко режисура /задължителна за ревюспектаклите/ малко фотография и т.н. Благодарение на това, когато реших, че ще си вадя хляба точно с фотография, успях да се регистрирам като свободна професия фотограф, тоест си плащам патент за свободна професия. Патент се издава единствено и само, ако човека е учил/малко или много/ за това с което иска да се занимава. Иначе няма това право и трябва да си отвори фирма примерно. Та аз от почти 9 години се изхранвам ЕДИНСТВЕНО с фотография. Най-добрия оператор в града ни, снимащ сватби от 89год. му омръзнало, предавайки си крайния продукт, да го потупват по рамото и хвалят и благодарят за прекрасния филм, но всеки път да му казват, че снимките на колегата му фотограф в екип, не струват. Снима и моята сватба, а той е от тези, които взимат лични снимки на младоженците от преди сватбата и ги ползва във филма.....направило му впечатление, че моите снимки са далеч по-хубави, от всички, които е виждал. Аз просто от малка обичах да снимам, имах ФЕД, после Канон АТ1, все апарати нямащи общо със сапунерките........ Изсмях се, как така, ще ми предлага, да снимам чужди хора и то на такова важно събитие, като сватба, където нямаш право на никакви грешки и пропуски......даже казах, че тъй като съм твърде емоционална, със сигурност, ще размазвам снимките, тъй като ще се треса от емоция.ХАХАХ На всичкото отгоре, някой ще ми плаща за това ми удоволствие, защото за мен снимането е страхотно удоволствие! Обаче с модния дизайн и правенето на бутикови единични бройки, хич не беше лесно, да се изхранва човек, да не кажа направо невъзможно. Реших, че в крайна сметка не ми пречи да пробвам, на една сватба да направя отстрани поне няколко кадъра.....пък ако им хареса някоя снимка, биха могли да си я вземат. Не само купиха всичките ми снимки, питаха за още и още.......бяха изпаднали в див възторг, всички от сватбата, начело с оператора. Беше събота, май месец, така на следващия ден снимах втората си сватба/първия ми кадър тук, след като се регистрирах миналата година е точно от тази сватба, с него участвах в конкурс тук и беше втори по рейтинг Б в конкурса, след което участвах и в изложбата на фф в София на сватбена тематика. На първите десетина сватби снимани от мен, ме беше страшно срам да си взимам парите за свършената работа......даже DJ-ите се шегуваха, че ще ми съдействат, канейки хората по микрофона, да си взимат снимките/ защото някога, вадех моментни снимки и за гостите на сватбата/. Та оттогава минаха почти 9 години, в които аз се изхранвам наистина единствено и само снимайки.Реално превърнах фотографията в своя професия. Около 80 процента от работата ми е да снимам сватби и портретни сесии, 10 процента репортаж и 10 процента рекламна фотография /моя мъж е завършил графичен дизайн и от над 15 години е шеф на предпечатна подготовка на една огромна фирма, така че съчетаваме успешно двете неща/. От два месеца си построих и собствено фотостудио, зимата, когато няма сватби, снимам вече студийни сесии. Бих казала, че съм невероятна щасливка, че успях да превърна, това, което най-много обичам да правя в източник на доходите си. И благодаря на Бога за това! Малко хора работят, това, което обичат за съжаление.
От друга страна cameraman е написал нещо много вярно.......
,,Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н."
На това бих отговорила така,
съмнявам се дали има този твой комшия и една снимка, с която може да участва в някаква изложба........
Примерно аз имам вече 3 участия само в изложби на сватбена тематика.
В града ми е пълно с щракачи, снимат хиляди снимки на сватба и после, ако аз съм била заета примерно, оператора ми се вижда в чудо, коя снимка да избере за корица на диска. Ей такива ,,професионалисти" под път и над път, ама те каквото предават като качество, такива и жълти стотинки взимат за това, което НАЩРАКВАТ.
Все пак, когато чуя за професионален фотограф, първото, което ми изниква е името на Кубето......
е това е 100 процентов професионалист за мен!
Има още много разбира се.
:)
Брейййййй, че се улях да пиша....луда работа.
В крайна сметка, който има време и желание би прочел,
никого не карам да го прави.
:))))))
Но се извинявам все пак, за подробнеченето ми.
И пожелавам на повече хора, да имат щастието да работят, нещото, което ги прави щастливи!
:)
Мария

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: exo99   
Дата:   09-03-13 18:27

[smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 18:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 19:03

Mrockerkata, подходящия брак също помага "моя мъж е завършил графичен дизайн и от над 15 години е шеф на предпечатна подготовка на една огромна фирма"[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 19:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 19:12

ХА ХА Постът има продуктово позициониране, не се сърди, много харесвам снимките ти и все пак vikitovikito ме разби.[cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 19:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 20:15

Заглавието "изкуството на дефекацията" ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 21:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   09-03-13 23:15

Това дори само по изпъкналите мускули можеш позна, че е Кубето. Ама съм възхитен от професионализма на мъжа от снимката, такива вълшебни ръце го барат точно на онова място и пак да запази самообладание... или пък е имало нещо горещо преди това, знам ли.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-03-13 23:52

:DDDDDD Ей, ама вярно съм се уляла да пиша.....изивнете господа. Всеки случай, последното, което съм искала е, да прозвучи самохвално! То и няма за какво. Може би го написах, защото само за последния месец-два, няколко мои приятели фотографи, всъщност страхотни фотографи, ме попитаха, как съм съумяла, да превърна хобито си в професия. Защото те снимат прекрасно, но не вадят и стотинка от това, а им писнало да губят времето си в работа, която никак не обичат......това беше причината да се разпиша, честно! :) Пък, че си е екстра, фотограф да има за половинка, графичен дизайнер......е как да не! :) Нямах си грам идея от фотошоп, даже мразех компютрите, след като половинката ми научи жените, които работеха в най-голямото фотостудио в града ни на елементарен поне фотошоп, беше срамота, да не научи и мен / на не толкова елементарен/. :))))))

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 23:59

Не знам в случая дали е така, не познавам модела, но ако си преминал на отсрещния тротоар, такива, че и по-вълшебни ръце, не мож те разконцентрират. Повтарям не познавам младежа, може Георги да е прав и да е имало нещо горещо преди това.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   10-03-13 01:41

Според мен трябва да има не синдикат,а една асоциация на професионалните фотография в България.Организация с нестопанска цел,плащаш си някакъв приемлив членски внос,да организират изложби ,семинари.

То в интерес на истината пълно с щракачи на дигиталки,без да се обижда никой.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   10-03-13 01:51

Фотографията си има правила,независимо дали е филмова или дигитална.

Композиция на кадъра,водещи линии,ляв диагонал,десен диагонал на кадъра.Осветление,меко,дифузно,рисуващо,контражурно и т.н.

План на кадъра-близък среден далечен,делителна линия при пейзажни снимки на хоризонта.

Ефектите като тониране и други и те влизат в тази графа.

Портретната фотография за мен е отдел раздел,една от най-трудните като репортажната например и снимки на малки деца,които не стоят на едно място.

Едно време в София имаше фото "Папакочев",който му е виждал портретите,знае за какво става въпрос.

Та то не е проблема в скъпия дигитален апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   10-03-13 09:19

Вижте сега, до преди да почна да снимам, за мен професионалният фотограф беше един нахален, дребен, оръфан, зъл, претенциозен, щъкащ нагоре-надолу, безпардонен тип, чиято единствена цел е да вземе кинтите на бедните дечица/абитуриенти/младоженци, и отвличащ вниманието от сватбата/бала върху себе си. Искаш-не искаш - плащаш си 4/5 лева за снимката, щото те има. Ако не платиш - осмиват те и моментално ставаш лош, скръндза и пр. Ония с цветните ленти бяха още по-нахални. Пък те снимките не че нещо особено, ама като малък фотографите ми бяха толкова неприятни, че не им давах да ме снимат. Особено на ония с цветните ленти. Черно-белите взимаха по 2 лева и там по- можеше да се направи компромис.

След като самият аз хванах камера да снимам и да се пречкам на останалите, да бъда нахален, дребен, оръфан и зъл,за да заема по-добра позиция и "направя кадъра", професионалните фотографи вече не ми правят лошо впечатление и донякъде разбрах защо се държат така.

Мнението ми като непрофесионалист е, че трябва поне малко да познаваш професията на фотографа, за да оцениш труда му. Като важна черта на профи фотографите трябва да отбележа изключителната им способност да комуникират. Трудно бих могъл да си представя профи фотограф, който не умее да комуникира добре с моделите си.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-13 09:42

Трудно бих могъл да си представя профи фотограф, който не умее да комуникира добре с моделите си.

Интериорен фотограф
Продуктов фотограф
Пейзажист
Репортер във всекидневник
Военен фотограф
Минималист
Абстракционист
Концептуалист
Астрофотограф
и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   10-03-13 09:50

Съгласен съм със забележката, Жоро, само че моят пост очевидно засягаше фотографите, които заснемат събития като сватби/кръщенета/абитуриентски балове/деца в училище.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: simbon4o   
Дата:   10-03-13 10:03

Според мен професионализмът трябва да се измерва на база на принципите в работата на даден човек и резултатите. Имам предвид - когато си върши работата, за която му е платено да не я претупва, да не спи/пие/... на събитието което отразява, ... всякакви такива неща, които предизвикват уважение към труда му :). Съответно и резултатите трябва да показват професионализъм също. Образованието, особено в българия отдавна не е фактор. Има много примери за учили хора, които са си мърлячи... Важно е, но дипломата не мисля, че е основен фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Shesta   
Дата:   10-03-13 10:34

ММммм...


http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/32024_122275271134426_905685_n.jpg




http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/32024_122258774469409_2600591_n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-13 14:29

С какво се измерва професионализмът във фотографията?

С времето, посветено на нея. Ако от 8 до 5 всеки ден правиш само фотография, занимаваш се, учиш, усъвършенстваш се в продължение на години, тогава се превръщаш в професионалист. Развиваш серия от техничарски умения, занаятчилък, които идват само с времето.

Дали крайният продукт е чалга - това вече е отделен въпрос. Един от най-добрите занаятчии тук, на ФФ, произвежда главно крещяща чалга, но това не минимализира факта, че е добър професионалист.



Публикацията е редактирана (10-03-13 14:42)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Nenov   
Дата:   10-03-13 14:47

Професия и качество на работа са различни неща. Всеки получаващ пари от фотография е професионалист. Любителите много често правят по-добри снимки от професионалистите.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mcnicko   
Дата:   10-03-13 14:50

С 30 см линийка! С това се измерва...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-13 14:59

Професионализъм е е преди всичко отношението към това което правиш. Има хора които цял живот бачка едно и също и са мърлячи. Може да си професионалист в нещо и без то да ти е професия.

С какво се измерва професионализма - с мнението на хората за твоята работа. Колко пари си спечелил от нея въпрос на професионализъм в маркетинга и мениджмънта.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   10-03-13 15:20

тя представата за професионализъм, както е видно, е разтеглива [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mondragon   
Дата:   10-03-13 16:52

Е това елементарно нещо колко пъти ще го коментирате? Професионално значи да си изкарвате парите САМО И ЕДИНСТВЕНО с това, за което става дума. Фотография ли ще е, зидаро-мазачество, тенекеджия, брокер, счетоводител и т.н.
А не да си счетоводител по цял ден, но събота и неделя да снимаш сватби и кръщенки, и да се зовеш "професионален фотограф"...[smilie8] Ако ще и 100 000 лева в техника да си вложил.
И аз мога да купя за 100 000 лева зъболекарско оборудване, да го монтирам в гаража и да почна "професионално" да вадя зъби и да правя пломби.
[beer] За целия форум, 50% отстъпка! [beer]
Професионализмът в България се измерва все по-трудно, защото всеки ден някой си купува Д3200 и вече е професионалист...(за по-високите класове да не говорим, там само мисълта да си го купиш вече те прави профи)



Публикацията е редактирана (10-03-13 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: deyan_de   
Дата:   10-03-13 17:04

"Гецата, моите уважения, но в изкуството не е точно така.
Чалга изпълнителите са по-добре финансово от джазмените, рокаджиите, блусарите и оперните певци.

По отношение на фотографията, мнението ми е че няма "професионални" фотографи.
Някои професии с течение на времето изчезват. Днес няма професионални телефонистки, защото в ерата на мобилните телефони са излишни.

Професионален фотограф звучи почти като професионален блогър или професионален поет... ми всеки пише, всеки снима, ако е добър и има какво да каже и покаже му обръщат внимание, може и пари да изкарва.

Преди години една шепа хора са се занимавали с фотография, затова са били "професионални", а не защото снимките им са били по-добри. Просто не е имало други, не е имало конкуренция.
Днес всеки снима, милиони апарати са на милиони места и натрупването на всички тия снимки прави нивото невероятно високо.
Толкова високо, че няма един човек (па бил той и професионалист), който да го достигне.
Всичките тия снимки са плод на различни умения, които един човек няма как да притежава, освен ако не е Батман :)

Имам снимащи приятели, които без да се смятат изобщо за фотографи правят невероятни снимки, защото това е свързано с други техни умения. Един се гмурка в моретата и прави екзотична подводна фотография. Друг лети с делтаплани и снима отвисоко. Трети покорява върхове, спи при минусови температури на палатка, катери замръзнали водопади, четвърти обикаля на стоп света, среща интересни хора и ситуации, пети е много вътрешен във футболните агитки, където не допускат чужди хора, особено пък с апарати и т.н. и т.н.
Прекрасна фотография от непрофесионалисти, която няма как да бъде направена от "професионалистите"...."

Рядко срещам смислени постове във форума, напълно споделям...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: ejko   
Дата:   10-03-13 17:19

Това дали някой е професионалист или не се вижда в мига, в който видиш работата му, а не в мига, в който видиш данъчната декларация или оборудването му..., или седмичната му часова разбивка- колко време за какво е отделил...
Естествено, че можеш да купиш оборудване и да вадиш зъби събота и неделя, стига да отговаряш на законовите изисквания, които са посочени за човек, които има право да вади зъби...!
Много хирурзи по лицевочелюстна хурургия практикуват професията си в болниците из страната, но реалните им доходи са именно от вадене и лекуване на зъби, през свободното от болницата време.
Все пак ако ги попиташ ще ти кажат, че са хирурзи, а не зъболекари и то професионални хирурзи...:)))

Професионализмът се измерва единствено с резултата, а фактът на самата професия не винаги гарантира професионализъм.

Професионализмът е по-скоро характеристика на работата, която вършиш, а не, че са взаимно заменяеми изрази...



Публикацията е редактирана (10-03-13 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: chill   
Дата:   10-03-13 17:22

Професионализмът се измерва спрямо способността всеки път да се изпълни на необходимото ниво всяко конкретно фотографско задание.



Публикацията е редактирана (10-03-13 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: cameraman   
Дата:   10-03-13 17:23

Съгласен. Професионализмът е гарантирано качествено ниво за всяка поръчка.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: ejko   
Дата:   10-03-13 17:31

Склонен съм да се съглася, че някакъв вид идентичност на нивото на резултата е характеристика на професионализма, но не мисля, че това е основна характеристика... Това е по-скоро очакването на клиента, но предвид разликата в заданието, условията и "необходимото ниво", то един и същ професионален подход може да доведе от блестящ резултат до пълен провал.
Може би при някои занаяти е възможно да има пълно припокриване...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   10-03-13 18:08

клинтът може да бъде доволен от калпавото, така и недоволен от убавото [smilie18]
дет се вика - клиентът винаги има право[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   10-03-13 18:11

Сега остава да дефинираме кое е калпаво и кое хубаво, и нещата ще дойдат по местата си.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   10-03-13 18:18

почвайте. белким живнат нещата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-13 18:42

Формулировката на chill е много вярна.

За да постигнеш постоянно, гарантирано качество, трябва да си "на ти" с непрекъснато развиващата се техника и да имаш отработени знания и умения как да направиш най-добре при съответното осветление, позиция и т.н. Това обикновено включва комбинация от формално обучение, дълги часове практика и непрекъснато усвояване на новостите. Процесът винаги е в развитие и никога не спира, защото техниката се подновява и усъвършенства всекидневно.

Обикновено човек инвестира в студио, фотоапарати, обективи, филтри, екрани, отразители, фотошоп, принтери и т.н., когато или иска да прави пари от това, или когато е богат и го прави за хоби.

А дали си прецизен или мърляв е въпрос на отношение (както казва autosvet) и вродена интелигентност.


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-13 20:12

Автор: chill
...способността всеки път да се изпълни на необходимото ниво...


Това намеци към Бербатов ли са?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   10-03-13 20:20

Професионализмът се измерва спрямо способността всеки път да се изпълни на необходимото ниво всяко конкретно фотографско задание.

тц.
Не всеки път, а според някакви клинтски изисквания и задължително във финансовата рамка.
Любителя (като човек, които няма такива финансови граници) може да си позволи да дава повече или по-малко от финансовата рамка.
Има доста примери, когато любителите могат и дават много по-добър (но не по-професионален) резултат за сродни задачи.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Rebellious   
Дата:   10-03-13 20:33

Мондрагон,
Нещо се бъркаш явно в аналогиите, които си позволяваш. Хайде пробвай да си купиш зъболекарско оборудване и го вкарай в гараж, после опитай и да поработиш с него върху живи хора. Мисия невъзможна, колега.
А за това, че всеки може да навири прилична фото техника и да претендира, да и това го има. Но можещите не виждам да се оплакват от това. Виж, тия, дето от десетилетия си живеят със статуквото от миналото, дето очакват признание по принцип, а без дела и развитие, за тях това е проблем. Дори и постигнали много преди години, реката на живота си тече, спре ли да се плува насреща й, отнася...


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-13 20:40

Отношението "ще ти свърша мърлява работа, защото ми плащаш по-малко" обикновено не води далеч.

Виж, "ще направя по-малко снимки, с по- малко екстри или по-евтини материали за тази цена" е по-точно.

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: ivanov44   
Дата:   10-03-13 20:54

Според мен за да си професионалист не е важно да си фирма или това да е основното от което зависи съществуването ти...! Техниката също не те прави професионалист, образованието също ... Познавам доста такива смятащи се за профите... за съжаление...! [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   10-03-13 20:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   10-03-13 21:09

Явно се разделят тези, които оценяват качеството на труда без отчитане на финансите.
Колко време ще издържи "професионалист", да му се плаща за 5 минутен труд 5 лева, а той да отделя за него по 8 часа.
Или да наеме хай-енд екипировка за 100 лв/ден за 30 левов доход.
След месец такъв квалитетен труд, ще е професионален безработен - на борсата. С борчове.
За колкото се плаща (финансова рамка), толкова трябва получи (краен продукт)
Икономическите закони не правят изключения при различните професии.
Нека не намесваме добрите търговци, които всичко могат да продадат - това е друго умение.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: io_bs   
Дата:   10-03-13 21:12

Не съм чел темата, но нямаше как заглавието да не остане незабелязано от мен...

„С какво се измерва професионализмЪТ вЪВ фотографията в България от 23 години насам?“

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: imartin   
Дата:   10-03-13 21:19

Mrockerkata, много си е добре написаното от теб. Това, че някой казва някаква истина за себе си констатирана от другите, не е самохвалство. А и трудно може да е самохвалец човек, който хвали Бога от сърце. Продължавай така и - успех!


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: ixus   
Дата:   10-03-13 21:22

Ако над 50% от дохода е от фотография. [thankyou]
Откакто ме съкратиха 100%(30-40$) от доходите ми са от сток фотография . Професионалист !!! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mondragon   
Дата:   10-03-13 21:41

Rebellious, това ми дойде на прима виста, но си ме разбрал! А и това се отнася за всичко. Както и да е :-) разбрахме се :-) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   10-03-13 21:59

Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н.


Да. Всички тези продукти си имат стойност. Няма да е професионалист, ако му се плаща със целувки и благодарности.
Вероятно не очакваш от него да снима видео 4К и 3D - там трябва със стада говеда да му плащат.

И да не се бърка майсторската с професионалната работа.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   10-03-13 22:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: ejko   
Дата:   10-03-13 22:13

Canon, ти имаш много стройна теория за професионалната работа, но в живота, просто префесионална работа не означава това, според мен.
Примерно ако видиш някаква най-обикновена халтура, няма да кажеш "Брей, много професионална работа!", независимо от икономическата изгода на фотографа...
Примерно гледаме новото лого на българия за 1,6 милиона и предполагаме, че това е най-професионално направеното лого, предвид размера на хонорара...?
Когато кажем за нещо, че е направено с голям професионализъм, имаме предвид нещо, което няма общо с много от дефинициите в тази тема...
За мен много от вас под професионализъм явно имате предвид правенето на бизнес..., а не мисля, че професионалъм във фотографията се изчерпва с приходите и разходите от дейността.
Иначе, Canon, добре разбирам какво имаш предвид и естествено, че е непрофесионално да снимаш кадър, който струва повече, отколкото са ти платили за него. Но просто не мисля, че с това се изчерпва значението на думата... Мисля, че има и още нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   11-03-13 00:39

Как пък така нямало професионални фотографи, пък на 60% от потребителите, в профилите им стоят сайтове, в които пише :
"професионална/професионален фотография/фотограф/заснемане ..."

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   11-03-13 00:45

ми клиентът има право ;)
.....да вярва, че го обслужват професионално. ако му е интересно - сам ще разбере навреме дали е така.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 00:47

Ако имаш предвид логото, стойността на поръчката е 1.6 МЛН.
За да се приеме в този вид, явно има редица други фактори, които не отчиташ.
Защо ги слагаш под общ знаменател не разбрах.
Все едно аз да кажа - за портретна снимка ми платиха 20000$
Е, отпечатването и в тираж 150000 като предизборен плакат е безплатно.
Пряка еквивалентна връзка между цената на продуктите при различни автори и тяхното качество няма.
Профи сватбарите са типични като сравнение. Джон с Канон снима сватбата за 10000$, Иван снима със същия модел Канон, но за 1000лв.
Просто единия продава на по-скъп пазар, а другия на по-евтин.
Еднакви продукти на професионалисти. Дори ако единия снима без да му се плати, но с уговорката, че това е неговия сватбен подарък (т.е. има стойност)


В живота, на практика се правят редица грешни отъждествявания.
Професионалист - майстор
Проститутка /за пари/ - лека жена /за удоволствие/
....
Има и комбиниране на вариантите.

Всеки може сам да си подбира речника, но никой не е длъжен да го разбира вярно. Ако искаш да те разбират правилно - говори коректно.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: GuitarString   
Дата:   11-03-13 01:13


http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/581918_501212159935152_1649223184_n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: BoZO   
Дата:   11-03-13 02:34

"Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н."

Toя е направо ТИТАН, не е професионалист... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 10:15

Канон-е етимологията на думата професионалист в българския език не е директният й превод на човек упражняващ дадена професия. За това ние си имаме наши думи.

Но ето какво казва тълковния речник:
мн. професионалисти, м.
1. Човек, който е превърнал заниманията си през свободното време в професия.
2. Човек, който е много добър в професията си.


Дори и на енглиш е така ... имат си думи за различните видове работници. Професионалист означава, че като клиент получаваш гаранции за качеството на работа на този човек, а те са пряко свързани със знанията, уменията и отношението му към това което трябва да свърши.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 10:50

Професионалист означава, че като клиент ...

Клиент = пари.

Гаранции има, когато има сделка = пари.

Въобще интерпетациите и тълкуванията се въртят около думата професия.


цитати за професия

... мн. професии, ж. Основна трудова дейност при човека, за която се подготвя, квалифицира и с която се прехранва.
пример: По професия е учител.

... От друга гледна точка, професиите се дефинират като дейности, при които дадено лице, което притежава специализирани знания или умения предлага срещу заплащане на други лица или организации да прилага своите знания или умения в тяхна полза.


Няма противоречие човек да е професионалист в различни области, просто към даден момент се прехранва / изкарва пари приоритетно от една от тях - пример Joro

Обикновено професионалиста е и специалист в някаква област, което му дава по-добра позиция в конкретен сегмент на пазара.

Или вече има три понятия, които частично, повече или по-малко се припокриват:
Професионалист - заплащане
Майстор - качество
Специалист - област

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 11:04

Аз пък познавам хора които си вадят парите от 3 занятия и вземат от 25 до 50% от доходите си от всяко едно от тях според зависи времето от годината. Значи ли, че са професионалисти по едно единия месец, по другото другия месец, а по третото следващите три месеца.

Работи като учител. = По професия е учител.
Той е добър учител по ... . = Той е професионалист в обучението по ...

Айде кажи ми ти един пенсионер като 100% от парите му идват от пенсия той пенсионер професионалист ли е?

И къде загуби понятието експерт?



Публикацията е редактирана (11-03-13 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Bengun   
Дата:   11-03-13 11:05

За мен професионализма във всяко едно занимание/професия се крие в детайлите и опита.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   11-03-13 11:11

Аутосвет е прав, проблемът е лингвистичен.
Все едно на ескимос, дето имат в езика 28 думи за сняг да му обясняваш какво е снегът.
"Професионалист" е една неточна заемка.
Имаме такава хубава йерархия:
Майстор
Калфа
Чирак
Аджамия
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 11:17

Ами щом си рекъл [beer] , макар да не е много професионално от понеделник преди обяд да се почваме.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: rimohit   
Дата:   11-03-13 11:27

Понятието "експерт" специално в строителството се губи някъде сред общинските и държавните служители.Там всичките се водят експерти (младши , старши и .т. н. ) Като се сблъскаш с тях обаче ти става ясно за какви хора става дума. (Разбира се има и изключения , но единици)
Предполагам и в другите професии е така.
Експерт да си днешно време...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   11-03-13 12:23

J0R0
,,Все едно на ескимос, дето имат в езика 28 думи за сняг да му обясняваш какво е снегът.
"Професионалист" е една неточна заемка.
Имаме такава хубава йерархия:
Майстор
Калфа
Чирак
Аджамия"
Хахах колко точно!
imartin много благодаря! Разбрал сте ме. :)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   11-03-13 12:29

ИМАМЕ И "БАШ МАЙСТОР", както и "майстор по всичко" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 12:43

Професия: Оператор на биологична единица [smilie3]
Мисля, че неграмотното използване на думите е тенденция, независимо дали са от "експерти" или "оператори".


В квалификационните нива в йерархията има чуждици, и
чието значение е доста променено:

тур. hаlfа „роб“ (бълг. калфа)
From Ottoman Turkish چراق (çırak), from Persian چراغ (čerâgh).

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   11-03-13 13:24

добре, можете ли след всички определения, тълкувания и обяснения да ми помогнете да разбера аз какъв съм.

- обичам да снимам, но никога не съм учил фотография в учебно заведение и нямам кетап (изключвам изкаран кратък курс "основи на фотографията" при Ачо във Варна).

- средно образование в икономически техникум

- висше образование туризъм

- работил съм в сферата на туризма над 10 години най различни постове и длъжности.

- в момента изкарвам прехраната на семейството си занимавайки се изцяло с фотографска дейност, но както казах нямам кетап и не се имам за професионалист (много съм внимавал да не употребя последната думичка на сайта си)

- имам професионална фотографска техника (доколкото д800 и няколко светли зума и един два твърди могат да се вземат за професионална техника)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 13:30

Ако набързо ти отговоря на този въпрос ще ми донесеш ли от тези неща и да си поиграя с ножката?


https://photo-forum.net/static/site_pics/114/r_1298238697_noj1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 13:57

autosvet - професионален изнудвач [smilie24]
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Frenchev - професионален фотограф ...

... ли е?


п.п. autosvet, ако не ме включиш в дегустирането, ще те издам на данъчните за нетрудови доходи.
... и аз да се включва в изнудването [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: CDman   
Дата:   11-03-13 14:30

написа:

> Задавам си го този въпрос от 23
> години.>
> Питам все пак кои са и какви са
> критериите за професионализъм в
> фотографията в България?
>
> Мисля че няма и ясен и точен
> отговор на този въпрос.


НЕпрофесионалиста вижда една снимка и казва " харесва ми" или "не ми харесва" в зависимост от това колко тя се припокрива с неговите естетични представи за красиво и грозно ![shtrak]

ПРОФЕСИОНАЛИСТА вижда аберации, сенки, кадриране, отблясъци, ЕКЗИФ и най-вече автора и чак тогава решава дали снимката му харесва или не [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 14:51

Канон-е какъв труд това си е чист кеф.

Много професионално режа луканка и други сухи мезета, винаги го правя безплатно.

П.П. Предлагам да изместим темата към мезетата, защото Жоро започна с [beer] . Явно е, че за професионализма във фотографията ще трябва да чакаме становище от вещи специалисти експертни научни сътрудници n-та степен от БАН, а за това трябва да мине политическата криза в държавата.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   11-03-13 15:42

мезето и ракията свършиха отдавна. Сега април ще се прибирам да заредя.

Снимките в профила ми са доста отдавна и не съдете по тях. Всички са от времето когато не си изкарвах хляба с фотография.

А иначе по темата.

На кого е нужно определението "професионален фотограф". На този на когото е нужно, нека сам си избира критериите по които да определя дали е професионалист или не.

Аз съм решил да не се определям като такъв, но това си е мой личен избор. Може би защото в този случай очакванията не са толкова големи :)
В един момент може да ми е по изгодно да се определя като професионалист.

За мен думата професионалист и фотограф не са съвместими. То е като професионалист художник, или професионалист писател. Аз лично не съм чувал за такива понятия.

Също така не мисля, че размера на доходите ти от тази дейност те определя като такъв. Ето аз например изкарах миналата година толкова пари, колкото и не съм си мечтал, че мога да изкарам от фотография за една година и въпреки това не се определям като профи. Даже напротив познавам колеги които са изкарали мноооого по малко пари за миналата година, но са много по добри фотографи от мен.

Просто аз работя на друг пазар. Това не определя нищо.

За мен фотографията е изкуство. В изкуството няма професионализъм.

Единствено бих приел понятието професионален фотограф за хора които знаят перфектно да боравят с техниката и фотошоп. Да знаят перфектно как могат да постигнат даден ефект и да използват тези си умения единствено и само комерсиално и не се занимават по никакъв начин с художествена фотография.

За жалост не можах да се изразя точно, но надявам се сте схванали мисълта ми. Но това е само мое виждане.

По него в известен смисъл аз съм професионален фотограф (и то не от най добрите) предоставяйки следния продукт на клиентите си:

панорама Yachthotel


или следните снимки:



http://pan360.eu/wp-content/uploads/2013/03/046.jpg



http://pan360.eu/wp-content/uploads/2013/02/tty.jpg



Това го правя изцяло комерсиално. По тези ми творения можете да ме съдите колко съм професионален.

Но занимавам ли се само с това:


http://pan360.eu/wp-content/uploads/2013/02/7.jpg



http://pan360.eu/wp-content/uploads/2013/02/121.jpg



съм просто фотограф.



Публикацията е редактирана (11-03-13 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 16:08

Човек който да може да работи перфектно с целия фотошоп аз не съм срещал ... това е като океан. Няма как да си истински фотограф и да не се занимаваш и художествена фотография поне ей така за кеф. Това е като да си автомонтьор и да не си направиш някое шукаритетно тунингче на голфа.

Абе дай да си говорим професионална за луканката, стига с тези локуми за снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: explorer   
Дата:   11-03-13 16:09

Няма нищо лошо в това, хората да си купуват скъпи "професионални" апарати - дай боже всекиму. Имал пари - купил. Интересното става после, когато реши, че трябва непременно да бъде професионален фотограф - зер толкова пари е дал за апарат.

Онзи ден минавам покрай Ал. Невски и гледам, някакво "събитие" се случва. Нали избраха нов патриарх, нещо свързано с това ще да е, ама не съм много в течение. От храма излизат една групичка попове с хоругви, предвождани от калугерка с клепало, и бавно, с тържествена стъпка се отправят към очакващите ги отсреща камери. Освен десетките камери на разните новинарски емисии ми направиха впечатление и многобройните фотографи. Някак си оставаш с впечатлението, че куцо и сакато грабнали по един бял телеобектив и се втурнали да снимат "събития". А събитието - скучна работа, други хора почти не присъстваха. Със същия "интерес" предполагам ще мине и по медиите.

Такава ни е държавицата - скучна. Понякога като се загледам в новините по телевизията се чудя с какъв сериозен тон и гробовни физиономии говорителите съобщават някакви тъпи и банални псевдоновини, и направо ми става смешно. Добре, че е онзи уволнен заради харлемския шейк учител или пък оная сръбска "репортерка", дето си показала оная работа в интервю с премиера - иначе с какво ли щяха да ни занимават. И добре, че не липсват ентусиазирани фотографи, които усърдно да документират "събитията" в родината ни.


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: cameraman   
Дата:   11-03-13 16:09

Още някой да се похвали, колко му върви фотографчийството???[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   11-03-13 16:30

cameraman не се хваля. тук (Германия) всичко върви, не само фотографчийството. Стига да не те мързи да бачкаш. То май това важи за всяко едно общество в което средната класа разполага със средства.

А и аз не се изразих правилно. Мисълта ми беше, че съм изкарал много повече пари за една година отколкото бих изкарал в България. Не си мисли, че съм изкарал милиони. Изкарал съм точно толкова колкото да ми стигне за една година. 1 стотинка не съм спестил.

Това го дадох за пример, как не може да се съди по печалбата кой е по професионален фотограф и кой не.

Това че един фотограф в Америка взима 2000$ за нещо за което колега фотограф в България взима 200, не го прави по професионален фотограф.

[beer]



Публикацията е редактирана (11-03-13 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: cameraman   
Дата:   11-03-13 19:05

Те тия германци сигурно и на фаянсаджия плащат, а не си правят сами фаянса...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   11-03-13 20:14

ами сигурно. ама сигурно и фаянсаджиите им знаят какво правят...както и фотографите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 20:30

Вече не е баш така ... на запад добрите майстори за мръсна ръчна работа са гурбетчии. Местните които вършат тази работа са твърде мързеливи дори и да дишат (добре че диафрагмата им бачка на автопилот) и за това им дават само уж нискоквалифицирана работа, а местните които могат да работят и ръцете им стават за нещо вършат по-високплатена работа.
Няма да ви разправям на острова на какви местни бояджии се наложи да попадна един ден. 4-мата имаха акъл за 1,5 (има хора които са си природно ненадарени с разсъдък) и си "оставиха ръцете" до всичко до което се докоснаха. По пернишко тея не само не им плащат ами ги и бият. Подобни истории и за Холандия и Германия ми разказваха. Отначало не вярвах, но като го видях... Дори хората изказаха мнение, че това е начин да си въртят едни пари като постоянно създават изкуствена заетост. Нещо като нашите майстори дето ти оправят едно пък ти развалят друго за да ги викнеш пак, ама западняците още не са се отворили на тоя вариант.



Публикацията е редактирана (11-03-13 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   11-03-13 21:10

абе ся кат се замисля...не само че сигурно си прав, ами и аз търпя много сериозна критика, щото некси се увлекох по националния нихилизъм, баси...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 21:26

Така като го каза в България има много нихилисти професионалисти. [smilie18] [beer]

П.П. Лека полека темата започва да зонира.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: мара   
Дата:   11-03-13 21:31

зонира...зонира...колко да зонира?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   11-03-13 21:34

Тук не само фаянсаджия, но и фугаджия за фугите ще извикат. Че има уж майстори има колкото искаш. Но обърнеш ли се към сериозна фирма, няма от какво да се притесняваш. Имаш си договор който тук значи нещо. Не си ли свършат работата има към кого да се обърнеш.

Това се плаща обаче с цената на хиляди договори, писания, бумащини - с две думи за най малкото нещо имаш две папки хартии. Аз тук за 1 месец получавам поща колкото в България за целия ми досегашен живот. Наложи се да си купя шкаф специално за целта.

Ама не издържам вече тук. Живот и здраве догодина мислим да се махаме. Искам да се върнем в България.

Проблема е, че не ми се снима за пари. Губи се кефа. А не искам - най голямото ми хоби е, и не искам да се отказвам от него. Иначе се печелят добри пари. Нормални колкото да ти стигат за нормално живеене, но такива пари могат тук да се изкарват и с други неща.

Та дайдте идея за бизнес който да носи нормални пари и да осигурява достатъчно свободно време. Че имам толкова много проекти в главата си свързани с фотография и видео, но нямам никакво време да ги реализирам. За жалост все проекти свързани с изкуство и носещи по скоро разходи и никакви приходи.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 21:56

Чувал съм, че западняците дори за направа на бебета си викат професионалист.
Такова де, гаранция бил давал, повтарял, потретял ...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: autosvet   
Дата:   11-03-13 22:06

Сега е момента да го ударим на национална гордост:
Та то с техните западни жени само някой срещу пари би я правил тая работа.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Rebellious   
Дата:   11-03-13 22:15

Канон,
В темата за това що е професионализъм във фотографията, на доста места правиш интересни алюзии, било с проститутки, леки жени, било то с възпроизводителни функции... Един път, бива, но повторение, вече навежда на размисли. Недей така, има и други начини...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   11-03-13 22:22

Rebellious
Мисля, че всички познават тази общочовешка област, вероятно по-добре от мен. Аз съм кротък и тих човечец.
Помня, че когато имах по чисто математически асоциирания - доста не разбираха материята. С автомобилите беше същото.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: fotocolor   
Дата:   13-03-13 10:18

Генчо-разби ги бе човек.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: bogdanov   
Дата:   13-03-13 12:57

Хм, интересна тема... Според мен смисъла на термина "професионален фотограф" е леко подхлъзнат от термина "професионален фотоапарат". Което по своемо не значи, че един любителски такъв, не прилича външно на полу-професионален, че и на професионален :) Фотографията може да бъде изкуство и професия, така, че поддържам мнението на онези от вас които твърдят, че професионалния фотограф е онзи, който изкарва парите си с фотография. Но пък не съм съгласен със самото определение, "професионален фотограф", може би по-правилното е професия-фотограф. Ако се задълбочим, дори думата професионализъм има два смисъла от които втория е припознат заради не правилното употребяване на термина.(според мен)
1. Превърнато в професия занимание с нещо.
2. Висока степен на умение.
С няколко думи, професионалистът е човек, който е насочил умения, знания и талант в посока развиваща собствената си професия. Всяко определение, разбира се конкретно само в няколко случая и изключенията са минимум-много ;)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   13-03-13 14:05

С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?.....с наемане на техника за работа...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   13-03-13 22:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: bpavlov   
Дата:   14-03-13 02:29


Чувал съм, че западняците дори за направа на бебета си викат професионалист.
Такова де, гаранция бил давал, повтарял, потретял ...


Генчо, кажи каъде е това, да отида, да изкарам някой лев и аз, че Д 4-ката ногу скъпа... И аз до потретването изкарвам (ама за седмица де)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   14-03-13 08:09

.....Добро утро ПРОФЕСИОНАЛИСТИ !!!

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-03-13 13:33

Добро утро!

ама обърни се към всички ни де. Аз примерно съм голям професионалист, не само професионалист.

Освен това има начинаещи професионалисти и напреднали аматьори. Недей пренебрегва колегите

[shtrak] [shtrak] [shtrak]


А сега сериозно. Хора дайте идеи. Преди две години си направих фотографията професия и си вадя хляба с това. Не мога да кажа, че съжалявам, ноо факт е, че оттогава не съм снимал за удоволствие дори един единствен път.

какво да правя - да сменям професията или хобито?

не че нямам и други хобита, но фотографията ми е любимо хоби от как се помня.



Публикацията е редактирана (14-03-13 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: langel   
Дата:   14-03-13 15:57

Намери връзки да те назначат щатен фотограф в общината, или към някоя общинска институция. Кеф ти сватби, кеф ти арт. Щатната работа - в свободното време. Има такива форумци, професионалисти, ама не знам дали ще се обадят.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: sunnyshot   
Дата:   14-03-13 16:37

Май е време да чуем нещо и за ПОЛУПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Frenchev   
Дата:   14-03-13 18:09

Оу, тях съвсем ги забравих, а те са май най голям процент от фотографите.

Колеги я споделете как е при вас. Сигурно има много такива като мен при които от хоби фотографията се е превърнала в професия. Снимате ли още за удоволствие. Стана ли всичко рутина или при всеки ангажимент хващате апарата с кеф?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: denoncolor   
Дата:   14-03-13 18:14

То е същото както разликата при понятията професионален шофьор и любител шофьор.
Професионален фотограф би трябвало да бъде този,който е похарчил пари да научи професията фотография,да бъде нает да работи като професионалист-фотограф,или ако му стиска да си регистрира собствена фирма,студио или ЕТ и плащайки на държавата необходимите такси и данъци, да упражнява тази професия.Простичко и ясно е!
Тук няма значение кой,колко е добър и дали любителите са по-добри.Разбира се,че има любители,които снимат по-добре от професионалисти и професионалисти,които не си вършат професионално работата.


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: BOZO   
Дата:   14-03-13 21:16

Точно така, ЕТ-и веднага ставаш ПРО... Е, и техника под наем ще ти трябва...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   14-03-13 21:26

.....лека нощ, ПРОФЕСИОНАЛИСТИ, полуПРОФЕСИОНАЛИСТИ и аматьори !

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: langel   
Дата:   15-03-13 11:43

...добър ден [smile] днес щатните общински професионалисти кво ще снимат?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: prisonbreak   
Дата:   15-03-13 11:51

.....Разбира се,че има
> любители,които снимат по-добре от
> професионалисти и
> професионалисти,които не си
> вършат професионално работата.
>

Така е. Тук си прав.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: borissov   
Дата:   24-03-13 15:43

Готина тема :-)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-03-13 18:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »