Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   13-02-13 16:54

Колко точки ползвате? Защо са нужни 51 точки? Каква точно е ползата от 51. Аз в 90% от случеите ползвам 1 централна.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Mogila   
Дата:   13-02-13 16:55

Аз в 100% от случаите ползвам 1 централна:)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: mcnicko   
Дата:   13-02-13 17:00

Аз пък имам 11 и си ги ползвам всичките [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: alphatier   
Дата:   13-02-13 17:11

Mogila ми то ние с тва 5D и да искаме няма друга точка дето да можем да ползваме [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Mogila   
Дата:   13-02-13 17:21

Е не е от това:) И Никон д300 съм имал и 40Д и пак съм си бил на централна. Просто така съм свикнал.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   13-02-13 17:22

Малко по циничен начин да се зададе този въпрос е

Effects on AF accuracy when moving from 12 through 24 to 36 MPs on full frame sensor

А ти вероятно питаш "Ще се мина ли с Д600 заради малкото зони?".

да го кажем направо тази година верния отговор е 61 или 19+102

ПП За инфромация дори не ми е ясно защо слагат централни зони..никога ползвам централна. Най-добре са безогледалните - ако искаш и в ъгъла може да фокусира



Публикацията е редактирана (13-02-13 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: kvakioh   
Дата:   13-02-13 18:00

Ако е за Канон, има там едно писание от самият производител, където се обяснява за крос точките, фокуси, мокуси и т.н. Написано е след дълги години опит, има си мнения и части от хора, които участват в производството и опита на системите.
Това за 90%...според мен 97, дори 99 си снимат централно.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: io_bs   
Дата:   13-02-13 18:04

Аз винаги ползвам една... която ми е най-удобна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Tantris   
Дата:   13-02-13 18:14

Питайте Мечо Пух[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: insofia.net   
Дата:   13-02-13 18:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: alphatier   
Дата:   13-02-13 18:59

То е ясно,че повечето ползваме по една [smilie5] ,ама е добре да има повече от една,която да работи както трябва,защото си е мъка да фокусираш и прекомпозираш постоянно,особено на бленди като 1,4 1,6 1,8.[smilie6]



Публикацията е редактирана (13-02-13 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Emoxide   
Дата:   13-02-13 19:30

alphatier: "ама е добре да има повече от една,която да работи както трябва,защото си е мъка да фокусираш и прекомпозираш постоянно,особено на бленди като 1,4 1,6 1,8"

[smilie24]

аз винаги искам да имам адекватни странични точки.
Една от причините да харесвам безогледалните фотокамери
-------------------------------------------------------------------------
сега съм си на NEX, дай-боже LUMIX GH5 да е снабден и с фазоф фокус върху матрицата. Това ще бъде бъдещият ми любимец.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   13-02-13 20:48

Че на 1.8 в крайна лява/дясна. ??? Що си мисля че няма шанс да се получи каквото и да било..

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: alphatier   
Дата:   13-02-13 23:48

Не ти разбирам коментара.Искаш да кажеш,че няма автофокусна система в света,която да може да снима със странични точки на бленда 1,8,или че няма фотография която да се нуждае от 1,8 на странични? И двете ми звучат еднакво абсурдни...

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   13-02-13 23:53

alphatier написа:
> от 1,8 на странични? И двете ми
> звучат еднакво абсурдни...

и доста невярно.

@prisonbreak кажи си каква ти е мъката? Все ще може някой да помогне. НА Д7000 май 39-те точки са на ръба, ама на 24МП фул фрейм им е по-комфортно. Пък безогледалните фокусират във който край искаш.



Публикацията е редактирана (13-02-13 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: alphatier   
Дата:   13-02-13 23:56

Охлюв продавам ти 35L 85L и всичките L-ки + 5D-то за един NEX,не издържам вече,не мога.Получих просветление и то беше NEX изписано със златни букви.Лека нощ на всички

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   14-02-13 00:23

Охъл стига тея безогледалки ги бута и то точно в една от най-слабите им дисциплини автофокуса.

Който не може да снима и всеки пиксел да му е автофокусна кръстосана точка пак ще си е бездарен, пък който може и с 5 ще се оправи, ама с 50 ще му е по-лесничко.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-13 00:37

Какво лошо написах?

1) Д600 мисля че няма спорове дали му е точен фокуса. Точен е и повтаряем. Да 39 точки са малко по центрирани ама поносимо.

2) Безогледалните имат зони по цялото поле на снимката от край до край. Отделно е по-точен фокуса от ДСЛР всеки ден от седмицата и дори на официални празници. По бавни са, нямат следящ фокус и т.н. вярно ама фокусират без грижи в ъглите на 1.8. Понеже почнахте с лични нападки - моето мнение е, че с безогледалки проблем с фокуса имат некадърниците. Точно 15 минути трябват да схванеш как се ползва, къде трябва да поставиш зоната и т.н. от там насетне кове дори в непрогледен мрак не по зле от най-добрите ДСЛР-ки. ДСЛР-ките имат проблеми с определени видове детайли също, за справка вижте си ръководството на апарата

3) Специално при никон явно нещата са свързани с мегапикселите. Не знам защо намесихте Канон ....къде е канона с 39 или 51 зони? Та моето мнение е, че АФ системите им са точни до някакъв момент и с 16МП кроп и 36 фул фрейм май са на ръба или понякога отвъд.



Публикацията е редактирана (14-02-13 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   14-02-13 00:42

Ти си един Нейви на безогледалките ... твоя некс като неговото Д300 навремето. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-13 00:44

хахахах стига бе, виж че дори не казвам за каква безогледална иде реч......[beer] Пък Navy имаше и 20Д преди това и то беше също толкова яко и все целеше бройки.

Navy определено липсва. Имаше и други образи дето оставиха трайни следи във фото форум. Понякога си търся писанията на кашалота.



Публикацията е редактирана (14-02-13 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   14-02-13 00:47

Нейвито е тук бря. Ама стига ги хвали тея сапунерки с байонет имат още и леб и боб да рупат докато стигнат средностатистическите ДСЛР-и.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: mcnicko   
Дата:   14-02-13 01:15

hotsnail, и ти като един друг колега от форума с Д7000 дето все не му е наред фокуса, само дето твоя винаги кове, въпреки няколко примера от галерията ти които показват друго... Фокусирането е първо техника на фокусиращия, а после технология на камерата [smilie18]


П.С. По въпроса - чудно ми е защо като имате много точки си пуцате на централна и прекадрирате? Всяко прекадриране води до потенциален проблем, не е ли по-лесно да си цъкнеш два пъти с джойстика и да си фокусираш където си искаш? Питам, понеже за мен това е по-удобния метод... Сигурно е въпрос на вкус и ще ходя пак да си оближа гъза, ама все пак...

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-13 01:31

мцнико имам няколко снимки с малко фронт фокус. Не знаех на Д600 как да му настроя фокуса. Трябваше корекция малко ама....то ДСЛР-че, но след корекцията а и преди това фокуса има повтаряемост. Със 85/1.4 на некс-а фокуса си е супер добре на снимките дето пусках. На некс-а имах проблем, че няма стабилизация - смешно и тъжно ама предния ми апарат има супер стабилизация със всички обективи. В ДПР един човек ме светна как да си диагностицирам размазванията дали са фокус или треперене и от там насетне с 85-ци дигам скороста.

ПП Мисля че пукат на централна щото доста от ДСЛР-ите само на централна точно хващат фокуса всеки път. Ако погледнеш винаги централаната зона е най-чувствителна, с най-много сензори - кръст, двоен кръст, двоен кръст плюс високо чувствителен сензор и т.н. а страничните са еиднични и то малки сензори и с обективи с бленда 2 и по-светли успеха пада под 100% дори под 80%



Публикацията е редактирана (14-02-13 01:36)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: pefoto01   
Дата:   14-02-13 02:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   14-02-13 02:34

Аз не разбрах,
какво точно снимате, че без да прекадрирате, та тези крайни точки са винаги на сюжетно важното място?

Фронтална снимка на библиотека с книги от 5 метра ли?

И мястото на точките ли ще ми определя композицията, че да не прекадрирам?
И ако ще прекадрирам, за чий да не си използвам най-точната в центъра, където НЯМА проблеми с кома и други аберации, даващи грешка при повечето АФ системи.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-02-13 09:10

Много рядко ползвам централна, почти винаги странични

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: demiman   
Дата:   14-02-13 09:30

Ползвам си всичките 51 точки по предназначение и съм много доволен ... а да ми прекадрирате под f2 и да очаквате добър резултат е направо смешно ... ма знам ли, с канон не съм пробвал [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: burnmaster   
Дата:   14-02-13 09:48

Тамън се замислих за прекадриране при Ф1,4 , ама то Деми вече се включил в забавата.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-02-13 10:25

pefoto01 написа:

> Мнооого тъп е въпроса на задалия
> темата,с извинение!

Тъпо изказване [smilie23]

Да насоча темата така.. При портрети в студио и навън...Колко фокусни точки ползвате?

И какво пеелиш ако снимаш един портрет с39/51 точки на Ф1.8?

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: sonda   
Дата:   14-02-13 10:45

Според мен смисъла от многото точки е ,че имаш възможност да си избираш броя,може по-малко,НО..може и повече/когато има необходимост/!Аз съм си сложил 11 точки и ръчен контрол и ми е удобно,но ако се снима нещо бързоподвижно ще са нужни повече!На предишното ми д40 с 3 точки беше кофти !

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   14-02-13 11:45

Я покажете ПРОВАЛЕН фокус на снимка след прекадриране.
И канон и никон имат индикация на АФ точка от фирмения конвертор, лесно ще се провери.

Щото повечето работещи с тази логика НИКОГА не са си коригирали с микроаджъстмънт фокусирането на апарата, та не е ясно къде аджеба е проблема.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: demiman   
Дата:   14-02-13 12:10

... мене микроаджъстмънт ми не требе [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: pumabg   
Дата:   14-02-13 12:37

И на мен.. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: estate   
Дата:   14-02-13 14:44

микро.....кво! Дееба и смотаната ми F5-ца ,няма ни една екстра амаааа.....[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-02-13 18:33

И кво стана сега? Много силософи, нито един кадър, който да защити дадена теза. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: burnmaster   
Дата:   14-02-13 18:56

Аз съм готов за показване......но при условие че колегата Канон се включи..
При един негов показан кадър , аз отговарям с два.И задължително пълен размер.

Заклевам се.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   14-02-13 19:00

Отивам за пуканки и [smilie21] .
Много ми е интересно, да видя засент портрет с 1 централна и с 39/51 фокусни точки. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: metodiev_martin   
Дата:   15-02-13 00:03

Ползвайте зеленото квадратче ...

http://www.electroniclunch.com/images/med_ae9dk_greensquare.jpg


...и не се шашкайте излишно
[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: alphatier   
Дата:   15-02-13 00:11

prisonbreak не ти разбирам постовете честно???Какво питаш конкретно и защо пусна толкова глупава и безсмислена тема?Какво питаш,дали 1 точка е по-добре от 39/45/51/109 ?Какъв портрет с 39/51 точки искаш да видиш,много ясно че портрет се снима с 1 АФ точка,въпроса тук е да можеш да ползваш не само централната.Вместо да прекадрираш,което си е голяма възможност за грешка,просто ръгаш джойстика наляво или надясно и си снимаш направо със страничната точка.Това ли питаше?Ако все още не разбираш вземи едно 5D и едно 1D и излез поснимай,някои неща не могат да се обяснят през монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: sonda   
Дата:   15-02-13 00:39

Това па зелено квадратче що за канонщина е?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: metodiev_martin   
Дата:   15-02-13 01:47

ЩО? При никон среден пръст ли беше?

[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: tzl   
Дата:   15-02-13 04:45

Когато разстоянието между матрицата и фокусната точка не се мени при "заключване" на фокуса, тогава няма значение дали се ползва централна или крайни точки. Тук визирам случая, когато и централната и крайните фокусират добре.

Проблемът идва когато при прекадриране фотоапаратът се премести напред, назад, нагоре или надолу и това промени разстоянието между матрицата и фокусираната точка.

При по-затворена бленда (по мое мнение — 2.8 и нагоре) прекадрирането е по-толерантно към мърдане на фотоапарата и промяна на разстоянието между матрицата и фокусната точка. Ако човек има техника на прекадриране, при която това разстояние се запазва, тогава няма никакво значение дали ползва централната точка или крайните точки (пак ако фокусират добре и двете групи точки).

Ако крайните не фокусират толкова добре колкото централната, тогава човек трябва:
- или да снима на по-затворена бленда;
- или да потренира малко прекадриране, при което върти фотоапарата около "оста на матрицата" (колкото и сложно да звучи).

Това колко фокусни точки има означава колко би било удобството на снимащия да не е нужно да върти фотоапарата твърде много при прекадриране.

Темата има смисъл, но нямат смисъл изявления, които са в стил "24мм са по-добри от 100мм", защото и 24 и 100мм си имат своето място, така както имат своето място централната точка и крайните.

Коя ще ползвате зависи от качеството на техниката за снимане и от качеството на техниката ви на прекадриране.

Аз лично ползвам централната защото нямам супер бързи обективи и никога не съм виждал в себе си системен проблем с фокуса след прекадриране. Снимам разнообразно и нямам време да мисля за фокусни точки и да щракам копчетата постоянно, тъй като имам по-важна работа — да комуникирам с моделите.



Публикацията е редактирана (15-02-13 04:49)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: localhost   
Дата:   15-02-13 05:44

Ползвам си ги всичките 61 със здраве и нямам оплаквания.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   15-02-13 08:39

tzl написа:
> Проблемът идва когато при
> прекадриране фотоапаратът се
> премести напред, назад, нагоре или
> надолу и това промени
> разстоянието между матрицата и
> фокусираната точка.

или се завърти......

повечето обективи фокусират в равина. Това значи че фокусното разстояние е перпендикуляр между успоредните равнини на сензора ифокусната равнина т.е. центъра на кадъра. Обаче реално всичко дето не е в цетъра на кадъра е по далече от фокусното разстояние (...при правоъгълен триъгълник хипотенузата винаги е по-дълга от катетите....). Та ако въртим спрямо матрицата винаги ще имаш бек фокус, като фокусираш с централна и префокусираш.

Например ако заковеш с централна на 1.4 и преместиш очото на модела на 1/3 ще има бек фокус дори модела да е неподвижна кукла, а апарата да е закотвен в-ху бетонен бункер....

>
> При по-затворена бленда (по мое
> мнение — 2.8 и нагоре)
> прекадрирането е по-толерантно
> към мърдане на фотоапарата и
> промяна на разстоянието между
> матрицата и фокусната точка.

Точно така...

> Ако крайните не фокусират толкова
> добре колкото централната, тогава
> човек трябва:
> - или да снима на по-затворена
> бленда;
> - или да потренира малко
> прекадриране, при което върти
> фотоапарата около "оста на
> матрицата" (колкото и сложно да
> звучи).

Не става с тренировки. Освен геометрията и времето влияе. На 1.8 и 1.4 дълбочината на фокуса е милиметри, едно вдишане или издишане мести модела много повече от допустимото, да не говорим ако снимаш хора с някаква емоция или докато правят нещо



Публикацията е редактирана (15-02-13 08:41)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   15-02-13 08:49

А @Canon не беше разбрал за какви снимки трябват много точки....сега видно се опитва да каже и 5д мк2 е много як апарат, което не е лъжа. Просто АФ системата му, не е черешката на тортата.

Та за какво трябват много точки по целия кадър - за портрети и снимки на хора е най-тъпия вариант; за спорт или въобще за следящ фокус е много удобно ако има умна система дето има сензори по целия кадър. От друга страна за сток, за студио, за интериор, за пейзаж сигурно не трябват много точки и една стига.

Явно варианта на Никон със система с много точки от една страна и датчик за сцената от друга е успешния начин. Реално апарата си прави примитивен 3д модел вътре и фокусира. Видно е и Канон и Никон сега правят същото.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: sonda   
Дата:   15-02-13 10:07

metodiev_martin ...нали си представяш отговора ми...[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   15-02-13 10:13

Без прекадриране няма как да се мине на този етап ако се гони някаква нормална скорост на снимане. Това си е умение което се изгражда за няколко дни снимане в динамични условия. За това си има и бутончета за заключване на фокуса. Отделно, че фокусните системи винаги фокусират на възможно най-отворената бленда и ако трябва и блендата да затваряш ръчно докато апарата фокусира се разсейваш доста.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: prisonbreak   
Дата:   15-02-13 18:34

И да вметна , че става дума за ПОРТРЕТ!!!!И всеки път ли като кадрирам да натискам AEL?

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   15-02-13 18:45

То вярно, че петък, но защо пък АЕЛ?

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 21:08

повечето обективи фокусират в равина. Това значи че фокусното разстояние е перпендикуляр между успоредните равнини на сензора ифокусната равнина т.е. центъра на кадъра. Обаче реално всичко дето не е в цетъра на кадъра е по далече от фокусното разстояние (...при правоъгълен триъгълник хипотенузата винаги е по-дълга от катетите....). Та ако въртим спрямо матрицата винаги ще имаш бек фокус, като фокусираш с централна и префокусираш.



т.ц.
Информацията от крайните точки (тя е променена пропорционално, според геометрията на подобни триъгълници с успоредни страни) като е коригирана за разстоянието от оптичния център по перпендикуляра към равнина, успоредна на матрицата (без тш обективи). Демек всички АФ точки подават еднаква стойност за броя стъпки на АФ мотора.



Я по-добре с примери от реално отговорно снимане(че да не ме обвиняват, че само с тестове илюстрирам). С показване на АФ точките, червената е активната.
Локална осветеност - F:2.0, 1/30 сек, при 1600ИСО.
Обектив Canon 85mm f 1.8, тяло 5Д мк2

Мероприятие от онази вечер:
Награждаване на R & B Coca Cola 2013.

Тест за фронт/бек фокус

http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-5.jpg

Перфектно калибриран! Корекция = -1


Проверка с успоредна на матрицата равнина

http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-2.jpg

Без проблеми!


С прекадриране, статични обекти

http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-3.jpg

Без проблеми!


С прекадриране, сравнително динамични обекти

http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-4.jpg

Проблем има само от ниската снимачна скорост и малкия ДОФ, фокуса е перфект.


С прекадриране, ниско динамични обекти, близък план с много малка дълбочина, фокус на окото

http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-1.jpg

Проблем има само от малкия ДОФ, фокуса е перфект!


Аре стига, след ден, два махам снимките, кой гледал, гледал.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 21:27

П.П.
hotsnail,оста на ротацията при прекадриране обикновено е на около 20-30см оптичниз център

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: andinov   
Дата:   16-02-13 22:15

1

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   16-02-13 22:32

Канон явно си майстор. Аз и без да прекадрирам имам брак, та ме страх да правя такива неща. Ама то затуй ти си профи фотограф, пък на мен ми е хоби [beer] [smilie18] [smilie18]

Иначе е пределно ясно че апаратите си компенсират за страничните точки. То затуй всички автофокусни обективи имат чип вътре, дето да каже на фокусната система, какво да прави за конкретния обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 22:37

Че на 1.8 в крайна лява/дясна. ??? Що си мисля че няма шанс да се получи каквото и да било..

Да си продължа с примерите:

За точност, няма проблем с крайните точки, освен, че винаги си разделяш вниманието, коя точка си оставил активна след последния кадър, което много ПРЕЧИ на бързия снимачен процес.

От моето снимане по-отгоре са условията, ето още една снимка:

Canon 85мм f/1.8 на бленда 2 и най-крайна дясна АФТ (за хоризонтален контраст):


http://propho.net/downloads/Coca-cola_Awards_2013/screenCC-6.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 22:41

hotsnail
Все пак аз предпочитам ЛВ на 100% (10х) при статични обекти, дава 100% гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   16-02-13 23:06

Между другото оптичния център няма да компенсира грешката във фокуса от прекадриране.

Нарисувах картинка за да онагледя. Червеното е как фокусираш по централна и зеления триъгълни е как снимаш след прекадриране ако не си профи

картинка

Оптичния център доколкото съм чел и пробвал е за да се правят пейзажи, интериори от няколко кадъра. Има едни глави за стативи по-особени, да въртят около оптичния център и после лесно се сглобяват кадрите. Май за интериор е най-вече. При пейзаж нещата са далеко и сантим или два грешка няма да прецакат нещата ама ако снимаш шарена лапма дето е на два кадъра и има сентим два може да не се сглобят хубаво кадрите.

ПП Добавих и повечко мурафети и оптичен център :-) да не е прост триъгълник



Публикацията е редактирана (16-02-13 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   16-02-13 23:39

[smilie18]
Като се прекадрира не се въртиш като пумпал около фокусната точка на обектива.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: mcnicko   
Дата:   16-02-13 23:55

Тъкмо и аз това щях да кажа. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: hotsnail   
Дата:   16-02-13 23:55

@autosvet [beer] [smilie18] [smilie18]

Избери си точка и върти около нея ....

според мен, а може и да греша разбира се, има една точка около която можеш да въртиш, за да се запази фокуса и това е обекта ти ...ама тогава няма да има прекадриране.

В другите случаи ти трябва и трансалция т.е отместване. Не стига само въртене за да се прекадрира. Това се опитвам да кажа.


ПП Сложих картинки как въртим около фотографа и как въртим с нормален статив....



Публикацията е редактирана (17-02-13 00:03)

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: mcnicko   
Дата:   17-02-13 00:00

Не мога да разбера кво го нищите толкова? Ако си запазиш разстоянието до обекта - на фокус ще е. Колко е лесно това е въпрос на двигателни навици и на точно око. Как ще се върти и мести човек е въпрос на личен избор, дали ще завърти апарата и ще се наведе в посока за да компенсира или пък ще се движи по равнината на сензора при прекадрирането.

За втори път - автофокуса е въпрос на техника на ЗАУ преди всичко...

Отговори на това съобщение
 Re: 39 VS. 51 Focus Point's
Автор: autosvet   
Дата:   17-02-13 00:20

Снейл абе излез и поснимай стига си философствал на сухо, че се излагаш.
Математическият модел на движението на системата фотографа-фотоапарат спрямо обекта на заснемане при прекадриране е сложен и на практика не се повтаря и за това е безпредметно да се опитваш да го описваш. Прекадрераните се учи и после се прави по усет, защото човешкия мозък е добър в това.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »