Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фотограф в Германия
Автор: Ninety   
Дата:   17-07-12 16:57

Някой има ли впечатление какви са възможностите за работа като фотограф в Германия? Въобще има ли шанс да си намеря такава работа?Добре ли е да потърся от тук с фирма или направо на място да опитам? Моля, споделете, ако имате впечатление и опит!


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: boni   
Дата:   17-07-12 17:06

Има шанс ако имаш добро портфолио.
За Германия не знам точно, но аз снимам в Австрия и Швейцария и впечатленията ми са, че специално за сватбена фотография в тези страни няма кой знае каква конкуренция за разлика от Италия примерно:)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   17-07-12 18:07

Можеш да си намериш, въпроса е законово как ще си уредиш нещата. Аз сега работя за себе си, но преди това си намерих работа на 2 места и бюрото по труда ми отказа разрешително и се наложи да търся алтернативи докато ми потръгне работата сам.

Скоро би трябвало да отпадне забраната за работа. Не знам кога точно ама май до няколко месеца.

Ако имаш опит в снимането и обработката и не си претенциозен къде ще е местоработата (тоест търсиш в цяла Германия а не в определен град) имаш шанс да си намериш работа. Немския е задължителен и то да е на добро ниво.

Заплащането е около 1800 Евро бруто за пълен работен ден.

Има доста фотографи в малки градчета които са стари фотографи и не са много на ти с днешните технологии. Те често търсят някой който е по на "ти" с фотошоп обработка и прочие, но за съжаление те нямат и много работа и не могат да плащат много. Даже голяма част от тях се пенсионират и няма кой да поеме фотото и затварят кепениците. При късмет можеш и такъв да намериш който иска да преотдаде магазина.

Иначе както и boni каза и тук нивото на сватбената фотография е доста ниско. В големите градове има много добри фотографи, но в по малките са доста посредствени. А тук много голяма част от населението живее в малки градове и села.

Ако имаш въпроси пиши.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   17-07-12 22:47

A по конкретно по темата:

http://jobboerse.arbeitsagentur.de/


етои на този линк имаш най голям шанс да си намериш нещо читаво. Иначе има и частни борси доста. А и тук има обяви на частни агенции. Но от тука имаш най голям шанс. Това е Немското бюро по труда.



Публикацията е редактирана (17-07-12 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Ninety   
Дата:   18-07-12 11:23

Благодаря! Информацията ми е полезна.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: designwerk   
Дата:   19-07-12 12:09

Kолегата го е написал. Има възможности, но предварително от България е трудно да се намери нещо.
Аз в момента работя тук, и с това разешително си е голям клинч. Но възможности има...стига да имаш какво да покажеш като способности.
Много зависи и в каква сфера си се насочил... сватбена, социална, рекламна.
Сватбената може да не е толкова конкурентна тук, но рекламната е смазващо добра.



Публикацията е редактирана (19-07-12 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   20-07-12 00:39

designwerk къде и какво точно бачкаш. Питам от чисто любопитсво. Можем да излезем комшии :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Mogila   
Дата:   20-07-12 01:08

Ама баси студа а?[smilie22]



Публикацията е редактирана (20-07-12 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: designwerk   
Дата:   20-07-12 11:57

frenchev здрасти!
в момента съм във Франкфурт. Бачкам в едно студио за пост продукция.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: twisterche   
Дата:   24-07-12 13:58

Здравейте!
А какви са възможностите да започнеш като стажант предлагат ли се такива позиции или си търсят можещи и знаещи?
Ако си с добър английски можеш ли да работиш в Германия, че съм много далеч от немския?
От 1-2 години снимам с колеги сватбени тържества, и съм натрупал опит в снимането и обработката и не само на фото снимки но и на видео материал и мисля да пробвам навън, че тук почвам да тъпча на едно място а аз искам да се развивам?
Но ми се иска да започна като стажант за да свикна с техния начин на работа.
Малко инфо ще ми бъде полезна.
Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   15-11-12 20:37

Това трябва да каже някои които се занимава с това точно в Гемания. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: GOSPODIN   
Дата:   15-11-12 22:25

1800 E бруто в Германия не е ли доста мизерно.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   15-11-12 22:27

Автор: GOSPODIN
Дата: 15-11-12 22:25

1800 E бруто в Германия не е ли доста мизерно.[smilie8]



Тва е заплатат на архитект с около 7 години стаж. В Берлин.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: vga   
Дата:   15-11-12 23:05

Сега разбирам колко са напред американците в заплащането, щом 1800 Е е на архитект в Берлин... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   15-11-12 23:11

Автор: vga
Дата: 15-11-12 23:05

Сега разбирам колко са напред американците в заплащането, щом 1800 Е е на архитект в Берлин... [smilie8]



Ами, Берлин е една от най-евтините столици в ЕС



Публикацията е редактирана (15-11-12 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: victory13   
Дата:   15-11-12 23:18

винаги съм се учудвал на невероятните цифри, дето тука се мисли, че се взимат "там"...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   15-11-12 23:23

Берлин не го гледайте, а и какво разбирате под арихтект - архитект който прави проекти или човек който е звършил архитектура и чертае в някое арх. бюро. Разликата е много голяма.

Иначе без английски поне на мен ми се струва абсолютно невъзможно тук да се пробие ако се почва от началото.
Ако си известен или можещ фотограф и си търсиш поръчки е нещо друго.

Немския тук е задължителен. Иначе тук наоколо има не малко фотографи в малки градчета които си търсят работници. Даже аз познавам лично двама. Но пак казвам, немския е задължителен а заплащането ниско. Чисто се взима 1200 - 1400 евро.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   16-11-12 00:02

...като се замисля 1400 евро ако взимаш чисто след разходите по квартирата си е добра сума :) с три заплати си взимаш Canon EOS 5D Mark III +EF 24-105mm перфектно нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: bpavlov   
Дата:   16-11-12 00:13


аз помислих 1800 евро за ден/сватба и реших, че е малко, то било за месец...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: georgivelev   
Дата:   16-11-12 10:16

1800 евро на архитект в берлин със 7 години стаж? Бахти мизерията. Че той с тия пари не може да си плаща наема, а да не казвам, че подобна сума е постижима за архитект със 7 години стаж в София. Струва ми се че нещо бъркате. Веднага след излизането си от университета, начинаещите програмисти в Германия получават 2000Е, след 3-4 години ги качват на 4000Е.

Хора, не сте в час, в българия всеки втори получава 5000 лева чисто. Ако не взимате 5000 чисто, значи сте от другите втори.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 10:29

Френчев, уби рибата, морски! Какво е архитект, който чертае и архитект завършил университет?

ГеоргиВелев, ти къде живееш? В България?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 10:50

Какво е архитект, който чертае и архитект завършил университет?

И двамата са завършили архитектура - разликата е, че единия се занимава с архитектура в истниския смисъл на думата а другия върши черната работа на първия (под черната разбирай всичката досадна офисна работа свързана с воденето на едно арх.бюро)

tuizzl принципно е така, на практика е малко по различно обаче. Ако си сам, нямаш семейство, живееш в малка стаичка и ядеш само хляб и макарони, можеш да си купиш 5д3 за 3 месеца. То си е въпрос на личен избор.

Ако обаче искаш да живееш нормално от сега ти казвам, че 1400 евро ще ти стигат (макар и малко трудно) само за това, но не и за спестяване.

ГеоргиВелев не знам в кой свят живееш, но не е в нашия.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: jivkojj   
Дата:   16-11-12 10:56

Да добавя и аз нещо по темата от 1-ва ръка.
1800 за архитект със съответното образование в Берлин просто няма как да е вярно. Дори и нетната заплата ще е доста повече. Другия вариант е да е на намален работен ден - нещо доста срещано в ДЕ.

За специалисти с образование в индустрията нормалното заплащане е 60000+евро/год. Овикновено е въпрос на договорка при постъпване на работа и обикновено се актуализира според резултатите от положения труд на всеки 6 мес. До сега не съм чувал никога сумата да се актуализира надолу, по-скоро уволняват.

За нискоквалифициран труд както е например фотограф е нормално като нает да ти се плаща около 1200-1400. Ако си развъртян да си отвориш собствено ателие, вече според способностите.

Едит. Без немски обаче макар и базов, няма как. Хората нямат предрасъдаци както в други държави, но просто няма как.



Публикацията е редактирана (16-11-12 10:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 12:47

jivkojj го обясни най добре.

Според мен работа в Германия си заслужава само ако си специалист в дадена област. Нискоквалифицираният труд е ниско заплатен. 1200 евро за България може да звучат много, но не забравяйте, че ги харчите тук.

Иначе хонорарите на фотографите са доста по адекватни имайки се предвид цените на техниката която се използва. Но както каза jivkojj зависи според способностите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Тед   
Дата:   16-11-12 13:04

"1800 евро на архитект в берлин със 7 години стаж?"
този плаче за Дянков...

Приятел се прибра от Хамбург. Заплата на персонал без висше ... 3500 Евро. Вярвам му, понеже той беше на стаж 1 месец в тази фирма.
Смятайте за какви мизерници ни имат, плашат гърците с нас, а политиците ни се бият в гърдите колко сме стабилни...Стабилни сме ...няма спор, като корабът ти е заседнал на дъното...мърдане няма...

Имах 2-ама германци - съвсем отделни...мога да ви опиша как се държаха с бг...., и то не с някой от улицата, ами който им върши работа...трагедия...не съм циганин, ама ме мислят за крадлив и измамен мързелив циганин../съвсем сериозно/.



Публикацията е редактирана (16-11-12 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 13:15

Темата малко взе да се измества.

Всъщност не е никак лоша тема.

Дайте примери ако работите като фотограф в Германия или някоя друга държава. Интересно ми е да разбера как е на другите места.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: cameraman   
Дата:   16-11-12 13:17

Току що позната от германия ми каза че има някакви браншови ограничения за работа таммай имало възможност за разрешителни в три сфери- строителство, социални работници/гледачки./ и ресторантьорство и хотелиерство.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: sakuraki   
Дата:   16-11-12 13:21

E вие какво се учудвате, имам приятел, който замина на студентска бригада в Англия и береше лавандула и взимаше по 1200паунда на месец, но ако си надскочиш нормата ти заплащат доплънително. След, което отиде в Лондон и работи в магазин за дрехи и взима 3500паунда. Магазина е нищо особено деним/левис, но все пак. Имам братовчед в Швейцария, който работи фотограф, но снима туристите като ходят на ски и тем подобни зимни забавления и взима доволно заплата, но в Швейцария стандарта на живот е по - висок от немския.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 13:28

cameraman има го това ограничение, но то не важи ако си регистрираш собствена фирма и работиш за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: koceto82   
Дата:   16-11-12 13:44

Извинявайте, че отколонявам темата, а някой да знае как стоят нещата в Дания?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 13:58

TED, Хамбург и Мюхнен, нямат нищо общо с Берлин.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: bpavlov   
Дата:   16-11-12 14:13


Не знам защо определихте фотографията като нискоквалифициран труд.
Миналия месец снимах сватба на българка и австриец, живеят във Виена. Та те ми казаха, че за някакво фирмено събитие там, около 2-3 часа, едвам намерили фотограф, за 900 евро, като той през цялото време мрънкал колко малко пари ще вземе.
И понеже си говорихме и за цените на сватбената фотография, казаха, че там цена под 3000 евро за отразяване на сватба няма, като нивото като цяло е по-ниско от нивото на добрите български сватбени фотографи.
В Германия може и да е по-евтино, ама то така и така като ще ходиш на гурбет, що да не е във Виена

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 14:54

Стана малко ЕЖК, работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 14:55

bpavlov прави разлика между фотограф снимащ за себе си и такъв който работи на заплата в студио или някоя голяма фирма. Там заплатите също варират според възможностите, но средната е около 1400 евро на месец.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Mogila   
Дата:   16-11-12 15:01

ТЕД, аз живея в Хамбург и за такива високи заплати не съм чувал...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: jivkojj   
Дата:   16-11-12 15:02

bpavlov, защото не винаги квалификацията върви със заплащането. Един боклуджия в Германия, дето обикаля с оранжевия камион обикновено е на държавна работа и заплатата му ще е по-висока от тая, ако някой се наеме като фотограф.

А за случая дето разправяш ти, е именно положението, че някой си има фото-фирмичка и си вади парите с нея. Необходимо е да се отчете, че процентуално сватбите се празнуват много по-малко от колкото в България и съответно тоя фотограф не може да разчита, че ще има сватбарска работа постоянно.

Не така стоят обаче нещата с руските немци. Те празнуват (все още) като нас и сред тях е пълно със сватбени фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: jotto_del   
Дата:   16-11-12 15:19

Аз ще се включа в темата поради факта, че живея в Германия (Франкфурт) от около 2г.
Познатите, които имам имат следните заплати.
Дизайнер в DELL 50евро на час БРУТО.
Компютърна подръжка на борсата във Франкфурт 100 000евро БРУТО на година, твърда заплата.
Спедитор в DHL 1600-1700евро НЕТО.
Пощенски чиновник 11евро на час БРУТО.
Данъчен служител 2500евро НЕТО, твърда заплата и това е стартова заплата.
Общ работник на летище Франкфурт 10евро на час БРУТО на месец около 1500-1600евро НЕТО.
Това са за сега, които се сещам.
Аз работя в сферата на гастрономията и взимам 9евро на час Бруто, според часовете, които правя заплата ми варира, но трудно падам под 1200евро Нето.
И от тук не виждам как Архитект с образование в Германия да взима 1800евро, ако е около 2500евро Нето е ОК!
За Фотограф колегата е прав ако си в някое студио 1200-1400евро., ако си сам и според това колко си наеман вече нещата могат да варират в доста големи граници. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: StefanGeorgiev   
Дата:   16-11-12 16:34

цък

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   16-11-12 19:13

sakuraki :
който работи фотограф, но снима туристите като ходят на ски и тем подобни зимни забавления и взима доволно заплата, но в Швейцария стандарта на живот е по - висок от немския.

...ето това искам да пробвам да направя тук където живея и работя сега (Германия, о-в Нордерней) лятото има доста туристи и мисля, че ще има мераклии за една сесия на острова, но първо трябва да го науча на 100% къде какво има :)))

Ако някои има идея как мога да започна нека да сподели или да подскаже по някакъв начин.
Благодаря!

...и ако може хора които не са сигурни в приказките а са "чули недочули" да не се обаждат как може да кажете, че архитект с 7г. стаж ще взима 1800 Е и то бруто бахти смешката само да вметна баща ми е кулокранист работи с фирма посредник българска естествено и взима по 1600 Е нето :)



:)



Публикацията е редактирана (16-11-12 19:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 19:23

и ако може хора които не са сигурни в приказките а са "чули недочули" да не се обаждат как може да кажете, че архитект с 7г. стаж ще взима 1800 Е и то бруто бахти смешката само да вметна баща ми е кулокранист работи с фирма посредник българска естествено и взима по 1600 Е нето :)


Ти, момче, си много уверен в определенията си. Чак комично!



Публикацията е редактирана (16-11-12 19:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   16-11-12 20:05

...ми уверен съм защото работя в Германия, но не искам да се отклоняваме от темата,а кои колкото ще да взима. Тук става въпрос за "Фотограф в Германия".

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 21:01

princess_lia ако въпросния архитект ти е познат, кажи му че го цакат яко със заплатата.
Берлин наистина е една от най-евтините столици в Европа и може би най-евтиния голям град в Германия, но разликите в заплатите не са чак толкова големи. Аз лично съм живял една година там и имам близки и познати в най различни сфери в града и знам горе долу колко взимат.

tuizzl идеята ти не е лоша. От скоро ли си в Германия и как си с немския? Започването не е никак трудно. Регистрираш си една фирма (отнема 10 минути и 20 евро) и можеш да започнеш да работиш. Ако работата не е много а само спорадично снимаш можеш и на черно да се пробваш, но не те съветвам.

Като направиш фирмата се обърни към някой местен счетоводител задължително. Той ще ти помогне при попълването на документите които ще получиш от данъчното след регистрацията на фирмата си. Също така ще ти води и счетоводството. Надали ще ти струва повече от 50 евро на месец.

Ако имаш въпроси или нужда от помощ, може да ме потърсиш по всяко време на 015788111664.

Иначе аз съм самостоятелен и в началото исках да снимам хора, сватби, кръщенета и прочие, но много бързо се ориентирах към работа с фирми. Поръчките са по малко, но пък много по добре платени. Но за начало започни с туристи и после сам ще си решиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 21:07

Frenchev, да моя приятелка, завършила в Дрезден, после 7 години в едно ателие в Копенхаген, сега в Париж. Тя знае, че са се опитали да я изцакат, не е вчерашна. Хванах се за цифрата, че като слушам как, колко, кой и ми става смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 21:30

то че винаги ще има балами работещи за малко пари е ясно, въпроса е колко взимат реално хората.

та да обобщим:

Нает Фотограф в Германия 1200 - 1400 евро нето.

Самостоятелен Фотограф в Германия - както навсякъде според зависи.

Нормална цена за целодневен сватбен репортаж с арт фотосесия между 800 - 1600 евро. Естествено зависи от фотографа и предлаганите екстри. Най често срещаната цена е около 1200 евро за 1 фотограф.

Сватбена Арт фотосесия без репортаж 1 - 2 часа - около 150 - 300 Евро.
Църковен или друг ритуал - около 150 Евро за 45 минути.
Семейна Фотосесия 30 - 45 минути в Студио около 50 Евро.
Това са нормалните цени на повечето фотографи в малките градчета в Бавария. В Мюнхен не знам, там е друга бира.

В правен аспект - направиш ли си фирма можеш буквално след 5 минути да започнеш работа. Ако искаш да си нает е доста по сложно тъй като пазара за труда за българи все още не е отворен.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: boni   
Дата:   16-11-12 22:11

В Австрия и Швейцария цена между 2000 и 3000 евро за сватба е постижима, но нищо не пречи да си живееш в БГ и да си снимаш там по 1-2 сватби на месец.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: princess_lia   
Дата:   16-11-12 22:15

Бони, прав си, но причини, освен финансови, за да живее някой извън България има много. А, и граници вече няма, само в главите ни :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: boni   
Дата:   16-11-12 22:19

Няма граници, 1000км до Австрия е смешно разстояние. Има евтини полети колкото искаш.
Един познат форумец, който снима в САЩ и се е утвърдил там, ми каза, че си лети из целите щати и миналата година е направил 70 сватби на цена между 4 и 5000$ всяка. Малко се е поуморил де:):):)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   16-11-12 22:55

boni това за което говориш не са масови цени.

Аз говоря за масата - разбирай за 70% от хората които се женят тук. Иначе и тук има фотографи които хонорара им е около 3000 евро за целодневен репортаж.

Темата е по скоро за начинаещи фотографи които се опитват да започнат някак си работа като фотограф тук. Демек такива като мен. Не е трудно, но не е и много лесно.

Иначе се чудя на добрите български сватбени фотографи, защо се мъчат да си вадят хляба някъде където труда им не се цени и на 5% от реалната му стойност. Не насърчавам всички да напускат България, но съвсем спокойно може да се работи на запад и живее на изток.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   16-11-12 23:47

frenchev благодаря ти за информацията определено ще се чуем с теб, но по-нататък.
От скоро работя на о-в Нордерней преди да дойда тук снимах в едно фото студио сватбени тържества (2 сезона), но не с моя техника и сега искам да си спестя пари и да взема камера и да почна да си снимам. С немския ще се оправя колегите ми са само немци и ми помагат да го уча.
Тук сега има туристи, а лятото когато е сезона е някаква лудница и ми се иска да се възползвам от тази лудница :).
Продължих тук разговора понеже на някои може да му е от полза всичко което ми кажеш. А и много се дразня когато зачета дадена тема и стигна до там от където почват "личните съобщения".

Всеки съвет ще ми е от полза. Какъв подход трябва да имаме към немците. Пазарят ли се като в БГ?
Знам ли всичко което ми кажеш ще ми е от полза.
Само да кажа, че аз съм все още начинаещ.

p.s. wow какви суми само в горните постове



Публикацията е редактирана (16-11-12 23:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: bpavlov   
Дата:   17-11-12 03:07


bpavlov прави разлика между фотограф снимащ за себе си и такъв който работи на заплата в студио или някоя голяма фирма. Там заплатите също варират според възможностите, но средната е около 1400 евро на месец.

Правя разлика. А ти пък искаш типично по български да се завреш накъде на мизерна заплата и да кюташ послушно. Засрами се


Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   17-11-12 13:32

[smilie18]

bpavlov правиш си заключения без да ме познаваш. Аз съм един от последните хора които биха се завряли на някое малко работно място с мизерна заплата. [beer]

Миналата година се преместих в Германия и започнах в едно малко фотостудио за да се ориентирам в обстановката и си стъпя малко финансово на краката тъй като разчитах сам на себе си. Времето в студиото ми помогна много да се ориентирам и да видя в каква посока да поема сам.

Препоръчвам на всеки който иска да идва за пръв път в Германия и да работи като фотограф, да започне работа в някое студио или фирма. Начина на работа тук и работата с клиентите е доста различна от тези в България. Опита на една такава длъжност определено е важен за стартирането на успешен бизнес тук.

Изключвам колегите които с години се занимават с фотография, имат натрупана техника, ноухау и богато портфолио зад гърба си.

Единствената техника която имах като дойдох тук беше Никон д300, 85 1.8 и сб900. Единствения ми широк обектив беше 18-105 на жена ми. Просто нямах друг избор освен да започна някъде.

tuizzl не знам каква ти е идеята и какво точно искаш да правиш. Освен това аз съм в Бавария а ти на близо 1000 км на север където хората са съвсем различни. Може да дадеш малко по точна информация за това какви са ти идеите и какво искаш да им снимаш на тези туристи - дали да ги снимаш по подобие на българските плажни фотографи или искаш да им предложиш артистична фотосесия на морския бряг, като спомен от лятната ваканция и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: sakuraki   
Дата:   17-11-12 15:02

Tuizzl, той направи договор с фирмата там където е на целия курорт, не съм сигурен как се казва, но ако успея да се свържа с него ще питам. Та всеки, който си взима екипировка, качва се на лифт и подобни неща ги питат дали искат снимки и доста от тях се съгласяват. Знам, че снима с 1д марк 3 и 70-200 ф2.8, та да е напълно защитен от сняг,вода и студ. Миналата година за последно се чухме, че щял да идва насам, но така и не се прибра. До колкото разбрах, фирмата там взима някакъв процент, но около 10 - 14хиляди каза, че прави в силен сезон. Самите снимки са, как карат ски или някой, който скача. Има хора, който даже казват как да ги снима и разбира се за това взима повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   17-11-12 19:13

първо да ви благодаря, че се включвате тека активно в темата renchev и sakuraki и на останалите разбира се

Та идеята ми е следната искам да е нещо като "артистична фотосесия на морския бряг, като спомен от лятната ваканция и прочие" и не само на плажа, но и на други атрактивни места на острова. Тук иначе има едно майне това му е страницата и се чудя дали да не отида при него да се запозная и да споделя идеята си или да си действам сам?



Публикацията е редактирана (17-11-12 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: danov_b   
Дата:   19-11-12 07:42

В предишните постове един колега беше питал какво е положението в Дания.На мен също ми е интересно.Дали има някой нашенец по скандинавските страни да сподели как стоят нещата там?[beer] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   19-11-12 13:08

В Австрия доколкото знам, трябва да имаш завършено образование и прочие за да имаш право да си създадеш собствена фирма.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: stefani92   
Дата:   21-11-12 12:38

Здравейте! :) В Германия съм от година и половина, в Бавария. :) С немския съм на много добро ниво вече. Искам да попитам ако знаете как стоят нещата с Ausbildung-a с фотография *запознатите ще разберат какво точно е Ausbildung*. По-добре ли е да се запиша за Ausbildung, или преди това просто да намеря някаква работа в някое фото-студио, за да видя как ще потръгнат нещата. Начинаеща съм, на 20 години... фотографията ми е била хоби до сега, но бих искала да се реализирам тук професионално. Ще се радвам на всякаква помощ. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   21-11-12 14:50

Стефани доста зависи от това какво искаш да правиш по нататък. Място за Ausbildung се намира доста трудно. Ако си решила да се утвърдиш в този бранш работейки в някое студио или за някой друг фотограф Ausbildung може и да ти е от полза.

Ако обаче искаш след време да работиш сама за себе си, няма никакъв смисъл. Най добре да си намериш някаква работа в някое фото където при повече късмет можеш да попаднеш на някой добър фотограф от който можеш да научиш нещо. Така ще придобиеш най добра представа за начина а работа тук и после можеш много по лесно сама да си прецениш какво да правиш след това.

Аз много съжалявам, че навремето не завърших някакво такова образование. Със сигурност ще ти е от полза. В Германия има доста университети където се предлага фотография или сходни специалности. За мен това е най правилното решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: stefani92   
Дата:   21-11-12 16:55

Благодаря за мнението! :)
За мен всъщност няма голямо значение, дали ще работя сама или в някое студио или фотограф, важно ми е просто да съм в този бранш и да се занимавам с това...
Аз мисля, че ако запиша да уча, наистина би било най-добрият вариант... обаче за момента ми е доста трудно, въпреки, че съм изпратила вече няколко бевербунга... А относно работата във фото-студио... не намирам никъде нещо подходящо... и започвам да се отчайвам малко по-малко... Не знам, не е лесно, особено, когато си един чужденец тук.. :(

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: vga   
Дата:   21-11-12 16:56

Представям си, че е страхотно да учиш фотография там, ако си решила да си живееш живота също там. Най-ценното на висшето образование е контактът с останалите! Ще имаш по-добър шанс когато познаваш хората и измислите нещо заедно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: frenchev   
Дата:   21-11-12 17:09

Работа в студиа има доста в Бавария. Даже студиото с което работя от време на време, търсеше до скоро човек. Зависи къде си точно и в какъв периметър търсиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: koceto82   
Дата:   26-11-12 21:07

Как се започва, въобще, при положение, че работният пазар все още е затворен за българи(с изключение на специалисти и в селскостопанския сектор)?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: sky-fan   
Дата:   27-11-12 00:43

Еми фотограф на овце и крави (пейзаж). Те така се започва, само, че ще те водят като фермер. Не е лесно да си фотограф на вънка, но пък знам, че една сватба на запад е мин 10к евра.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: ubersoldat   
Дата:   27-11-12 11:20

Нещо си се объркал с цената :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: koceto82   
Дата:   27-11-12 11:23

И аз си мисля че е около 10 пъти по малка, но както и да е... Интересува ме някои знае ли как се изважда разрешително да работиш там, или въобще как могат да те наемат...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: ElBandido   
Дата:   27-11-12 12:56

стефани, какво работиш в момента в германия ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: jivkojj   
Дата:   27-11-12 13:07

Хм, лично мнение, но фотограф тука (за мен е тука) е умряла работа. Къде-къде по-добре е да си почнеш някаква нормална работа а снимането да си оставиш като хоби и за събота и неделя.

Само за пример, отворете maps.google.de и напишете в търсачката: photo studio frankfurt
Червените точици са конкуренцията, а съм сигурен, че има и други [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: my.point.of.view   
Дата:   27-11-12 14:01

Няколко мои познати французи се ожениха. Никой от тях не е плащал за фото. Всичките казаха, че имат приятели, които снимат добре и щели да им направят по няколко снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: munich   
Дата:   27-11-12 14:41

Според мен не сте много прави. Не че имам 100% поглед, но то който и да го твърди това тук ще излъже, защото това е страна 80 милиона, а не - България.

Аз в Германия само каквито блогове следя ми то е кеф да четеш, гледаш - има много хора, който мераклийски си вършат работа, обаче и очакват нещо насреща. Тоест и там може да разбием нещата на двете им части - немците, който могат да си го позволят си взимат истински фотографи, който /може би малко прекалено смело/ бих твърдял, че имат повече техника от повечето български сватбени фотографи. Там от подвижни светкавици, през рефлектори и т.н. нещата са по-напред, но могат и да си го позволят много ясно. Отделно постоянно имат семинари. Останалите немци по-скоро разчитат на приятели фотографи, това са онези по-стиснатите от старите класически немци.

Тоест моето впечатление е, че българските фотографи изостават леко от към техника, но от към креативност се поне еднакво толкова добри. И съответно ако добавим ценовата компонента биха могли лесно да работят в Германия /както каза и Бони по-скоро от разстояние/. Ако обаче отидете на място и имате разходите на немски фотограф, според мен автоматично бихте се качили и н тяхнта цена.

Това, разбира се, е доста опростен поглед и реално всяко обобщение си има своите ограничения, но като цяло според мен там има пазар /голяма страна/, но ако искаш да участваш на него трябва да предлагаш качество и да си отдаден. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   08-05-13 20:38

Готина тема и ми се искаше още малко да я поразвием.
munich може ли да споделиш някой от блоковете който следиш.
Моя въпрос е следния къде мога да видя и да следя за предстоящи workshop-ве?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: prisonbreak   
Дата:   09-05-13 14:02

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   09-05-13 22:52

ади де няма ли българи в Германия! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Frenchev   
Дата:   09-05-13 23:35

Има има :)

http://www.fotocommunity.de/
- това е мястото което аз знам. Нещо като нашият форум. Има и други сигурно.

Ти къде си?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   09-05-13 23:45

Има Бг. фотографи в Германия, защото предлагат много по-добра работа от свой те немски колеги, с доста по-приемливи оферти.



Публикацията е редактирана (09-05-13 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   09-05-13 23:56

остров Нордерней в провинция Нидерзаксен далече от всичко :(
а вие? къде сте висчки?
Какво снимате? Нека всеки да сподели малко за себе си.
:)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: Frenchev   
Дата:   10-05-13 00:06

Аз се насочих предимно към работа с фирми. По-лесно се работи с тях, по-голям бюджет имат, знаят какво искат и прочие.

Предимно снимам архитектура, интериор и виртуални панорами. Живея на 70км от Мюнхен, но снимам в цяла Германия.

Ако има повече от нас тук можем да си правим сБирки [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: tuizzl   
Дата:   10-05-13 18:52

Frenchev как така работиш с фирми. Смисъл когато те има повече работа дават една част на теб или ...? И те ли определят колко ще ти платят или ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотограф в Германия
Автор: krassenov   
Дата:   19-11-13 18:28

А бе аз имам работещо(кретащо) фото студио в България,но в момента се чудя дали мога да го пренеса в Мюнхен,където съм в момента и работя в друга сфера.Идеи и опит ще са ми от полза.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »