Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   03-03-13 22:57

Здравейте, аз съм на 16 години и съм решил да си взема нещо по-професионално от турбо сапунерката, която имам и съм избрал Nikon D5100. В момента се предлага в комплект с Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G и Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G или Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G и Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED.

Вие какво бихте ми препоръчали? Кой комплект е по-добрия вариант? Или като за начало да си взема само 18-55 ?


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: falcon   
Дата:   03-03-13 23:04

Какво ще снимаш, това ти е отправната точка[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: E.stanev   
Дата:   03-03-13 23:06

Sony Nex [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   03-03-13 23:30

Искам да снимам по екскурзии, семейни събирания, други празници, портрети и макро.. Като цяло е това..
Принципно знам, че 50мм е за портрети, а пък 55-200 става за екскурзии, но не знам става ли за портрети..



Публикацията е редактирана (03-03-13 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: BOZO   
Дата:   03-03-13 23:55

Взимай с 18-55 + 55-200 и после от базата срещу 150 кинта и 50/1,8.

И да, 55-200 става за портрети, доста приятни при това.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: ИВЕВЕ   
Дата:   03-03-13 23:57

Не са ли малко скъпички тия неща, за да играят ролята на гердан?
Не придават по-завършен вид.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: metodiev_martin   
Дата:   04-03-13 00:17

Може би не си обмислял опция - втора ръка, но аз ти препоръчвам да потърсиш някое запазено тяло в базара + за начало 18-55, пък ако имаш пари, може и 55-200 да си вземеш. За по-натам, ще видиш, кое в 55-200 не ти допада за портрети и ще си вземеш 50 1.8 (нещата, почти винаги се развиват така). Казвам в базара, защото по някога изпадат много добри неща, нови (на по 5-10к кадъра) и спестяваш едно 40% от нов апарат. Лично аз никога повече не бих си взел тяло и обектив от БГ - като започне човек от цената и стигне до гаранцията - всичко е под всякаква критика. Като човек, който не се е занимавал никога преди това с DSLR-и, може би варианта - втора ръка, подобна техника - го смята за неприемлив, но това е моята теза - просто я споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: falcon   
Дата:   04-03-13 07:58

Ами да за всичко изброено по-добрата комбинация е 18-55 и 55-200, по-големите фокусни разстояния също стават за портрети.
Ако пък в някакъв момент някой от описаните типове фотография ти стане приоритете, вече ще се насочиш да си вземеш качествен обектив за тази фотография.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: ne   
Дата:   04-03-13 08:23

""Искам да снимам по екскурзии, семейни събирания, други празници, портрети и макро.. Като цяло е това.. """

И аз съм за Сони Некс, за тези цели е незаменим.
Брат ми имаше ДСЛР с 5 обектива, продадохме всичко и си взе едно Сони Некс 7 с 2 обектива и е много доволен за горните цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: Gogzy   
Дата:   04-03-13 08:30

За парите които си готов да дадеш, силно препоръчвам D90 + 18-55 и от базара 50/1.8D. По натам и 55-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: ilcoin   
Дата:   04-03-13 08:51

Идеалната комбинация за начинаещ е 18-55 и 50/1.8. Системата не е от голямо значение, важното е да ти харесва. Никона, дето си го хаесал, е чудесен за начинаещ. А и не само.

18-55 - защото каквито и обективи да си купиш после, едно средно автофокусно варио е незаменимо. За екскурзии, за пътуване, за семейни снимки е идеален. Аз имам 6 обектива, но китака си го пазя и нямам намерение да го продавам. Точно за това.

50мм обектив, защото почти веднага ще ти се иска да почнеш да "мажеш" фона. Пък и на кроп 50мм е много удобна дължина.

55-200 или подобен е следващата стъпка.

Не забравяй, че ще ти трябва и чанта за всичко това, а те са скъпички. Огледай се за 2-ра употреба от базара.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: ne   
Дата:   04-03-13 09:45

Може би аз не разбирам, но моля ми, кажете ми каква е ползата (предимството) да си купя нисък клас кропка с китови обективи, за семейни снимки , вместо да си купя един НЕКС с прилични обективи и същия размер на матрицата? И ще тежи по-малко и ще е с по-малък обем.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   04-03-13 09:49

5100, 18-55VR, 50/1.8G. Като му омръзне след година-две, или спечели пари ще купи по-добро или Некс.



Публикацията е редактирана (04-03-13 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: dilian   
Дата:   04-03-13 10:54

Колеги, забележете, това са снимки за спомен! От екскурзии, и срещи по маси. Представете си още една чанта с дслр , обективи и други екстри, да я пазиш ли, да я носиш ли , да я използваш ли? За тези случаи аз ползвам Sony NEX 6 с китовия обектив, фантастичен е! А ако се вманияча на тема качество, има и обективи ЦАЙС! Снимам си снимките и никой не ми иска такса по музеи и др като ме види с малък апарат!



Публикацията е редактирана (04-03-13 10:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: autosvet   
Дата:   04-03-13 11:14

А портретите и макрото?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: my.point.of.view   
Дата:   04-03-13 11:44

защо не си вземеш нещо по-просто?
аз снимам със супер прости фотоапарати.
а съм доволен от резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: mcnicko   
Дата:   04-03-13 11:50

Аз за такава работа бих заложил на един Оли Пен с китаче и 45 1.8 примерно. [smilie8]

Даже го обмислям за себе си като ежедневно апаратче, но само с 45 1.8 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   04-03-13 15:03

Пропуснах да отбележа, че съм избрал D5100, защото ми е нужно и качествено видео, вече не само за семейни събирания.. трябва ми видео на мааалко по-високо ниво. [smile] Иначе решението ми за момента е тялото + 18-55 + 50мм за макро и портретни :)


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: kvakioh   
Дата:   04-03-13 15:15

Взимай, щом можеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: tzl   
Дата:   04-03-13 16:17

@i_kostov - на думи търсиш "високо ниво" и "професионална техника", но в реалния живот нещата не са такива, каквито си ги мислиш.

Ако смяташ, че нещата са така лесни като да си свалиш последния пиратски фотошоп, да си купиш фотоапарат и обективи за 1500лв и да мислиш, че снимките ти ще станат качествени, не е така. Все още мисленето ти е, че професионална техника + последна версия на Photoshop ще ти направят снимките чудесни. Не са така нещата.

За "видео на по-високо ниво" трябва осветление и стабилизация, а не толкова снимачна техника. За фотография на по-високо ниво трябват умения за работа със светлина. Да не говорим за звук.

Казвам ти всичко това, защото си млад и все още много от целите ти са нереалистични. За да бъдеш успешен в живота трябва да си реалист и да се учиш от по-опитните в работата с техниката, а не да се втурваш към техниката, да потрошиш пари, които най-вероятно още не печелиш сам, и накрая да не се получи нищо.



Публикацията е редактирана (04-03-13 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   04-03-13 17:22

@tzl,
никъде не съм споменал, че искам "професионално видео на по-високо ниво". Казах просто, че искам фотоапарата да прави (ще се цитирам) " мааалко " по-добро видео.. ако не друго, то видеото с този апарат няма да е с качеството на видео от сапунерка, което ме устройва.. също така казах, че съм напълно начинаещ и не съм тръгнал още от днес да правя професионални снимки. Да - искам да правя хубави снимки с т.нар. "замазан" фон, но правя всичко просто от удоволствие и защото ми е интересно. В крайна сметка ако не ми се получават нещата (а с много упражнение и четене те почти винаги стават) ще продам апарата и готово. Но след като ми е интересно и съм тръгнал да давам пари, защо да не извадя 200-300 лева повече, та поне да е нещо по-хубаво..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: ilcoin   
Дата:   04-03-13 17:31

Той tzl за хубаво ти ги каза тия неща, понеже повечето хора на твоята възраст не вникват в тези детайли. Това, че си над тия неща говори добре за тебе.

Не се притеснявай, всички така сме почнали - станало ни е интересно. Пък после, кой знае - живота е шарен, а боята не винаги е кафява [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   04-03-13 17:42

Не съм казал, че ги казва за лошо.. всеки тук казва нещата за хубаво, защото се опитва да помогне.. но аз снимам от близо 2 години с турбо сапунерка и мисля, че вече е крайно време да я сменя с ДСЛР..пределно ясно ми е, че апарата който съм избрал не е най-професионалния на света и няма да прави перфектните снимки, но със сигурност с малко повече упражнение ще станат доста добри..

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: tzl   
Дата:   04-03-13 17:46

Покажи тук на всички 3-те си най-добри снимки с турбо сапунерката и кажи как тези снимки ще станат по-добри ако имаш DSLR.

Ако не можеш да направиш това упражнение, значи не знаеш какво търсиш и стреляш в тъмното очаквайки, че DSLR ще ти реши проблемите.

С турбо сапунерката пак можеш да правиш размазан фон, стига да знаеш как. Нивото на размазаност варира между различни сензори и обективи (включително и при турбо сапунерките). Ако до сега не си пробвал, защото някой ти е казал, че "не може", е точният момент да опиташ. Ако не знаеш как, погледни в блога ми. Ако търсиш супер замъглен фон, това нещо става с по-скъпи обективи и/или по-големи сензори (поради физиката на кадрирането).



Публикацията е редактирана (04-03-13 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за начинаещ
Автор: i_kostov   
Дата:   04-03-13 19:32

Ще покажа снимки, но не точно сега, защото нямам възможност. Но тук идва и другия проблем, че турбо сапунерката не е лично моя и в 70% от месеца изобщо не е в мен.. затова прецених, че вместо да купувам същата, която да е лично моя е по-добре да си взема ДСЛР..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »