Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Заслужават ли си UV филтрите
Автор: thumper   
Дата:   21-11-12 18:10

Здравейте,
интересува ме дали според вас си заслужава да се ползват UV филтри. Тук визирам предимно скъпи филтри, завъртяни на скъпи обективи. Колкото и да са качествени, те влошатат качеството на изображението (друг е въпросът това колко е забележимо). Също така цената им е приблизително около 10% от цената на самия обектив (например Canon 16-35 II на старо + B&W 82mm slim UV). Да, в обектива неминуемо ще попадне някоя и друга прашинка, но в крайна сметка това не амортизира абектива с 10%. В 90% от случаите тези прашинки въобще не влияят на снимките. Разбира се, не включваме сериозни надирания на предния елемент на обектива, което при внимателна употреба и използване на сенник, почти няма как да се случи.
За половината си обективи имам UV филтри, но се замислям заслужават ли си при наистина минималната защита, която осигуряват, имайки предвид, че май това им е единственото предимство.
Вие как мислите? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: Mogila   
Дата:   21-11-12 18:20

Аз ползвам защитни филтри на по скъпите си обективи задължително.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: hotsnail   
Дата:   21-11-12 18:21

ами зависи ако чистиш обектива с длето не е нужен филтър, само пречи.

Ама при ползване на обектив на екскурзия или на разходка или стрийт или снимки в гората на жената по сутиен и прашки неминуемо се лепят боклуци. Моя 18-250 от А700 много съм си го пазил и никога не е докосвам с пръст или каквото и да е по филтъра ...обаче филтъра сега си е доста мръсен. Налепя се прахляк и какво ли не. То виж в София въздуха. Миеш си колата и още докато съхне на автомивката, е налепила прахи няма блясък. Та какво остава за деликатно нещо като обектива....2 часа снимки в софия и трябва да го минеш с длетото да разкъртиш отлаганията, че инак не може да фокусира апарата.

Иначе препоръчвам B+W Clear Glass MRC 007M малко по-скъп от 10% идва за повечето обективи. Цайс филтрите са хубави ама там говорим за 40-50% от цената на скъп нов обектив.



Публикацията е редактирана (21-11-12 18:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: kvakioh   
Дата:   21-11-12 19:15

Заслужава си, на почти всеки обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: asahi   
Дата:   21-11-12 20:22

Ами ако ти пречат UV лъчите си заслужават. Ао не ти пречат - излишни са.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: Mogila   
Дата:   21-11-12 20:30

Асахи, много добре виждаш, че човекът говори за предпазване.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: lumix   
Дата:   21-11-12 20:40

Аз имах на всичките си обективи .....щото трябвало....и после ги махнах!

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: pefoto01   
Дата:   21-11-12 21:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: metodiev_martin   
Дата:   21-11-12 22:25

>>>hotsnail
Ама при ползване на обектив на екскурзия или на разходка или стрийт или снимки в гората на жената по сутиен и прашки неминуемо се лепят боклуци.<<<
Иначе викаш, ако е напълно гола, няма да се лепят боклуци [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: jqr   
Дата:   21-11-12 22:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: asahi   
Дата:   21-11-12 22:59

Абе вие капачи не ползвате ли на тези обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: emo1   
Дата:   21-11-12 23:04

Ако има силен вятър, при подобни кадри трябва едно UV.
http://prikachi.com/images/575/5520575x.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: hotsnail   
Дата:   21-11-12 23:11

@asahi никога не заеш какво ще се случи. На първия ми некс пръвия му инцидент беше в една гора, таман да щракна и някой пусна колна пред мен. От там насетне е ясно какво става - мокрите листа забърсаха солидно филтъра омазвайки го със смола, води и каквото има там още....ми после го почистих и по натам го смених.....ама дори единия тъп китак е 400 лева а филтъра е 100-ка. Пък прах има навсякъде 5-10 минути докато се дзвериш през визьора да композираш шидьовър, той праха си се лепи.

В студио сигурно е по-смислено да свалиш филтъра. Има шанс да прави флеъри гадни. Ама аз пусках от НЕКС-а с 50/1.8 и контра жур със 007М трудно става флеър. Дори се чудя ако го сваля, дали няма да е по-зле откъм флеър. Ето ми най-флеърския кадър който съм постигнал от серия 200-300 кадъра дето се мъчих да правя флеъри нарочно. МЕжду другот от роу ако ипнеш контраст малко и не личи грам че е контражурно със загуба на контраст и т.н.


https://lh3.googleusercontent.com/-fwHKfSiIx0s/UFO3IsBBjqI/AAAAAAAAR8c/4L46FGRNfe4/s640/DSC04309.jpg



Това е най-гадното със слънцето на ръба. Ако влезе в кадъра или е малко отвън няма флеър.

ПП кефи ме това кадро, като го кропна от раменете нагоре...ама не е достатъчно добър да вземе и 100т тука


ППП Между другото с хама флеъра е ужасен, няма пример, че ги трия на момента ама ....хама си е драма.



Публикацията е редактирана (21-11-12 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: mitku   
Дата:   22-11-12 10:03

Във форума има около *емдесет теми като тази, в които се разисква дали да се ползва UV филтър или не... и практически всеки път се говори едно и също:
-> UV филтър? За и против
-> За и против UV филтъра

Зависи от обектива, зависи от филтъра, зависи от условията на снимане. По принцип си заслужава, но човек трябва да научи тези "зависи"-та какво означават и кога/как/защо да (не?) ползва съответен филтър. Аз лично ползвам UV филтри. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: realnoncho   
Дата:   22-11-12 10:11

Всяко стъкло отпред малко или много влошава качеството на картината. Предпочитам сенници, ако трябва филтър ще е при определени условия при къс обектив, по-дългите позволяват по-яки сенници.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: n1x0n   
Дата:   22-11-12 10:14

Винаги съм с чисти и качествени УВ филтри на обективите. Първо защото ползвам скъпи обективи, второ защото за 20 години работа съм изпаднал в достатъчно ситуации, в които УВ-то ми е спасило челната леща.

Това качество, което губиш от филтъра, го печелиш обратно от това, че имаш възможността да поддържаш системата по-чиста, чрез редовно забърсване.

Ако е такъв голям зор за супер-дупер качество и отсъствие на отблясъци - се отвива УВ-то и толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 10:26

Зависи в какви условия снимаш. Според мен общо казано си заслужава. Примерно на плажа при малко вятър, който вдига пясък във въздуха си е направо задължителен. Не един филтър съм сменил след летни ваканции [smile]



Публикацията е редактирана (22-11-12 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: jivkojj   
Дата:   22-11-12 12:03

Зависи. Ако си ползваш техниката основно удома и да правиш тестове за пред форума - няма сми от филтър.
Аз обаче експлоатирам яко апарата - мъкна го с мен, вадя, снимам, прибирам постоянно или го нося в ръка. С една дума няма кога да се занимавам и с капачки. Имам филтър, когато се надере или повреди просветката, сменям го и така. Купил съм апарата да ми служи, не аз на него [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: thumper   
Дата:   22-11-12 13:14

Снимам при всякакви условия, но предимно градско и планинско. Акцентът ми беше дали си заслужават цената при поставените условия. Ясно е, че ако изтървеш обкетива на цимент няма спасение. Иначе най-скъпият ми обектив е 16-35 II и точно заради него се зачудих, особено пък ако филтърът ми внесе допълнително винетиране в широкия край, който ползвам предимно.
Иначе за плажа съм съгласен, но там пък обикновено трябват и поларизационни ако е през деня.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-11-12 16:25

thumper, не се занимавай с УВ-та , а си вземи (ако нямаш) качествен ПОЛА, НД и градиент, защото те ще са ти в пъти по-нужни от прозрачна капачка, наречена УВ. Имам същия обектив, но първа версия и снимам без постоянен УВ филтър вече 2 години без проблем с челната леща, но винаги снимам със сенник освен, когато поставям градиента, защото няма как , че е Кокин. За да не ти винетират филтрите при 16мм. си избирай slim версиите.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: thumper   
Дата:   22-11-12 16:51

Ясно, че трябват слимки, ама точно такъв струва 250лв, което си е над 10% от цената на обектива, аз за това му се чудя. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: Mogila   
Дата:   22-11-12 16:56

Преди два дни тествах Канон 16-35 първа версия със пол филтър Hoya Pro1 Digital 82mm и нямаше никакво винетиране. А УВ ще е по тънък.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: thumper   
Дата:   22-11-12 17:29

Между другото не съм сигурен дали не бях чел в едно ревю, че има известна разлика в ъгъла на виждане при 16мм при двата обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: vgramatikov   
Дата:   22-11-12 18:00

Имам един на 17-55 2.8 ИС.. Не съм го свалял от както съм го купил. Просто съм нямал нужда да го свалям. Аз с тоя обектив снимам само видео и пощтравам някой неща от време на време ,а и за това го продавам.

При дългите обективи обикновено имат дълги сенници...които пазят достатъчно.А който знае как се чисти прах няма страшно.

И най-скъпия филтър сваля качеството и контраста на изображението но в допустими норми. Но след като има хора ,които си купуват д800е пред д800 ,ще има и такива ,които ще си свалят филтрите или няма да ползват такива за максимални резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Заслужават ли си UV филтрите
Автор: GOSPODIN   
Дата:   22-11-12 23:00

Mogila, и как го завинти на 77мм.? С преходник?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »