Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: sickdreams   
Дата:   04-01-13 23:16

здравейте, колеги. Къде мога да намерия т.нар. анаморфик "скоуп" обективи (адаптори), които разтягат картината върху сензора във формат 16:9. Търся нещо като Sankor 16C, Iscorama, Keihan. По нашите сайтове няма НИЩО, нито някъде се продават такива адаптори. Намирам само в и-бей, но ми се иска да пробвам този обектив, преди да го купя. Някой да има нещо такова? Ще го монтирам на 50mm 1.8 на кроп апарат, дано някой да може да ми помогне.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   04-01-13 23:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   04-01-13 23:31

защото търси точно този кино-формат в снимките си, колега, а не просто имитация 16:9 от настройките на апарата, снимам в стил cinematic photography, където снимките изглеждат като паузиран кадър от филм и този обектив е необходим, за да постигна пълния ефект.

ето една от снимкмите ми като пример да ти дам, колега


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1350772012_Untijjjtled-2.jpg





Публикацията е редактирана (04-01-13 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   04-01-13 23:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   04-01-13 23:46

явно се бъркаш, колега. тези обективи разтягат картината върху сензора, за да се постигне въпросния формат 16:9, който апарата имитира като на снимката по-горе е отрязана горе и долу с "черната рамка", т.нар letter box. При анаморфик обектива е истинския формат, както са холивудските филми.

Ето примерно:

http://www.joblo.com/video/media/screenshot/looper-international-trailer-levitt-willis.jpg





Клипче: http://www.youtube.com/watch?v=8DRD16HYDL0



http://2.bp.blogspot.com/-0nQV56PF7Y0/ThyvjzYK_sI/AAAAAAAAAMM/EoxK2-U_pds/s1600/Sankor16c.jpg




Публикацията е редактирана (04-01-13 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   04-01-13 23:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: io_bs   
Дата:   04-01-13 23:56

А защо не си режеш кадрите в сопата за по-лесно? [smile] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   04-01-13 23:57

дамммм, доста стари са тия неща, аз и затова питам, ако може някъде да се намери някакъв нов подобен "разрягащ" обектив за DSLR

io_bs, как да ги режа, колега



Публикацията е редактирана (04-01-13 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   04-01-13 23:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: M_D   
Дата:   05-01-13 00:03

Само да вметна, че тия обективи не разтягат, а сплескват картината. После си я разтягаш на пост (а анаморфно сниманите ленти се разтягат при прожекцията). Целта е да се получат анаморфните артефакти - овално боке, хоризонтални флеъри, неуниформна ширина на обектите, цилиндрична перспектива и т.н., дори и с цената на допълнително работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   05-01-13 00:10

zeiss имат зa dslrs ето линк

произвеждат се всеки ден, но за професионални камери като Panavision примерно

M_D, благодаря за информацията, колега! Можеш ли с нещо да ми помогнеш къде да намеря такъв обектив, ти не се ли занимаваш с такива работи? Хоризонталния флейър на тия обективи също много ме радва, аз също и зарати това искам такъв обектив... аз съм правил такъв флейър иначе, навярно знаеш как съм го направил [smilie5]

ето


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1352487226_Untitled-290.jpg




Публикацията е редактирана (05-01-13 00:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: pefoto01   
Дата:   05-01-13 00:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: M_D   
Дата:   05-01-13 00:25

С корда? :)

Аз харесвам флат форматите и отсъствието на артефакти. Нямам опит с анаморфните приставки. Доколкото съм запознат, в момента Самянг имат готови прототипи на евтини анаморфни стъкла за СЛР байонети. Би трябвало скоро да ги пуснат.
В общи линии ибей и форумните сбирки на анаморфни фенове са източниците, но напоследък цените на искорамите и кова доста скочиха, не съм сигурен, че си заслужават парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: simbon4o   
Дата:   05-01-13 00:39

Защо не поекспериментираш с някой хелиос 44, принципно сферичната визия си я прави без приставки, остава да монтираш на блендата му елипсовиден отвор, който да го накара да имитира и бокето. Може да се получи нещо близко до това, което искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   05-01-13 00:59

дам, резнах от въдицата за шарани малко корда и я сложих на обектива[smilie5]

иначе вярно тия Кова, Исокарама и компания ги гледам за по 600$ минимум в ибей, не мога да дам чак толкова пари за нещо, което ще ми е ей така за хоби и чат-пат, надявах се за нещо по-евтино. Ама какво по-евтино, тия истински анаморф обективи са по 5000$ минимум, къде съм тръгнал и аз не знам. Ще си ги режа снимките на фотошопа и с кордата за шарани и тва е[smilie2]

simbon4o, благодаря за предложението, колега, ама аз не съм на ТИ с тия неща и идея си нямам въобще как ще стане, че да сплескам картината в анаморфен формат, а да преправям разни обективи не е за мене...



Публикацията е редактирана (05-01-13 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: DonBasilio   
Дата:   05-01-13 11:01

Ами ето на това видео се вижда ясно, как тези обективи разтеглят образа:

http://www.youtube.com/watch?v=1nsNEV1ei4A


На автора на темата си му трябва такъв обектив.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: shtukov   
Дата:   05-01-13 12:31

Имам такъв неизползван обектив. Чисто нов в кутия.

http://www.ixbt.com/digimage/anamorf/CRW_9333am.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-13 12:44

може да ти е интересно
Идеята е, че за 20-30лв ще можеш да си стъкмиш такова нещо. Трябват ти отверки и време. Нищо сложно няма и при себестойността на хелиоса и да оплескаш нещо няма проблем...
Няма да разтегля образа, но ще наподобява бокето поне. За мен това е най-евтиният начин да се доближиш до визията, която търсиш.

ПС в линка се търси друг ефект, но принципа е същия, слагаш елипса на мястото на филтъра който слагат там и си ти.

ПС2 Мисля, че особената визия се получава при филм, понеже заради кривенето от обектива като се движи камерата се заснема по-различно, но на снимка няма да усетиш същото. Разликите на снимка са точно във формата на бокето, която е лесно манипулируема.

Някой по-запознат да сподели, защо са се ползвали тези обективи за филмиране. По мое предположение е за пестене на лента по време на заснемането... При днешните дигитални времена не може ли да се симулира ефекта до голяма степен?



Публикацията е редактирана (05-01-13 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: shtukov   
Дата:   05-01-13 12:47

видео и снимки с горния обектив


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: M_D   
Дата:   05-01-13 13:16

Не е за пестене, за максимизиране на използваната площ от негатива е. При широк изходен формат (Синемаскоуп - първо 2.35:1, после 2.39:1) това е начин да се използва пълната площ на всеки фрейм. Алтернативата е вертикален кроп (Технискоуп), но качеството е доста по-лошо и зърнеността идва вповече.
В наши дни филмите са много по-фини и анаморфни стъкла се ползват единствено и само заради артефактите. Един дефект се превръща в ефект, когато дълго време си бил подложен на него. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: tochnia   
Дата:   05-01-13 13:41

shtukov за колко го продаваш въпросният обектив?
Може и на лични [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-13 14:10

Яснооо като са нямали after effects и finalcut :) това е решението. А за дефектите - вярно е, 3D рендерите за по-голям реализъм им добавях аберации и малко дисторсия... третирането с дефекти води до пристрастяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: ando   
Дата:   05-01-13 14:30

В базара се предлага анаморфен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря "разтягащи" обективи
Автор: Simbon4o   
Дата:   05-01-13 15:08

В ибей също бъка от приставки и обективи, но си е доста скъпо удоволствие. Има някои истински манящинки като анаморфни зуумове...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде да намеря
Автор: sickdreams   
Дата:   05-01-13 15:47

хм, тоя в базара изглежда като точно това, което търся, ама нищо не намирам за него в нета??? Колега M_D, какво мислиш, това е същия като Sankor, нали, това 50x2 какво означава 2-ката, колко променя сплескват хоризонталата ли. Аз се притеснявам, че не знам как се фокусира, първо главния обектив ли се форкусира и после анаморфа, ама като не намирам никакво инфо за тоя обектив, нито снимки в нета.....



Публикацията е редактирана (05-01-13 15:54)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »