Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как се снима мълния
Автор: slavi_biserov   
Дата:   05-07-12 22:08

Здравейте, колеги
Може ли да ми обясните как да заснима мълния?
Настройките на фотоапарата за заснемането какви са?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: nsirakov   
Дата:   05-07-12 22:20

Бълб

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: asahi   
Дата:   05-07-12 22:31

Що не цъкнеш с търсачката? Знаеш ли колко е изписано по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-07-12 22:31

Слагаш китака 18-55мм връзваш тялото за триножника вадиш дистанционното и правиш следните настроики 15-20 сек според интервала на просветканията слагаш на бленда 8, свагаш предполагаемият фокус той, обикновенно е на безкрайност, изключваш автофокуса и НАКИСКАШ дистанционното или спусака ако нямаш такова и чакаш да се нарисуват светкавиците върху матрицата[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: alsash   
Дата:   05-07-12 22:57

....Тесла имаше опит по въпроса! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: Mogila   
Дата:   05-07-12 23:16

А най-лесно е просто да пробваш[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: Cocteau   
Дата:   06-07-12 00:16

Ето ТАКА

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: Батко   
Дата:   06-07-12 00:17

Аз си снимах тук едно нощно пейзажче, а някаква нагла мълния като изплющя и ми разцепи кадъра:


https://photo-forum.net/static/site_pics/161/7_1311541316.jpg



EOS 7D/35mm/F10/15сек./ISO100

Не е най-важното да хванеш добре мълнията! Трябва и фонът да е добре експониран ( моят е горе-долу ), та нагласи си настройките като за нощна снимка с идеята за дълга експонация та евентуално да ти се лепне и някоя мълния.

Ще успееш, само мълнии да има!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-07-12 10:05

А ще се получи ли ако сложа апарата на статив, настроя приоритет на бленда F9, 15-20 сек.,ISO 100 и когато видя светкавицата на екрана щракам без дистанционен спусък, че нямам?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: nsirakov   
Дата:   06-07-12 10:16

видиш ли е на екрана... тя вече е загаснала :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: frenchev   
Дата:   06-07-12 10:20

Ето вчера една от мен:





имаш два начина да снимаш.

По простия е да си нагласиш апарата на 30секунди (ако имаш дистанционно може и на бълб и да прави по дълги експонации) и спред това колко ти е светъл или тъмен пейзажа нагласяш блендата и исото.

Тоест слагаш на 30 секунди, бленда 4 и исо 200. Фокусираш по някоя далечна лампа или луна или друго което свети и изключваш автофокуса. Снимаш една снимка с тези настройки и ако пейзажа е мн тъмен вдигаш исото на 400 и пак снимаш 30 секунди. И така си играеш с блендата и исото докато пейзажа изглежда добре. И снимаш кадри един след друг. Ако мълниите са доста често може и на всеки кадър да имаш мълния. Също така ако са често мълниите и удрят по две три за 30те секунди снимане може да ти се преекспонира небето. За тази цел най добре удари ли мълния спираш апарата дори и 20 секунди да са минали.


Втория начин е по-удачен но е свързан с допълнително устройство. Има такива машинки които палят апарата чрез даден датчик. Аз имам такава с микрофон, светлинен и лазерен датчик. Нагласяш апарата и свързваш светлинния датчик. Апарата си стои и чака. Като светне светкавицата задейства датчика и апарата щрака. Забавянето е минимално и светкавиците се хващат. Така си спестяваш излишни кадри без светкавици.

Горната снимка е снимана по първия начин тъй като бурята дойде изненадващо и не ми се занимаваше да вадя машинката.



Публикацията е редактирана (06-07-12 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-07-12 11:12

Значи не те много разбрах, но искаш да кажеш, че като наглася фотоапарата на 30 секунди това означава, че като изтече времето апарата ще щракне и ако имам късмет ще уловя мълнията?
А като фокусирам нещо и изключа автофокуса остава само светкавицата да светне и тя ще бъде в фокус?
А ще дигам iso ако е необходимо за пейзажа така ли?[smilie5]
Вече ставам нахален ама човек така се учи и може ли видеоклип как се заснема мълния за да го видя?
Поздрави![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: frenchev   
Дата:   06-07-12 12:52

Слагаш апарата на ръчен режим и му слагаш 30 секунди експонация. Тоест апарата снима 30 секунди. И за тези 30 секунди все ще падне някоя светкавица. Ако не падне пак натискаш спусъка и така кадър след кадър докато уловиш нещо. А 30 секунди защото толкова е максималното време което може се зададе на повечето апарати. След 30 секунди има функция bulb. При нея апарата снима докато държиш копчето натиснато. Като пуснеш и апарата спира да снима. Тоест така може и 5 минути да снимаш
Проблема е че ти натискайки копчето ще мърдаш апарата макара и малко. За тази цел ти трябва дистанционно. С него наместваш на bulb и натиска дистанционното и задържаш малко и пускаш. Апарата снима докато не натиснеш пак с дистанционното.

Фокусираш по далечна лампа, защото се предполага, че светкавиците ще са надалече към хоризонта. Ако падат около теб не те съветвам да снимаш а да се пръждосваш. Като фокусираш по далечната лампа спираш автофокуса за да не търси апарата на всеки кадър фокус който в тъмницата не може да намери.

Исото го вдигаш или сваляш за да контролираш колко да ти е осветен самия пейзаж защото и той е важен при такава снимка.

Ей ти и едно видео как се снима. В тубата има много.

Пия шуменско [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-07-12 13:13

Благодаря за обяснението[shtrak]
Вече разбрах как става и ще чакам буря за да пробвам, но дистанционно няма да купувам ще снимам на 30 секунди![smile]
Поздрави![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: MOPT   
Дата:   06-07-12 16:33

Аз още си ям ушите от яд, че миналата година в най-хубавата буря която съм виждал, на хубав фон (Стара Планина) си бях взел апарата, но не и статива :( И нямаше къде да го закрепя другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снима мълния
Автор: slavi_biserov   
Дата:   06-07-12 16:48

Затова е важно задапаратното устройство![smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »