Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-12 12:17

Здравейте,

предполагам повечето хора тук са се опитвали да си калибрират мониторите. Рано или късно човек си купува и калибратор и така нататък, по-скъпи монитори с по-добри характеристики....

Обаче иа един прозаичен проблем. В къщи нарочно си сложих най-големите възможни прозорци, които прецених, че са безопасни (т.е. не са витрини до пода). В следствие на което през деня имам много светлина. Разбира се така че да не ми свети в очите или пряко на монитора, но все пак дори разсеяна е много повече от възможностите на крушките, с които се осветяваме вечер.


Въпроса е, какво правим през деня и вечерта с калибрацията? Чакаме всеки ът по 30 минутки за загрее хубаво монитора и повтаряме калибрацията няколко пъти на ден??? Има ли лесен начин просто да се промени яркостта на монитора за отпимално гледане?

Мож еи да пише някъде...дори идеи какво точно да търся в гугъл са полезни

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-12 12:18

а допълнително с два монитора съм и искам да са на едно ниво на яркост. Иначе...на единия оправям прегоряла кожа, а на другия въобще не се вижда подобен артефакт....

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: uri64   
Дата:   11-11-12 12:23

ми правиш си няколко профила на мониторите, съответстващи на различните светлинни условия и си ги превключваш в зависимост от конкретната ситуация...после ще трябва само да си ги речекваш през няколко месеца?

иначе ако искаш да си мега сериозен си обособяваш специално помещение за работа с монитор...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-12 12:31

юри то проблема е, че трябва да бъзикам яркоста на монитора. Не е само до профил. А вчера дори на NEC-а ми се оказа, че яркостта в зависимост от посоката дали намалям или увличавам за да достигна дадено ниво трябва да спра на различни стойности. Така де дори на тефтер да си запиша през деня яркост 60%, вечер 22.1% повтаряемостта дали ще е достатъчна......

Всъшност може би това е рецептата дето е достатъчно добра за мен. Тефтер и няколко профила - дневен и вечерен.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: GenaDP   
Дата:   11-11-12 13:57

През деня дърпаме пердетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: nikidinov   
Дата:   11-11-12 16:31

там където се обработват снимки трябва да е тъмно

http://digital-photography-school.com/be-aware-of-the-light-source-hitting-your-screen

Some suggestions to help make sure colors stay true:
Calibrate your screen in, ideally, a black environment. If your calibration tool of choice does not measure ambient light, just ensure there is not an over abundance of one light source or another. If it does measure ambient light, use the source you anticipate being available while editing (or make multiple profiles for each light source).
Edit your photos in the likely light source they will be viewed under when printed.
Be aware of the color of your walls.
Only have one light source hitting your screen at a time while editing.
Use indirect light when possible and do not place your light source behind you.
Realize light reflected off items viewable from the screen’s reflection will influence results.



Публикацията е редактирана (11-11-12 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: m_d   
Дата:   11-11-12 16:57

С какво калибрираш, че взима под внимание околната светлина? Евтините спайдъри, очи и прочие често дават разлики в отделните измервания - не е изненада, че различната посока на изменение свършва в различна стойност. Прегарянето не се мери по дисплей, освен ако нямаш хай-енд монитор за критична обработка на цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   11-11-12 17:01

Киро, снимките се барат само по тъмно и то като си легне жената[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: vikitovikito   
Дата:   11-11-12 17:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: asahi   
Дата:   11-11-12 23:00

Ще изчакам Никсъна да ви накове.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-12 06:51

Това за сивите стени, слабите лампи и т. н. го знам.. ама не ми се седи в мазето :-)

Със спайдер 3 елит меря. Той първо мери ambient светлина и ти предлага стойност за яркост. Мисля, че е сравнително точно май 4-5% :-)

Никона не съм му свикнал още. С 85-цата редовно пре-експонирани лица, лъже се от ярка светлина абе дслр :-) безогледалните...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: asahi   
Дата:   12-11-12 08:57

След като имаш претенции и си дал толкова пари за техника ще се напънеш да си създадеш удобно работно място. Иначе язък за претенцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: n1x0n   
Дата:   12-11-12 09:58

Имаш разни опции, коя по-добра, коя по-лоша.

1. Вариант А - щори или пердета
2. Вариант Б - обработваш критичните неща вечер, когато имаш контрол и повтаряемост на осветлението
3. Вариант В - правиш си хубав сенник

https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/eueg8426.JPG


http://img516.imageshack.us/img516/3429/ivfp450x410aw3.jpg


4. Вариант Г - ич да не ти пука

Аз бих препоръчал А+В, ако наистина толкова държиш на някакви по-високи стандарти при обработката.

От друга страна, вариант Г е много изгоден във финансово отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: valen_tin   
Дата:   12-11-12 10:40

аз проблема го реших с блекаут пердета ...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: christal   
Дата:   12-11-12 21:52

Калибрация тип "мечтата на далтониста" [smilie5]

Вие ракетни двигатели ли проектирате на тия монитори бре?



Публикацията е редактирана (12-11-12 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибрация и дневен цикъл (неделна тема)
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-12 22:08

@christal с ракетните двигатели проблем нямам! Идеално си подреждам дюзите и смятам горивните камери дори на зелено-зелен монитор [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »