Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   30-12-12 23:12


Здравейте, за първи път пиша в този форум, затова ако не съм в правилният раздел се извинявам предварително.Наскоро си купих D5100 и отначало си мислех, че аз нещо не правя както трябва, но забелязах, че снимките ми излизат недобре (меко) фокусирани, въпреки че снимам на единичен автоматичен фокус с една фокусна точка. Сложих апарата на статив снимах с предварително вдигане на огледалото и пак имаше проблем. Реших да направя нещо като тест както е показано на снимките по-надолу! После ги отворих с ViewNX и пуснах да се виждат фокусните точки. Не мисля, че резултата е добър, но нека по-опитните от мен да кажат това ли е т.нар. фронт фокус?
Търсих информация в интернет и има доста хора с подобен проблем с фокуса на този модел на Никон.
Въпросът ми е следния, имали наистина проблем и ако да къде мога да го оправя, (ако се покрива гаранционно е ясно, но ако не?).
Благодаря на отзовалите се предварително!!!


http://alfa.kachi-snimka.info/images/klz1356888784p.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/images/opt1356900756f.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/images/opt1356900812v.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-12 23:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   30-12-12 23:21

Линковете аз ги отварям с copy/paste в нов прозорец на браузъра.
За рязкостта не знам от къде в менюто се настройва.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-12 23:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   30-12-12 23:33

Въпреки, че съм я прочел ще погледна пак,сигърно съм изпуснал тази настройка (или неразбрал). Благодаря за отговора!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: Giorgio.K   
Дата:   30-12-12 23:35

За каква рязкост си говорите изобщо тук ... [smilie11]
Ясно е че има силно изразен фронт-фокус. Пробвай с друг обектив дали се държи по същия начин. Така или иначе го носи в серивза да калибрират тялото с обектива. Мисля че този модел няма финна калибрация в тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: pefoto01   
Дата:   30-12-12 23:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   30-12-12 23:39

Снимките са с AF S Nikkor 50mm бленда 1,8
Иначе и с китовия е същата работа

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокусах
Автор: avasilev   
Дата:   30-12-12 23:46

На прима виста се вижда фронт фокус. Причините може да са няколко, първата е несъвместимост между обектива и тялото в толеранса. Давам ти пример , тъй като нямаш af tune няма как да коригираш, ако обектива спрямо допусканото отклонение е напред а тялото е назад се компенсират и няма такава разлика. Сега си ги предатави и двете в едната посока напред или назад. Може фокусната точка да не е точно тям където я виждаш. Ако си в гаранция го прати до Германия, Дюселдорф ще ти го върнат перфектен, но моят съвет е първо да опиташ е един два други обектива. Изпращането до Германия е абсолютно безплатно за всички тела и обективи в гаранция. Става чрез Профайлд. Тук при тях или в сервиза в Гърция Дамкалидис няма да ти помогнат, вярвай ми. И последно теста ти не е верен по този начин, пиши ми на лични ако си ми наблизо ще ти помогна с проверката имам калибратор за обективи. Дано бях полезен !



Публикацията е редактирана (30-12-12 23:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: ramdar   
Дата:   30-12-12 23:55

послушай avasilev

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   31-12-12 00:17

Видях снимките.
Нужна ти е настройка на фокуса от фотоапарата, но понеже тялото не предоставя тази възможност, трябва самия обектив да се калибрира към тялото с което ще го ползваш, както ти е писал avasilev
-------------------------

Сега видях, че си писал, че и с китовия обектив има проблем, в този случай ако имаш вариант пробвай с друг обектив. Ако и там е същия проблем, вероятно тялото има нужда от сервиз.



Публикацията е редактирана (31-12-12 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   31-12-12 00:23

Благодаря avasilev. Всичко е чисто ново.Тялото с китовия обектив 18-55 са на няма и месец, твърдият обектив е също чисто нов. Всичко е закупено от Фотосинтезис и е в гаранция още две години.
И с двата обектива които имам фокуса не е там където трябва.
Не мога да повярвам, че чисто нов апарат може да е некалибриран както трябва, ама май е факт.
Дано ми дадат някакъв оборотен апарат докато оправят този, че сигурно ще отнеме сума ти време.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   31-12-12 00:25

От кой град си? Ако си близо до Сс., може да направим проба с други обективи за Никор.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: victory13   
Дата:   31-12-12 00:26

вероятно резултата ще е подобен, но избягвайте тестове в такива условия... създайте добри, или отлични по възможност условия за заснемане, и тогава тествайте... така елиминирате други фактори, влияещи на заснемането...
50/1.8 ми е правил много проблеми, и не бих го сложил за тест на тяло също...
иначе до тук изразен фронт фокус се вижда

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: jorkaeff   
Дата:   31-12-12 00:29

От София съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с фокуса
Автор: lutsifer   
Дата:   31-12-12 00:48

Здравей, в сервиза пращаш тялото и обективите, те ще го настроят.
Аз снимах с Д5100 + 50/1.4Г , по централна точка винаги снимките са били идеално фокусирани (при добра осветеност).
Уви съвсем различно е положението при страничните фокусни точки, там се омазваше тотално. От сервиза ми отговориха, че са го калибрирали и отговарял 1:1 на стандартите на д5100.... мен ако питаш пак си го имаше проблема.
Така реших, че просто 5100 не е апарата който искам:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »