Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: imaginemylove   
Дата:   24-06-12 20:00

Трябва да ви питам нещо. Виждам, че нещо AF ми куца или аз не правя нещо както трябва. Просто снимам с D90 + 18-105mm и верно, че този обектив не е портретен, но доста от снимките ми се размазват и не са супер остри каквито обикновенно гледаме по портетите. Иначе какви апарат да ползвам и с какъв автофокус е по-добре?

И имам друг въпрос. Гледам, че Mark Wallace фокусира със средната точка и поспе прекадрира. Хубаво, но се чудя какво е по-добре натискаш наполовина фокуса и AE експонацията и ако прекадрираш леко exposure-a няма да се промени кой знае колко или почти не оказва влияние май. Поне така казваше той май в отговор на един въпрос (но не съм много сигурен)

Сега на мен на настройките ми на Никона като фокусирам и долу в ляво във визиора има една точка която ми показва, че е заключен фокуса, да де ама аз съм си настойл сега апарата като натисна полуспусака да заключва само фокуса, а самата експонация не я заключва. т.е - AE-L

Според вас кое е по-добре да заключваш и двете AF-L/AF-E и да прекадрираш
или
само фокуса AF-L и прекадрираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: hotsnail   
Дата:   24-06-12 20:13

18-105 не е много светъл обектив и би трябвало да няма проблеми независимо от техниката на снимане.

Ама пробвай все пак със централна точка да фокусираш. При повечето апарати тя е по-точна и чувствителна от другите.

Качи някъде една от гадните снимки с EXIF.

Може да си поиграеш да видиш как фокусира твоята машина. Понякога се случва да не са идеално калибрирани обектива за апарата. Ако е такъв проблем с Д90 мисля че отиваш в сервиза и ти го настройват. Хубаво е че и двете са никон та в един сервиз ще се ходи.

Тук е най-подробната инструкция как да тестваш ама методологията не е перфектна.
Скоро в една тема някой бе пуснал доста по добро нещо ама трябва да я потърся.

Ако имаш познат с никон пробвайте да смените обективите или апаратите. Виж как е твоя обектив с друг апарат и апарата с друг обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: Alex-dan   
Дата:   24-06-12 20:14

Въобще да не прекадрираш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: DEKOV   
Дата:   24-06-12 20:34

Няма рецепта, още повече като се доверяваш на автоматично измерване на експонацията.
Всяко автоматично измерване е компромис в голям брой от случаите, променя се от цвета и яркоста на обекта например, а така също правилната експонация се определя и от снимащия в зависимост от неговото виждане, може да се различава много от измереното от камерата.


Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: Alex-dan   
Дата:   24-06-12 20:35

Ако снимаш в условия, при които светлината не се променя често, спокойно може да ползваш и М режим...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: io_bs   
Дата:   24-06-12 22:42

С тъмен обектив не е проблем, ако се прекадрира. Аз си създадох този навик, ползвайки същата комбинация, но като си взех светъл твърдак трябваше да се отуча, защото първоначално се чудих защо обективът не е достатъчно остър на най-отворено - а то беше заради прекадрирането ми.
Иначе снимките най-вероятно са размазани заради ниската скорост. Включи си стабилизацията и снимай поне с около 1/50 (въпреки че съм успявал да правя неразмазани снимки и на скорост до 1/13, но това става с малко късмет [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: Myth   
Дата:   24-06-12 23:18

Е то всъщност прекадрирането не е проблем с тъмен обектив заради блендата, това пропускате да му кажете на човека, вие си го знаете ама той може да не го знае. Колкото до размазването то може да не е от фокуса от от ниска скорост например особено ако снимаш на по-дълго, за да си сигурен, че не е това причината то снимай на скорости ПОНЕ колкото милиметрите, иначе за да си сигурен приблизително по 2, пример снимаш на 100мм с 1/200. Ако те интересува ще си намериш инфото в нета не ми се пиша сега... е и ще разбереш, че не е точно х2 и че формулата е за фул фрейм но...

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: guesswho   
Дата:   24-06-12 23:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: terrien   
Дата:   25-06-12 13:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: hotsnail   
Дата:   25-06-12 14:13

не знам дали автора на темата чете. ама следвай съветите дето ти дадох.

Пусни една снимка за начало да видим скорост, фокусно разстояние какво е разамзването.

Аз така си мислих че ми е крив фокуса преди няколко седмици а просто се оказа че не съм свикнал на новия апарат на пинизите му (т.е. липсата на стбаилизация).

Малко вероятно е да имаш видим проблем с фокуса на 18-105.

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: imaginemylove   
Дата:   25-06-12 15:06

Ще го тествам с един приятел тази седмица и ще пиша отново :)

Отговори на това съобщение
 Re: Имам въпрос за фокусирането при портретите
Автор: terrien   
Дата:   25-06-12 22:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »