Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   13-07-12 00:39

Днес, 13 юли, петък 2012год, абе с една дума, ако днес не дойде краят на света, има още дълго да го чакаме...
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: vladod   
Дата:   13-07-12 01:06

Не сме ли се наточили за края на декември [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   13-07-12 01:21

Човек и добре да живее идва момент, когато се налага да работи с повече от една светкавица, при това не винаги репортажна. Възниква със страшна сила въпросът как да бъдат синхронизирани тия светкавици. Основните начини са три:
- със синхронизиращи кабели,
- с оптични синхронизатори,
- с радиотригери.
Първият начин привидно изглежда прост, но е най-неприятен и свързан със скрити проблеми и го отстранявам от разглеждане, за да не ни разсейва.
Вторият, с оптични синхронизатори, е лесно реализуем, не иска големи инвестиции, но си има особености. Те са свързани с качествата на оптичните синхронизатори, които са вградени в използваните светкавици. Ако тези синхронизатори са достатъчно чувствителни към импулса на стартовата светкавица, и индиферентни към околната светлина, имаме добра възможност за евтина и практична синхронизация.
Тъй като имам предвид само снимки в студио, за TTL режими няма да говорим. В този случай използването на радиотригер изглежда доста приемливо, но при няколко светкавици или ще трябва да се ползват няколко приемника, или ще се приложи смесена система - радиотригер-кабели. А това е свързано с технически трудности плюс увеличаване на разходите.
В днешно време почти няма репортажна светкавица без възможност за оптична синхронизация, същото е и със студийните моноблокове. Това прави оптичната синхронизация за студийна работа доста приемлива. Но въпросът опира до стартовата светкавица. Използването на вградената светкавица в камерата има два основни недостатъка:
- високо ниво на импулса, значително влияещо върху картината,
- за някои камери е невъзможно изключването на префлаша.
Елиминирането на префлаш импулса е свързано с преработки и/или повишени разходи.
Решението - специална малка стартова светкавица.
Тези дни изпитвам такова решение и го намирам за много лесно за реализиране и ценово ефективно. Подчертавам - за студийна работа.
За целта взех една вехта, мъничка и много простичка светкавичка COBRA CX130, захранвана от една батерия. С малки преработки осигурих ниско напрежение на синхроконтактите и ниска енергия на импулса, от порядъка на 1.3Ws. Това се оказа напълно достатъчно всички светкавици да се палят дори и от отраженията по стените, а въздействието върху кадъра да е пренебрежимо малко. Импулсът е с продължителност около 1/10000, а малкото влияние върху осветеността на кадъра позволява използването на това чудо и при бързи снимки. С направените преработки стартовата светкавичка може да изщрака с една алкална батерия повече от 4000 кадъра. Реализацията ми излезе 10 лева и 3-4 часа работа с поялник и инструменти.
Имам пълен комплект радиотригери, но простотата на този подход и добрите резултати много ми допаднаха.
[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (14-07-12 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: sir_sky   
Дата:   13-07-12 10:47

А може и коминация!

Аз имам няколко тригера, но всичките ми светкавици имат и оптикал слейв, така че ако се виждат една друга е бързо и лесно да добавиш още една светка примерно![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   13-07-12 10:57

А може и коминация!

При мен това изглежда така:
Радиопалене на две светки, а другите две се палят оптично от първите. Всички се разполагат на произволно място.

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: GenaDP   
Дата:   13-07-12 11:01

Хората отдавна са измислили синхронизатори, работещи в ИЧ спектъра. А може и да сложиш филтър на обикновена светкавица, така че да блокираш видимата светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: mr_kras   
Дата:   13-07-12 11:55

Аз имам 4 RF-603. Могат да работят и като дистанционно за фотоапарата. Две са включени към светките. Ако добавя още една, се пали оптично от другите. Удобството е, че ако едната ти е по-забутана някъде, оптичното палене не е много надеждно и тя задължително е по радио. Така че и според мен смесения вариант е най-удачен.

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   13-07-12 13:29

GenaDP написа:

> Хората отдавна са измислили
> синхронизатори, работещи в ИЧ
> спектъра. А може и да сложиш филтър
> на обикновена светкавица, така че
> да блокираш видимата светлина.

Може много работи. Аз разполагам с RF-602 с 2 предавателя и няколко приемника. Това позволява управление в различни групи. В случая споделям с колегите във форума един изключително прост и ценово ефективен вариант.
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: danny_falin   
Дата:   14-07-12 10:21

как си я преработил тази светкавица да изкарва толкова слаб импулс?
това за пентакс ще е полезно, щото вградената светкавица или не може да и се изключи префлаша (с нормален обектив), или пък винаги стреля с пълна сила без възможност за намаляване (с ръчен обектив), на пълна сила освен че се намесва в експонацията на кадъра, изяжда и батерията доста бързо



Публикацията е редактирана (14-07-12 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   14-07-12 21:46

Сменяш големия кондензатор с друг, със стойност толкова пъти по-малка, колкото пъти искаш да намалиш енергията на импулса. Имай предвид, че не всеки кондензатор е подходящ за фотосветкавица.
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: hotsnail   
Дата:   31-12-12 02:01

Да де ама понякога в хубав светъл ден се оказва че оптичната синхронизация не работи въобще.

Тая есен исках с две мигалки да снимам. Друг път винаги нося и два приемника, тоз път ...не. Оказа се, че няма чалъм, да се палят светките една друга на два, три метра отстояние. От метър нямаше отказ....


Та оптичните тригери ...добро или още по-добро нищо



Публикацията е редактирана (31-12-12 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: marrio31   
Дата:   31-12-12 10:05

Ами той човека е написал че вътре го ползва,много ясно че навън на светло не става

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: victory13   
Дата:   31-12-12 10:30

абе не знам, ама пробвах х-е1 -то с двата нисина и йн-то, и плющят кат луди [smilie18] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: Myth   
Дата:   31-12-12 10:33

Привърженик съм на радиосинхрона, достатъчно евтини са вече :-) просто лесно и безотказно.

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   31-12-12 10:56

Това е една възможност повече, не вреди.


http://imageshack.us/a/img402/394/slavevi10.jpg



На тази картинка се вижда импулсът на пилотната светкавичка, който е много къс и "тлъстият" импулс на нормална студийна светкавица. Късият импулс ще подпали всички SLAVE светкавици едновременно. Ако подпалването става от широкия импулс, не е много ясно как ще се запалят останалите светкавици. Може да се стигне до запалване на три степени. Това може в някои случаи да не е желателно.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (31-12-12 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: SEURET   
Дата:   02-01-13 12:30

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: dimidumi   
Дата:   02-01-13 14:18

Колега aldygreen , което си направил с малката светкавичка COBRA CX130 е добро и ефтино решение за домашно студио.Мислех и аз да преработя някаква подобна малка светка, а каква схема се използва за сваляне на напрежението, защото тези старите са на 220 волта.Благодаря предварително, ако решиш да споделиш във форума схемата която си използвал. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Оптична vs. радио синхронизация
Автор: aldygreen   
Дата:   02-01-13 17:23

В тази тема съм дал две "хитри" схемички, които работят много добре.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »