Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: didesignbg   
Дата:   28-11-12 08:57

ecobo написа:

> Не бъркайте 10-битов цвят от
> картата с битовете на
> ЛУТ-таблиците в монитора. Първото
> няма човек на тази Земя, който да
> го види като разлика, докато
> повечето битове в ЛУТ-таблиците
> дават възможност за по-точни
> корекции при калибрация (когато се
> ползва съответния софтуер) и
> съответно по-малка степен на
> постеризация и по-плавни тонални
> преходи.


Като си купи НЕКа доста бързо ще разбере, че ЛУТовете в монитора са трудни за манипулиране. Профил в този монитор, въпреки че теоретично се поддържа ще зареди трудно, т.е. хардуерната калибрация е нещо като еднорог. Нек са заключили този монитор и ако държи легално да има спектра вю профайлър трябва да го закупи още със самият монитор. Другият вариант е евентуално, ако има начин за отключване на монитора, но така или иначе това е нелегално.
От гледна точка на битовете, мисля че и трите панела са 8 битови, единствено ейзото може да е 10, но силно се съмнявам. Електрониката на Ейзото и на Нека със сигурност са по-добри.
За всеки от тези монитори ще е хубаво да вземеш нова карта с дисплей порт, препоръчително от професионалните серии, а не геймърска. Фотошоп поддържа 10 битов цвят.
Калибратора също трябва да е нещо по-читаво за да се справи с разширеното цветопредаване.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: ecobo   
Дата:   28-11-12 09:24

Spectra View II е правилния софтуер, който пипа много добре в ЛУТ-овете, но се продава само в Щатите. За Европа продават Prifiler-a, който не струва. Бях се регнал за проба на Профайлер-а, след пробите се отказах от него, правеше постеризация. След това подкарах дълга кореспонденция с американците за да купя SV-II, но не можело, нямало как... Накрая им казах, че ще си го инстална нелегално, защото европейския вариант е куц. Те, от немайкъде, казаха ОК [smile] Сега това ми е единствения нелегален софт на компа, но просто нямам друг вариант. Легалната алтернатива не струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: tuizzl   
Дата:   28-11-12 19:30

Аaa там където не съм все още наясно няма да пипам (ЛУТ-вете).
Видеокарта може би ще си взема някакво NVIDIA Quadro 4000 ми харесва като характеристики. Калибратора мисля да е Datacolo Spyder 4Elite или Datacolor Spyder CAPTURE PRO.
Kak e?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: ecobo   
Дата:   28-11-12 20:00

Вземи iOne Pro - много добър, нищо общо с паяците [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: asmil   
Дата:   29-11-12 03:43

Видеокарта
HP AMD FirePro V4900 1GB Graphics Card A3J92AA 10 BIT:
http://outmax.bg/dmz/index.php?_a=viewProd&productId=38978

The EIZO FlexScan SX2462W 24.1
10-Bit Simultaneous Display
The monitor can display 10-bit color from a 16-bit look-up table via its DisplayPort input. This is more than 1 billion colors shown simultaneously which is 64 times greater than the 16.7 million colors of 8-bit display. The result is even smoother color gradations and reduced Delta-E between two adjacent colors
-DisplayPort – чрез новия конектор и подходяща видеокарта, мониторът може да изобрази 10-битов цвят което е 64 пъти повече от стандартните 8бита и достига до внушителните 1.07 милиарда цвята реално видими на вашия монитор J
-12-битови таблици на съответствие и гама крива - На всяко от 256-те входни нива от видеокартата съответстват още 16 нива в монитора или около 4096 градации. Вътрешната палитра от цветове е 68 млрд. цвята. Така се постигат плавни градиенти и ясна различимост между близките нюанси. Възможност за софтуерна калибровка на монитора, за което допринася подобрената крива на градиентите.
http://www.tech-bg.com/products/290--eizo-sx2462wfs-bk-24-s-ips-.aspx

по отношение на калибриращо устройство - X-Rite - Калибратор за екрани i1Display Pro
https://bviphotovideo.com/public/index.php
или Spider4 ELITE DATACOLOR :
http://www.adcom.bg/

по отношение на 10битовият цвят има няколко теста на които се вижда много ясно разликата но само на 10 или 12 битов монитор - плавни градиенти и ясна различимост между близките нюанси
При EIZO 10bit setup guide са показани 10 битовите монитори и съвместимите с тях видеокарти с дисплей порт !!!

NEC мониторите също са много добри.



Публикацията е редактирана (29-11-12 03:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: tuizzl   
Дата:   29-11-12 14:43

Няма какво да му се чудя вече EIZO е най-подходящия избор за това което ще правя. Само не мога да си обясня на места го дават с ISP матрица, а на други S-IPS.
Аз мисля да го закупя от тук , възможно ли е да се срещне разлика в един и същи модел?
По-надолу където пише technische Daten einblenden това са характеристиките на модела уточнявам за тези които не са на ти с немския. :)



Публикацията е редактирана (29-11-12 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: ecobo   
Дата:   29-11-12 14:58

написа:

> Аaa там където не съм все още наясно
> няма да пипам (ЛУТ-вете).

Ти не пипаш, софтуера го прави в процеса на калибрацията.
Предполагам, че по същия начин това става при Ейзо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: photostoykov   
Дата:   29-11-12 15:05

Щом ще го купуваш от Немачко, поръчай си и козирка за монитора:
http://www.eizo.com/global/products/accessories/hoods/index.html

Към монитора най-върви фирмения пакет за калибриране EasyPIX:
http://www.eizo.com/global/products/accessories/easyPIX/index.html

Хайде, целувай ръка, уредихме те и теб![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на монитор за фотообработка.
Автор: tuizzl   
Дата:   29-11-12 18:52

Благодаря,Стайков и на всички останали които се включиха в темата, дано тя да е полезна и за други.
Ще я оставя отворена, че не се знае може да ми хрумне нещо за питане, а и на някои друг!
:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »