Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 HDR на кроп-фактор
Автор: vitttoriostankov   
Дата:   24-02-13 14:12

Наскоро гледах кадри на един фотограф MARCIN KĘSEK който в почти всичките си кадри използва HDR основно на пейзажи. И понеже ходих и до фотосинтезис и там ми обясниха че HDR-а има ефект само на фул-фрейм телата тъй като са с по-голяма матрица. И понеже аз съм с Д90 питам според вас дали това е така?

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: Pavel   
Дата:   24-02-13 14:14

HDR и с телефон можеш да направиш, така че не знам кой ти е казал подобна глупост за фулфрейма.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: kvakioh   
Дата:   24-02-13 14:16

ЗАбавни са тия магазинери...
Действа си на всички апарати-ФФ и кроп. Всичко опира до ЗАУ и софтуерни умения.
A защо ли има вече безогледални и сапунерки дори с вграден ефекта като опция...това може да ги питаме там магазинните хора.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: atrifonov   
Дата:   24-02-13 14:18

ха ха голяма глупоста са ти казали в синтезиса[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Най- вероятно искат да те зарибят да дадеш повечко парици за фулфрейм[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: mcnicko   
Дата:   24-02-13 14:27

Отивай си купувай Фул Фрейм иначе не става, ама от тоя продавач точно, даже сигурно ще ти каже и коя конкретна марка трябва да е, че най-вероятно и някой модел дето рядко се купува [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Замисли ли се изобщо дали има логика в това което ти е казал?

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: Otvorenia   
Дата:   24-02-13 15:30

Абе верно ме разсмяхте с тая тема. И вземи го снимай този от Фотосинтезиса да го видя кой е и да му дърпам ушите, защото той не излага себе си а излага фирмата за която работи.
HDR няма нищо общо със размера на сензора, има общо със еднакви кадри на различна експонация



Публикацията е редактирана (24-02-13 18:43)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: tzl   
Дата:   24-02-13 15:56

HDR е High Dynamic Range.

Това няма общо и с различната експонация кадри.

Терминът "Dynamic Range" се отнася до това колко информация има ЕДНОВРЕМЕННО в тъмните и светлите участъци на изображението.

Ако снимаш човек срещу слънцето на залез без допълнително осветление, често образът е силует (ако си експонирал така, че залезът да изглежда ясно и отчетливо), но с естественото си зрение виждаш детайли и в човешкото лице. Фотоапаратът в този случай вижда главно детайли в светлите части, но не му достига динамичен обхват, за да запише и достатъчно от информацията в тъмните части. Обратно, ако решиш да експонираш спрямо лицето на човека, то информацията за залеза на фона ще излезе от динамичния обхват на фотоапарата и кадърът ще бъде "прегорен".

Това е валидно за повечето среден и нисък клас фотоапарати. При по-високите класове (което не означава непременно Full Frame), сензорите записват повече информация във файловете и е възможно да се уловят повече детайли както в сенките, така и в светлите части. Примерно средно форматните фотоапарати като някои съвременни Hasselblad, PhaseOne и други, имат много по-голям динамичен обхват от средно статистическия DSLR и при тях дори софтуерно може да се извадят много качествени детайли от видимо "прегоряли" участъци или "черни" такива. Разбира се, това става с цената на качеството на изображението в тези части, НО при тези апарати с по-висок динамичен обхват, деградацията на качеството е много много по-малка, отколкото при по-ниския клас.

Тъй като много хора искат да имат по-висок динамичен обхват в снимките си, но да не плащат за средноформатни камери или скъпи сензори, е измислен начин, по който да се заобиколи това ограничение с някои компромиси. В случая вече говоря за кадри с различна експонация.

Ще дам пример с окото. Да кажем, че то има динамичен обхват от 0 до 100, където 0 е пълна тъмнина, а 100 е най-светлото, което може да види окото "в един кадър" заедно с 0-лата. Повечето фотоапарати имат обхват, който е (да речем) около 20 степени. Това ще рече, че в един файл, информацията между най-светлата и най-тъмната част е 20 степени. За да може да се "надскочи" това ограничение се правят няколко кадъра. Няма значение колко са, но да кажем са 3 (както обикновено правят хората). Ако се снима кадър в който нормалната експонация е от 40 до 60 стъпки, тогава обикновено се снимат следните експонации:
- от 20 до 40 (недоекспониран с няколко стопа)
- от 40 до 60 (правилно експониран)
- от 60 до 80 (преекспониран с няколко стопа)

После тези кадри се комбинират като от в този, който е с правилна експонация се наслагват в тъмните части информацията от недоекспонирания, а в светлите части — информацията от преекспонирания кадър.

Друг сподоб да се направи HDR е чрез осветление. Ползването на допълнително осветление помага на камерата да се получи кадър с достатъчно информация в светите и в тъмните части. Малцина се замислят за този способ и всъщност мене много пъти са ме питали дали снимките ми били "HDR", демек дали съм ги минавал през софтуер като Photomatix или някакви HDR плъгини и отговорът ми винаги е бил "не".

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-02-13 18:34

Кажете на човека за HDR дупката и приключвайте темата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: BOZO   
Дата:   24-02-13 20:09

Не ходи вече там... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: didon76   
Дата:   24-02-13 20:21

той продавача може да ти каже че и черно-бели снимки не стават с кропка..

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: next_time   
Дата:   24-02-13 20:33

Че дигиталките правят ли ч/б снимки, ако изключим Лайка М9 монохром.Или си мислиш че сивосивкавия бълвоч които се постига с десуторация или греискал е ч/б.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR на кроп-фактор
Автор: Aleksandr   
Дата:   24-02-13 23:48

Много големи глави имаме тук из форума...А сега научих, че у Фотосинтезис са яко учени...А по-просто казано, най-лесно е ако апаратчето ти има аутобрекетинг, да го нагласиш на+- 2 EV,да го туриш на статив и да пуснеш самоснимачката срещу някой пейзаж. После трите кадъра ги даваш на една малка но трудолюбива програмка Photomatix Pro. Е, ще трябва да се поиграеш доста с плъзгачите, докато добиеш най-добър изглед, ама бързо се научава...Можеш с роу файлове, можеш и с джейпег. Аз не знам колко успявам, но на профила ми от 5 г. насам почти всички пейзажи са правени така...


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »