Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Помощ за студийно осветление
Автор: DigitriX   
Дата:   19-01-13 00:00

Здравейте,

Сковавам си домашно студио и имам нужда от съвет за покупка на 'light modifiers' и съответно стойки за тях.

В момента имам:
Colorama Charcoal 2.72x11m (резнат до ~2.50m за да се събере на системата)
2х Nikon Speedlight SB-28
4x Cactus Wireless Flash Transceiver V5
Sekonic L-358 Flash Master

Стаята е с размери 5.5x3м и височина 2.5м. С източно изложение.
Има два процореца с ролетни щори, които се намират точно срещу фона, което предполагам може да ми е от полза.
Всъщност едно една набързо скована илюстрация. :)


http://i50.tinypic.com/2568k0o.jpg



Планирам да снимам по един човек (ще има кадрите в цял размер). Може да се случи да искам да щракна и двама, но това би било много, мнооого рядко.
Целя да имам по-голям контрол върху светлината падаща в-ху модела, затова си мислех за два софтбокса (вместо чадъри)...? 40х60/60х60...? [smilie11]

За момента само гадая, така че ще се радвам ако ме посъветвате какво би ми свършило работа като тип, размер и съответно да е съобразено с размерите на стаята и SB-28-ците... не бих отказал директни линкове. [smilie24]
За стойки (два броя) съм се спрял на това - http://dynaphos.com/product.php?c=7&sc=0&id=810
Става ли за целите ми? [smilie11]

Гледам да не давам повече от 300 лева за две стойки + modifiers, така че ще се радвам ако може да се вместим в тези пари. Ако пък може да мина и с по-малко, без да се прави някакъв компромис - оше по-добре. [smile]

Благодаря предварително! [shtrak]

P.S. Ако съм пропуснал нещо важно като инфо, казвайте и ще отговарям. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: asahi   
Дата:   19-01-13 00:06

Таванът ти е нисък.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: DigitriX   
Дата:   19-01-13 00:28

Е, нисък е... знам. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: autosvet   
Дата:   19-01-13 00:32

Огледай се за подобен начален комплект.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: GenaDP   
Дата:   19-01-13 00:50

Стативите от линка са ненужно едри за ползване с репортажни светкавици. Светлинни модификатори - според нуждите. Ако ще се снима халтура - два чадъра стигат, ако ще се снимат "арт" изпълнения - сотбокс(ове), спот, клапи и т.н.; повечето неща можеш да си измайсториш и сам с подръчни средства.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: DigitriX   
Дата:   19-01-13 09:24

autosvet,
Оглеждам се за софтбоксове, а и вече имам осветителни тела.
Ако има готов комплект от само 2 софта със стойки, без тела... но не намирам.

Gena,
Можеш ли да ми предложиш тогава стойки, които ще ми вършат работа при наличните светкавици и евентуално някакъв софтбокс? Такива - http://dynaphos.com/product.php?c=7&sc=0&id=1547
[smilie11]
Няма да снимам халтура, артЪ ми е идеята (затова се насочих и към софтбокс решение, вместо чадър).
За аксесоари като спотове, гридове и т.н. ми е още много рано. Искам да започна с необходимия минимум.


Загледах се в http://dynaphos.com/product.php?c=5&id=78
+ този адаптор за светкавица http://dynaphos.com/product.php?c=5&sc=48&id=842
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: IshootPeople   
Дата:   19-01-13 17:15

Взимай 2 бокса и след време една пчелна пита с клапа и светни филтри .
За не профи студио помещението ти е идеално .Ако слагаш фон си вземи прозрачен варелит който да слагаш върху фона да не се захабява

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: SEURET   
Дата:   21-01-13 17:59

По-добре такива стативи, че да можеш да ги ползваш и с други светкавици или по-голями и тежки аксесоари.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: Lighter   
Дата:   21-01-13 18:17

"Ако ще се снима халтура - два чадъра стигат, ако ще се снимат "арт" изпълнения - сотбокс(ове), спот, клапи и т.н.;"

Това изказване нещо не го разбирам - как го направихте това разделение чадъри за халтура, софтбоксове за изкуство?

Всеки един аксесоар за студийна светкавица (или както ги наричате - модификатори) дава определен ефект и от там има своето приложение.

Препоръчвам:
Отразяващите чадъри за портретна фатаграфия. Светлинният сноп има сферична форма. Резултатът е по-малка по площ сянка и от там по-лесно се постига по-малък контраст. Светлинното петно е по-равномерно.

Дифузните чадъри - отново за портретна фотография. Светлинният сноп отново е сферичен, но обърнат на обратно. Резултатът, е че осветената част е по-малка и по-лесно се постига голям контраст.
Светлинното петно е с приоритет към центъра.

Софтбоксове - удобни са за предметна фотография, защото светлинното петно е равнинно и относително равномерно. Незаменими са за снимане на предмети с правилна геометрична форма.

Това са само препоръки. Може да се снимат портрети със софтбоксове и предмети с чадъри. Трябва само да се съобразява какъв е светлинният сноп и светлинното петно на дадения аксесоар.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: GenaDP   
Дата:   21-01-13 19:30

Отразяващите чадъри ... Светлинният сноп има сферична форма. Резултатът е по-малка по площ сянка и от там по-лесно се постига по-малък контраст. Светлинното петно е по-равномерно.

Дифузните чадъри ... Светлинният сноп отново е сферичен, но обърнат на обратно. Резултатът, е че осветената част е по-малка и по-лесно се постига голям контраст.


Верно ли това?... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   21-01-13 20:36

Аааа, става интересно [smilie5]
Утре ми пристига един Стартер 200 за да пооправим фона , ще кажа как е :)
Общо взето и аз усещам тотално неразбиране за характера на светлината но това си е в реда на нещата :)
Успех на всички :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: Lighter   
Дата:   22-01-13 10:01

GenaDP, повярвай ми така е. Ако смяташ, че греша някъде, моля поправи ме.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   22-01-13 10:23

убихте змея днес [smilie5]
Хайде да забъркаме в супата и понятията :
динамика, контраст , остра и мека светлина , насочена светлина
Като ги объркаме хубаво и сме готови за обяд [smilie5] .



Публикацията е редактирана (22-01-13 10:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: Lighter   
Дата:   22-01-13 10:33

Правя едно важно уточнение - нещата, които твърдя по-горе са верни, когато чадърите са максимално близо до лицето. Ако чадърите са далече палачинката се обръща:
http://www.youtube.com/watch?v=fYQ9hKzN85M


Винаги съм се питал какъв е смисълът да използваш голямоплощен източник на светлина отдалече. Така се променя характерът на светлината. Но явно много хора го правят... Просто се опитах да бъда полезен.


http://www.youtube.com/watch?v=Z9s1Rn8Pzfg



Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   22-01-13 11:54

при правоъгълния софтбокс светлинния сноп каква форма има

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: photostoykov   
Дата:   22-01-13 12:24

Пресечена пирамида...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: Myth   
Дата:   22-01-13 12:30

iasen2 как не ти омръзна да ръсиш бисери по всички теми бре.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   22-01-13 12:49

нямате никакво чувство за хумор [smilie5]

софтбокс с ширина 35см и височина 140см каква ще е формата на светлинния сноп като му се сложи грида , а многознайковци :)



Публикацията е редактирана (22-01-13 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: photostoykov   
Дата:   22-01-13 13:09

Е бре, Ясенчо!
Чак пък отворко се пишеш...
Остави и ние да поназнайваме нещо.[smile]
Я сега ти кажи какъв сноп светлина ще има твоята постановка с грида на 1 m и на 4m. А?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: iasen2   
Дата:   22-01-13 13:33

Ще спра да бъркам супата , че много подправки станаха .

Лично аз ти препоръчвам да ползваш само един моноблок от типа на Starter 200 за 180-200лв и един софтбокс 40/60 или по голям .
От другата страна може да си сложиш панел от дървена рамка . от едната страна с бял , от другата страна с черен картон . Така ще се научиш да работи с бели и черни повърхости до обекта и може да постигнеш доста интересни резултати .

Ще имаш голяма възможност за надграждане на студиото с най различни аксесоари за контролиране на светлината .
Ползването на един източник ще ти спести доста грешки в началото и главоблъсканици .



Публикацията е редактирана (22-01-13 13:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: DigitriX   
Дата:   22-01-13 22:46

Ясене, имам две светкавици и не мисля да давам пари за други (поне засега).

Мисля за два софта 60х60 или 60х90, но още не съм решил.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: autosvet   
Дата:   22-01-13 22:52

Тези светкавици не са като онея!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: GenaDP   
Дата:   22-01-13 23:37

Отразяващите чадъри ... Светлинният сноп има сферична форма. Резултатът е по-малка по площ сянка и от там по-лесно се постига по-малък контраст. Светлинното петно е по-равномерно.

Дифузните чадъри ... Светлинният сноп отново е сферичен, но обърнат на обратно. Резултатът, е че осветената част е по-малка и по-лесно се постига голям контраст.


При отразяващия чадър снопът е конус (по-точно пресечен конус). Защо според теб при ползването му сянката става с малка площ, и как точно площта на сянката влияе в/у контраста - за мен си остава загадка. Как дифузният чадър помага за постигането на по-голям контраст за мен е също необяснима загадка. Но ако се запиша на курс по фотография и лекторът ми ги наговори такива - със сигурност ще си искам парите обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: prisonbreak   
Дата:   22-01-13 23:53

Първото ми предложение е , не си купувай стативи с пластмсови механизни на заягане... чупят се лесно..Вече преправях 2 бройки.
Това е статива .
Тия комплекти Стартер 180.... не стават.
Има по-добри предложения за тези пари, но не и в Дина...

И съм 90% сигурен е малките светки които имаш,нема ти вършат работа.

Държача, не со го вземай.Нема ти върши работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за студийно осветление
Автор: Myth   
Дата:   23-01-13 00:01

Мисля за два софта 60х60 или 60х90, но още не съм решил.

Според мен 60х60 е малък ако ще снимаш човек в цял ръст, освен ако не го отдалечиш на по-голямо растояние, но тогава малко се губи смисъла от софтбокса.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »