Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: yoyof1   
Дата:   06-01-13 10:57

Чел съм, че скоростта на "затвора" не трябва дя е по-малка от фокусното разстояние, мм. на обектива!?
Например 50мм, минимум 1/50. Ако е тъка означава ли, че ако имам по-къс обектив примерно 35мм ще мога да снима с по-ниска скорост 1/30 и ще има добър резултат?
На 50мм с скоротс 1/30с. се получва размаза картинка.
Времето 1/30с. е еднакво бавно и няма значение с колко милиметра се снимам?
Логиката подсказва, че не би трябвало да има значение от мм-те?

п.п. От ръка и на бленда f/2 при двете фокусни разстояния!
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: realnoncho   
Дата:   06-01-13 11:08

Няма точно определение, зависи колко е динамична сцената и колко са ти стабилни ръцете, познавам хора които сякаш имат вграден стабилизатор [smilie25]

П.П. Ако приемем че правилото е коректно не забравяй че ако си на кроп трябва да умножиш и по кроп фактора.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: asahi   
Дата:   06-01-13 11:11

"Правилото" е за снимане на неподвижни обекти от ръка без стабилизация.
Ако обектите мърдат - не важи.
Ако снимаш пт статив - не важи.
Ако имаш включена стабилизация - не важи.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: nsirakov   
Дата:   06-01-13 16:22

|....|...........x
35mтm

м
|...........|....x
50mm

може да е лаишко, може да е погрешно, но аз така саи обяснявам защо на 1/30 обектив 35мм и обектив 50мм няма да дадт една и съща картинка - ако приемем х (обекта за неподвижен), а амплитудата на треперенето константна (спрямо скоростта на затвора)... то отместването на точка х при 50мм обектив е по-голяма в сравнение с точка х при 35мм.. .ето защо ти трябва по-голяма скорост при 50мм обектив за да може да "замразиш" отместването на "х" в граници близки до тези при 35мм и по-ниската скорост...

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: koceto82   
Дата:   06-01-13 16:39

ами хвани в единия край една пръчка дълга 20см и една 120см, и виж коя колко трепери всяка една в другия край и ще разбересш разликата [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-01-13 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: Canon   
Дата:   06-01-13 17:13

Сравнително вярно е за 8МП. По-нагоре в МП е препоръчително да е двойно, по-малките сензори изискват по-малко ъглово местене.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: yoyof1   
Дата:   06-01-13 18:00

koceto82, не разбрах! Нима има значние физическата дължина на обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: koceto82   
Дата:   06-01-13 18:15

Не няамах това предвид, не знам как точно да го обясня, но като е повече мм виждаш "върха на пръчката" по близо, тоест по малко потрепване на ръката ти ще окаже по-голямо отражение на изображението, когато обектива е по широкоъгален същото трептене ще окаже много по-малко влияние на кадъра, маи и това не го написах ясно, но се надявам да си схванал идеята ми [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: mmjm   
Дата:   06-01-13 18:50

Това правило не е ли за филмовите тела при чувствителност на филма 100 ASA (ISO)?

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: dekov   
Дата:   06-01-13 19:36

mmjm, исото няма никакво значение, става въпрос за размазване на изображението от трепването на камерата държана от ръка . Като за всеки е различно, от един става снайперист, от друг не.
Та при снимането снайперисткия принцип важи - разкрачваш краката на ширината на раменете, притискаш лактите в тялото натискаш полуспусъка, задържаш дъха и между два удара на сърцето снимаш [smile]
Още зависи и от камерата има ли огледален механизъм, или не.


Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: mmjm   
Дата:   06-01-13 19:43

Така де, мисълта ми беше, че това правило го има от времето, когато да се говори за цифрова фотография си е било фантастика.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: boni   
Дата:   06-01-13 19:47

Това "правило" е по принцип за размер на кадъра 24х36мм. Всъщност милиметрите на обектива нямат значение, важен е зрителния ъгъл, така че ако сте с матрица 18х13мм (олимпус) и с 50мм обектив, трябва да използвате минимум 1/100сек, защото зрителният ъгъл на тази система 50мм обектив и 18х13мм матрица отговаря на зрителен ъгъл при 24х36мм матрица и 100мм обектив.
Ако снимате с телеобектив със зрителен ъгъл 3 градуса и ръката ви трепери с около 3градуса , получавате пълна мазня, защото треперенето на ръката ви е съизмеримо със зрителния ъгъл на обектива. Ако сте с обектив 120 градуса, 3-те градуса изместване на ръката ви са нищо на фона на 120-те на обектива...
И това е някакво относително правило, зависи много от ръката на снимащия:)

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: biso   
Дата:   06-01-13 22:34

мислех, че важи предимно за обективите с големи фокусни разстояния. фок.разстояние х кропфактора = на минималната препоръчителна скорост.

разбира се всичко е относително - статив, стабилизация, движещи/недвижещи се обекти

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: MikeDimit   
Дата:   06-01-13 22:37

След перфектните обяснения дотук бих скромно добавил, че това важи за елиминацията на трептенията фотографска си-ма и човешко тяло тяло. Ако снимате движение или движещ се обект нещата стават по-сложни, защото се добавя и ъгловата скорост на обекта спрямо вас.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   06-01-13 22:40

Някъде бях срещал, че под 1/20 (без стабилизация) е почти невъзможно да няма размазване (но както каза бони, значение има зрителния ъгъл на обектива и ръката на снимащия). НО, колкото и здрава ръка да имаш, да снимаш с 200мм-300мм обектив, тежащ кило, кило и половина и тяло, тежащо 800-900 и нагоре грама си е необходима висока скорост. Каквито и стабилизации да има, не смятам, че при такава комбинация е възможно да се снима под 1/40 даже

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-01-13 22:45

boni доста логично не бях се замислял от това.

Аз мислех по обратния начин. 100мм са си 100мм без значение матрицата. Но си прав ,когато матрицата е по-малка евентуално и пикселите ще са по-малки както и зрителния ъгъл и същото трепване ще влиае повече.

Хм...така си е.

Малките матрици и многото мегапиксели иксат големи скорости.
Още една причина да се купува хубава светлосилна оптика за малките матрици.

Отговори на това съобщение
 Re: Скорост на затвора и фокусно разтояние!?
Автор: JohnyWalker   
Дата:   06-01-13 23:15

Аз лично това правило гледам да го спазвам Х мм. = 1/Х сек.
Разбира се трябва да се има предвид кроп фактора на матрицата.
И много голямо значение има дали плющи едно голямо огледало.
Онзи ден тествах един обектив у нас вечерта на 200мм (300мм приравнено) успях да направя няколко кадъра на 1/40" без стабилизация, но с Некс5Н с електронно предно перде ;)
От друга страна пък с 8мм фишай, се удържа и на 1/10"

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »