Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   16-01-13 22:51

Драйвери, програми, калибриране на принтери и монитори, юзър френдли, системни ресурси и т.н...?[smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: mmjm   
Дата:   16-01-13 23:06

Остават по-малко от 2 дена.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-01-13 23:09

Аз предпочитам да карам ски. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-13 23:24

Пич я сам се замисли каква глупост написа. Ако не се сетиш иди до сайта adobe.com и се върни да кажеш кои от софтуерните пакети, ги има за ....какво беше това с пингвина?

Мак или Windows e реален въпрос. Твоето е ....

Иначе линукс и аз си цъкам за много неща и е по-удобен за много неща ама точно за фото. Просто няма ги софтуерите.



Публикацията е редактирана (16-01-13 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   16-01-13 23:34

Не съм съгласен с ФОТОГРАФ = ФОТОШОП [smilie9]
Остава въпроса относно: Драйвери, калибриране на принтери и монитори, юзър френдли, системни ресурси.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: mmjm   
Дата:   16-01-13 23:36

Е, и Мак и линукс са юникс базирани операционни с-ми карай да върви.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: tzl   
Дата:   16-01-13 23:40

Linux може да се ползва. Има безплатни софтуери, с които може да се работи. Това, че повечето ползват Photoshop, за да си оразмеряват снимките, а реално могат да ползват GIMP (който го има Linux, Windows и за Mac), е друг проблем. Да не говорим дали са си купили Photoshop-a... или Windows-a...

Комерсиалните софтуери засега са по-добре направени като поддръжка и интерфейс и за съжаление ги има главно за Windows и Mac, което ги прави предпочитани операционни системи от фотографите.

Същите са нещата с драйверите. Има драйвери за принтери, които работят добре на Linux, но има и множество, които не работят добре. Причината е, че обикновено се правят от програмисти извън работното им време, а понякога и самите корпорации се "смиляват" и правят такива.

Чел съм, че i1 Display 2 (за калибриране на монитор) работи и за Linux (не знам дали с техен софтуер или с 3rd party). Може да се провери из нета.

Изводът е, че за отпечатване трябва да се вземе принтер, който има драйвери за определената дистрибуция, която ще се ползва (или да се ползва дистрибуция, която поддържа този принтер).

За калибриране трябва да се проучи кои хардуери се поддържат от съответните дистрибуции.

За ретуш на изображения — GIMP е един от основните софтуери за избор и работа може да се върши и с него.

Работа може да се върши, стига да се използва подходящия хардуер и подходящата дистрибуция. За Windows и Mac е същото, обаче там се поддържат повече видове хардуер и затова хората не са свикнали да проверяват дали "работи за Mac" или дали "работи за Windows".



Това, че някой е решил да ползва Linux и да не си купува комерсиална операционна система (или да ползва пиратка) не е нищо чудно и е странно, че тук хората се подиграват на такъв въпрос.



Публикацията е редактирана (16-01-13 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-13 00:03

хайде да не говорим глупости. Изчел съм бая неща за ГИМП и го ползвам много, щото не ща да плащам 600 Евро за фотошоп. Ама ГИМП е смехотрорно зле спрямо фотошоп, половината неща просто ги няма. Резултатите няма как дори да се доближат до фотошоп. 16 бита няма, слоеве с корекции - няма, геометрични корекции няма, хубави плъгини (а не дипломни и курсови работи от университети) - няма, разни умни корекции - няма...за какво говорим въобще. Гимп-а е на ниво далеч преди CS2 (сложих си оня ден CS2 от новината че Адоби го пускали безплатно...) ми то е тотално различно има хиляди неща дето Gimp и след 15 години няма да има....как ще изкара същия резултат след пипане ан цвят като няма 16 бита? Ще изкара смешно постеризиран резултат ГИМП-а( аз за това си правя почти всички цветови корекции в лайт рум). Та ако изкарвам пари от фотография - 1-ва покупка (имам вече лайтрум) ще ми е абонамент за фотошоп - 20 евро на месец

Ползвам лайтрум и няма такова за Линукс. Няма нищо, което дори да го наподоби. Има няколко супер смотани РОУ софтуера, които за нищо не стават - да пробвал съм ги всиките преди да дам пари на Адоби и няма нищо смислено. Имат имитирани някакви функции ама трябват точно ден или два с trial лайт рум, за да почнеш за цъкаш с език какви работи прави. Важно е да кажа че ако искаш сам да си правиш разни РОУ обработки - линукс единствено става! Щото има ибилиотечка дето чете всички РОУ фомрати горе долу и можеш да си играеш със пикселите, алгоритми за demosaic и т.н. Капитанчо тука си направи много яко софтче за обръшане в JPEG без demosaic - вади 1/4 от големината на снимката ама остротата е като на Сигма фовеон и динамиката е поразяваща.

Та за каквото и да е по-претенциозно или професионално просто линукса не става.

Това че бил Unix базиран мака ...ми да ама няма нищо общо с недомисления интерфейс на Убунту. Говорим за тотално различни неща. Пипни един мак и едно убунту после пиши глупости.

За безплатно може и с линукс, да се мъчиш, ама не става като света. Няма как. Профи софтуер просто няма, хардуерна подръжка няма, драйвери няма...нищо няма.н Ако ще изкарваш пари от това някой смотльо с виндозе просто ще сваля разни тъпи ефекти от нета, макроси и какви ли не простотии и ще вади по-добри резултати по-бързо. Ти ще цъкаш часове на всяка снимка за да извадиш горе долу подобен ефект ама с по-лошо качество...

Алтернативи на лайтрум фотошоп за съжаление дори като платени софтуери независимо от ОС няма много. Хайде за лайтрум има някакви софтуери дето се продават с подобни функции CaptureNX, DxO и т.н. ама фотошоп-а е единствен, другите подобни измряха отдавна (корели, майкрософт)

Калибраторите хубавите нямат подръжка за линукс, проверявал съм. Ще рипне некой тука умник, да обясни как с wine видиш ли, си пуска софта за калибрация...смешник...то без да има как да reset-не профила на видео драйвера нищо нищо смислено не прави.

Та мъчете се колкото искате. Ама нито мак ОС нито widnows са толкоз скъпи, че да се прави тая тъпа икономия. Купувате карти и ССД-та сигурно по 300 лева парчето, монитори по 1000 кинта, ама 100 кинта за легален софтуер, Ви се свидят...



Публикацията е редактирана (17-01-13 00:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: tzl   
Дата:   17-01-13 00:53

@hotsnail — Дефинирай "професионална" работа и защо е нужен Photoshop за нея и дали наистина си сигурен в това, което говориш. По-точно, абсолютно ли си сигурен, че бизнес не може да се изгради без Photoshop?

Тук не говоря за безплатен софтуер, а конкретно за Photoshop. Има си и платени комерсиални Linux софтуери (за тези, които са останали с друго впечатление). Примерно 3D дизайнерите знаят за Maya (който софтуер го има и за Linux и хич не е евтин).

Все пак темата е за Linux и аз не виждам нищо лошо някой да е работил винаги с Linux, да си е създал работна обстановка (примерно програмист) и да реши да си купи фотографска техника и да иска да продължи да работи с това, защото бизнесът му е в Linux средата, а не във фотографията. В този смисъл човек може да не вижда смисъл да има Windows или Mac, само за да си обработи няколко снимки. Ако става въпрос за това — може. Може ли да се калибрират монитори — може, въпреки, че има ограничена поддръжка. Може ли да се отпечатва с профилиран принтер? Може, но има ограничения.

Има ли проблем любители да искат да имат калибриран монитор и профилиран принтер? Не. Има ли проблем да искат да останат на Linux? Не.

Това отговаря на въпросите на тези, които искат да останат на Linux, защото там имат повече "кяр" в живота си. Ако решат да стават фотографи, тогава да решат дали това ще им върши работа за бизнеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: asahi   
Дата:   17-01-13 00:54

"Не съм съгласен с ФОТОГРАФ = ФОТОШОП" Значи не познаваш Фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-13 01:00

Може всичко да правиш професионално - професионално е изкарване на пари. Ама въпроса е дали ще си конкурентен на някой с мак или вин.

Според мен ще се гърчиш повече. Все пак ако гониш продуктивност трябва да си пестиш времето. Ако тоя с мака прави 100 снимки за един ден, ти вероятно с гимпа ще правиш 40-50 или ако си и майстор на програмките 70-80. Отделно 16-бита и корекционните слоеве директно си дигат качеството спрямо 8 битовия гимп с деструктивни филтри.

Иначе за видео и 3д със сигурност има неща дето само на линукс ги има. Не съм запознат ама май са повече сърверни неща дето смятат и обработват.

То и за фото ако искаш да си пишеш по-яки обработки на линукс ще е по-лесно. Просто по-лесно се програмира на линукс.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   17-01-13 01:02

tzl, радвам се че има хора като Теб! Въртят се няколко теми за клишетата в снимките, по-лошото е че има клишета във всичко, фотографите не правят изключения. Все повече хората мислят черно-бяло липсват полутонове, отговаря се с ДА или НЕ.... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: tzl   
Дата:   17-01-13 01:09

@hotsnail — А ти сигурен ли си, че когато се правят рекламни снимки, примерно на Nike, се предават накрая 40-50 обработени снимки на рекламната агенция? Или снимки за календар на нашенска фирма. Мислиш ли, че се купуват 70-80 снимки?

Когато се каже "фотография", се няма предвид само "shoot-and-burn" концепцията, тъй като има много много други бизнес модели и практики. Да не кажа, че са дори много по-практикувани.

Относно обработката — доколкото съм виждал, любителите ползват повече филтри и слоеве върху снимките си, отколкото доста професионално снимащи. И пак професионално снимащите имат по-добри снимки. Явно не е от имането на филтри.



Публикацията е редактирана (17-01-13 01:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-13 01:12

ааа ок а ти на Найки ще им дадеш ли поръчка за 10 бона, със снимки дето имат постеризация щото си спестил 300 лева от лицензи...

За тоя тип фотография просто пък забрави въобще гимпа.

Вие ползвате ли Гимп?

tzl Между другото съм голям почитател на снимки Ви и малко ме учудва това което пишете. Цветовете на снимките ви са доста добри и при размерите които оставяте в мрежата не виждам дефекти (освен на тия с пълничкото момиче дето скоро и тук пускахте - те честно са зле).

Щото аз само ГИМП ползвам и споделям къде има проблеми. Ако сте го ползвали някога би трябвало да имате идеая за тия неща.

Как си пипате цветовете в 8 бита? Как правите разни по силни корекции? текстури как поставяте с 8 битовия цвят? Дори малка корекция на цветен баланс има ужасяващи последствия

Как правите не деструктивни филтри? А как ги преправяте ако искаш да пипнете някой по долен слой? (Аз почвам от начало и карам по спомен какво съм правил)

Не знам аз малко снимки на профи фоотграфи съм виждал качествено отпечатани и обработени. На Енчо Найденов съм виждал и са покъртително добри. Има супер много полутонове, супер хубави цветове, перфектни детайли, никакви дефекти. Това да го направя с ГИМП ще се изгърбя меко казано. Просто не е сериозно.



Публикацията е редактирана (17-01-13 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: localhost   
Дата:   17-01-13 01:14

Марко: самите производители на фото техника не предлагат софтуер за Linux. Това говори ли ти нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   17-01-13 01:20

asahi, моя стил на работа е почти да не обработвам снимките и си прав, че не познавам Фотошопа. Ами ако Фотошоп не съществуваше какъв ли щеше да е животът?

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-01-13 01:22

"Ами ако Фотошоп не съществуваше" - Корел щяха да са богата и голяма фирма подобно на Адоби [smilie18] [smilie18]

ПП Гледан PaintShop още го има и е доста евтин Paint Shop Pro X5. Дали става за нещо...има и RAW софтуер и Nik Efex Pro в пакета....то май само Nik Efex Pro е по-скъп за фотошоп



Публикацията е редактирана (17-01-13 01:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   17-01-13 01:25

localhost, говори ми че всичко е супер комерсиализирано, а и всичко като се прави на една платформа конкуренцията е слаба.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: МаркоД   
Дата:   17-01-13 01:28

А каква ли е причината да няма фотошоп за Линукс[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: CyberGene   
Дата:   17-01-13 01:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: tzl   
Дата:   17-01-13 02:42

@hotsnail - примерът за Nike го дадох не по отношение за това дали да се прави на Linux, а за това колко снимки се дават на клиентите. Едни дават 1000 снимки, други дават 1. Зависи от бизнес модела.

GIMP съм ползвал на младини. Реших сега да си инсталирам GIMP и да направя ретуш на една снимка, която съм правил преди време. Ето резултатът:

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/545243_459060767488085_1594328289_n.jpg



Обработена е с GIMP от 8 битов JPEG, записана със 70% качество на 72ppi, качена във Facebook, който щедро намалява качеството. Смятам, че е оцеляла.

По въпросите:
- Как пипам цветовете? Аз обикновено рисувам с полу-прозрачни четки.
- Как правя "по-силни корекции"? Не разбирам добре въпроса, но или ги рисувам на ръка или ги снимам и правя монтаж. Избягвам да правя някакви стеснявания на талии и други такива.
- Текстури как поставям? Досега не съм ползвал текстури. Но примерно в GIMP очите ги обработих в нов Layer, където промених сатурацията, яркостта и контраста и после с маска оставих само това, което ми трябваше. По същия начин ще се сложи и текстура в GIMP.
- Корекция на цветен баланс? Това го правя при RAW файла, а не после в софтуер за растерни изображения. За Linux не съм проверил какви са софтуерите за тази цел, но потърсих и от първите резултати излезе някаква Photivo, където може да се пипа белия баланс на RAW файлове. Доколкото видях може да се щракне върху "Spot", от който да се вземе бял баланс. Разбирай, можеш да ползваш сива карта. Разбира се, първо някой е хубаво да си инсталира софтуера и да се увери, че наистина го може. По картинките от screenshot-и видях, че го има.
- Как правя не-деструктивни филтри в GIMP? Не знам. Може и да не става. Както казах, не ползвам GIMP, но успешно успях да направя ретуш на снимката и по "деструктивен" начин. Дори маски ползвах.

Ето как ако някой има Linux и има софтуер, с който може да пипа белия баланс на RAW файлове и да прави ретуш на снимки. Че и воден знак може да сложи.

Може ли? Може. Какво ще предпочетат фотографите — зависи какво търсят.

Защо няма Photoshop за Linux? Защото изисква един отбор от програмисти, тестери и т.н. (и още по-голям отбор от шефове над тях), който да бъде заделен за тази работа. Дали това ще възвърне инвестицията в тези програмисти от продажби на Photoshop за Linux? Напълно е възможно. Все пак Mac OS X е Unix базирана система, каквато е и Linux и двете са много по-близки една до друга, откокото OS X и Windows. Защо не са го направили си е лично в корпоративните интереси на Adobe.

Аз също бих казал, че много професионални фотографи могат утре да минат на Linux и да имат пак повече доходи отколкото любители, които имат пиратски CS<последна версия>. Верно е, че има повече софтуер и удобства за Windows и Mac, но това не прави невъзможна работата и на професионално ниво, ползвайки Linux... Най-вече, защото 95% от работата не се прави на компютъра.


ПП: Между другото, няма смисъл от това да се обръщаш към мен на "вие". Не считам, че е нужно.

ПП2: Пиша в тази тема не защото съм голям ползвач на GIMP, а да покажа на хората, че може да ползват и GIMP, стига да знаят как да ползват... не GIMP, а техниката, за която са дали доста пари. Ако не знаят как да я ползват, ако ще и Photoshop CS<поседна версия> да им дадеш, пак няма да стане нещо стойностно. Явно изключение правят художниците, които се справят не само със снимки от телефон, ами и с бял лист и четка. Съжалявам, че не мога да бъда полезен с конкретни примери (от опит) за софтуер за RAW файлове, калибриране и профилиране, но се надявам поне тази информация да свърши работа.



Публикацията е редактирана (17-01-13 03:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: localhost   
Дата:   17-01-13 04:56

Марко: Linux не се използва много много за професионална работа от крайни потребители и от там и слабият интерес на фирмите да пишат софтуер за него. Ето Valve правят клиент за повечето си игри за Linux защото виждат пазар там. Adobe не им пука - твърде малък е пазарният дял да си играят да пренаписват софтуера си.

А и простата сметка показва:

компютър - 2000$
камера+ обективи - 5000$
софтуер - от 100$ до 600$.

Има ли смисъл един професионален фотограф да спести 100$ и да тръгне да си губи времето с непроверени неща? Все пак той прави повече от 100$ на ден и от там и желанието му да използва проверени и работещи неща. Хора, които нямат работа и имат много свободно време могат да залитат по всякакви "модни" тенденции.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: compur   
Дата:   17-01-13 06:39

да вметна само, че програмата Photoshop не е направена за фотографски нужди и не обслужва фотографите! а защо фотографите я ползват... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: sherbit   
Дата:   17-01-13 08:31

GIMP 2.10 с 16 бита цвят се очаква тази година.

Отговори на това съобщение
 Re: Linux или Windows се предпочита от фотографите?
Автор: photostoykov   
Дата:   17-01-13 08:49

Българинът е развил някакво странно чувство за пестеливост, стистнатост и страх да не се мине...но това е описано преди около 100 години от Алеко Константинов.
Няма невъзможни неща в софтуерната промишленост, има обаче хора, които не искат да уважат труда и авторски права на хората, написали комерсиалния софтуер! Келепир да има...
Не искам да ме разбирате погрешно, че виждате ли искам Томас Кнол да стане по-богат, а да оцените производителността и възможностите, които предлагат комерсиалните продукти.
Колкото до Photoshop, това е дизайнерски продукт, не е предназначен само и единствено за фотография.
Lightroom е софтуерът, предназначен само и единствено за фотография.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »