Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Питане към боке фетишистите
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-12 19:46

Искам да попитам ,като отворя блендата максимално при слънчево време , апарата ми показва скорост "Hi" , т.е. изчислената скорост е по голяма от максималната за апарата .
става въпрос за снимане с приоритет на блендата и с обектив никон 35/1.8
Вие какво правите в този случай .
Аз сега смятам да си купувам неутрален филтър .

Питам понеже във форума почти никой не говори за неутрални филтри .

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: realnoncho   
Дата:   07-09-12 19:57

ND филтри разбира се, също и избягване на снимането пряка слънчева светлина(особено за портрети).

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: didesignbg   
Дата:   07-09-12 19:57

Затваряш диафрагмата, какво има да му мислиш, така и така за 35/1,8 бокето не е стигнало.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: luboar   
Дата:   07-09-12 20:17

Наистина, използването на максимално отворена диафрагма в условия на силна слънчева светлина са нещо рядко, и най-нормално е да се затвори диафрагмата. Но когато виждаш, че дълбок ДОФ (дълбочина на полето), ще попречи на замисъла и идеята на снимката, се вземат екстремни решения ако силната светлина те е изненадала.
Като: снимане с преекспониране и в последствие компенсация с проявяване (обработка), или използване на някакъв филтър с висок фактор който ти е под ръка. Говоря за черно бяла-лентова фотография. Например филми с голяма тонална широта като Илфорд ХР2 и Кодак ЦН 400 позволяваха снимане в диапазон 100-800 АСА без загуба на детайл. дори напротив, при снимане на 100 АСА, тези филми създаваха свръх ниско зърнесто изображение.

Та... :) снимай в РОУ с някакъв сив филтър с поне фактор 4, и ако камерата ти има експонация 1/2000 от секундата, всичко ще е ОК.

П.П

http://art.transindex.ro/images/__leo/hetikep/kepeslap/kepeslap_1740.jpg


пример за използване на ниско ИСО и оранжев филтър, при снимане с 180мм обектив на Ф2.8, на филм с чувствителност 400АСА


Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: simbon4o   
Дата:   07-09-12 20:22

Значи не мога да се сетя защо ще ти е филтър ако сложиш исото на 100 и блендата на 1.8, в краен случай 2.0. Какво ще е това тяло дето ползваш и да няма 1/4000с скорост която е повече от достатъчна за снимки на 1.8-2.0 на плажа по обяд.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: iasen2   
Дата:   07-09-12 20:36

телата са канон 5д2 и фуджи S3pro
скорост 4000 при исо 100 и бленда 1.8 - снимката изгаря
канона поддържа до 8000 скорост но и там изгаря .
за РОУ - то е ясно :)

luboar ,благодаря много за информацията , беше ми много ми е полезна

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: detlene   
Дата:   07-09-12 20:39

luboar написа:


>
> http://art.transindex.ro/images/__leo/hetikep/kepeslap/kepeslap_1740.jpg


Баси... Зверски кадър.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: simbon4o   
Дата:   07-09-12 21:02

Значи пентакса ми мери грешно нещо [smilie5] в случай че не се получават нещата и държи на отворената бленда - най-висок клас филтър или ND или полар(има си някои предимства) ти решават проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: sir_sky   
Дата:   08-09-12 07:26

Смъкни на ISO-50 бре! Така няма да имаш проблеми! ;)[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: sk.   
Дата:   08-09-12 11:18

Баси... На бленда 1.8, при скоророст от 1/4000 и снимките да стават преекспонирани...?! Та дори и на 100 ИСО... А остави другото ми и пи 1/8000 същото?! Ти слънцето ли снимаш?!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: tzl   
Дата:   08-09-12 11:31

@sk. - не забравяй, че разликата между 1/2000 и 1/8000 е само 2 стопа. Разликата между f4.0 и f2.0 е също 2 стопа.

Известното "sunny 16" правило казва, че на слънце нормална експонация е исо100, f16, 1/100. Между f16 и f2.0 са 6 стопа. За да имаш същата експонация при f1.8 (6 и 1/3 стопа), трябва да увеличиш скоростта 6 и 1/3 стопа.

1/100 > 1/250 > 1/500 > 1/1000 > 1/2000 > 1/4000 > 1/8000

1/8000 е точно 6 стопа и трябва още малко, за да е точно.

Все пак правилото "sunny 16" не е абсолютно, но приблизително и може да даде идея долу горе какви трябва да са настройките. Та, си трябва ND или може да се направи компромис с някой друг стоп от блендата, тъй като не мисля, че някой ще види разлика в бокето, освен ако не сравни снимките една до друга. По-скоро авторът ще има своето вътрешно задоволство, че е снимал на 1.8, а не на 2.8, докато клиентът ще види просто боке.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-12 11:41

Дидезайн е отговорил доста вярно според мен. За портрет 35/1.8 е малко къс за портрет (разтяга носове и смалява уши) и боке много много не става. 50/1.8 е хем по-евтин на повечето системи хем и много по-подходящ за портрет и прави боке освен това.

Иначе опциите са ND филтри или по-малка бленда, както са писали другите хора ако не стига скорост. Поляра сигурно тъмни ама не винаги е желателен, пък и често е по-скъп и доста скапва образа.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: iasen2   
Дата:   08-09-12 12:10

hotsnail ,има ли снимки от почивните дни :)
всичките ми снимки с 35/1.8 са с криви носове , но пък ми харесва така :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: alphatier   
Дата:   08-09-12 12:16

За портрет 35/1.8 е малко къс за портрет (разтяга носове и смалява уши)-[smilie18] [smilie18] [smilie18] Не ме карай да пусна няколко портрета с 35 1,4L и то на ФФ,а не на кроп,че да е 50мм,да видим колко са криви носовете и ушите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: pstoev   
Дата:   08-09-12 12:18

в такава ситуация аз ползвам или поляризационен или ND филтри...

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: tzl   
Дата:   08-09-12 12:18

Все пак зависи от портретите. Портрет не е винаги нещо от раменете нагоре. Имам доста портретни снимки, които са снимани в диапазона 24-35мм защото съм търсил определен оптичен ефект.

Това е с широк ъгъл и отворена бленда:

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/229811_378176635576499_1023600650_n.jpg



Но пак зависи от целта. Не може да се каже, че портретен обектив е еди кой си, защото дефиницията на "портрет" е много обща.

Аз лично гледам да купувам техника или аксесоари само ако много ми се налага. И в случая на колегата бих затворил блендата и не бих купувал ND за 1/3 стоп. Все пак като се купува ND се купуват поне 2, за да може да се комбинират и там качеството играе голяма роля и трябва да се дадат по 100-200лв на филтър.

Аз не се притеснявам и ако ми изгори част от кадъра, стига да не отнема от въздействието му. Затова правя компромис със силата на светкавиците и с бокето и затварям блендата. Бюджетно решение :)

Но ако някой има нужда от определена бленда (може тя да е 5.6) и няколко пъти му се налага да е "бюджетен" и резултатите не са удовлетворителни — тогава нека купи ND.



Публикацията е редактирана (08-09-12 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: hotsnail   
Дата:   08-09-12 13:23

@tzl Много е добра снимката браво! Може ли малко по-голямада я пуснеш да и се радваме?

С една светкавица е нали (дясно, леко отпред, малко над нивото на очите е центъра и нали? Чадър или малък софтбокс някакъв си ползвал май. Това ли е?

Супер е станало с тоя контражур и има движение, динамизъм. Майстор!

Iasen2 много са свенливи тука момите нещо. Писаха ми две ще видим до Неделя дали ще станат снимки.


ПП Намерих я!!! Между другото сайта ти е много полезен. Продължавай със снимките

http://fotografiazahora.com/conceptual.html#sgnav=//1/

(ФФ не може да прави връзки, който съдържат #, затуй копирате връзката. Изкуството иска жертви)

ППП Имаш и блог на тая тема супер е!!

В гората



Публикацията е редактирана (08-09-12 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: iasen2   
Дата:   08-09-12 13:26

hotsnail ,айде ,че времето ще се разваля нещо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: tzl   
Дата:   08-09-12 13:51

@hotsnail Да, правена с е голяма окта отдясно, леко отпред. Контражурът е слънцето, не ползвах втора, защото имах "инсталирано" слънцето и беше удобно. Ако пусна снимката по-голяма тук, съвсем ще се оспами темата и затова ще я оставя в галерията на сайта само.

Все пак темата е за обективите и бокето на силно слънце, не исках да се отклонява, ако и да се получи така.



Публикацията е редактирана (08-09-12 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане към боке фетишистите
Автор: sandesko   
Дата:   09-09-12 01:47

айде поснимайте малко верно!tzl си го може!А пък колко портрети имам с 35-та...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »