Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: rlk   
Дата:   16-10-12 03:51

Архивирате ли на блурей дискове или все още само на DVD? Заслужава ли си изобщо при положение, че дисковото пространство като цена е съпоставимо между блурей и твърдите дискове? Освен това варианта с 3-4 диска в компа и още толкова на бюрото (или наоколо) дали е удобно изобщо (или донякъде само)? Немога да реша за мен кой вариант ще ми е най-удобен. Сватбени снимки е основния материал който се трупа, като съм длъжен да държа архив за поне година от сватбения ден (35-40 сватби годично). Освен това и личните ми (семейни) снимки и видеоклипове също бързо пълнят хардовете особено ако съм снимал на RAW и съм нямал време да ги оправям и така остават, а и клиповете да не говорим, че също са огромни.

Може ли малко да подискутираме за вариантите.

П.П. Сървърни решения за по няколко хиляди не ми са по джоба. Като цяло финансовата страна също е от значение.


Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: localhost   
Дата:   16-10-12 05:01

Зависи какви са ти данните - обем и с колко нарастват на месец.
Ефтино решение е с 3 външни диска: всяка седмица си правиш бакъп на дисковете, като 3-я го държиш на по-отдалечено място (офиса, къща на родителите и т.н.).

Аз така си правя архив на около 500GB и нямам проблеми засега [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: n1x0n   
Дата:   16-10-12 10:17

Архивирам и на DVD, задължително. Да, бавно и досадно е, но DVD-тата нито гърмят от токови удари, нито се крадат...

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: geopal   
Дата:   16-10-12 12:59

както са казали колегите, на мен скоро ми гръмна хард със снимки, и човекът, който се опитва да го оправи, каза "хард дисковете не са трайно средство за съхранение на данни"... едно копие на двд не пречи + хард на друго физическо място

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: volenE   
Дата:   16-10-12 20:43

Според проучване направено от мой приятел, съвсем професионално и щателно. Най-трайните носители на информация от цифровите са СД-тата след тях са ДВД-тата след което идват записаните СД (първите са от произведените по матрица) и записаните ДВД (първите са от произведените по матрица), след това са хард-дисковете и флаш паметта е на последно място. За блу рей нищо не ми спомена.
Аз архивирам на хард дискове, нямам време да пека ДВД-та.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: compur   
Дата:   17-10-12 10:42

volenE, кажи му на твоя приятел, че нещо не е проверил правилно [smilie3]

CD и DVD са с време на живот около 2-5 години и то съхранени при особени условия!

Един Хард, ако не е включен постоянно, може да издържи доста повече!

Така, че... [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: hose   
Дата:   17-10-12 10:46

пък аз гръмнала флашка до сега нямам...

което не е гаранция - каквито и да са процентите ако попаднеш в кофтия процент гърмиш

така че повече копия просто

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: chukov   
Дата:   17-10-12 10:50

compur

не думай

2-5 години :-))))

чудна работа как ровя из архиви отпреди 12 години [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: hristomar   
Дата:   17-10-12 12:05

Според мен правилно решение в случая е сериозен компютър с RAID масив. Примерно 4 твърди диска в RAID 1+0 са по-сериозен начин за съхранение на данни в сравнение с дискове и флашки...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: localhost   
Дата:   17-10-12 12:12

hritomar: и какво правиш при токов удар или ако ти откраднат компютъра ? за това е идеята с външния бакъп т.е. на още едно място. За първият твоя начин е добър, но не е ефтин.

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: asahi   
Дата:   17-10-12 12:23

Истината е във външен бекъп. Ако сториджът физически е на друго място още по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: krist   
Дата:   17-10-12 12:29

Моите наблюдения са, че записаните цд-та са по-трайни от записаните двд-та (дотолкова, че дори и една година живот да е много на двд-то), но въпреки това пиша на двд-та, че по-удобно, като правя обаче по две копия от всяко и едното копие го нося на друго място. отделно и на един хард. райдовете са хубаво нещо, но един колега разправя случай тук на работата как е имало масив с 5 диска и петте скапани. та, колкото повече, толкова повече, най-добре ралзични видове сторидж. и една флашка ми гръмна преди време след около 5 години употреба и множество хот-изваждания, накрая сдаде багажа..


Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: hristomar   
Дата:   17-10-12 12:57

Филтър+Стабилизатор+UPS включени в последователността в която съм ги дал. На моята работа е така вече няколко години. Токът ни гасне често. Още не ни е изгорял компютъра или някой от 8-те твърди дискове на него [smile]
Съгласен сън, не е еВтино, но е сигурно! Колкото до кражбите смятам, че е по-трудно да се открадне компютър, тежащ над 10кг в сравнение с лаптоп или външен твърд диск.
Иначе решението с външен твърд диск е еВтино и удачно, особено ако го съхраняваш някъде далече. В ISO 27001, което е система за управление на информационната сигурност мисля, че имаше изискване бекъпа да се съхранява на минимум 50 км от основния сторидж [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: localhost   
Дата:   17-10-12 13:17

hristomar: И ние в офиса имаме 4 XP Storage-a по няколко PB всеки, два наблизо и два отдалечени на 200 км. Но уви не е еВтино. И харчи много ток. И е по PCI DSS стандарта [smilie5]. И не става въпрос за мерене на ... терабайти.

Тук се говори за нещо по за без пари и сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: n1x0n   
Дата:   17-10-12 14:32

CD и DVD са с време на живот около 2-5 години и то съхранени при особени условия!
[smilie18]

До момента издъхнало CD/DVD нямам. Говорим за архиви стигащи назад във времето до 1998 г. Ако в твоят случай става въпрос за no name дискове, печени на максимална скорост и съхранени при особените условия "извън класьор/кутийка" и "полегнали на припек" - може и година да не изкарат.

Отговори на това съобщение
 Re: За архивите на дискове (DVD, BR, HDD и т.н.)
Автор: krist   
Дата:   17-10-12 14:57

на мен по едно време ми се случваше двд-та вербатим, изпечени на най-малката скорост (4x или може би дори 2х беше), съкранявани в кутийка, на място, където не може да ги грее слънце, да се скапват за по-малко от година. някои бяха скапани и след записа директно, въпреки че нямаше грешки по време на записа. може да е била кофти лаптопска записвачка. за това си взех външна, голяма и от тогава май нямам проблеми.. може и кофти партида да е било, знам ли..


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »