Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 16:56

Здравейте, имам следния проблем с един обектив Helios 44M, който наскоро ми дадоха. Проблемът е че блендата на обектива не може да бъде променяна. Пръстенът, с който се променя се върти напълно свободно и не се случва нищо. Върти се много лесно на всякъде. Другият проблем е, че не знам какъв точно Helios 44M имам, за това не мога да намеря никъде информация за него, въпреки че се опитах да потърся, никой от намерените не приличаше на моя. Ако може някой да ми даде съвет как да го оправя, ще съм му благодарен. Ще кача негови снимки, надявам се някой да ми помогне. :)
http://imageshack.us/photo/my-images/266/20130110560.jpg/


http://imageshack.us/photo/my-images/266/20130110560.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/690/20130110561.jpg/



Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: muncho_   
Дата:   10-01-13 17:03

Погледни дали има бутон А/М на обектива.Ако е поставено на А то блендата ще стои винаги отворена, а тялото ще я затваря при натиснат на половина спусък според това каква бленда си задал.Сложи го на М и промяната на бленда става ръчна.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: milen4040   
Дата:   10-01-13 17:08

Виж тук да се ориентираш за модела.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 17:08

В момента е на М . Мога да завъртя пръстена на 360 градуса без проблем и въпреки това блендата не се променя. Многократно съм пробвал и на А и на М да я променям, но резултатът е един и същ. Има бутон А/М както се вижда от втората снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: milen4040   
Дата:   10-01-13 17:14

На третата ти снимка има един бутон-плъзгач който блокира блендата пробва ли да го щракнеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 17:18

Както казах, да пробвах, много пъти. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: ZENON   
Дата:   10-01-13 17:21

има ли един пин дет стърчи от М42
ако има натисни го и завърти Ф ринга.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: milen4040   
Дата:   10-01-13 17:22

На какъв апарат ползваш обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 17:24

Има разбира се. Когато го натисна и е в положение М плъзгачът, блендата е максимално затворена, когато го натисна отново, но в положение А блендата отново си е максимално затворена, но в положение А като отпусна пина, блендата се разтваря максимално, а ринга се върти свободно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 17:27

Ползвам обектива на Canon EOS 1000D с адаптер. Не мисля че е от апарата или адаптера понеже имам други 2 обектива също на М42, с които снимам без проблем с апаратурата. Оригиналното тяло на обектива е при мен и сложен на него проблемът си остава и при двете позиции на плъзгача.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: вальо   
Дата:   10-01-13 17:33

възможната причина може да е безобидна - омасляване/слепване на диафрагмата
ако имаш смелост - частично разглобяване и почистване, аз поне така правя
успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: milen4040   
Дата:   10-01-13 17:33

Може би колегата слав би могъл да ти го оправи, той преправи моя за никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: fotorafi   
Дата:   10-01-13 17:38

=Техникът Наско, отваря Хелиоса, изчиства маслото от механиката и ламелите,смазва с часовникарско масло механиката,изчиства лещите от прашинки и гъбички, сглобява обектива, тества разстонията и фокуса и готов за работа..
Бул. Дондуков 18,София[beer] 10-18 часа

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 17:46

Махнах 3те болта и видях, че ринга не е захванат с абсолютно нищо за нещо от обектива, така че да може да върти или движи нещо. Нямам идея какъв е проблема. Ламелите се движат без проблеми от ръчката. Това са снимки, след като е отворен.
П.П Не ми се носи или дава никъде, защото мисля, че няма смисъл. Ако имате някакви идеи, помагайте. Ако не стане здраве да е.
http://imageshack.us/photo/my-images/339/20130110562.jpg/

Надявам се, че виждате, че ринга за блендата, който е на обектива на снимката, няма с какво да се захване за горната, долната част или някоя част на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: desmes   
Дата:   10-01-13 19:06

Тук онагледяват разглобяване на този модел. http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?id=15117


8, 9 и 10-та снимка са тези, на които се вижда пръстен, чрез който този, на блендата я движи.

Не го виждам на вашата снимка [smilie11]

Ако при вас не е наличен , пръстенът на блендата ще се върти без ограничение.



Публикацията е редактирана (10-01-13 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: dekov   
Дата:   10-01-13 19:24

Повреден е, 360 градуса въртене не е нормално, иска си майстор.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 19:30

Да. Същият обектив е. Благодаря ви много за отговора. При разглобяването не намерих такъв пръстен, а до колкото ми е известно обективът не е разглобяван преди. Не знам къде е тази част. Нямаше я като разглобих обектива. Без тази част възможно ли е някак да накарам обектива да работи нормално? Ако не, то поне ще мога ли да го ползвам на максимално отворена бленда някак ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: desmes   
Дата:   10-01-13 19:40

Мисля, че може да се приспособи някаква ламаринена пластинка, която да пасне или се закрепи неподвижно за пръстена на блендата, като в същото време захваща и лостчето , което движи ламелите на блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 19:52

Значи да обездвижа ламелите? Един последен въпрос - да го оставя на максимално отворена бленда ли? Така ли би ми бил най-полезен? Или да постесня малко блендата горе доло на F4 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: desmes   
Дата:   10-01-13 21:38

Идеята е от една страна да се закрепи неподвижно пластинката към пръстена на блендата, като в същото време пак тази пластинка да обхваща лостчето, което движи ламелите. Така , когато въртим пръстена на блендата , при добре поставена пластинка, ще се движи пропорционално и лостчето, движещо ламелите и ще отваря/затваря блендата. Не е много трудно , но пипкаво занимание .
Ако не ви се занимава , може по някакъв начин да се застопори лостчето на ламелите на положение , което ви върши работа.
Колко да е отворена блендата , зависи от резултата, който е нужен.
Пробвайте няколко варианта .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: NH4   
Дата:   10-01-13 21:46

Благодаря ви за помощта. Ще се опитам просто да застопоря лостчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Helios 44M
Автор: desmes   
Дата:   10-01-13 22:06

За нищо :)
Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »