Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Прашинка в обектива
Автор: Valdy   
Дата:   18-01-13 17:01

Забелязах , че има една прашинка на външната леща на обектива (35mm nikkor) . Проблем има при снимане с бленда над 8 . Дали може да се почисти или да карам така .

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: mcnicko   
Дата:   18-01-13 18:51

Сигурен ли си, че това което виждаш на по-затворено от F8 не е прашинка на сензора?

Праха е гадно нещо и влиза навсякъде, по принцип почистването на прах вътре в обектива включва разглобяването му, а риска да приключи процедурата с повече прах от колкото е имало в началото е голям.

Тя трябва да е бая прашинка, че да се вижда на снимките чак... Пак казвам, според мен е петно на сензора. Имам прах в 2 от обективите, нищо не се забелязва от тях по снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: Valdy   
Дата:   18-01-13 19:32

За съжаление е от вътрешната страна на лещата .

https://photo-forum.net/i/1692067

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: etto   
Дата:   18-01-13 19:41

Аз имам подобен проблем с моя 85мм на никор.Отидох до сервиза и те ми казаха ,че попринцип обективите(естествено) не са херметически затворени и за това се появяват прашинки.Попитах ги дали могат да я махнат,а те ми отговориха ,че ще струва малко повече,защото говорим за отваряне на обектив и е най-добре да си карам така(гаранция не покрива тези неща).Увериха ме също така ,че много рядко може да повлияе на снимката,тъй като били правили опити да сложат 1 стотинка междъ лещите и почти не личала на снимките.Единствения вариянт е когато имаш много нахлуваща светлина към обектива да ти направи "lens flare".Можеш да искаш почистване,но ще струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: mcnicko   
Дата:   18-01-13 21:22

То бая голяма прашинка е това. Странно ми е обаче, че се появява на снимките. Скоро гледах снимки от обектив с пукната челна леща някъде из нета и даже нямаше никаква следа от нея.

Прашинки имам в хелиоса и то доста, да не са с такива размери, но нито една не се отразява на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: mitko85   
Дата:   18-01-13 21:30

Аз имам малък косъм на челната леща, и няма никакво влияние на снимките. Гледал съм този клип за пукната челна леща, наистина хората имаха за цел да разбия мит, че прашинки, драскотинки влияят на снимките. Снимай не бой се!

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: alcap007ne   
Дата:   18-01-13 21:33

тази изглежда голяма, покажи как снима ?

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: siluet   
Дата:   18-01-13 22:01

Прашинки и мехурчета в лещите до 1мм размер не оказват почти никакво влияние на изображението според руските оптици - така са ме учили [smile] Това дето го виждаш е по сензора

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: simbon4o   
Дата:   18-01-13 22:04

Ако прашинката е много близо до блендата може да видиш някакъв ефект, иначе единствено в кръгчетата на бокето може да видиш мини точка.
Ако се вижда при бленда 8 като тъмно петно, виж я на 22 или 32 бленда ;). Може даже да се оформи в по-истинския си вид и 100% е на матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: джъмбо   
Дата:   19-01-13 11:44

няма как прашинка на леща да окаже влияние. единствено ако е на задната на някой макро обектив и се снима на 32...

иначе аз съм правил пример как с 1 стотинка на челната леща не се отразява...

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: alcap007ne   
Дата:   19-01-13 14:29

виждал съм 70-200 под предната леща влага и направо като плесен в окаяно състояние и на снимка дори не се разбира, че има нещо само сякаш лек контраст[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: Valdy   
Дата:   19-01-13 20:09

Май ще се окажете прави , че е на сензора . Смених обектива с друг и пак го имаше малкото петно . При 8 почти не се забелязва , но при 18 е ясно изразено .

Отговори на това съобщение
 Re: Прашинка в обектива
Автор: tvk75   
Дата:   19-01-13 20:19

ами айде махнете я тая прашинка вече де,цели 2 дни вече стои не на място [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »