Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 критика за снимки
Автор: Strike   
Дата:   24-02-13 02:01

Здравейте [cool]

Да ви помоля да дадете мнение за снимките в профила ми :)
Искам да знам къде са ми грешките... не съм професионалист любител съм... снимам с Д7000 + 50мм(D).

Пък ще почерпя бира :P [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-02-13 09:23

Пробвай с бленда 5.6 за портрети.
Аз бих пробвал портрети и с 35 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: realnoncho   
Дата:   24-02-13 09:50

Е пък щом е за бира [smilie5]

Композицията на повечето снимки без черно-белия портрет не е много добра, в тази насока може да се направи нещо. Освен това единичните портрети седят прекалено стандартни - усмихнато хубаво момиче снимано с добра техника пак седи като снимка за спомен. Експериментирай [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: sherbit   
Дата:   24-02-13 10:16

оправяш ли ги поне?

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-02-13 10:33

тя композицията ще дойде от само себе си като почне да снима на затворена бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   24-02-13 10:45

абе хич не разчитай ;)
и нончо е прав.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-02-13 10:46

Доста странни съвети, освен правилния коментар на Нончо. Снимай си портретите на 1.8-2.0 бленда, като обръщай и внимание на задния фон, да не е много приказлив и да разсейва вниманието на зрителя.
Момичетата са доста статични(някои са като снимки за паспорт)ръцете ги няма(те много раздвижват кадъра), а последната ти качена снимка ме озадачава, защото вместо някъкъв фейшън с тоя шал и очила се е получило нещо неясно. Има ръце, но няма лице и опита за портрет изглежда, като снимка от улиците на арабска държава. Отделно трябва да помислиш и за композицията, златното сечение, диагоналите, обръщане ляво-дясно и т.н. [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: ejko   
Дата:   24-02-13 12:40

Strike, това със съветите не работи баш съвсем. Няма еднозначен отговор на нещата. Всеки дефект е реален ефект в някаква друга ситуация.
Златно сечение на портрет на жена от рамената нагоре без нищо във фона е някак трудна и за мен безмислена задача... Има разни правила на композиране, но тези правила са по-скоро за възпитание на някаква визуална култура, отколкото за точно прилагане.
Работата при снимането е че ако не снимаш много и не гледаш много снимки, няма как от думи да схванеш нещо кой знае какво.
Същото е с правилата и със съветите..., един ще ти каже "Не режи главата!" друг "Зарежи главата!"...
Все пак последната ти снимка с шала, макар да не ми харесва и като цяло да е безмислена, издава, че си на прав път! Видял си, че ако снимаш жена гледаща към апарата, без специфичен фон, елементи или други акценти и нещата не се получават баш.
От там си тръгнал да търсиш някаква действеност, някакво движение в кадъра... (поне аз дата си го представям), което е правилно.
Според мен за всеки кадър, трябва да си намислиш акцент- нещо което искаш да подчертаеш. Това не значи да очакваш под снимката ти да пише "страхотна идея", защото снимка на жена няма как да е страхотна идея..., както и снимка на природа, репортажна снимка и много други. На снимката е важен акцента, нещото, което баш искаш да заснемеш. От там нататък вариантите са 2 или събразяваш заобикалящата обстановка, за да създадеш някаква действеност в кадъра, или пък сам нагласяш неща да се завихрят около този твой акцент... От тази гледна точка снимката със шала е акцентно сбъркана- шалът е нещо, което се завихря около главния обект (акцента), докато при теб имаме един глвен шал и една жена, която е нещо средно между фон и придадък към шала... Този шал можеше да го използваш за рамкиране на акцента, допускам, че това може да е женско лице или пък да гониш на GOSPODIN златното сечение чрез него (с шал и лице би трябвало да се получи сечението без кой знае колко зор).
Като цяло единствената ти грешка е че малко си снимал и малко снимки си гледал. Снимай яко и нещата сами ще си дойдат...


Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: Strike   
Дата:   24-02-13 13:36

Изключително много ви благодаря за полезните коментари и съвети!

Това което аз виждам, че трябва да направа е да снимам МНОГО :) [shtrak] [shtrak] и да гледам много снимки!
Докато не почна сам да виждам грешките си и да ги изчиствам.

То всяко нещо идва с практика... [shtrak]

Много ви благодаря още веднъж за помоща.

[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: Strike   
Дата:   24-02-13 13:42

Само последени няколко въпроса относно техника и обективи:

1. Мисля да смена Д7000 за Д3 (какво мислите?)
2. ФФ или Кроп за по-добро качество за портретни снимки ?
3. Какви обективи освен 50мм ми трябват за портретни снимки ?
4. Мисля да се пробвам в студио, имам една книжка с пози на модели и мисля да пробвам в студио. Можете ли да ми дадете съвети за студиото ? (примерно за осветлението)

[shtrak] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (24-02-13 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: io_bs   
Дата:   24-02-13 14:00

Не го сменяй. D7000 е отличен апарат. Когато ти умалее, чак тогава скачай на по-висок клас техника [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: ejko   
Дата:   24-02-13 14:01

"1. Мисля да смена Д7000 за Д3"

Много хора ще ти кажат, че няма смисъл на този етап и ще са прави... Макар да не съм запознат с Д7000, това най-вероятно е огледално рефлексен фотоапарат, на който все още не си достигнал върха на възможностите[smile]
Все пак ако финансовите ти възможности позволяват смяна с д3 и желанието ти превъзхожда липсата на пари, то значи, че няма кой знае колко лошо да си вземеш такова тяло. В крайна сметка щом веднъж си си го навил на пръста, няма как да избягаш..., рано или късно ще стигнеш там.
Щом искаш много да снимаш, то мислите за техниката трябва да минат на заден план. Чувството, че техниката те спира е лъжовно, но честно казано няма по-бърз начин да се пребориш с това чувство от това да си вземеш д3:))) Като спреш да четеш ревюта на фотоапарати и да сравняваш шум на матрици и да охкаш и да ахкаш,
ще имаш достатъчно време да се съсредоточиш върху снимането.
Коварното е че може да се окаже, че ти е много по-интересно да се ровиш в технически характеристики, отколкото реално да снимаш и покупката на д3 ще е един не евтин начин да разбереш това!
А колкото до студиото..., няма как да ти помогнем на този етап. Влизаш в студио, първоначално го наемаш с помощник, той ще ти каже кое как работи и почваш да експериментираш. Постепено ще видиш от какво имаш нужда.
Още по-добър вариант, изкарваш някакъв курс с подобна насоченост срещу не кой знае колко средства, каквито тук има доста и това ще е още по-добра база д аизградиш някаква представа какво точно търсиш...
Няма как да уцелиш от сефте без да си пробвал никога, а и ние няма много какво да ти кажем. Може да се окажеш някакъв луд ентусиаст стробист, това няма как да го знаем на този етап!

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   24-02-13 15:13

Ако имаш пари - сменяй за ФФ, но това не е панацея за по-добри снимки, защото трябва много опит, четене, гледане и мерак с много идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   24-02-13 19:46

преполагам, че всъщност една скина(още по-добре - зенит[smilie18] ) с 10 филма са далеч по-добри учители, ама повечето хора, считат, че са ги подминали априори [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: name1993   
Дата:   24-02-13 20:37

1. Мисля да смена Д7000 за Д3 - отличен избор. Купувай бързо.
2. ФФ или Кроп за по-добро качество за портретни снимки - естествено че ФФ.
3. Какви обективи освен 50мм ми трябват за портретни снимки - 35 мм, 85 мм и 135 мм.
4. Мисля да се пробвам в студио, имам една книжка с пози на модели. Можете ли да ми дадете съвети за студиото - в студиото ще ти помогнат със съвети на драго сърце, особено откъм това как трябва да им ползваш осветлението.

Допълнително: черно-бялата снимка няма нужда от критика. Пробвай да снимаш на по-затворена бленда.
Едит: не трий коментарите под снимките си, добре е да ги имаш за спомен.
Курс не карай - имаш си книжката с пози и д3 - нямаш нужда от курсове.



Публикацията е редактирана (24-02-13 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: vaskoto1   
Дата:   24-02-13 20:41

скромен съвет от опит с 50 1.8Д на д7к, ако позволиш. под ф4 детайл и рязкост почти няма... на 1.8 катастрофално маже... пусках тема дори за това, после пробвах и други бройки и се оказа, че имам една от острите... обектива е чудесен, ако му знаеш слабите страни. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-02-13 22:13

Страйк, когато някой ти пише нещо, разгледай и снимките му в профила, да не е да четеш и да му вярваш прекалено много.
Мара и наме1993 се включиха шегаджийски. И по принцип са прави. Ако се интересуваш от фотография, техниката няма значение.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: tonyboy79   
Дата:   25-02-13 09:01

Техниката винаги има значение, но тя не е самоцел. Трябва да знаеш как да я ползваш. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: rimohit   
Дата:   25-02-13 10:00

my.point.of.view
Страйк, когато някой ти пише нещо, разгледай и снимките му в профила, да не е да четеш и да му вярваш прекалено много.

Въпроса е какво ще види по принцип из профилите!!!
Лично аз съм много объркан !
Автори с напомпни рейтинги... това лие критерия ?

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-02-13 10:44

а, римо, не рейтинг, самата фотография да гледа.
ето, аз почнах един по един авторите от тази тема - гледам снимките и после чета какво са писали.
и знаеш ли, така много по-лесно разбирам какво са имали предвид.
иначе рейтингът е за онези, които са се хванали на въдицата с превръщането във форумни фактори и създаване на фейсбук приятелства с цел потичане на точки като мед и масло от кранчетата за топла вода. те не ме интересуват.
в този форум има добра фотография въпреки точковата система - и има добри фотографии както с висок, така и с нисък рейтинг. важното е да имаме очи.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   25-02-13 10:59

абсолютно....лошото е, че това те принуждава да внимаваш прекалено много, защото колко му е да залитнеш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: rimohit   
Дата:   25-02-13 11:12

тъпото за мен е друго . Някои имат очи , други нямат , трети са с едно око [smilie5] ама искат да прогледнат и с двете . И почват да се учат от добрите фотографии... Хубаво , ама те самите , като не са сигурни какво е добра фотография и разчитат на рейтинга ...
Нали оставяме настрана и личните предпочитания и вкус...
Абе става сложно [smile]
Иначе към автора на темата: На мен ми допадат фотографиите ти.
Мисля , че забравяме следното.Фотографията сама по себе си е и за запомняне и документиране на близки , приятели , скъпо мигове и събития от нашия живот и хубави спомени. Хубаво е да се стремим да ги 'запечатваме' по хубав , издържан и т.н. начин , но дали е необходимо да снимам леля си , като фотомодел или арт-бабе за да е непремнно стойностна фотографията .
Интересни въпроси , които си задавам непрекъснато!

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: arakiss   
Дата:   25-02-13 11:20

аз не че съм фотограф, но за начина, по който оценявам хората във виртуалното пространство, мога да кажа още нещо - събирам колкото може повече информация.
освен снимки, всеки профил има и опция "коментари на автора"...

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-02-13 11:21

е, просто мултиплицираме невежеството, нищо чак толкова страшно... един ден мултиплицираните ще се хванат за главите като започнат да гледат малко по-стойностна фотография и сигурно ще има сълзи, но това е естествен момент. не може без него.
има ли някъде балон да се надува, балон ще гърми.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   25-02-13 11:23

стига, бе антоне...ти си идеалист, бе [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: arakiss   
Дата:   25-02-13 11:23

така е, а и всеки си има свои балони за надуване и няма израстване без пукане [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: rimohit   
Дата:   25-02-13 11:30

Аз за това не си позовлявам да давам стойсностни коментари , да не излезе , че се правя на разбирач :D

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   25-02-13 12:10

че аз част от най-мотивиращите коментари съм ги получила от ужасно посредствени снимачи...ама са ме накарАЛИ ДА МИСЛЯ, ДА ГЛ;ЕДАМ И ДА ОСМИСЛЯМ защо ТОЙ Е ПРАВ...ИЛИ НЕ Е ПРАВ. и, откроверно казано, в половината случаи са били прави. е, пример за много смислени и полезни коментари са тия на еротила, който си е доста посредствен, макар да си вади хляба със снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-02-13 17:54

Не гледайте само форума, а и някои други места, като ТУК и ТУК [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: ejko   
Дата:   25-02-13 18:37

".Фотографията сама по себе си е и за запомняне и документиране на близки , приятели , скъпо мигове и събития от нашия живот и хубави спомени. Хубаво е да се стремим да ги 'запечатваме' по хубав , издържан и т.н. начин"

Това са снимки, а не фотографии, според мен. И аз снимам бебето си, честно казано не мога да се пречупя и да го снимам със зум и си цакам с твърдак. Снимките ясно, че са снимки на бебе (много хубаво бебе, но все пак бебе, което не прави кой знае какво от обективна гледна точка), но някак това са снимки за спомен, защо да ги пускаме тук, иколкото и да са естетични? Бебе с 85/1.8 си остава бебе с 85/1.8, вариациите не са много, а аз повечето съм ги пробвал вече, резултатът е ясен предварително... Страшен арт не мога да направя на бебето и затова снимките си остават за правене на албумчета и пълнене на роднински очи със сълзи:)))
Въпросът е как снимките да станат нещо повече..., един вид фотографии... ехееее... Ама за това вече аз отговор нямам. Който го знае това, да го казва...

п.с. аз затова и не пускам от години, защото съм бита карта. Балонът се е пукнал в един момент, както написа някой по-горе[smile]



Публикацията е редактирана (25-02-13 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: rimohit   
Дата:   25-02-13 20:26

Аз не съм много съгласен с теб.
То каквото и да снимаш с 85/1.8 ще си е съшото но с 1.8 така , че и за бебета няма как да не важи . В крайна сметка има доста по важни неща от блендата.
А защо трябва снимката да е така наречения "арт" за да бъде фотография? Нима всички фотографи са неуспели художници [smile]

Все повече почвам да си мисля , че точно това му е хубавото! Различността . Иначе всичко ще е както в 35photo... красиво , съвършенно , различно до еднообразие ...

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: ejko   
Дата:   25-02-13 20:54

мисълта ми беше, не блендата, нищо не съм казал за бленда... 85/1.8 е означение (име) на обектив, а не бленда. Той може да снима и на друго освен на 1.8...Мисълта ми беше, че снимаш бебе- излиза бебе. Къде е фотографията?
Фотографията изисква някакъв уникум, дали ще е на обект, ситуация или себеизразяване, няма значение, важното е че е изкуство. Снимките на "документиране на близки , приятели , скъпо мигове и събития от нашия живот и хубави спомени" са снимки, не фотография, колкото и да са естетични. Не че не могат да се превърнат в изкуство, просто естетично заснемане на нашето семейство не е фотграфия..., от гледна точка на изкуството, не е артистично търсене...
Лично мнение де... Май се отплеснах от темата... още не съм свикнал да пиша в основния форум и мисълта ми е малко литлива!

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: GOSPODIN   
Дата:   25-02-13 21:07

rimohit, та да оправдаваме некадърността с "особен" или "различен" поглед ли? 35photo може да не е идеалния сайт, но има огромна класа. Не напразно съм дал за пример и друг сайт с коренно различна визия - artlimited. Странно е да се оправдаваме за слабия си ангел с красивото до безумие "еднообразие", но е типично по български.

За да е приятна вечерта един автопортрет от 35photo и дай Боже повече такива колежки:



И кадър с дъх на хмел от същата колежка:


[beer] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: rimohit   
Дата:   25-02-13 21:23

Да де ... личното мение е различна Мен това ме радва !
"Мисълта ми беше, че снимаш бебе- излиза бебе.Къде е фотографията?" Ами не е ли в начина , по който го снимаш .Предизвикателството да го направиш различно! Да предадеш , че това е твоето бебе с всичките топли чувства , които изпитваш към него .
Иначе господина е прав . Майстори са , спор няма. Гледам си ги с кеф ! Любима ми е подводната секция !
Просто понякога ми липсват и малко по различни фотоси там . Неща , които там просто не класят! Другия сайт ще го разгледам с интерес!

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: slav4cho   
Дата:   26-02-13 00:56

според мен инвестирай в обективи,не в ново тяло

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: slav4cho   
Дата:   26-02-13 01:05

Искам и аз критика,но за да не разводняваме темата,можете да ми пишете на лично или като коментари под самата снимка.Благодарности

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: my.point.of.view   
Дата:   26-02-13 11:00

Най-важното на един анализ е кой го прави този анализ (от каква гледна точка гледа на нещата).
Ето, аз не снимам портрети. Не снимам пейзаж и натюрморт. Значи по тези теми ще е смешно да пиша каквото и да е.
Снимам ежедневни неща. И то по определен начин. Толкова.
Защо го пиша това?
Заради Славчо, понеже разгледах снимките му, но не е по възможностите ми да коментирам снимките му.
Мога само да ти пожелая успех!

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   26-02-13 11:27

абе и аз не правя обувки, ма все нещо мога да кажа за една...айде, нека са две обувки ;)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: arakiss   
Дата:   26-02-13 11:31

особено ако са червени ;)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: мара   
Дата:   26-02-13 11:43

а, за червените мога да говоря и една по една...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: mcnicko   
Дата:   26-02-13 12:46

На мен все ми се струва, че човек може да даде мнение и само от естетическа и лична гледна точка. В края на краищата критиката рядко се ограничава до техника. Полезно може да се извлече от почти всеки коментар стига да е обоснован и добре поставен, пък бил той и недобронамерен. Аз под моите коментари си пиша, че са просто моето виждане, когато не се чувствам компетентен по въпроса(не само за фотографията)

В тоя ред на мисли, който иска да се разходи по моята галерия. Не държа на това, но ще се радвам на едно или две мнения по което си харесате или не си харесате в нея [smilie5] . Трески за дялане имам много, грабвайте теслите [smilie5]



Публикацията е редактирана (26-02-13 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: Strike   
Дата:   13-03-13 20:16

Да върна пак малко темата :)
Имам няколко нови проби... ако можете да дадете мнение ще съм ви много благодарен :)

[shtrak] [shtrak] [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: критика за снимки
Автор: mutriu   
Дата:   13-03-13 21:13

Дай малко светлина, де! Иначе снимките ти съвсем не са лоши. Аз също не се съгласявам с мнението на Ежа за 85-цата и бебетата. Всичко зависи от това как ти направиш нещата да изглеждат. Аз например нямам време да снимам моделки или пейзажи и затова снимам предимно детето. Някои снимки се получават добри (според мен) и ги слагам тук. Болшинството естествено е за семйния албум. Ако искате разгледайте!
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »