Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:12

Тъй като не искам да спамя повече в темата на итилиен, реших да пусна една темичка за двете програми...
На мен наистина би ми било интересно да сравним и видим коя програма се справя по-добре в конкретните ситуации..
За сега съм пратил на 3-ма човека суров файл и от това което виждам АЦР-а е определено по-добър...
Ся някои хора почнаха веднага да говорят как трябвало на еднакви монитори едни и същи настройки ала бала портокала... В крайна сметка ние сравняваме един и същ кадър а не праскови и футболни топки.. Всеки мисля без значение какъв му е монитора ще може спокойно да прецени кой кадър по му харесва.. Къде сенките са по-добре пушнати, как е шума там, финият детайл и тн...Иначе по тая логика дай да не пускаме и снимки, че тук о виж мониторите на повечето „гледачи” не са достойни за нашият шедьовър..
Много крайни и твърди позиции се чуха как определено Никонският конвертор вадил много повече информация.. Добре, ок ! Но нека видим всички дали това е вярно или са просто твърдения...
Не приемам декларации от типа абе тая програма е по-добрата... Без значение коя.. Ако така смяташ докажи го, просто е !
Аз си казах още в началото, че моят опит с Кепчъра не ми показа това надмощие да не кажа точно обратното...
Мисля си че причината може да се крие и в алгоритмите, които Адобе са разработвали за тази матрица.. Предвид че тя се използва не само от Никон но и от Пентакс и Сони..
За това съм готов и на друг експеримент, някой да ми прати кадър от Д700 или Д300 и да сравним как там ще се справят двата конвтертора...
Така или иначе си мисля, че темата ще е полезна за всички..
И последно това всичкото не го пиша за да излезна аз прав а някой друг крив..
Това не е състезание! Ако наистина има сред нас хора, които да докажат предимството на единият софт спрямо другият аз още на другият ден ще започна да я изучавам обстойно...
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-13 16:34

Не мисля че са сравними, Lightroom е сравним с captureNX. Aма АЦР е прост като гъбено семе. Хубаво оправя RAW файлове и толкоз. Целта му на ацр е да вкара кадъра във фотошоп. Целта на лайт рум е да го качи на уеб сайт или двд или принтер,

capture май обаче по подразбиране прави по добри неща от никонско роу файл сравнен с лайт рум. Това за мойте 2, 3 хиляди кадъра цъкане с никон. Не можах да му хвана съвсем статиите на кепчъра?

Другото е, че кепчъра е по-скъп от лайтрум :-(

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:39

Скот Келби, твърди че при 99% от снимките не му трябва повече от един конвертор... За какво говориш въобще? Цената пък няма нищо общо с темата...
Готов ли си да докажеш тук, че Кепчъра ще извади по-добър изходен файл от АЦР-а ?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: bpavlov   
Дата:   20-01-13 16:42


Хубаво оправя RAW файлове и толкоз

To kakво друго му трябва на един конвертор, освен да ги "оправя"?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-13 16:44

Какво се наостри не виждам. От кепчъра ще ти изкарам завършен кадър. От ацр можеш само да буташ слайдери. Просто са различни неща.

Ако ще изкарваш само начален кадър за фотошопа не си струва да си купуваш кепчър. Вади 16 битов файл от АЦР и не се занимавай с глупости.

Като разбереш за какво ти е лайтрум или кепчър пак ще пишем това са фото редактори не са прости роу конвертори



Публикацията е редактирана (20-01-13 16:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   20-01-13 16:46

ама давайте да гледаме, а не само приказки като всеки друг път [beer]
едно време кога бех никюнец си правих подобни тестове и еднозначно капчера даваше по-добър резултат в детайла и цветовете. от към динамика ацр-а спасяваше една идея повече от изгорялото, не не кой знае колко повече, че да си заслужаваше да го ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:50

Охлюв зададох ти въпрос! Нямам нужда от обяснения.. Пращам ти Роу а ти показваш на всички "завършен кадър".. В това време аз "бутам плъзгачи" и показвам, какво е излезнало... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 16:51

Пума аз нямам кепчър в момента на компа.

Аз за АЦР само мисля ,че има има най-голяма способност да връща сенки и хайлайт.

Може дасе тества лесно като се пусне един файл по дефаулт на дветес голям контраст и клипнати хайлайти. И се издърпа максимално нагоре или надолу със всички налични инсрументи в конвертора + контраст за да е по-нагледно.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:51

Серго, това "едно време" започвам да го чувам доста често...
Вече сме 2013! Моля ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:53

Веско, може и така въпреки, че аз искам да видя, "завършен кадър" от Кепчъра [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: sonda   
Дата:   20-01-13 16:57

Доста полезна тема!От вчера съм горд собственик на Д7000 и бих искал да понауча нещо за най-добрият конвертор!В Синтезиса видях цена за Capture NX2 219 лева,но се оказа че това е последния ъпгрейд,а самата програма е 389!Та съм се зачудил за по-бюджетни неща[smile] !

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 16:58

Ще те разочаровам, но PS-а е още по скъп..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 17:01

Иначе аз съм свикнал на АЦР. Всичко правя там.Особено новия за цс6 много ми харесват новите плъзгачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: sonda   
Дата:   20-01-13 17:02

А така...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 17:05

А така ама аз снимам с Канон. С Никон кепчъра си беше класа. Съвсеем друго. АЦР-а утрепваше цветовете ,вкарваше си тъпия шум в никонските файлове. Кепчъра и повече детайл си вадеше от НЕФ-чето.
Неф-чето си иска Кепчър НХ :) [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   20-01-13 17:09

е да, ама пумата не верва [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 17:10

Пратих на още един човек, да видим.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 17:19

Пумата може и да е прав. Защото АЦР имаше преди проблеми с Никон ,а сега по-скоро няма. Аз сега не съм сравнявал. Но казаха ,че АЦР най-после са оправили обработката на НЕФ. Може и така да е.

кепчъра пък сам по себе си е малко бавна и лагава програма и когато имаш мн файлове за пипане нерви много.

Незнам...сега как е. Аз говоря за преди 2-3г. Кепчъра беше по-добре от АЦР за НЕФ.

Наскоро отворих стари Нефчета от д90 на Новия АЦР и ми се стори ,че вече е дооста по-добре АЦР с НЕФ.

Но тва са повърхностни наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-13 17:28

Ами пума чакай да видим дали още ми баца траъла за Кепчър. Освен това дай и идея какво искаш от кадъра...какво търсим липса на шум, детайл, динамика, плътен цвят....

Не знам какво очакваш от пращане на кадър ...ако имаш интересен кадър качи некъде нефа. Дай линк в темата. Пък ще си ги мерим после кой как го е пипнал. Това не виждам как сравнява софтуера и възможностите му и лесната му употреба. Аз и не съм птичар, но ще ми е забавно като имам време да поцъкам т.е. утре вечер, другиден и т.н.

В алфафорума редовно хората качват по сурови кадри и има дебат как да с епипне нещо. Фото Форум, подобни дебати не се случват. Та идеята ти е добра [smilie18]

Предполагам ако ПД го пипне или Шотландетса или някой друг птичар ще стане интересна темата. На мен ще ми се смеете как съм пропуснал базови неща

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 17:38

Мислех го това но предпочитам да знам на кой съм го пуснал..
Утре, други ден ми звучи малко несериозно.. Ако искаш файла ми кажи, но очаквам да го покажеш днес...
И щото правилно зададе въпроса за това, какво се очаква от заданието да кажа, че кадъра е недоекспониран и главата на птицата е една идея не на фокус.. Та с две думи гледаме как конверторите ще пушнат сенките, ще върнат детайла, ще се справят с шума и ще може ли да се спаси главата на пипирудата [smilie5] Ей такива работи..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: yoyof1   
Дата:   20-01-13 17:49

Да добавим и Lightroom?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 17:54

Няма смисъл! Не вярвам Лайта да конвертира по-добре от АЦР-а..
Но ако ти добре се справяш с програмата ми пусни един резултат да видим... Идеята най вече беше да видим как се справя Никонският конвертор..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: danov_b   
Дата:   20-01-13 18:01

Автор: pd
Дата: 20-01-13 17:05

А така ама аз снимам с Канон. С Никон кепчъра си беше класа. Съвсеем друго. АЦР-а утрепваше цветовете ,вкарваше си тъпия шум в никонските файлове. Кепчъра и повече детайл си вадеше от НЕФ-чето.
Неф-чето си иска Кепчър НХ :)




Моите уважения господин PD,със този пост приключихте темата.[beer]Никой не може да накара хора,които не искат или не могат да видят нещо да го видят.Пак казвам ,никакво заяждане или друг опит за дразги.Щом ви е приятно работете с каквото искате.Аз не искам да убеждавам никой в нищо,защото щом изобщо се стига до тези коментари,значи някой не е узрял за другия софтуер.Ползвам ги и двата и пак казвам,много се радвах на новата камера роу откъм скорост и някои нововъведения.Искрено се надявах да са се научили да четат НЕФ,но уви.За мен (казвам лично за мен),Кепчъра е в пъти по-добър за работа с НЕФ-ове,да не казвам,че може да изкара и завършен файл.Никакви коментари към фотошопа по отножения на джипега.Справя се отлично.За НЕФ обаче........сори.И това не е само мое мнение.Ако поразровите чуждите форуми ще видите,че и други хора са на същото мнение.Пожелавам приятно теглене на плъзгачите наляво-надясно на който какъвто софтуер си харесва. [beer] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: simbon4o   
Дата:   20-01-13 18:03

Според мен АЦР7(последния) изравнява много силите между камерите. И не отстъпва на кой да е друг конвертор. Говоря за енджина му, лайтруума е надграден АЦР...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-13 18:05

свършил ми е трайъла на кепчър [smilie2]

ако си с кропка мога на ДхО да измъча кадърчето . ДхО-то е по близко до АЦР като функции

ПП По правилно е да се каже че АЦР е орязан Лайтрум [beer]



Публикацията е редактирана (20-01-13 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: imitev   
Дата:   20-01-13 18:08


Все едно Lightroom конвертира чрез нещо по-различно от ACR... Просто ако ползваш шоп може файла да ти се отвори директно в шопа, както и можеш да си запишеш файловете някъде без да ги отваряш...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 18:28

преди време имаше, май, подобна темичка и въпросния файл бяха някакви блокове, снимани на фона на дървета и небе... та, автора на темата, "категорично доказа", че никонския софт не става за нищо, щото той може с няколко прости премествания да си настрои файла по-добре.

puma, дай да видим файла и да чуем какво очакваш от него, защото ти, като автор на снимката, имаш определени изисквания и търсиш определен ефект, а не просто конвертиране от един формат в друг. и, само за протокола, снимката ще се гледа на монитор или ще се отпечатва?

вече тръпна! [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-01-13 18:53

ACR-a има по-фин шарп като че ли от Кепчъра и от там идва спора. Аз никога не съм го ползвал на НХ-а шарпа и чак вчера го поцъках... Обикновено с High Pass през PS-а шарпвам [smilie8] Иначе за сенки/хайлайт не ми се вярва да има сериозни разлики, или АЦР-а да е по-добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 19:04

АЦР-страия шарпа му беше ужасен.Шарпихме всички в сопата после.
Аз сега си шарпя в АЦР.Направил съм си 4 запаметени начални профила и започвам с тях и доизпипва.

АЦР-а се превърна в един много добър рав конвертор.Има и доста благинки и промени в плъзгачите и тяхното въздействие. Шумоподтискането е много по-добро от на стария АЦР и ако е необходимо леко шумоподтискане се справя повече от перфектно.

Както беше казал Бони в една стара тема.(За разликите в шума на а900 и 5д2)
..,че от както излезе новия АЦР ,когато се снима в РАВ подчти няма значение дали си с а900 или 5д2 понеже АЦР има перфектни аллгоритми за шумоподтискане/шарпене (ако се налага).

С новите плъзгачи се постига много по-фин баланс динамичен обхват/контраст във високите/средните/сенките и тнт.

Кепчъра е доста по "архаичен" там.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 20:23

Alex-dan High Pass не е за предпочитане. Използвай Smart Sharpen.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 20:23

Получих още два обработени файла амиии съжалявам, но всичко е по зле от моя резултат с АЦР-а.. Разбира се накрая ще гледаме всички заедно, може пък аз да нямам вкус.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 20:38

compur - погледни какво съм писал на предишната страница и ще си отговориш на въпросите..
Ако искаш обаче да се пробваш ще ти пратя файла, само кажи!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 20:43

добре, дай да видя каква снимка си направил и каква обработка може да се направи...

но, пак да кажа, ти си автора и ти си наясно какво искаш да получиш от снимката си. ако не го споделиш, няма как някой да знае какво се очаква от него!

дай да пробвам!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 20:44

Пумата ви начупи на обработка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 20:46

Еххх Компур..

Автор: pumabg
Дата: 20-01-13 17:38
И щото правилно зададе въпроса за това, какво се очаква от заданието да кажа, че кадъра е недоекспониран и главата на птицата е една идея не на фокус.. Та с две думи гледаме как конверторите ще пушнат сенките, ще върнат детайла, ще се справят с шума и ще може ли да се спаси главата на пипирудата [smilie5] Ей такива работи..



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 20:46

моля, потребители на програми, от рода на DPP, да не спамят в темата! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 20:49

puma извинявай, ама аз немога да намеря горния текст. явно нещо при мен не е наред!

намерих го! явно е в мен... зрението нещо не ми е наред! [smilie5]



Публикацията е редактирана (20-01-13 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 20:51

Не бе Веско, сериозно.. Пускаш тема в най големият фотографски форум и всичко се е изпокрило.. Иначе са първи съветници ако някой новак нещо ги попита.. В гърдите като орангутани се бият..[smilie5] „А аз наистина исках да разбера, кой се справя по-добре с Неф-а ама като гледам и за това ще трая да ходя в чужбината, сиреч в некой друг форум..


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 20:55

Аз щях да се пробвам ама немам Кепчър а и не ми пука за Кепчъра.
Аз снимам с Канон. Там DPP или квото си харесаш друго.
Dpp-то прай страшни неща.Натурална визия и яки цветове.
Ацр-а по пластмасови ги вади ама има повече възможности.

Кепчъра си спомням ,че вадеше убав цвят на нефчето ама беше куц с повечето неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   20-01-13 20:55

ти дай снимка, стига си дърдорил [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 20:57

На теб винаги [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 20:59

Dpp-то прай страшни неща - вярно е! Страшни са си! Даже в последната версия има и HDR. Какво му трябва на човек повече? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 21:00

[smilie18] Аре изкарайте после да сравним тука сеир да има. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 21:09

Темата е сериозна и не е да става сеир! ..което не пречи да се посмеем де.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Emoxide   
Дата:   20-01-13 21:20

ми хайде де кога ще видим резултатите ....

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   20-01-13 21:34

ето до къде го докарах с ацр-а, според мене не е добре, ама не знам кво повече може да се изкара. 100% кроп.

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1358710374_DSC_4532.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 21:39

Не е зле къв му е екзифа на файла. д7000 ли е тва?
Пастелено е малко ама нормално за Никонски файл.



Публикацията е редактирана (20-01-13 21:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-01-13 21:42

Ами при наличие на блър от един момент нататък няма какво повече да се изкара и всичкото си е интерпретации общо взето, къде повече шум и шарп, къде контраст...

Пд, като видиш оригинала за тест, даже си е ок :) Реално преди/след даже се изненадвам че може да се докара до някъде, а смален нищо чудно доста хора да ахкат за детайла :))



Публикацията е редактирана (20-01-13 21:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   20-01-13 21:44

Пума, дай един неф ама такъв където си е на фокус и цепи косъма, и на него да сравним също. щото тая снимка си е по-скоро на майсторлък, как ще излъжеш програмката да извадиш от нищо нещо и не е много добре за сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-01-13 21:47

Чакаме все пак и оригиналната обработка през ACR-а [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 21:49

Серго аз очаквах резултат от Кепчъра а не от АЦР-а!
Бъди коректен!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 21:49


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358711258_88.jpg



През никонския конвертор и изостено във Шопа.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-01-13 21:50


http://www.alexdanev.com/photo/DSC_4532cr.jpg



Ей това беше моя вариант [smilie8] Само през Capture...



Публикацията е редактирана (20-01-13 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 21:51

С такъв детайл за 950 по-дългата за уеб ще пръска от детайл.
За детайл в полет е прилично но може и по-добре да се отснеме с кропка. Но в полет винаги е тото. Автофокус,скорост,обектив...светлина и прочие.

От тоя кадър може да се итерпретира само леко с кларити,шарп още малко и останалото вече е контраст,разработка в сенките и хайлайта,може би лека корекция на баланса на бялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 21:54

За сега на Алекс е най-добър примера. На Зеро е ужасен.[smilie18]

Ма Пумата ви е качил на черешата праща ви птици. Обработката при нас е специфична и ние сме си изработили стереотипи. Да обработваш портрет или пейзаж е съвсем друго и изисква разлини умения и вкус. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 22:13


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358712610_88.jpg



NIKON


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358712436_88.jpg



ACR

Това е с мой файл от D300


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 22:17

Веско ами като няма добър фокус въху обекта трябва да се жертва нещо. Или детайл, или зърнистост на изображението. Няма как да се възстанови липсата на фокус върху окото, но на малък размер не се виждат артефактите.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 22:24


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1358713398_DSC_4532_021.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 22:25

Стефчо, никой не е казал, че трябва да е идеално.. Аз за това пуснах кадър без фокус и недоекспониран за да се види кой конвертор най добре ще се справи..
Пусни ми Роу-а на врабчето, моля! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: G.Grigorov   
Дата:   20-01-13 22:26

Взе да става брутална работата[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 22:30

По скоро по български.. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-01-13 22:31


http://www.alexdanev.com/photo/DSC_45329.jpg



[smilie24]
На тоя размер си грее отвсякъде, а даже и на 1500 по дългата стои добре...



Публикацията е редактирана (20-01-13 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   20-01-13 22:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1358713970_DSC_4532_3a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 22:34

Че кое и е бруталното! По скоро се обменя опит. Може да е полезна темата. Интересно е как се справят конверторите с различни матрици също. Защото аз през АЦР не съм доволен от резултатите си с D300. Но може да е в мен проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 22:42

Ето го врабчето- http://dox.bg/files/dw?a=5e0b66f064



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 22:52

Ето го и през никонския конвертор-http://dox.bg/files/dw?a=31593547b0



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-01-13 22:58

Пума много добре врабчето. По-добре от Зеро.

Зеро аз обработвам кадрите за печат не за уеб. За уеб ги обработвам после. А кадрите които не стават за печат не ги обработвам за уеб с много малки изключения които са на границата.

Прекалено агресивно обработваш и работиш със шарп ,а не обръщаш внимание на тоналните преходи,общия контраст,цветовете.

Обработката не е само шарп и шум....

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 23:01

Стефчо, кадъра пипан ли е в Шопа или е само конвертиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Rosencho   
Дата:   20-01-13 23:05

Ето от Кепчъра:


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358714876_DSC_4532_CNX_crop.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358715491_DSC_4532_1510x1000.jpg



И двете са качени като панорами.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 23:22

В интерес на истината е минато и през шопа. Аз конвертирам с груби настройки в 16 битов тиф, а изострям после в шопа и ако има нещо за доизчистване.
Веско, на мен повече си ми харесва от никонския конвертор определено, всеки си има вкус разбира се и затова си обсъждаме тук методите за обработка. Но ще акцентирам, че врабчето е заснето на ниско сутришно директно слънце и предполага по висок контраст и резки преходи, включително и по-топли цветове а при АЦР това се губи. Не е предадена адекватно атмосферата на момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 23:22

Ами съжалявам... Но не ми харесва... Детайла на места е омазан! Силният контраст е убил финият детайл.. Иначе като бял баланс е добре, горе долу..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 23:28

Стефчо, сатурацията, белият баланс и контраста, мога да променя в секунда и са въпрос на вкус..
Погледни космите по бузите на врабчето! При теб почва да губи структура..
Аз ако го мина през шопа считай, че врабчо ще мине 100 от Б..[smilie5]



Публикацията е редактирана (20-01-13 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: G.Grigorov   
Дата:   20-01-13 23:35

http://www.grishagrigorov.com/moi_linkove/test.jpg

http://www.grishagrigorov.com/moi_linkove/test1.jpg

http://www.grishagrigorov.com/moi_linkove/test2a.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 23:39

Аз затова казвам, че е въпрос на вкус,но светлината си беше контрастна. Опитал съм да предам това което е в действителност. Може би малко съм засилил цветовете повече. Можех и да намаля контраста, но нямаше да е реално. Според мен Конвертираното от Мартин през АЦР повече подхожа да е снимано при по-дифузно осветление а не е така. Ако бях снимал в облачен ден щях да си оставя контраста по-нисък за да е адекватен на обстановката при заснемане, но нали идеята е да се предаде атмосферата на мястото, а не да се унифицират всички кадри по усреднени настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   20-01-13 23:47

За мен разликите във финия детайл са пренебрежими и по скоро има различна структура самото изображение от различните конвертори. Но аз почти не пипам цветовете и белия баланс при конвертиране и си спестявам много време вместо да ръчкам плъзгачи. Често след конвертиране само изострям леко в шопа и цялата работа е за не повече от минута.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   20-01-13 23:49

Стефчо, нали говорим за изходен файл от конвертор, който да ти дава максимално качество, правилен бял баланс, фин детайл и др...
В Шопа после аз мога да си правя каквото си искам... Цветове, контраст, шумоподтискане и тн...
Въпроса беше за отварянето на сенките и свързания с това шум, както и финият детайл по перата и евентуална корекция на главата, която не е на фокус...
Григоров [smilie24] не е зле.. Пусни ми на лични целият файл в psd или tif формат..



Публикацията е редактирана (20-01-13 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Siluet23   
Дата:   20-01-13 23:57

Ади бре [beer] каде са ви космите :) преди време бях пускал един фаил абсолютно само конвертиран с АЦР
http://www.pictureshack.us/images/4286IMGP8304web.jpg


те ви косми които тепърва трябва да се шарпят ....та тогава си играх и се чудих също като мартин кой конвертор е по добър ..бях инсталирал 5 конвертора ...резултата на АЦР не можах да го постигна с нищо друго [beer]

тоя кепчър е ала бала [smilie18] написа:

а ако тоя кадър го бях снимал с к-5 2с мониторите ви щеха се натряскат като на лада предно стъкло триплекс [smilie18]



Публикацията е редактирана (21-01-13 00:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   21-01-13 00:01

най-добър е този софтуер, който познаваш най-добре! [smilie3]



Публикацията е редактирана (21-01-13 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 00:24

Аз не отричам че не съм доволен от шарпа. Затова и подчертах, че го правя в шопа после. Просто си ползвам конвертора за груби настройки и вадя 16 бита ТИФ. След което си правя каквото ми е необходимо в шопа. АЦР си е най-комплексен като инструменти за обработка и можеш да извадиш завършен файл от него, но не ми харесва как пресъздава цветовете от никона. Обичам каквото виждам на дисплея на апарата да ми излезе същото след конвертиране, а това не мога да го постигна през АЦР. Или ако се доближа до същата визия ми отнема много време за нагласяне с плъзгачи и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 00:27

А Светльо се е справил доста добре и с врабеца, особено като детайл, но не съм сигурен колко му е коствало като време през АЦР. И все пак има разминаване в цвета, но да допуснем, че и мониторите ни са с различни настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Siluet23   
Дата:   21-01-13 00:39

Аз цветове трудно докарвам ..АЦР ми ги няма профилите на Пентакса и там малко на око и наистина имам леко разминаване на цвета абсолютно е прав Стефан [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: G.Grigorov   
Дата:   21-01-13 00:49

ZERO-NERO
Обичам каквото виждам на дисплея на апарата да ми излезе същото след конвертиране, а това не мога да го постигна през АЦР.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 00:52

Светльо папунячето си е ОК като цветове. Коментирах за врабчето, но си е въпрос на монитор, на вкус и за мен лично на много заигравка за да си докарам цветове като от никонски конвертор. Пък и аз както написах по-горе не съм свикнал да работя с програмата и рядко вадя добър краен резултат. Определено Мартин и Светльо се справят по добре от мен с камера роу. Може би е въпрос на тренинг. Папуняка си е супер. Аз не бих могъл да го докарам до това положение. И все пак през камера роу когато съм обработвал канонски файлове имам по-голям успех, което ме кара да мисля, че конверторът работи по-добре с тях.



Публикацията е редактирана (21-01-13 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Siluet23   
Дата:   21-01-13 01:01

Ако ви разпознава профилите на камерата и му зададеш този на който си снимал мисля че би трябвало да го виждаш както на апарата...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 01:12

Разпознава профила, но пак е коренно различно като визия и цвят. След това започва една стъкмистика за да догоня това което съм търсил в камерата чрез настройките. И е видно, че не се справям добре с тази задача от 100% кроп на врабчето по-горе в темата. Винаги се стремя да си настроя всичко така, че максимално да си извадя кадъра още в апарата. Когато ползвам никонски конвертор разпознава и запазва всички настройки които съм направил в в процеса на снимане и затова излиза 1:1

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: MarinY   
Дата:   21-01-13 01:13

Не можах да прочета всичко, та може и да се повторя с някого, но едно от основните предимства на Капчъра, веднъж спрямо АКР, ако го ползвате без да бързате да скочите във ФШ са локалните корекции по цвят или с маска. На практика Хю, сатюрейшън, шарп, левълс, хийлинг бръш, ... всичко, може да се прави само там, където ви е необходимо и в РОУ!
Някой беше казал - вадиш готов файл за принт или уеб.
Сега съм на нотбук и не мога да "пипна" някое от показаните пиленца. но видимо всички са коригирали целия кадър, при което едно се оправя, друго се разваля.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 01:28

MarinY и в АЦР могат да се правят локални промени.Но кепчъра ме кефи повече. И все пак аз съм свикнал да си правя подобни промени във фотошоп. Напоследък дори не ползвам кепчъра, а си конвертирам с View NX2 и ако се наложи само бутвам леко сенките или корегирам хайлайтите. Вадя 16 битов TIFF и го отварям във фотошоп, където си правя фини корекции, защото според мен там има най-голямо богатство и прецизност на инструментите. А и съм свикнал да си работя с шопа, а навикът е голяма работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 01:47

http://www.pictureshack.us/images/37442_DSC_3303_copy1.jpg


Ето една проба с интерполиране до 18Mp. Не е точно по темата, но си правих експиримент и реших да постна кадъра. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-13 08:10

Марини, още на времето ме подцени и за съжаление продължаваш да го правиш..
Как разбра, че няма селективни корекции при моят вариант на врабеца? Всъщност това че не си разбрал ме ласкае.. Но си мисля, че въпреки това е хубаво да прочетеш някоя и друга книжка на Скот Келби и PS-а като цяло ! През по голямата част описва точно Camera Raw.. [smilie3]



Публикацията е редактирана (21-01-13 08:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   21-01-13 11:33

Частичните корекции по снимката, независимо, че може да се прилагат от някои конвертори, не са част от процеса на конвертиране, а от постобработката.

Има други аспекти, които нещо не видях нагоре - като демозайването и получаване на артефакти в граничните зони - примерно моаризиране.
Формата и вида на шума при нормално и пушнато отваряне на сенките, прегарянето.
Възможностите за модифициране на цвета, не като пикчър стилове - което е леко, а интерпретационно - цветност тип матрица Канон, Никон, Сони, филм Фуджи - Провия, Велвия ....

Част от проблемите са интерфейсни: тесен лимит на контролите
просветляване +/- 2, вместо до 4, минимален радиус от 0.5 пиксела вместо от 0.1, .....

Ето още 3 картинки с Д700 @ 50 ф/1.4, едната е 7 стопа недо, другата е 5 стопа пре.
http://propho.net/downloads/NEF/NEF.rar

Да видим и малко по-реален шум (цветен и яркостен) на 100% в сенките от различните конвертори

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: name1993   
Дата:   21-01-13 12:11

[smilie25]



Публикацията е редактирана (21-01-13 20:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   21-01-13 12:11

Интересна тема! Какво трябва да се научи от нея? Дали може да се направи снимка на резолюция 950 или дори 1500 от 17мп ДСЛР сензор!?[smilie5] Дали кропката доказано по- добра и удобна в една друга тема от фулфрейма може да го катурне с помощта на някоя тарикатска програма, криеща вълшебни и непознати за прее..ните фулфреймаджии алгоритми възкресяващи неподозиран детайл и динамика?! Не ми остава друго освен да възкликна с преклонение неразбиращ и удивен: "Господи, странни са делата Ти!"[smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 12:14

Аз ви казах за някой от тези неща но не обърнахте внимание.
Генчо е много прав :)

DPP му се смеете но дава много финно демозайкване. Това за Канонски файлове. [smilie7]
Преди така беше кепчъра спрямо АЦР. Справяше се много по-добре.
Сега незнам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   21-01-13 12:47

Сега малко шумове, яркостен, цветен и въпроизводима цветност от недоекспонирания със 7 стопа


http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0208_Camera%20Neutral.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0208cor.jpg



И победителя е:

Яркостен шум- ACR
Цветен шум - NX2
Цветност - ACR
Детайл - ACR

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   21-01-13 13:09

и край на темата! имаме си и победител! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: name1993   
Дата:   21-01-13 13:59

Преекспонираната просто няма смисъл да се отваря въобще, на която и да е програма.



Публикацията е редактирана (21-01-13 20:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   21-01-13 14:19

Хайде, пратете ми и на мен един RAW файл. Примерно на врабчето, да видим какво ще изкарам [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: uri64   
Дата:   21-01-13 15:08





Публикацията е редактирана (21-01-13 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: stoikovv666   
Дата:   21-01-13 15:16





Публикацията е редактирана (21-01-13 15:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   21-01-13 19:42

http://www.pictureshack.us/images/43380_DSC_0208_filtered.jpg


View NX2 и подтискане на шума с външна програма.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   21-01-13 20:17

на тия горните примери ацр-а доминира яко [smilie10] може да са се обърнали нещата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-13 21:26

Софтуерите като цяло са най развиваните технологии в момента и според мен човек трябва да ги следи от късо ако иска да е в час..
И все пак жалко, че така и не се появи някой "мастър" на Кепчъра, да покаже това, онова..
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 21:30

Да. Сега Канон анонсираха патент за минимизиране на шума,моарето и други артефакти при малкия пиксел. Всичко това е софтуер.
Наравно с това намаляването на РАВ файловете ,което ще доведе до по-голям буфер при бързите камери като евентуалния 7д2.

Софтуер,Софтуер.... :) Въпреки ,че винаги кардиналнте ъпдейти за мен са си хардуерните решения.Но явно са по-скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   21-01-13 21:45

Ако под мастър визираш мен , то благодарение на темата ти днес си направих поредните експерименти , и за себе си установих , че съм прав[smile]
Без промени по един неф , при директно сейвване със най-високо качество на JPG - а , и от двата конвертора излязоха различни резултати , като запазен цвят и детайл в полза на Никонския софт.[smilie7] .

П.П Това че си работя мойте си кадри само в 16 битов ТИФ , запазен с кепчъра , е една друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-13 21:48

Думи, само думи..[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 22:41

16 битов тифф вика. А камератас колко битов РОУ файл е с 50 ли?
Дее и капацитетите ви дее.... [smilie18]

Аз имам НГ нагардка от скапан джипег .... [smilie18]А кадрите ги бях пуснал на хартия в свободна пощенска кутия. [smilie21]

Сеш ли се?

Ей ти го: д90 и 300/4
https://photo-forum.net/i/1116752




Публикацията е редактирана (21-01-13 22:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-13 22:43

[smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 22:46

Пума тва ,че сейвал коткитена 16 битов Тифф било друга тема.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   21-01-13 22:47

Малиииии нищо не ти разбрах......

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   21-01-13 22:48

Що ме карате сега да качвам примери , като имам по добър план за тази вечер[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 22:56

карам те :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   21-01-13 23:00

burnmaster
дал съм три неф-а. Аре покажи ни от трите какво можеш да извадиш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   21-01-13 23:01

Между другото, пробвай и в PSD, е вярно няма много битове ама става..
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   21-01-13 23:16

PD ...от едни стари спорове с теб, останах с впечатление че имаш нужда от очила.Не знам дали се сещаш.
Canon е твърде пристрастен и сляпо се доверява на студийни тестове , а не като мен на реално снимани кадри.
pumabg е в най-изгодна позиция , тъй като търси истината за себе си.
И тъй като темата се развива в стил глутницата vs....аз ще се придържам към личния си план за вечерта[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 23:22

Аз съм си практик от много отдавна.А студийните тесотве показват това ,което при практикаа убягва. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   21-01-13 23:38

pd някои помним какъв всъщност беше не толкова отдавна и как под постовете ти емотката [smilie18] редовно грейваше по няколко пъти.

Работя със софтуерите на Никон (Кепчър /ВюНХ) работя и с тези на Адоб (Фотошоп и Лайтрум), работя и с плъгините на хората писали софтуера за Никон. Ползвам това което ми трябва за конкретна ситуация и ще ми свърши най-добра работа. Ако трябва да конвертирам обикновено ползвам никонския софт. За мен, моите снимки и моя апарат дава по-добър за мен резултат въпреки, че е по-бавен и тежък. Обикновено след това всичко конвертирано минава и през Фотошоп или Лайтрум. Но за това човек трябва да си даде малко зор и да отдели време за да се запознае с възможностите на всяка от тези програми.
Същото е мнението на повечето хора които познавам и работещи по-сериозно с Никон.

Хайде лека вечер и [beer] .

П.П. Най-важното е да се снима, за да има какво да се конвертира. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 23:42

autosvet и Бойко е бил пожарникар братле ,Слави е продавал мартеници под НДК ,а Ицо Стойчов е бил бесно селянче.

Всеки е бил нещо в миналото. Ти познаваш 0.1% от мен. Така ,че си задръж определенията ,както аз никога никаде не съм писал за теб ,защото не те познавам.

А това ,че пишеш такива неща говори сами за теб.Не и за мен.
Сиреч слабичко :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   21-01-13 23:44

На теория хАпарата мери вярно. На практика, човек винаги може да сгреши (да е забравил че е на ръчен режим)
Нали за практиката говорим - ето ти, решавай проблема с различните софтове. Аз съм показал колко мога да извадя от двата конвертора,
Не е лаболаторен тест с перфектно вярно настроени параметри - точно обратното е, грешна експонация, грешна цветна температура.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   21-01-13 23:49

Определения не съм давал. Просто отбелязвам, че някои хора имат памет и са се нагледали на развитието на форумните персонажи.

П.П. Слави е продавал мартенички в подлеза на ЦУМ. Ицо Стоичков за треньор не го бива, а Бойко е недоволен от снегопочистването във Виена.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   21-01-13 23:51

Няма смисал. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   21-01-13 23:59

autosvet
Зарежи мнението на хората. Никой не знае дали и как са ползвали двата продукта, какво разбират под "добър" цвят или нормално шарпене.

Да изсипем практически резултати, който каквото иска да си харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 00:14

То проблема на повечето е, че веча си харесали и правят резултата по този начин. От 4-5 човека конвертирали един кадър - всеки с различен вид.
Аз съм си играл и с двата - играя си паралелно и като не ми хареса резултата от някои просто го затварям и вземам кадъра от другия в шопа. Накрая статистиката ми каза, че почти винаги това е никонския си софт. По-лесно докарвам по-приятни за мен цветове с никонския софтуер. Делайтинга е доста полезна функция понякога, по-лесно докарвам баланса на бялото ако нещо е излъгало апарата или не е имало начин да го калибрирам. Правил съм и хамалогията, да конвертирам 1000+ кадъра през Вю НХ-а и след това всичките да ги минавам и през лайтрума за изправяне, кроп, някои други довършителни неща и финален експорт. И всичко защото крайния резултат така ме радва повече. Всичко това е повече въпрос на личен вкус и като поразпиташ хората с Никон също са стигнали до този извод.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   22-01-13 01:19

Винаги съм се чудил кои са тези по-добри, по-хубави и т.н., като определения за цветовете.

Ето различни цветове от един файл (от Никонските стилове и два Адобски), като в името на файла е описан цветния стил


http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_D2Xmode1.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_D2Xmode3-4.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_Landscape.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_Neutral.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_Portrait.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_Standard.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_Vivid.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_ACR46.jpg




http://propho.net/downloads/NEF/DSC_0205_AdobeStandard.jpg



Демек може да са различни! От един конвертор. Само от предефинирани стилове.
Това е без да бутам никакви плъзгачи за цвят, наситеност, яркост на цвета ....

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 10:11

Ти като конвертираш само на предефинираните стилове ли се осланяш? На тези скали изглежда така, но на реална снимка нещата седят различно защото там се целят различни неща - някъде искаш да подсилиш цвета, друг път да ти седят по-бледи, по-пастелни, по-мрачна да стане цялата снимка. А и както казах има го и момента с по-лесното т.е. с по-малко усилие и по-бързо.

А кои са по-хубавите цветове - тези които повече харесват на автора и/или клиента. Ако говорим за специализирани снимки на продукти, за научни изследвания и др. подобни хубавите цветове са възможно най-реалните (макар, че после на 80% се гледат на криви монитори).

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   22-01-13 10:30

Аз затова нагоре уточних каква е разликата между функциите на конвертора и редактора.
Отделно, че един от добрите конвертори с предефинирани стилове за цветовете е ДхО - там избора е много голям с използване на филмпака.
Цвят, контраст, градация, назърненост - всичко ма едно масто -на един клик разстояние.

А потребностите на фотографа за цветови намеси и корекция нямат нищо общо с възможностите на софта.

По-скоро като проблем (и съответно оценка) е сериозно непознаване на възможностите за предобработка с различните продукти.
Примерно вида на смесването на слой с шарпене при НЦ2 - е много рядко използвано, във ФШ е опция не в конвертора, а в редактора.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 14:06

Явно представата на хората за конвертора, като цяло е доста различна ..
Чух един аргумент За Кепчъра, че това което се виждало в апарата после излизало и на монитора...
И от тук вече явно произлизат многото теории и легенди..
Така като се замисля за себе си ако исках да обработвам това, което съм видял в апарата щях да снимам в Jpeg..
Никонската картинка по принцип не е твърде контрастна и набива яко черно.. Поради това пък и още някои други причини се скапва финият детайл.. За други видове снимки това може и да не е от значение, но при животните е от огромно!
За това аз не искам снимките ми да изглеждат, така както „в апарата”, напротив!
Целта да снимам в Роу е да мога да подготвя суровият файл за обработка с максимални изходни данни! Което означава за мен максимално качество на изображението, като фин детайл, правилен бял баланс, сатурация /базови корекции/, евентуален шум както в сенките, така и по целият кадър, по някой път селективна корекция на проблемни зони...
Ако един Роу излезне от конвертора по този начин аз след това в Сопата мога да направя с него каквото си поискам.. И мога да постигна абсолютно същата визия, каквато „от апарата” само че с повече детайл, по малко шум и добре разработени сенки всичко гледано на 100% !
Това е ! Просто и ясно!
Извода който си правя за сега е че Кепчъра, като чист конвертор абстрахирайки се от допълнителните му функции, няма толкова фини настройки за шарп, изсветляване или контраст , колкото АЦР-а!
А това е много важно, защото при някои видове фотография ако нещата не се пипат фино и деликатно, всичко отива по дяволите..
И тъй като ПД по горе беше прав, че все пак говорим за специфики при снимането на птици, слагам два мои файла които са само конвертирани в АЦР, но са с различни профили...
Ако искате ще сложа и опитите на всички които ми пратиха свои варианти??
Не гледайте толкова контраста и цветовете, има много неща, които са въпрос на вкус и лични предпочитания.. Обърнете внимание на финият детайл, шумът по целият кадър, и информацията в сенките! Аз лично предпочитам, като изходен файл по малко контрастният ..
Просто защото в редактора после мога да си му добавям и среден и висок и линеен контраст и цветове..
Пожалуйста
Image 1
Image 2

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: yoyof1   
Дата:   22-01-13 17:15

Да нека да видим и другите за сравнение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 18:56

Ето това, което получих..

http://dox.abv.bg/files/listtree

http://dox.abv.bg/files/listtree

http://www.alexdanev.com/photo/DSC_4532cr.jpg

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358714876_DSC_4532_CNX_crop.jpg

Има още една, две ама не са в голям размер и един изтрит от автора файл..


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 19:01





Публикацията е редактирана (22-01-13 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   22-01-13 19:06

Мен най ме кефи първата.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 20:27

http://www.pictureshack.us/images/31918_DSC_8441_01.JPG


http://www.pictureshack.us/images/50272_DSC_8441.jpg


Ето пример за разликите в резултата при конвертиране. Ако се използва конвертора само като такъв. Без да се прилагат никакви обработки, защото те са малко или много въпрос на лично възприятие и вкус. От RAW към jpeg.Горната е с никонски конвертор, а долната е с камера роу.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 21:00

http://www.pictureshack.us/images/83334_DSC_8649_1.jpg

ACR-корекция набързо с рековъри и експозицията. Около 30 секунди.

http://www.pictureshack.us/images/69773_DSC_8649.JPG

View NX-конвертиране директно в jpg

http://www.pictureshack.us/images/27917_DSC_8649_2.jpg

View NX-конвертиране в 16 битов TIFF и последващо отваряне в шопа. Дублиране на слоя. Дърпане на един плъзгач и разкриване след маскиране на слоя. 30-40 секунди


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: yoyof1   
Дата:   22-01-13 21:26

Първите два не се отварят!? Dox...
На puma



Публикацията е редактирана (22-01-13 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 21:43

http://dox.bg/files/dw?a=3cb33aedd7

View NX

http://dox.bg/files/dw?a=b372913198

ACR


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:21

yoyof1 - Напротив, отварят се! Но ако имаш проблем, ще ти ги пратя на лични.. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:22

И още едно предложение..
http://dox.bg/files/dw?a=c7dd547d6c




Публикацията е редактирана (23-01-13 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:28

И все пак да направя малък коментар за последният кадър..
По птицата има яко черно, което е скапало финият детайл и цветни преходи.. Погледнете окото на птицата то е черно а в действителност е кафяво! Силното шумоподтискане е скапало структурата на перушината..
Има и още..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:46

Автор: ZERO-NERO
Дата: 22-01-13 20:27

http://www.pictureshack.us/images/31918_DSC_8441_01.JPG


http://www.pictureshack.us/images/50272_DSC_8441.jpg

Ето пример за разликите в резултата при конвертиране. Ако се използва конвертора само като такъв. Без да се прилагат никакви обработки, защото те са малко или много въпрос на лично възприятие и вкус. От RAW към jpeg.Горната е с никонски конвертор, а долната е с камера роу.


Стефчо, не правиш коректни сравнения! Кадъра от Кепчъра определено е по шарпен! Въпреки, че точно от към детайл АЦР най много превъзхожда Никонският конвертор..
А за това предложих да използваме само един кадър за да се виждат разликите по лесно.. Но ако искаш можеш да ми пратиш Роу-а на по горната снимка и да ги сравним после.. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 10:12

Марти, сравнението си е коректно според мен. Както написах не съм пипал абсолютно нищо. Кадъра дори не е от кепчъра, а е от View NX.Разликите не са само в детайла, но и в цветовете. И това е така защото NX разпознава точно настройките в апарата и си докарва всичко 1:1 както съм го задал в камерата. Затова е конвертора, да конвертира и да ти даде един добър начален файл. Всичко останало е обработка и дали ще я направя в конвертора или в шопа си е въпрос на предпочитания. Аз по-горе написах, че в последно време дори не ползвам кепчъра, тъй като само конвертирам и след това работя във фотошоп, който поне според мен дава много по-голяма свобода и фин контрол върху обработката- не визирам затъмняване и изсветляване(макар, че за леки корекции от този род 16 бита тиф си понася без разпад в качеството). Обикновено дърпам леко един, два или три плъзгача във View NX2 и задавам convert files в 16 битов TIFF.Нито ACR, нито кепчъра са ми дали досега краен резултат, който да не съм искал да го пипна допълнително поне малко във фотошоп ако въобще ще обработвам. Ако не ми се занимава да работя върху определен кадър просто конвертирам и на който му трябва може директно да си отпечатва(за 300-400 кадъра натискам бутона да се конвертират и това ми е работата, при положение, че съм си настроил нещата в апарата).А и шарпенето е винаги финален етап в обработката и не е редно да се прилага в конвертора ако файла ще търпи още манипулации.

http://dox.bg/files/dw?a=c370f1d400

Това е RAW

Отвори го през кепчъра и единствено го конвертирай без да прилагаш обработка. После направи същото и през ACR като само зададеш профила на камера неутрал.

Ако искаш и ти се занимава може да направиш версия с обработка през ACR(а може и + фотошоп) или друг начин който на теб ти харесва. А аз ще пипна леко в шопа един 16 битов TIFF, който е само конвертиран. Идеята ми е да съпоставим резултатите при различни методи на работа. Въпреки, че пак е много субективно поради редица причини. Предлагам такъв експиримент защото аз така или иначе в конвертора(без значение кой) не прилагам шарпене, шумоподтискане и обработка (като цяло почти не прилагам шумоподтискане).


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 10:22

ZERO-NERO абсолютно същата процедура като твоята ползвам и аз , без никаква разлика.
Само така съм успявал да извадя максимума от един неф.[smilie24]


п.п.Фотошопа винаги по сериозно се е отнасял когато му дам Тиф за работа , отколкото неф.
Някак по коректно работи , пък и при тифа има мегдан за много обработка , да не кажа и извращения без да има фатални артефакти.



Публикацията е редактирана (23-01-13 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:12

Стефчо, моята логика е точно обратната на твоята! Един файл трябва да се обработва преди всичко в конвертора! Последващата обработка на компресирани файлове в шопа винаги ще дадат по лош резултат, без значение какъв е формата!
За това ти казах отварям максимално сенките, подсилвам детайла и давам лека сатурация.. Също така прилагам алгоритъма на АЦР за шума, който е много добър и работи почти като Топаз! Сиреч шумоподтиска цялата структура на кадъра, но оставя детайла на отделните елементи, нещо което при Кепчъра със сигурност го няма!
За това сложих и кадъра на мишелова! Той е проблемен! И исках да видя как ще се справят двата конвертора! Е ми до сега не съм видял по-добър резултат от конвертора на Адобе..
Ако искаш можем на реалните примери, които получих да дискутираме и причините за това защо така смятам!
И последно защото няколко пъти спомена /пък и не само ти/ как никонският конвертор четял настройките на апарата... Това е може би единственият аргумент, но какво произлиза от това не мога да разбера? Първо ако толкова исках да имам същата картинка, както от апарата, защо въобще трябва да снимам в Роу? На Д7000 Jpeg-а е изключително добър! Аз дълго време не можех да изкарам по читава картинка от него! Прилаганите алгоритми при постпроцесинга за шумоподтискане са превъзходни.. Е вярно малко скапва детайла ама не е толкова страшно..
Аз не очаквам от един конвертор да ми отваря файловете, както от апарата! Аз очаквам в конвертора да мога максимално добре да коригирам изходните файлове !
Тук не става дума само за „грешки” на ЗАУ-то а дори и при правилно експонирани кадри !
Не случайно Келби в своите книги толкова много набляга на АЦР-а!
Но трябва да ме разбереш правилно ! Аз не се опитвам да те убеждавам в нищо ... Щом така си обработваш лошо няма! Твоите резултати са достатъчно добри, за да мога да те поучавам! Просто аз търсих в тази тема ОБЕКТИВНИТЕ за мен неща! Ясно е че всеки е намерил за себе си „най добрите” методи на обработка спрямо неговите вкусове... Но има неща, които можем спокойно да приемем за СТАНДАРТИ към които всеки се стреми..
Като добре отворени сенки с фин детайл и малко шум, плавни цветови преходи, плътна структура на изображението, липса на аберации и винетиране и тн...
Сигурен съм че задачата в тази тема е коректно поставена!
За това продължавам да очаквам, някой да покаже тук конвертиран файл от Кепчъра на моята снимка с мишелова с повече детайл, по малко шум и по наситени цветове..[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:18

Един колега ми каза, че моите файлове не се отварят и за това ги качвам от ново!
Профил 1
Профил 2

Както казах и по горе, за мен първият профил е предпочитан...



Публикацията е редактирана (23-01-13 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:19

Келби си е Келби и на него това му е работата да рекламира Адобските неща. Имам едни филмчета според които никонските светкавици едва ли не ми заменят студийното осветление. Твърде невярно за мен, ама си ползвам и тях защото са готини.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:22

С тази разлика, че аз като прочета нещо от него и се оказва винаги прав!
Адобе е огромна компания и не знам как ви идва на акъл, че един никонски софт, може да ги бие.. forget about it.. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:33

Те пък Никон са малка фирма, а както стана ясно и гугъл е придобил разработчика на софтуера им. Не става въпрос за бой. Само до преди 3-4 години Адоб нямаха читав алгоритъм за шумоподтискане и повечето ползвахме плъгини или други програми.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:35

Автор: burnmaster
Дата: 23-01-13 10:22

п.п.Фотошопа винаги по сериозно се е отнасял когато му дам Тиф за работа , отколкото неф.


На фотошопа няма как "да му дадеш" един неф, щото след конвертора всичко отива, като Jpeg, освен ако не го запишеш по друг начин или го отвориш, като smart object [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:38

Да преде време беше друго и сега е друго, точно това се опитвам да докажа в темата..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 11:38

Пума , нищо не ти пречи да опиташ.......
Някоя твоя снимка , която си запомнил каква обработка си приложил си я вземи за еталона за сравнение.
След това вземи същия НЕФ , и го започни отначало по следните стъпки.
1. Отваряш го с Кепчъра и НИЩО НЕ ПИПАШ ПО НЕГО.Само го запиши като ТИФ.
2. Същия ТИФ го отвори с шопа , и приложи същата обработка която си наложил на онзи еталонния файл.
После ги сравни двата , и кажи мнение как ти се е получило , като структура на снимката , детайли , шум и цветове.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:39

Не е вярно това Кепчъра прехвърля файла в шопа по дифолт като тиф 16 битов.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   23-01-13 11:44

"щото след конвертора всичко отива, като Jpeg" - това не го разбрах. може ли пояснение? благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 12:13

Но Келби съветва и файлове които ще се обработват продължително да се обработват във фотошоп като 16 битови или Adobe RGB и дори да се игнорира напълно изострянето в ACR ако ще има последваща обработка във фотошоп. Най-вероятно познава достатъчно добре алгоритмите на работа. Съветва да се направят груби настройки без изостряне и то да остане за накрая като се извърши във шопа. А това, че набляга на АЦР. Ами естествено като е тясно свързан с Adobe :)не че е лош конвертор.Напротив. Постоянно се развива и е най мултифункционален и с много контол над всякакви параметри от изображението. Като замисъл ми допада много и бих го ползвал ако постигах резултати които да ме удовлетворят. Друг е въпросът, че аз не мога да работя добре с АЦР, но колкото и съм опитвал не ме кефи резултата, който постигам. Може при теб да е по-нова версия защото структурата при шарпене и подтискане на шума определено стои по-добре спрямо това което аз изкарвам. Мисля да пробвам и последната версия и ще споделя как е. В крайна сметка е важен крайния резултат независимо как е постигнат. Затова би ми било любопитно да се сравнят различни кадри и методи на обработка за постигане на краен резултат. В тоя ред на мисли ми е интересно какво може да се извади от ACR при кадъра с кучето. И тъй като ти имаш повече опит с конвертора, ако не те затруднява може да го пипнеш и да качиш резултата. С мишелова видяхме доста резултати, но и там си има субективизъм(различни вкусове при обработка, различни монитори и т.н.) Нека да се получи креативна и полезна тема за разлика от много други. Бих се радвал да се включат повече хора и да има хубава и културна дискусия без сарказъм и фенски изцепки. Никой не се е родил научен, а и човек продължава да се учи цял живот и темата може да е полезна за доста хора. И искам да вметна, че настойките в апарата са доста обширни и там може да се настрои бял баланс,цвят, контраст и острота още преди да се натисне спусъка. От което следва, че през фирмения конвертор можеш просто да обърнеш n-брой фала в какъвто решиш формат и почти да нямат нужда от обработка ако си настрои човек параметрите по негов вкус в камерата. Може да се включат и други желаещи ако авторът на темата няма против. Три поста по нагоре е NEF-a. [beer]



Публикацията е редактирана (23-01-13 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 12:23

Мда освен в Jpeg може да се конвертира и в Tiff, PSD, DNG .. Така или иначе веднъж конвертиран няма как да отиде, като Неф в Шопа.. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 12:28

ZERO-NERO - [smilie24]
Точно така, тази тема е създадена за аргументирана дискусия...
Аз съм самоук и много неща си признавам не знам.. За това очаквам хора с повечко опит да се включат.. Но не само с приказки а и примери!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 12:28

Не може да отиде като NEF, но може да запази наличната информация от NEF-а [smilie3] Келби дори препоръчва файловете да се съхраняват като DNG.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 12:29

Така де , тук спора произлиза от това , кой конвертор би запазил най-добра информация от НЕФ-а , която да бъде дадена на шопа.
Моето мнение е , че за да бъде тази информация пълна , и да разполага шопа със целия ресурс , то конвертора не бива да нанася каквито и да е корекции.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 12:37

Бърни щом така смяташ, покажи ми го! Пращам ти суровият файл на мишелова и искам да видя как ще го обработиш, по твоят метод! Оставяме цветовете и другите субективни неща.. Гледаме само сенки, детайл и шум!
Айде [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 12:43

https://www.dropbox.com/s/iqt23gqlb9oa9ik/opit%202.jpg


Това е моето мнение относно кучето , като краен резултат.
Но както казахме , всеки има вкус и свобода да ги прави както му харесва[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 12:46

Пускай моля те на 100% кадрите, иначе не е коректно!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 12:53

Има опция Download original.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 12:57

На 100% са Пума.А относно птицата , гледах , пробвах и не мога да се начудя как при такава добра скорост и ИСО100 има толкова липса на детайл?
При това положение общо взето , каквото и да правиш важно е да си го харесаш ти.Аз затова не снимам птици , щото много бърже фъркат и ме нервят.[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:00

Мдаа, имам проблем с кучето.. Двете обработки на Бърни и Зеро Неро, показват по добри цветни преходи и може би по точни..
Бърни пусни ми някой файл от Д700, щото ако и там се повтори, може да се окаже, че съмненията ми са правилни, както казах в началото на темата, че с 16мп матрицата АЦР-а се справя по добре или въобще с по новите модели камери, за разлика от по старите...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 13:05

Сега съм в офиса , и не съм в къщи ....но ще видя дали тук имам някой НЕФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:06

Автор: burnmaster
Дата: 23-01-13 12:57

На 100% са Пума.А относно птицата , гледах , пробвах и не мога да се начудя как при такава добра скорост и ИСО100 има толкова липса на детайл?
При това положение общо взето , каквото и да правиш важно е да си го харесаш ти.


Това въобще не е така, ама дай не влизаме в излишни спорове и да променяме темата..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:09

Пробвах всички цветни профили и допълнителна корекция на отделните канали, но не мога да докарам такава картинка, говоря за кучето.. Като острота или подсветка иначе се справям..
Хмм интересна работа..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 13:14

Ами не знам ще повярваш ли , но това куче ми отне точно 20 или 30 секунди.Но го пипам от ТИФ-а

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 13:32

D700

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:46





Публикацията е редактирана (23-01-13 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:47

http://dox.bg/files/dw?a=f6de9849c7



Публикацията е редактирана (23-01-13 13:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 13:50

Ами защо още при тифа имаш отклонения?
Това не е нормално.
Направи си ТИФ с кепчъра , за да е достоверен.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 13:51

Отклонения от кое?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 13:54

Еми отвори самия НЕФ с някой вюлър......и сравнявай с ТИФ а.
Отклонение на цветовете , динамиката, контраста.....все едно е друга снимка.
На шопа трябва да му дадеш ТИФ , който видимо да не се различава от НЕФ а ........виждаш ли че проблема идва още от зародиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 13:55

http://www.pictureshack.us/images/74434_DSC_8441_4.jpg


Ето го кучето след малко обработка на TIFF-a


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 14:02

Аха, е не аз си мислех, че искаш мой вариант просто.. Ако трябва да конвертирам без да пипам, ще е друга картинката, много ясно..
Но защото съпоставяме работата на двата конвертора ми се искаше да видя какво може да се прави с тях а не да отваряме при дефолтни настройки, защото, както разбрахме никонският софт чете на апарата инфото а Адобето не!
Та дай един вариант и ти на тази снимка по твоят метод и корекции..
Освен ако смяташ, че няма нужда от такива? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 14:06

Разбира се , че има нужда от обработка.....това е суров материал , но всеки има различно разбиране за визията , пък и не е необходимо крайния резултат за гледане да бъде ТИФ.
В крайна сметка , драмата е кой конвертор да бъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: didesignbg   
Дата:   23-01-13 14:25

Гледам че сте се събрали все ретушори и не смея много да се меся, но какво мислите за следния файл?

http://di-sign.org/temp/DSC_4797.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 14:30

Само да хапна , и аз ще се заиграя с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: imitev   
Дата:   23-01-13 14:38


http://img842.imageshack.us/img842/2552/dsc4797.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 14:54

http://www.pictureshack.us/images/43538_DSC_4797.jpg


От D700. View NX2(директно конвертиране) и обработка на TIFF.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: G.Grigorov   
Дата:   23-01-13 15:07

Ако някой, не вижда разликата между файла на ZERO-NERO и другите два лоша работа.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 15:48

https://www.dropbox.com/s/ibkowu449ilgttc/DSC_4797.jpg


Ето и моето предложение.Аз съм малко привилегирован , тъй като познавам модела лично , и знам че целогодишно лицето му е румено като домат.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: didesignbg   
Дата:   23-01-13 16:03

То хубаво, но не разбрах какво мислиш за файла който пуснах, повече детайл ли има, по-малко ли?
Питам за детайл, защото ясно че ББ и тем подобни доста по-трудно ще мерим на такава снимка, като че ли детайла най-съпоставим ми се струва. Иначе ако искате тестове, правят се с едни скали и на дпревю и на имадинг на сайта има готови нефове.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:04

Мен ме притеснява магентното петно до мартеницата. От какво е? Леке или нещо от матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:05

Леке е Тантрис.....мърсотия.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Cocteau   
Дата:   23-01-13 16:05

Виждам, че повечето участници в темат са с опит във фотографият и недоумявам за какво спорите. Нивото на двата конвертора е вече много високо и изборът е свързан повече с навиците на фотографа.
Няма как ACR да се справя по-добре от Capture, защото не съм чул Nikon да са разкрили на Adobe, как точно си кодират файловете. Ако някой ден, Nikon преминат към DNG, нещата ще стоят различно. При все това, ACR се справя достатъчно добре и заради по-изчистеният процес на обработка съм избрал Ligthroom.
Сега само някой да не каже, че ACR и Lightroom декодират RAW по раличен начин. Предполагам, ще ме пратите и да тествам разни неща, но към Capture ще прибегна само за някой уникален, слъчващ се веднъж в живота кадър, който съм провалил първо в камерата.
И накрая, ако толкова гоните високи стандарти, защо има хора които все още не използват Pro Photo RGB? Adobe RGB е само за печат и то не винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 16:08

Мдаа, явно нещата с Д300 и Д700 са съвсем различни при конвертирането в АЦР спрямо Д7000..
А аз се чудя защо хората така яростно защитават Никонският конвертор..
По горните два примера на Бърни и Зеро са определено еталон! Аз не мога да изкарам, нито толкова правилни цветове и бял баланс, нито повече детайл, нито по малко шум!
Сега за да можем да направим, някакви по сериозни заключения ще трябва да обработим по още един, два файла от Д7к..
И да видим ако пак АЦР се справя по-добре, нещата ще са ясни [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:10

didesignbg първото нещо което ми вади очите от примера ти , е един тънък филм от ситен шум , следствие или на осветляване или конвертиране .....не знам , другото цветовата тоналност , но това си до вкус и е персонално.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:11

Д7000 е с дребни пиксели и АЦР доста помага за получаване на добра картинка поради по-доброто третиране на шума.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:12

Пума ...само кажи , и започваме цезарово сечение и на D4 .....

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 16:12

Автор: didesignbg
Дата: 23-01-13 16:03

Не виждам да имаш повече детайл, но шумът ти е в повечко!
За цветовете и белият баланс мисля вече си разбрал..
Не каза с какво си конвертирал?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 16:16

Автор: burnmaster
Дата: 23-01-13 16:12

Пума ...само кажи , и започваме цезарово сечение и на D4 .....


Само ако учителя позволи иначе няма да му развалям кахъра.. [smilie5]

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:17

[smilie18] [smilie18] [smilie18] с него проблеми няма , а пък нали знаеш че ни следи със зорко око[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:19

Към конверсията на burnmaster имам следната забележка - черното е доста запушено (в ръкавиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:21

Мда ...можех да го дръпна една идея

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:21

Бе струва ли ми се, че по балтона се вихри зверско моаре?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Cocteau   
Дата:   23-01-13 16:30

Моаре, още повече зверско, не виждам.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:33

Бе шинела е по-скоро магентно-зелен, отколкото сив[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: didesignbg   
Дата:   23-01-13 16:37

Пак да кажа, ББ, цвета за момент ги оставете. Те няма как да са верни, ако имаше сива скала щях да споря, в момента така съм решил че трябва да е цвета на лицето така съм го направил.
Говорим само за детайл. Ако burnmaster позволи - два кропа. Гледам веждите, дебелината на космите на бакенбардите, такива неща. Дайте да го изчистим този детайл, ако дадете и кадър с АЦР, може и него да сложим.

http://di-sign.org/temp/detail.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:37

Тантрис , този чичка е клошар какъвто и цвят да видиш по шинела , все достоверен ще е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 16:39

Аз съм дал по-горе един tiff [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 16:44

Мда, отворих неф-а с кепчъра - crisp по дифолт изображението.
Малко надолу сатурацията и малко отпушване на сенките и заспива.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:55

didesignbg то не е коректно да се гледа както искаш ти само детайла , тъй като в темата се опитваме да разнищим генерално въпроса с конвертирането....демек ...шум , детайл , цветове ,контраст.....неща навързани едно за друго и така да се намери ''златната среда'' , или казано накратко оптималния начин за запазване на качеството.Ако бъде изострена снимката , то неминуемо с това идва и шумът.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-01-13 18:57

И от мен конверт на клошара. Горното е от ACR всичко, включително и шарпа, а втората с минимален шарп от конвертора и после smart sharpen.

http://dox.bg/files/dw?a=51a4a93cf0


http://dox.bg/files/dw?a=b4715eede5

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 19:05

Ти водиш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 19:23

Добре шарпите, приличат на мерилски картинките.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 19:24

Искам да добавя,че на кадъра с клошаря съм слагал допълнителен шум защото така ме кефеше повече, а и често го правя при обработката на файлове от ниско исо в заключителната фаза. В момента не мога да се включа с обработката на файлове, понеже не съм на моя компютър,но следя темата с интерес. Така, че давайте файлове от всякакви никони за тестове. При първа възможност ще се се пробвам и с нещо друго. Наистина е любопитно как се държат различните конвертори спрямо различни поколения матрици.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 19:48

Неделчо да се чувства задължен , да ни проведе онлайн урок по обработка , придружен със скрииншотове стъпка по стъпка[smilie5]
Щото аз такава убавина не получавам с никоя програма.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 19:52

Неделчо, от това което виждам понеже съм на по малък монитор и ми е трудно да преценя със сигурност, но Файловете изглеждат отлично. Браво за обработката! С коя версия на ACR си?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: dido1234569   
Дата:   23-01-13 19:58

Като сте почнали темата кажете как да инстална Camera RAW 7 NA CS5

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   23-01-13 20:03

мен не ми допада обработката на Неделчо.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 20:06

Ами ако ядосаш Неделчо и не ни научи , всички дето сме тук ще ти направим мамба[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 20:18

Браво и от мен! Неделчо се е справил най грамотно!
Явно пак опираме до уменията [smilie5] Ще се радвам да споделиш при желание как процедираш при конвертиране на файлове в АЦР..
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-01-13 21:27

Ами в случая съм процедирал така:

1. Смених от Camera Calibration профила на Camera Portrait
2. Взех с пипетката баланс на бялото от копчето на ръкава и след това донастроих леко по вкус.
3. В главния панел издърпвам леко Clarity (15-20), малко контраст (не повече от 7-8, защото почва да губи детайл в сенките), highlights нa минус, shadows на плюс 15-20, whites -10. С тези настройки хем връщам леко от изгорялото, хем засилвам констраста като цяло на снимката, хем балансирам усиления констраст с вдигане на shadows, за да не блокират сенките.
4. В панела detail: за втората версия на горните две снимки, оставям sharp-а на 25, радиуса го намалям малко (защото при шарпенето после детайла става груб и заприличва на акварелна картина) и намалям леко плъзгача детайл (това е deconvolution шарп, който принципно би трябвало да неутрализира ефекта от AA филтъра, но работи добре само при специфични условия и като цяло усилва шума). В шумоподтискането усилвам luminance на 15, а masking-а отгоре го слагам на 5-10 (най - добре се вижда ефекта от маскинга, като държите ALT от клавиатурата докато движите плъзгача. Така се вижда кои ръбове се шарпят и кои не). Самото шумоподтискане сваля микроконстраста с малко, но с плъзгача Luminance Contrast леко балансирам.
5. Отварям снимката във фотошоп и прилагам Smart Sharpen 200, с радиус 0.4-0.5 с цъкната отметка more accurate и избрана опция за sharp: Lens Blur. Това е истински деконволушън шарп, който има много опции и успява да неутрализира AA филтъра.

Общо взето това е. Отнема ми не повече от 1-2 мин на кадър, след като знам какво къде да пипна. Естествено докато снимах 360 градусовите панорами съм конвертирал хиляди RAW файлове от canon и nikon и това допълнително помага [smile].
Това иначе са настройки по спомен, ако искате по - точно, утре ще кача xmp файла, че остана на работата.

Ето какво успявам например да изкарам с моето 60D като типичен резултат от ACR конвертора.

http://dox.bg/files/dw?a=1a793bb0d8


Файла от моя апарат съм го печатал 40х30 и принта изглежда като прозорец, все едно си там и го гледаш с очите си. Никакъв шум не се забелязва, дори на 100% сега леко да си личи.



Публикацията е редактирана (23-01-13 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   23-01-13 21:53

не знам за вас, ама не мен повече ми харесва това, което ми дава апарата в джипег. ето директно от фотоапарата, пълен размер.

http://www.hifi-bg.com/download/Pen/75_1.8/PC307306.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 22:02

Мдаа значи и аз горе долу съм процедирал така, освен контраста /защото при снимане ни птици скапва детайла пък аз после мога да го върна в Шопа/, белият баланс / добре си се сетил за пипетката аз съм най често на as a shot щото Д7000 много рядко греши/ и шарпа.. Ти си третият човек, след Бърни и Стефчо, който усилва шарпа в Шопа а не в конвертора... Аз винаги съм смятал, че това скапва повече детайла а всъщност е обратното...
Можеш ли да поясниш защо така се получава? Кадъра горе също е много добре обработен а хрома шумът при печат е дори препоръчителен..
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: mardraum   
Дата:   23-01-13 22:21

Исках да пробвам да видя какво ще стане :)

http://hristopeshev.eu/DSC_4797.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: geopal   
Дата:   23-01-13 22:59

converter-showdown
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   24-01-13 00:52

Хммм, и на мен не ми харесва много обработката на Неделчо. Прекалено силна е, кожата става на някакви правоъгълници и изобщо има неестествен вид. Всъщност кому е нужен толкова шарп?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: alcap007ne   
Дата:   24-01-13 02:22

Толкова писаници и относителни мерения, а никъде не прочетох основното. ОТ къде е тази разлика в полза за NX при директно запазване на jpg файла от РАВ в конвертора както го отваря.

АСР 7.3

http://store.picbg.net/pubpic/6E/20/d6f9a5c5cae26e20.JPG



Capture NX

http://store.picbg.net/pubpic/01/63/7cebdd27bf4a0163.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Cocteau   
Дата:   24-01-13 04:14

Разликата идва от там, че Никон не споделят как кодирата NEF.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   24-01-13 10:14

Не разбирам какво е това желание за сравняване на default-ските настройки на конверторите. Какъв е смисъла да снимам на RAW, ако после не пипам нищо в конвертора. По - добре да си снимам на jpeg тогава. Доказано е многократно, че при настройките по default, ACR дава по - малко динамика отколкото jpeg-а от фотоапарата.

Pumabg, не съм сигурен точно откъде идват разликите в sharp-a, но когато се шарпи от конвертора, избиват повече неизбежните дефекти от демозайкването. ACR има проблем с определени цветови преходи (например с яркото червено, като неонов надпис или светофар. Тогава прехода към другите обекти е леко назъбен). Затова си шарпя в последствие, където тези дефекти се минимизират и имам контрол над това.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: sky-fan   
Дата:   24-01-13 11:10

Къде ще правите изложба да се включа и аз?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 11:11

Автор: Nedelcho1
Дата: 24-01-13 10:14

Не разбирам какво е това желание за сравняване на default-ските настройки на конверторите. Какъв е смисъла да снимам на RAW, ако после не пипам нищо в конвертора. По - добре да си снимам на jpeg тогава. Доказано е многократно, че при настройките по default, ACR дава по - малко динамика отколкото jpeg-а от фотоапарата.


Точно това казах и аз някъде по горе..

За шарпа пробвах сега и наистина се оказа полезно! Тъй като винаги правя два ресайза и два пъти шарпя.. Първият път е с lens blur, както ти написа, но той е по силничък и накрая с gaussiean blur.. Стана много добре без да се скапва финият детайл..
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   24-01-13 12:31

Мдаа, явно нещата с Д300 и Д700 са съвсем различни при конвертирането в АЦР спрямо Д7000..
А аз се чудя защо хората така яростно защитават Никонският конвертор..


[smilie24] При сензори от различни поколения може би си е нормално да има някакви разлики...

Ти си третият човек, след Бърни и Стефчо, който усилва шарпа в Шопа а не в конвертора... Аз винаги съм смятал, че това скапва повече детайла а всъщност е обратното...

Ами на мен, както писах и по-рано, винаги ми е било по-удобно в PS-а, понеже там и оразмерявам и според това в последствие - шарпа...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: alcap007ne   
Дата:   24-01-13 14:00

Nedelcho1
Манията за която говориш е съвсем проста. Спестява жизнено време в обработката на стотици снимки при положение,че е почти готова снимката спрямо АСР. За жалост щеше да спести време ако АСР ги отваряше по същия начин[smilie18]


За остротата която говорите ще препоръчам да пробвате плугин Imagenomic Noiseware prof с който мисля, доста хора са запознати и шумоподтискането и изострянето може да се направи наведнъж и не знам какви алгоритми прави, но резултата беше видимо по-добър когато ги сравнявах преди време.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-01-13 14:46

Аз от години бачкам АЦР и съм свикнал.Когато искам нещо знам от каде и как да го направя. Най-добрия конвертор е този с който си свикнал и му знаеш пинизите.
Минамални разлики има. Предимно добре отснентия кадър е от много по-голямо значение.Иначе се хвърляш в обработката.Матрицата е най-силна в определени области и трябва да се съобразяваш с това.
Рядко или много трудно се вадят едни и същи резултати при акуратно експониран кадър с такъв недоекспониран,преекспониран,без фокус или тнт.Да обработката често спасява файла но не тва е целта на задачата.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: alcap007ne   
Дата:   24-01-13 15:04

В случая двата кадъра които показах не са с особено голяма разлика. Поради простата причина, че наистина новия АСР доста са го оправили. Няма как да покажа някой от старите АСР когато купих Д7000 преди 2 години не знам коя версия е била може би под 6 версия каква огромна разлика имаше между такива файлове, че нямаха грам общо по между си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   24-01-13 16:31

Сега прегледах изображенията на хубав монитор и според мен са най-добре като стуктура картинките от никонските конвертори и на Ицо от CS6. На Неделчо са леко прешарпени и заблуждават за повече детайл. При 100% структурата леко започва да се разпада и придобива видимо влакнесто акварелен вид и на места кубични артефакти както е забелязал Tantris. А мен точно този ефект ме дразни много при конвертиране през ACR. При изображението на Ицо този ефект е пренебрежим и почти няма разлика с никонското конвертиране, което показва сериозно развитие с всяка следваща версия на ACR( и/или майсторска рабора с конвертора)[smilie24] и се припокрива с наблюденията ми за еволюцията на този конвертор. Но и доближаването до никонски конвертор за мен означава само едно, че точно той се ползва от Адобе като еталон за качествено конвертиране с хубав и плътен детайл, сочни цветове и кадифен сякаш леко напудрен вид при пресъздаване на текстурите(така е поне с по старото поколение матрици). И все пак това е мое лично мнение. Всеки има различен вкус не само към цветове, контраст и т.н., но и кък степента на изостряне. Така, че тази творческа свобода дава и различни нюанси на всяка обработка и богатство при пресъздаване на собствените идеи на всеки човек. Всичко за което писах в този пост са по скоро незначителни детайли и в никакъв случай не означава негодност на някой от файловете. Всеки един може да бъде успешно отпечатан и да радва окото. Така, че истината е повече снимане и по-малко вманиачаване в дреболии [smile]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 20:01

За Д7000 нещата не стоят обаче така.. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   24-01-13 20:09

Днес цял ден бях на път , и лиших темата от спам[smile]
Пума , погледни си в профила и виж кви яки кадри има там.
Ако имаш нужда да се главоблъскаш ,може да се чудиш какъв цвят маратонки да си купиш , каква пица да си поръчаш , кое гадже да хванеш .......но не и кой конвертор да ползваш[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 20:16

Отне ми словореда.. [smilie5] Бърни, където и да си бирата е от мен.. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   24-01-13 20:18

[smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Canon   
Дата:   24-01-13 20:51

DxO - само конвертиране.

http://www.propho.net/downloads/NEF/DSC_4797_DxO.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   24-01-13 20:55

http://dox.bg/files/dw?a=8b7ebbab76


NEF от D800.
Искам да се извиня на Ники Стайков, че ползвам негов файл без да съм го питал, но така или иначе той ги сподели за да се видят резултатите от една прекрасна комбинация(Nikon D800 + nikkor 200-400 VR) Първо се сетих за неговите примери вместо да ровя напосоки в нета.

http://dox.bg/files/dw?a=1ea1c3bfa1

Конвертиране без никаква обработка в jpg. Едва успях да събера файла [smile] 15Mb jpg

Сега ако на някой му се занимава може да пробва ковертиране през ACR. Просто за експиримента [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   24-01-13 21:06

А това от View NX2 само конвертиране.

http://www.pictureshack.us/images/20666_DSC_4797_02.JPG


DXO e супер.[smilie24] Класа над ACR в случая.



Публикацията е редактирана (24-01-13 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 21:21

Явно съм със стара версия на ACR-а и не мога да отворя файла..
Някой да помогне?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: kjey   
Дата:   24-01-13 21:28

Това е с ACR 7.3http://dox.bg/files/dw?a=9070ae83c3



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: kjey   
Дата:   24-01-13 21:50

pumabg с кой ACR си?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 21:50

мисля 5..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: kjey   
Дата:   24-01-13 21:54

Отвори сопата, виж в менюто help, и цъкни на Update.., и му дай да обнови Adobe Camera Raw

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 21:57

Не ме съветвай такива неща.. [smilie5] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: kjey   
Дата:   24-01-13 21:57

Що[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 21:59

Познай от 1 път [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: tantris   
Дата:   24-01-13 22:04

Ако си с CS5 - ACR 6.7 май е последният упдейт.
Ако си с CS6 - ACR 7.3.

ACR 6.7
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=5371


ACR 7.3
http://swupdl.adobe.com/updates/oobe/aam20/win/PhotoshopCameraRaw7-7.0/7.3.37/Setup.zip


Теглиш файловете и инсталираш.
Няма опасност от...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 22:19

tantris [smilie24] Благодарско..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   24-01-13 22:21

tantris [smilie24] и от мен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-01-13 10:35

Ето го гълъба с ACR [smile]
http://dox.bg/files/dw?a=56f841a115

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   25-01-13 10:51

Неделчо, има ли допълнителна обработка по кадъра или е само конвертиран?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-01-13 10:53

Само е конвертиран и след това шарпен.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   25-01-13 11:05

А можеш ли да предложиш все пак само конвертиран вариант ? Тъй като идеята беше да видим какво могат двата конвертора без да влизат в Шопа..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-01-13 11:40

Ето само през конвертора, без намеса във Фотошоп:

http://dox.bg/files/dw?a=707279a2d6

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: imitev   
Дата:   25-01-13 14:47

Последните два файла са ти абсолютно идентични като изображение. Не знам кое къде си шарпил...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   25-01-13 14:49

imitev - Трябва да знаеш къде да гледаш.. [smilie3] Определено последващият шарп в Шопа е по-добрият вариант!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-01-13 14:50

Ако погледнеш по - внимателно, ще видиш че не е точно така. А и разликата зависи и от типа на кадъра. Например, ако е пейзаж ще е по - голяма.

Това горното е към imitev, да не стане объркване [smile].



Публикацията е редактирана (25-01-13 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-01-13 14:59

Аз преди шарпих в шопа ,щото ацр при цс-5 имаше кофти алгоритам за шарпене.Сега шарпя в АЦР защото ми харесва алгоритъма. Натурален е и има малко артефакти. Понякога шарпя още един път в Сопата но зависи.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   25-01-13 16:13

http://dox.bg/files/dw?a=e3d343e653


Конвертиране през View NX2 и последващо шарпене в шопа със смартшарпен. След това е добавен много лек гаусиан блър за туширане на по-грубите ръбове, понеже птичата перушина не стои добре с вид на телена четка, а по природа е с по- мек характер. Според моите виждания не е добре да се жертва тази мекота за сметка на пресилен и изкуствено стоящ детайл.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   25-01-13 16:19

ZERO-NERO, без да съм видял файла, споделям мнението ти. Много точно си оприличил прешарпената перушина с телена четка[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   25-01-13 16:39

Zero-Nero, твоя резултат не ми харесва много. Прекалено е груб шарпа, прекалено контрастна стои перушината и леко лилавее. Не знам какъв е бил истинския цвят, но на моята ми изглежда по - реалистично, като се има предвид и зеления цвят на всичко наоколо.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: imitev   
Дата:   25-01-13 17:01


Щом разликата се вижда след продължително вглеждане в гушката на гълъба на 100% едва ли си струва усилията...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   25-01-13 17:26

Неделчо перушината на гълъбите често има специфичен маталически отблясък, който варира от лилаво до синьо-зелено и трябва да си е там. Освент това има различен характер на главата и шията, на гърдите и по крилата и опашката според предназначението което изпълнява. На главата и по врата е с по-груба структура. Гърдите са по-пухени, а по крилата и опашните пера са с много стегната и гладка структура. И все пак бих могъл да дам малко повече гаусиан блър. Но ефекта по правите ръбове които да стават назъбени като трион го няма. Така, че определено не е прешарпен в истинския смисъл на думата. Работил съм с много леки настройки [smilie3] А цветовете са такива каквито са в оригиналния NEF. При твоя кадър има несъответствие с оригиналния цвят. Стои с една идея недоекпониран и пресатуриран. Липсва играта на светлината върху обекта, която да дава светлосенки и обем на изображението. И за да ти покажа, че дори през ACR, (въпреки раличията в конверторите) цветовете при зададен профил на камерата са по-близки до моите прилагам файл.

http://dox.bg/files/dw?a=e9eff80962


След вчерашния ъпдейт ACR определено се справя по-добре от досегашното положение. А с файла на мишелова като се позаиграх извадих що годе приличен резултат, но е прекалена заигравка и не ми се пробваше пак и с никонския конвертор. Като не ме мързи може и там да пробвам пак [smile] Мисля, че ACR 7.3 ще е почти 1:1 с никонските конвертори. [beer]

Извън темата е, но между другото какви вюъри ползвате? Защото съм забелязал, че понякога вкарват допълнителни изменения в картинката. И се губи реална преценка при преглед.



Публикацията е редактирана (25-01-13 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   25-01-13 18:14

Аз съм доволен от Fast Stone.
Бързо работи и отваря добре всички формати.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   25-01-13 18:44

И аз ползвам него в 99% от случаите. Страхотен е и отваря всичко. А дори ми се е случвало и да конвертирам през него и не се справя лошо [smile] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   25-01-13 18:56

Тъй като си пишем за конвертори и споменахме Бързият камък, ето един директно конвертиран jpg през него. Чете си супер настройките на камерата и е напълно безплатен [smile]


http://dox.bg/files/dw?a=13ba832185


За моя вкус е прекрасен резултат, с никакви усилия. Чак се замислих дали не ме кефи повече картинката от на Никонските [smilie10] [smile]

Сега забелязах, че всъщност в екзифа ми излиза конвертиране през никонския. Явно ползва безплатните никонски конвертори по някакъв начин [smilie8] Затова ми е допаднало изображението [smilie5]



Публикацията е редактирана (25-01-13 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Emoxide   
Дата:   11-02-13 18:17

бих искал всеки който прояви добрата воля и желание да ми покаже своя JPEG версия изтеглена от следното *.ARW
http://dox.bg/files/dw?a=424b0eda10




това е илюстративен JPEG от апарата


p.s. файла се отваря с версия с Lightroom 4.2 и ACR7.2; респ. и по-новата 7.3



Публикацията е редактирана (11-02-13 18:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Emoxide   
Дата:   11-02-13 18:41

а ето го и 16Bit TIFF (aRGB) изтеглен чрез конвертора на SONY; с изключени подобрители като шумоподтискане, корекции на дисторсиите и хайлатите, изкл. корекции на бъчвовидното изкривяване; бял баланс като от камерата

http://dox.bg/files/dw?a=4c45ec001f


Който предпочита нека поработи с този TIFF



Публикацията е редактирана (11-02-13 18:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: gggf1   
Дата:   11-02-13 19:09

2 мин. през PS http://dox.bg/files/dw?a=b76808fd5e

не зная какво искаш от кадъра
за мен не е нужно и повече време да се отдели

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Emoxide   
Дата:   11-02-13 20:14

исках да видя колко детайлно може да излезе това което е на фокус....

DxO 8 се справя доста добре с тези файлове, между другото.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   12-02-13 10:59

искаш някой да потвърди твоето твърдение... ясно! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Emoxide   
Дата:   12-02-13 14:26

иска ми се а видя кой какво може да изкара като детайл в предния план, това което е на фокус... а не да се потвърждава каквото и да било [smilie3]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »