Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   09-03-13 04:27

Задавам си го този въпрос от 23 години.Да имаш ателие с машина за копиране,да снимаш сватби и кръщенки ли?

Сега в зората на цифровата фотография има много качествени и достъпни принтери и цифрови апарати.Всеки 3-4 човек може да отвори ателие.То си е пак Комерсиални цели.

Преди години имаше макар и остаряло едно понятие художествена фотография,художник фотограф.Имаше някаква ясното,разграничение на понятията.

Питам все пак кои са и какви са критериите за професионализъм в фотографията в България?

Мисля че няма и ясен и точен отговор на този въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: e-mil   
Дата:   09-03-13 05:41

Аз пък не помня да е имало ясно разграничение на понятията. И преди 23 и преди 33 години художествена фотография се правеше не само от професионалисти.

Да не забравяме, че сватбите и копирането на снимки не са единственият начин да се изкарват пари от това. Във фотожурналистиката също има професионализъм. И в модната фотография, и в стоковата, и в рекламната, и учените ако щеш също фотографират в работата си.
И от този долу се иска професионално отношение, макар вероятно основния му доход да не е от снимане.


http://resources0.news.com.au/images/2010/12/05/1225966/024784-police-photographer.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 06:53

.....дефинирай ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: СЛАВОВ   
Дата:   09-03-13 06:58

във фотографията се пише ...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: h_bio   
Дата:   09-03-13 08:18

Критерия е ясен - Б точки [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: OIM   
Дата:   09-03-13 08:20

Това - '' в фотографията '' е много показателно за професионализма ни във всяка област


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Gecata   
Дата:   09-03-13 09:00

Финансовото измерение единствено има значение за степента на професионализма......

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   09-03-13 09:07

Всеки 4 ти в България може да вземе пари,да купи един скъп апарат...
и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 09:21

Финансовото измерение единствено има значение за степента на професионализма......

....да ама друг път....това кой, как и колко умее да се продава е друга тема


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: gabsi   
Дата:   09-03-13 09:25

tornado, всеки може да купи скъп апарат ама въобще не е "готово" .Готово ще е като започнат да те наемат и да имаш поръчки, а това става с умения и труд, не със скъп апарат. То ако ставало само със скъп апарат.
Професионалиста е този, който успява да бъде търсен от клиентите и се издържа със съответната професия. Без това да означава, че е най-добрия фотограф.



Публикацията е редактирана (09-03-13 09:26)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 09:27

Гецата, моите уважения, но в изкуството не е точно така.
Чалга изпълнителите са по-добре финансово от джазмените, рокаджиите, блусарите и оперните певци.

По отношение на фотографията, мнението ми е че няма "професионални" фотографи.
Някои професии с течение на времето изчезват. Днес няма професионални телефонистки, защото в ерата на мобилните телефони са излишни.

Професионален фотограф звучи почти като професионален блогър или професионален поет... ми всеки пише, всеки снима, ако е добър и има какво да каже и покаже му обръщат внимание, може и пари да изкарва.

Преди години една шепа хора са се занимавали с фотография, затова са били "професионални", а не защото снимките им са били по-добри. Просто не е имало други, не е имало конкуренция.
Днес всеки снима, милиони апарати са на милиони места и натрупването на всички тия снимки прави нивото невероятно високо.
Толкова високо, че няма един човек (па бил той и професионалист), който да го достигне.
Всичките тия снимки са плод на различни умения, които един човек няма как да притежава, освен ако не е Батман :)

Имам снимащи приятели, които без да се смятат изобщо за фотографи правят невероятни снимки, защото това е свързано с други техни умения. Един се гмурка в моретата и прави екзотична подводна фотография. Друг лети с делтаплани и снима отвисоко. Трети покорява върхове, спи при минусови температури на палатка, катери замръзнали водопади, четвърти обикаля на стоп света, среща интересни хора и ситуации, пети е много вътрешен във футболните агитки, където не допускат чужди хора, особено пък с апарати и т.н. и т.н.
Прекрасна фотография от непрофесионалисти, която няма как да бъде направена от "професионалистите"....

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 09:31

мнението ми е че няма "професионални" фотографи......[smilie10] [smilie10] [smilie10] ....така ли?...аз като съм учил това, какъв съм?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 09:35

Сашо, ако дипломите определяха професиите, аз трябваше да съм професионален поет.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Gecata   
Дата:   09-03-13 09:57

А аз професионален убиец [smilie5]
Но пак помислете за финансовото измерение...да забравим за изкуството и чалгата. Нали въпросът беше с какво се измерва професионализма (пък било то и "В фотографията")....



Публикацията е редактирана (09-03-13 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Canon   
Дата:   09-03-13 10:15

Не се мери.
Единственото вярно определение е:
Ако над 50% от дохода е от фотография.
Няма връзка с качеството/количеството на продукта.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   09-03-13 10:27

Каноне, ай ся и данъчните декларации намесихме [smilie18]

Миналата година се наложи да пусна фактура за доста голяма сума на едно списание, та надхвърлих 50% доходи от фотография.

Обаче по-предната фактурите ми са предимно от услуги, като подръжка на сайта, организиране на фест и т.н.

Затова през едната година съм професионалист, а през другата не съм.

Средно аритметично - полупрофесионалист.
[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: jorkin1   
Дата:   09-03-13 10:50

Автор: J0R0
Дата: 09-03-13 09:27

Точно казано / написано/

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: next_time   
Дата:   09-03-13 10:53

Професионализма и нивото на евентуалния такъв може да се разисква предимно при професии чието практикуване е възможно единствено при доказана правоспособност и норматив за "добра производствена практика" приет от съсловието като етична мярка или спуснат под формата на някаква наредба или закон.
При лекарите професионализма се измерва според стандартите за "добра медицинска практика".Няма хирурзи любители, всичките са професионалисти с различна степен на квалификация "професионализъм".
Няма и любители почиствачи на тоалетни,професионалистите в тази област се състезават на общ принцип (скорост, липса на странични щети и т.н.).
Изкуството ... как да определиш някой дали е професионалист, без да имаш конкретен норматив.Изкуство подчинено на норматив?
Ако преподаваш изкуство в някакво учебно заведение или водиш курс вече има критерии за професионализъм, но те не са свързани толкова с изкуството колкото с педагогика и т.н.

Темата между другото е супер тъпа.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: hotsnail   
Дата:   09-03-13 10:58

Мисля че Каон е горе долу прав. Това е и критерия приблизително на NPS и CPS за участие в програмите им.

Сега дали 50% или 30% или 70% от дохода е от фотография....

А не виждам и как изкуството има нещо общо с професионализма.

Един фотограф в моргата ако 100% от дохода му е от заплата, дали е професионалист? Моето мнение е, че е професионалист. А може като хоби да е намер 1 в свиренето на пиано и да свири по заведения по някоя и друга вечер....

ПП Интересно тия дето бацат при застрахователите да завеждат щети и цъкат снимки по цял ден дали са профи фотографи. Със сигурност не са членове на NPS



Публикацията е редактирана (09-03-13 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mamata   
Дата:   09-03-13 11:08

@ next_time,
Моля те, не ми отнемай сериала. Хубава си е темата, а "Клубен живот" вече няма.
[beer] [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: fotorafi   
Дата:   09-03-13 11:37

Във фотографската служба, в която работих 23 години имаше много фотографи,завършили какво ли не:архитект Николай Попов, зет на писатяля Йордан Йовков , машинен инженер-Петър Божков, агроном-Любомир Чаръкчиев, юрист-Борис Юскеселиев,Йордан Скрински-икономист. Но всички бяха професионални фотографи, ЗАЩОТО СИ ИЗКАРВАХА ПРЕХРАНАТА С ФОТОГРАФИЯ. Разглеждам професионализма, като основна професия, а не като професионално майстерство. Можеш да си локомотивен машинист и да снимаш перфектно, професионално, като майстерство, в неделя сватби.. НО ТОВА НЕ ТЕ ПРАВИ ПРОФЕСИОНАЛИСТ. Защото основно си изкарваш прехраната като машинист. Като напуснеш БДЖ и само си изкарваш прехраната с фотография, вече си професионалист.Редно би било да има и Камара на професионалните фотографи, синдикат и т.н.
А че има боси професионалисти и много по-напреднали фотолюбители, това си е друг въпрос
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: demiman   
Дата:   09-03-13 11:39

Не съм професионалист, абе никакъв не съм ... не съм изкарал нито една стотинка от фотография ... за мен тя е просто чиста проба удоволствие ... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 11:51

.....много яко ......да издадеш фактура за стихотворение [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: alsash   
Дата:   09-03-13 12:03

...а аз разглеждам професионализма, като образование преди всичко, без да отричам успелите във фотографията....апропо Гаро Кешишян не е завършил фотография.....(ама е син на фотограф [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: langel   
Дата:   09-03-13 12:22

Аз пък мисля, че всеки средноинтелигентен и що-годе образован човек би трябвало да е наясно с отговора и да не изпитва необходимост да пита.

По-интересен е въпросът каква част от професионалните фотографи са средноинтелигентни и що-годе образовани.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »