Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 13:39

Четейки една статия за макрофотография,в която се акцентираше върху използването на ръчен фокус,попаднах на термина focusing screen.Поразрових нета и намерих най-вече инструкции за монтажа му,включително и за модела камера,която аз ползвам(NikonD7000).Като цяло разбрах,че улеснява ръчния фокус и за да работи добре е нужен светлосилен обектив с макс.диафрагма поне 4.Също така се говори за доста разновидности на въпросната джаджа.
Та ако някой го ползва ще ми интересно да сподели нещо по-конкретно или да ме насочи към по-подробен линк.
Благодаря[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: bobby__   
Дата:   11-11-12 13:55

Haoda изглежда нямат за Nikon D7000, май от качествените остава KatzEye

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: imarinov10   
Дата:   11-11-12 14:09

имах такъв Focusing Screen за canon 60d със samyang 85mm 1.4. Аз лично не можах да усетя кой знае каква разлика от нормалния моите препоръки за да си вземеш af confirmation chip ще ти свърши по добра работа af confirmation chip


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 14:14

Интересно,сега ще се поразровя да прочета по-подробно[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: guesswho   
Дата:   11-11-12 15:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 15:19

Благодаря guesswho,полезно инфо..

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: m_d   
Дата:   11-11-12 15:55

Никой екран за фокусиране няма да ти докара прецизността на Лайв Вю с увеличение за ръчно фокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: ipolit   
Дата:   11-11-12 16:00

Много са удобни, но при смяната влизат боклуци и трябва да се манипулира много внимателно. Аз лично те съветвам да не се занимаваш, защото всяка една микро прашинка и микро драскотинка се вижда после във визьора. Ако си купиш някакъв евтин, майната му, но ще си съсипеш и оригиналния. Заслужава си, ако си купиш някакъв специално за твоя апарат, който има и автофокусните точки. Евтините нямат периферните точки и като го сложиш, може да ползваш автофокус само на централна точка. Тия на Katzeye мисля, че имат и периферните точки, което означава, че като го сложиш, ще си стои само той.

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 16:47

Доста полезни неща ми казвате[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: satyno   
Дата:   11-11-12 16:57

@ipolit: "Евтините нямат периферните точки и като го сложиш, може да ползваш автофокус само на централна точка"

т.е. казваш, че фокусният модул се намира там където е пентапризмата?!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: ipolit   
Дата:   11-11-12 17:17

Казвам, че самото стъкълце няма точките, в които се визуализира потвърждението на фокуса. Иначе може да си фокусираш на периферна, ама не знаеш точно къде се намира тая периферна точка.

eто и пример
Katzeyе


https://www.photoproshop.com/images/katz-eye/D2X_Viewfinder.jpg



Куча марка

http://i.ebayimg.com/t/Dual-45-Split-image-Focus-Focusing-Screen-for-Canon-550D-600D-500D-T3i-T2i-T1


Както се вижда, втората има само клина, а тия периферни точки, по които може да се фокусира, не са нанесени на пластмасата и не се знае къде са. Няма я и централната, ама може да се прецени къде е средата на линийката и да се ползва.
Иначе си мигат периферните, ама са с някакво матово червено петно и не знаеш къде точно.
Това при ползване на автофокусни обективи. За ръчно фокусиране - само чертичката на призмичките.
Не знам дали може да разберете какво имам предвид, щото вече и аз взех да не си разбирам.



Публикацията е редактирана (11-11-12 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: guesswho   
Дата:   11-11-12 17:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: satyno   
Дата:   11-11-12 18:17

При мен си мигат точките, фокусира си по всички, макар че съм с куча марка пласмасарка и нямам ни една изографисана, та не мога да те разбера...


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: satyno   
Дата:   11-11-12 18:22

Ей тези focusing screens бяха хвалили дори повече от Katzeyе, и те нямат такива неща нарисувани. А аз съм с доста по-евтино.


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: TheBossBG   
Дата:   11-11-12 18:28

Никоните от Д40 насам имат потвърждение на фокуса. А конкретно Д3000 освен "зелената точка долу в ляво" на мястото на +/- може да извади и ръчен фокус(предполагам, че и другите след него имат същата опция). Което всъщност ОБЕЗМИСЛЯ фокусинг скрийна(аз стигнах до тоя извод преди година и малко). Ако някой нещо не е разбрал, всичко е обяснено в юзър менюъла!

N.B. Еййййй, и аз доживях момента, в който ще кажа на някого да чете малката книжка. [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: GOSPODIN   
Дата:   11-11-12 19:14

crownmaker, обикновено тези фокусировъчни клинове почват да чернеят още при бледа 4, а при 5.6 няма никой и на практика са неизползваеми при по-тъмни обективи. И Никон и Канон НЕ предлагат подобни екрани за ДСЛР. Тези, които виждам за умопомрачителни цени от над 100$ са на някакви други производители, а самите клинове са доста малки , което ги прави безсмислени. Аз съм сменил моя с фирмен "Canon Eg-D Precision Matte Focusing Screen with Grid" за $32 - с мрежа, което ми е по-полезно, а и екрана напълно работи с фокусните точки.


http://static.bhphoto.com/images/images150x150/590409.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 19:25

Май ме отказахте..Мислех,че ще ме облекчат при ръчно фокусиране на макро снимки,защото при близки предметни разстояния често имам трудности..иначе обектива ми за макро е светлосилен Никон 105 ф2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: GOSPODIN   
Дата:   11-11-12 19:31

Обектива си е добър и ако снимаш неподвижни обекти от статив, не виждам защо не ползваш лаифвю с увеличение. При много близки предмети обектива ти става около 3.2 , но не е фатално.

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: crownmaker   
Дата:   11-11-12 19:45

Да наистина става 3,2 и май наистина трябва да ползвам liview по-често,просто като прочетох онази статийка си помислих,че има нещо магически улесняващо нещата и напълно непознато за мен.
Много благодря на всички за компетентните мнения[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Focusing Screen
Автор: lumix   
Дата:   11-11-12 20:08

liview [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »