Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Портретно оборудване - предложения
Автор: gogoman   
Дата:   07-10-12 23:19

Знам че пак ще обера подигравките на великите фотографи, но ще се радвам ако някой спомене предимствата и недостатъците на следните комплекти за портретна фотография:

1) 70-200/2.8L + eos 30D
2) 135/2L + eos 30D
3) 70-200/4L + eos 30D
4) 70-200/4L + eos 5D


Дърпам се от обектива на 135 милиметра защото мога да си позволя един обектив и вариото ще ми дава малко повече възможности (евентуално да си щракам за кеф различни неща от портрети) Освен това е адски труден за намиране... всъщност ако случайно знаете къде има такъв с радост бих се свързал с вас.
Всякакви и обективни и необективни оценки ще са ми полезни. Другата причина да искам от белите обективи е, че клиентите остават особено впечатлени от външния им вид и се чувстват по-спокойни, че ще изглеждат добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tochnia   
Дата:   07-10-12 23:43

[smilie8]



Публикацията е редактирана (08-10-12 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: pmartinov   
Дата:   07-10-12 23:43

За портрети само последната комбинация си струва парите и качеството 70-200/4L + eos 5D


Портрета на ФФ e нещо много повече от плоското кроп изображение каквото е при 30D


Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tzl   
Дата:   08-10-12 00:11

Много зависи какви портрети ще правиш. Аз бих инвестирал в осветление, отколкото в обективи и тела, но това е мое мнение.

Също е малко странно, че говориш за снимане за кеф и за клиенти след това. Та, ако ще правиш бизнес, трябва да прецениш какво качество ще предоставиш на клиентите си, каква светлина ще ползваш, какво ще правиш зимата, когато има само облаци и хората имат тъмни кръгове под очите и т.н. Също знаеш ли, че всичко от 150мм нагоре прави хората малко по-широки, отколко са в действителност. Ако ще снимаш само слаби хорица, може да се целиш в големите милиметри. Но за обикновения човек-модел смятам, че 24 - 135мм е диапазонът, който трябва да се ползва.

Знаеш ли какво е визуалната разлика на портрет, сниман с широк ъгъл? Много хора търсят т.нар. "портретни" обективи от 50мм нагоре, което аз лично смятам за крайно ограничаващо. По-добре имай нещо между 24мм и 135мм, отколкото диапазон от 70 нагоре.

Ето портрет с широк ъгъл:

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/398485_413262578729631_225852023_n.jpg




Аз снимам хора и може би в 60% от случаите съм на фокусно разстояние, което е под 70мм. Защо ли? Въпрос на вкус. Ако твоят вкус е насочен главно към това как изглеждат портретите с дълго фокусно разстояние, насочи се към тях. Но ако си се насочил към тях, защото си приел, че това са "правилните портретни обективи", тогава бих те посъветвал да изчакаш и преди това да поразгледаш повече снимки с различни фокусни разстояния и тогава да прецениш дали да купиш и какво да купиш.

Знай, че широкият ъгъл стеснява хората, които са в средата, а ги разширява в края. При дългия фокус е обратното.

Повярвай ми, клиентите не се интересуват от това с какво ги снимаш, стига да видят, че знаеш какво правиш.



Публикацията е редактирана (08-10-12 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: pmartinov   
Дата:   08-10-12 00:20

tzl


Всичко по реда си !


За да почне да снима хора с широко първо трябва да се научи с дълго ...


Никой не може да прескочи себе си .


;)


Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tzl   
Дата:   08-10-12 00:25

Това, че "първо трябва" откъде го научи?

Аз съм снимал с широко в началото, защото нямах пари за друго. Това ме научи да мисля повече за светлина и за това какво има зад човека, отколкото да съм спокоен, че бокето ще ми размаже каквото и да е зад човека.

Това е оптика. При нея няма "портретно" и "непортретно". Има изкривяване. За да се снима даден портрет, трябва да знае човек какво изкривяване му трябва. Ако ще снима пълна жена със 135мм, жената няма да е много доволна, защото ще увеличи "теглото" й визуално. Но ако я снима с 50мм или надолу, тогава ще изглежда доста по-нормално.

Няма първо и второ. Има "какво е нужно за този човек и този тип портрет, който искам да снимам".

Ако човекът ще прави бизнес, трябва да инвестира разумно, а не според каквото му кажат тези, които не разполагат с неговия портфейл.



Публикацията е редактирана (08-10-12 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: stoikovv666   
Дата:   08-10-12 00:33

tzl [smilie24] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: pmartinov   
Дата:   08-10-12 00:33

Снимането на хора с широко е далеч по-трудно от снимането с дълго .

Ако ти си научил по-трудното още в началото няма лошо.

Широкото иска доста опит които без снимане не става...


Има още един проблем на широкото,че трябва добре да умее да си подбира фона ,докато малкия ъгъл на дългото естествено ограничава излишните неща в кадъра .


;)


Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Canon   
Дата:   08-10-12 02:58

Понятието "портретна" е много локуместо. Но и то има граници, обикновено при вертикален кадър е американския план, от главата до бедрата. Или до около мащаб до 1:30.
Ясно е, че може фриволно да се разширява и до пейзаж от 5 километра с усмихнат чичо на баира, и до интериор с човешко присъствие.
По-тясното понятие колективен портрет е смислово интерпретиране на думата портрет и не е буквално портретна фотография. Като пример, Рембрант - Нощна стража.
Защо и как е друг въпрос, но като цяло снимката на tzl е колективен портрет.

Типично използване на широка оптика при класическа портретна фотография е наградената на Фотоваканция снимка на Венцислав Илиев


http://www.photovacation.org/uploads/images/pages/2012/09/7d8cf5d74321c34396230a3cbb3b1849.jpeg




Публикацията е редактирана (08-10-12 03:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: sir_sky   
Дата:   08-10-12 04:12

135/2 L Rulez! само да му свикнеш! [smilie24] само че поне с 5Д-то!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tonyboy79   
Дата:   08-10-12 11:46

gogoman от единствената снимка в профила ти не мога да преценя на какво ниво си.
Ако тепърва ще почваш да се занимаваш с фотография ти препоръчвам следната комбинация:
За тяло Канон 30-40Д
За обща употреба китака Канон 18-55 ИС
За портрети Канон 50 1.4 УСМ

Казвам ти тази комбинация защото ще ти излезе най-евтино. С течение на времето ще откриеш сам за себе си какво и как искаш да снимаш и какви тела и обективи да си купиш.
Аз лично правя портрети и на 15мм. и на 200мм. Въпрос на виждане.
Успех. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: ecobo   
Дата:   08-10-12 12:15

№4

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Тед   
Дата:   08-10-12 12:32


http://s14.postimage.org/sellvhatt/test_razl_duljini.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Mogila   
Дата:   08-10-12 12:53

За портрет според мен 5д и 85 1,8 е страхотна бюджетна комбинация. 70-200 ф4 е малко скучен... обмислям да го сменям с 135 ф2;)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tzl   
Дата:   08-10-12 13:05

Аз лично не харесвам тези сравнителни характеристики, ОСВЕН ако не искат да покажат какво правят с лицето и фона. Тези сравнителни характеристики НЕ трябва да диктуват това с какъв обектив трябва да се синма портрет. Примерно защо този портрет не беше сниман хоризонтално. Тогава снимката е изцяло различна. Тогава човек може би щеше да си каже, че 35мм са много по-добре. Това някой да си помисли, че изкривяването ще е различно като обърне обектива и кадрира хоризонтално, изобщо не е така. Само да се отмести лицето от центъра малко и ще се получи раздуване на образа близко до това при 200мм, но фонът ще остане като с 24мм. Примерно в тези портрети защо не беше снимано маалко по-далече, до кръста. Тогава много от тези изкривявания на лицето нямаше да ги видим дори и тогава ако няма фон, трудно може да се разбере това дали е снимано с 35мм или 200мм.

Ето разликата, че само да се промени какво се включва в кадъра и къде се поставят основните елементи, които представляват интерес, и тогава тотално се променя разбирането за това какво е 24мм и какво е 200мм.

Затова и моят съвет би бил по-добре варио в долния диапазон (до 100-135мм), отколкото в горния като фокусно разстояние.

А това да се каже, че даден обектив е "скучен" е все едно да каже някой, че акордите C7, F#m и А7+ са скучни.

Това са просто инструменти за работа. Когато дойде проект и трябва да се снима, не се избират "интересните" обективи, а се избират "подходящите".



Публикацията е редактирана (08-10-12 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: bobonai   
Дата:   08-10-12 13:07

gogoman, българите винаги сме готови и се бутаме да дадем акъл, а когато ни помолят за помощ се стукиняме /ход назад/ и измъкваме.
Ето защо аз те съветвам така - Ще станаш толкова портретист, според това колко майстори са в обкръжението ти и колко ще попиеш от тях с хъс! Няма значение оптиката - има ситуация от терен, задача и изход с идеи в движение. На майстор може да му стигнат 5 мин. и една камера с неподходящи лещи, идеите му бъкат отвсякъде, а на други би ни трябвало мотор с кош /лещи/ и проба-грешки два снимачни дена/а два дена еднакви не се случват/.
Самозадоволяването ограничава, не помага...

Дотук само е загатнато едно важно нещо, не е детайлно уточнено - дългофокусният обектив приближава задния план, прави го по-мащабен. Ако има примерно многопланови "чутори" /талии, задници/ в дълбочина, отдалечените ще са по-главести, е, и без фокус ако е отворена... Променя се визията на разстоянията, няма перспектива.
tzl, дошло е времето вече да се "инвестира" у читави клиенти, че както е тръгнало ще ни виси...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: tonyboy79   
Дата:   08-10-12 13:33

Ами както казах по-горе gogoman е начинаещ. Защо го хвърляте в дълбоките води?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: murnau   
Дата:   08-10-12 19:54

tzl e абсолютно прав

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: gogoman   
Дата:   09-10-12 00:39

благодаря за мненията, не смятам че съм начинаещ иначе не бих си и помислял за клиенти :) просто не съм се занимавал професионално с портрети и затова нямам подходящото оборудване. Та естествено и други идеи влизащи в бюджет 1800 лева са добре дошли

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Canon   
Дата:   09-10-12 01:07

Тука липсва и втората страна на оптиката.
В зависимост от мащаба - съответно разстоянието до модела, със широката навлизаш в личното пространство на обекта, с по-дългата си извън него.
Или когато навлезеш в това лично пространство, при някои хора това е проблемно. Чисто психологически. Някой ти се вре в очите с апарата, образно казано. Ако фотографа не може личностно да преодолее бариерата на личната граница на модела, по-добрия вариант е по-дългата оптика. И за двамата.

tzl
не те познавам лично, но ми изглежда да си над 1.80 -1.85 висок.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: vgramatikov   
Дата:   09-10-12 02:00

Canon [smilie24]
Аз като снимах с 35 1.4 особено кадрирайки по близки планове кората обикновено започваха да се чудят защо съм на 50см от тях.
С 85мм е много по комфортно когато имаш място.

По темата аз съм за Канон 5д и 85 1.8 стартово.Към това можеш да привавиш с времето един 24-105/4 или 24-70 2.8 за да имаш универсален обектив.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Mogila   
Дата:   09-10-12 02:06

5Д и 85мм 1.8 са си 1800 лева[smilie3]


https://photo-forum.net/static/site_pics/152/1345619393_Magi02s.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/161/1349652758_Captain2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: powerzoom   
Дата:   09-10-12 12:22

напълно прави сте за 85мм, но в случая е необходим дългия край на обективите за да могат да се снимат и състезания по ски



Публикацията е редактирана (09-10-12 21:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Mogila   
Дата:   09-10-12 12:35

powerzoom ее май обърка акаунтите. До сега пишеше от gogoman[smilie2] Мисля, че нямаш право да имаш повече от един акаунт[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретно оборудване - предложения
Автор: Canon   
Дата:   09-10-12 14:06

Може би е личностно раздвояване [smilie3]

д-р джекил и мистър хайд

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »