Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   28-12-12 01:14

Здравейте, колеги!
Снимам непрофесионално с Nikon D90 и отскоро се зарибих по макрото и пейзажната фотография. В момента не разполагам с големи финанси, но имам желание да си взема някакви обективи за двата, споменати по-нагоре, жанра.
Ще ви помоля да ми препоръчате нещо, като вероятно ще се насоча към базара тук.
Благодаря предварително! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: desmes   
Дата:   28-12-12 02:04

55mm f/3.5 Micro-Nikkor /от по-старите модели , след AI преправа/ са , сякаш, най-достъпни .
http://www.naturfotograf.com/lens_spec.html



Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: k7   
Дата:   28-12-12 08:30

Ползвах такъв преди време на Никон Д200 и бях много доволен [smilie24]
Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC macro


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: djfroggy   
Дата:   28-12-12 09:30

1.Tamron SP 10-24mm.Или Tokina 11-16/2,8.Двата са отлични за пейзаж.

2.Nikkor AF-D Mikro 60/2,8. Достъпен и адски качествен автофокусен обектив. Ще трябва дaсе примириш единствено с липсата на стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   28-12-12 14:50

Благодаря на отзовалите се!
Някакви други предложения да дадете? [shtrak] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 16:58

1.Tamron SP 10-24mm.Или Tokina 11-16/2,8.Двата са отлични за пейзаж.


Да вярно са отлични като милиметри, ама ако имаш и нещо по-дълго, аз бих се спрял на нещо от сорта на 16-50, 17-70 доста по-универсално за пейзаж. Що като се каже пейзаж и всеки си представя възможно най-широкото? Нещо в диапазона 17-70 с постоянна бленда по цялата дължина е перфектно, светлосила 2.8 за пейзажи няма да ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   30-12-12 01:26

Така като гледам накъде отиват нещата, май първо макро обектив ще си взема, а после, след като събера пари, ще си взема и пейзажен. Ще ви помоля да дадете предложения за макро обектив, с който би се справил и фотограф-аматьор като мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-12-12 01:40

Нещо по-дългичко 85-100мм. Повечето на пазара са добри с вариажия в цените.За начинаещ гледай да е стабилизиран.



Публикацията е редактирана (30-12-12 01:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   30-12-12 13:01

Понеже на този етап нямам възможност да отделя много пари за обектив, смятам да се насоча към Nikon AF-S Micro Nikkor 60mm f/2.8G ED
Добър избор ли ще е?

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: batzeto   
Дата:   30-12-12 14:20

Ако няма да снимаш страхливи бубулечки ще е идеален!

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   03-01-13 22:15

Здравейте отново!
Отказах се от макро обектива, понеже вероятно 60мм ще ми дойдат къси, пък за да е всичко наред, сигурно ще трябва да взема светкавица и хубав статив, а така цената отива много нагоре.
Сега идва следващата дилема - пейзажният обектив.
Погледнах токина 11-16 (който ми препоръчахте) и изглежда доста добре, той ли да бъде?

И още един въпрос, за да не отварям нова тема - гледам във фотосинтезиса има промоция до 8ми януари на nikkor 50/1.8G за 280 лева, заслужава ли си обективът? Моля изкажете някакво мнение за него, че и портретен трябва да взимам.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: Malakar   
Дата:   03-01-13 22:43

Преди време наех един аф-с 60мм макро никор и мога да кажа, че е страхотен обектив, а и за кроп е чудесен. На мен не ми беше къс на д7000, снимах макро 2 дни с него по няколко часа и се получаваха относително добри резултати, например ей това

https://photo-forum.net/static/site_pics/108/l_1308740506__DSC3002.jpg


Снимано е по изгрев и с 1 ръка, щото с другата завъртам тревата, на която е кацнал буболечо.

И финалният ми съвет: вземи си нещо универсално и почакай да видиш кой жанр ще ти изплува най-отгоре. Ако ли пък разполагаш със средства и искаш да купуваш - пиши ми после като продаваш обективите, които не ползваш, а само носиш в чантата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: dido1234569   
Дата:   03-01-13 23:22

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: ZENON   
Дата:   04-01-13 00:04

Подкрепям dido1234569 с 2 ръце.
Наскоро взех въпросния обектив /без ХСМ, снимам с Пентакс/ и мога да кажа че е страшно стъкло, обаче затворен на ф8. По-отворен е мек по краищата.
За пейзажи ще свърши работа обаче.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   04-01-13 10:36

Погледнах и двата обектива по-подробно и забелязвам, че са си голяма конкуренция и доста хора са се колебаели между двата. Предполагам изборът няма да е лесен, така че може би ще трябва да потърся и някое друго предназначение на въпросните обективи.
11-16 е доста светлосилен, което донякъде може да е предимство. Чудя се при тази светлосила, ще мога ли да го използвам за портрети (и за обикновени, и за някакви събирания примирно)?

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: Duffer   
Дата:   04-01-13 11:47

Колега портрет с всичко може да щракнеш - стига да си наясно с оптичните характеристики на съответното стъкло и как се отразяват те в кадър - чисто композиционно най-вече.
Ето ти портрет с широк обектив:
http://improvephotography.com/wp-content/uploads/2011/02/iStock_000006730090Large.jpg

Иначе да ти дам още една насока за размисъл - макро обективите не са само за клоуз ъп - повечето са и чудесни портретни обективи, а тези от класа на 80-100 мм стават и за теле.

Аз неотдавна си взех един 105мм Никор (по-старата версия без стабилизация) - освен чудно макро е и подходящ за портрети (само дето трябва да имаш повечко разстояние до обекта), а и като среден клас теле не е лош...


Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: steffo   
Дата:   04-01-13 12:09

Аз съм доволен от комбинация хубав Зуум + Макро АФ пръстен.
Хем имаш пейзажен обектив, хем Зуум Макро, в едно с малък обем/тегло.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: Iordanov   
Дата:   04-01-13 13:59

Аз продавам една Токина 12-24/4, не отстъпва на 11-16, но цената е значително по-ниска. Освен това е и значително по-универсален.
Колкото до макрото, купувай смело 50/1,8 и с комплект макропръстени си в играта. Имай предвид обаче, че разходите ти с макрото започват едва след купуването на обектив - сериозен статив и осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: k7   
Дата:   04-01-13 14:21

Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC macro

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: drsemov   
Дата:   04-01-13 15:41

Подкрепям dido1234569 и ZENON.Ползвам въпросната Сигма,само че за Канон и съм много доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   04-01-13 18:13

Да кажа само, че като други обективи имам nikkor 18-105mm и 70-300mm VR.
Tokina 12-24 едва ли ще си взема. Дилемата е между 11-16 и сигмата. Въпросът е кой ще допълни по-добре набора ми от обективи? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: io_bs   
Дата:   04-01-13 18:20

Не се чуди, а взимай светлото. Някой път ще ти се прииска да снимаш купон, събитие на тъмно или звезди и ще почнеш да се чудиш колко да вдигаш ISO-то, ако си със сигмата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   04-01-13 19:36

io_bs написа:

Някой път ще ти се прииска да снимаш купон, събитие на тъмно или звезди и ще почнеш да се чудиш колко да вдигаш ISO-то, ако си със сигмата [smile]

Именно от това изхождам и аз. Не знам защо, но токината ми се струва по-функционална и мисля, че ще ми свърши повече работа..... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: Duffer   
Дата:   04-01-13 20:40

Виж сега колега, светлото си е светло, аз самия макар, че имам един 50 мм ф/1.8 твърд се оглеждам за нещо светло, но по-широко.
Но като казвам по-широко имам предвид от класа на 24-35 мм, което на кроп минава за нормален.

Токината ми е мечта, като пейзажен, но подчертавам като пейзажен - за аутдоор. А тва "купон, събитие на тъмно" или дето се вика една семейна вечеря на изкуствена светлина и без светкавица... 11-16 може да ти се стори малко прекалено широко.

Защо не опиташ следното цъкни ей тука:
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/
и виж различните обективи как променят композиционно кадъра - мисля, че така ще си съставиш по-реалистично мнение от какво точно стъкло имаш нужда за целите които имаш на ум.

Отговори на това съобщение
 Re: Пейзажен и макро обектив
Автор: maxi21   
Дата:   05-01-13 01:33

Купоните и събиранията на тъмно може би не са чак такъв проблем, понеже имам SB-700. Но пък от друга страна по-светлият обектив винаги може да е от полза.
Разцъках в сайта и горе-долу добих представа за какво става въпрос. Това, което съм си направил като заключение до момента е, че:
Токината е по-светъл.
Сигмата е с 1мм по-широка и цената е по-ниска.

Тоест сигмата води с 2 на 1, но малко ме притеснява винетирането, което се получавало с нея.
Изборът е почти ясен, въпросът е дали има някакви други минуси [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »