Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 13:17

Някой ползвал ли е тоя панорамен комплект Бенро?:

http://www.dynaphos.com/product.php?c=14&sc=146&id=1484


Интересува ме:

1. Колко лесно се сетъпва и се намира нодалната точка.

2. Има ли маркировка на вертикалната ос на въртене, така че лесно да я поставиш в центъра на кадъра?

3. Луфтове по отделните елементи, които да пречат на прецизното позициониране, или на повтаряемостта на резултатите? Евентуално качеството на изработка как е, и би ли довело до бъдещи луфтове?

4. След като намериш нодалната точка за дадено фокусно разстояние на зуумче, или на твърд обектив, лесно ли се докарват нещата до същото положение - т.е. да не се налага пак да търсиш нодалната точка при следащо снимане с тоя обектив/фокусно разстояние - има ли маркировка и (свързано с т. 3) тя достатъчно прецизно ли наглася нещата всеки път на същото място?

5. Доколкото разбирам, става и за многоредови панорами?

6. Сравнение с по-скъпи системи?


Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 13:47

Ползвам част от тази система - панорамна глава РС0, плочка PU50 и релса MPB20 със custom L-bracket и нямам оплаквания.

Нагласянето при тази система е елементарно: хоризонталната част на L-скобата си я нагласяш веднъж само - за да центрираш конкретната камера и после няма нужда да я пипаш.
Нагласянето на позицията на релсата е вече според конкретният обектив.

Маркирани са достатъчно точно, за да можеш да разчиташ на повтаряемост, ако си запишеш показанията. Всичко е на Arca Swiss стандарт и всеки компонент може да се ползва и самостоятелно, което за мен е голям плюс спрямо повечето готови системи.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: jingov   
Дата:   25-10-12 13:54

Ползвам саморъчно изработена Л-скоба +макро шейна/китайска/ .Ако снимаш често панорами,да има смисъл,ако ли не няма сми в тази инвестиция .

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: jingov   
Дата:   25-10-12 13:57

[urlhttp://photo-cult.com/forum.php?c=2&t=147744&p=147744#147744] така изглежда


Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 13:57

благодаря! последно въпросче: дали това цялото чудо може да се монтира без преправяне върху моята основа от Sherpa 600, или ще трябва и основа Бенро да взема, ако се навия? то, последното е донякъде препоръчително заради вградения нивелир, който при шерпата липсва, ама засега май не ми се дават повече пари, при положение, че имам нещо все още използвамо (макар че краката на моя вече имат по някоя и друга песъчинка, де..[smilie5] )


Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   25-10-12 16:42

Нивелирът не е излишен, но може и без него

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 17:54

Може да се сложи на всеки статив, просто ще се озовеш с още един елемент в "композицията" - плочката на Шерпа-та, завинтена към РС1 панорамната глава.

Нивелир имаш на самата панорамна глава, той се вижда на снимката по-горе. Това е по-добре, отколкото да ти е на статива, защото в случая е важно да ти е нивелирана панорамната глава, а не главата на статива.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 18:01

т.е. в тоя случай панормната глава ще стъпи върху главата на шерпата, вместо директно върху основата? това би ли създало някакви ядове (освен, че вече няма да имам quick-release)?


Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 18:06

Куик рилийза остава като функционалност, главата няма да ти пречи на освобождаването/заключването. Просто с него ще откачаш цялата система накуп и ще трябва да отвиваш/завиваш плочката ако искаш да ползваш камерата директно на статива.

Принципно всеки един допълнителен компонент внася известна доза неудобство, но не мисля че е фатално. По-голям проблем ще ти бъде нивелирането на системата, с тази Велбонска 3-позиционна глава.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 18:17

ясно. ако реша да си купя и основа Бенро, панорамната глава директно на основата ли стъпва, или върху друга Бенро глава?

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 18:20

Мисля, че има как да се сложи това директно на основата, ама как ще нивелираш цялата система само чрез удължаване/скъсяване на краката - бедна ми е фантазията...

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 18:27

ами аз в момента така го правя с шерпата, тъй като главата има един много гаден луфт от няколко милиметра, след като уж си затегнал всичко и за това предпочитам да не я пипам нея, а нивелирам от краката. не е най-удобното на света, но не е и невъзможно. даже откакто работя така и гледам по-внимателно либелата, процентът криви хоризонти намаля сериозно. все пак една по-прецизна глава би била наистина по-удобна.. коя от другите глави на бенро би ми вършила най-добра работа тогава за нивелиране на панорамната глава?



Публикацията е редактирана (25-10-12 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 18:52

Върши ти работа всяка ябълковидна глава с Arca Swiss съместима плочка, която може да понесе теглото на камерата + панорамната система.

Така плочката, която идва със статива си стои винаги на камерата, а панорамната система се закрепва към главата директно.

Като бонус на цялата работа - ще можеш да си носиш малката релса в чантата и само с нея и главата на статива да си правиш едноредови панорами. Поне аз така правя [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   25-10-12 19:43

това последното за малката релса не го разбрах баш - само с нея няма да имаш нодална точка, предполагам? и още един въпрос - с цялата система монтирана, възможно ли е апаратът да остане в хоризонтално положение, когато снимаш с нодална точка, или задължително е във вертикално положение? доколкото виждам, май няма начин да стои хоризонтално?


Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 22:49

Ще имаш точка, защо да нямаш. Щракаш релсата на апарата и закрепваш другият й край в стативната глава директно. Понеже цялата релса реално представлява една дълга стативна плочка - просто я плъзгаш, докато не намериш G-Spotа на обектива. Затягаш и снимаш, въртейки от стативната глава, която трябва да е нивелирана от основата. Вариант 1 на илюстрацията.

По-прецизният вариант е да щракнеш на стативната глава панорамният диск и върху него да щракнеш релсата. Може и с произволен статив/глава да стане. Печелиш по-прецизно въртене и по-лесно нивелиране директно от главата. Вариант 2 на илюстрацията.

И двата варианта са за едноредова панорама с хоризонтално поставяне на апарата.


http://i.imgur.com/E1M2m.jpg



Вариант 3 ти е "пълната програма" - вертикално, многоредово и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-12 22:56

Хм, с една L скоба и вариант 1 имаш вертикална едноредова панорама с нодална точка. Това лично за мен покрива перфектно поне 90% от панорамите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-12 23:02

под L Скоба имам предви основата дето се закача на апарата, не това на бенро.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: n1x0n   
Дата:   25-10-12 23:02

Ами трябва още една клампа да се добави, като тази отгоре на стативната глава, за да може с L-скобата да центрираш камерата над главата, а с плъзгане релсата в клампата да търсиш нодалната точка.

Хубаво се получава с custom L-скоба за конкретната камера - кеф ти хоризонтално, кеф ти вертикално.

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-12 23:07

Да точно специално за камерата имам предвид от типа на RRS за конкретен модел. То цената излиза направо човешка. А и прекрасен повод да си купиш L-plate.
Всъщност то и без клампа ще стане, но пък трябва да нивелираш с краката, което си е хамалогия.



Публикацията е редактирана (25-10-12 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Впечатления от панорамния комплект на Бенро?
Автор: krist   
Дата:   26-10-12 11:20

благодаря!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »