Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: malakar   
Дата:   12-06-12 17:17

Здравейте,

Пуснах си търсене във форума и намерих една подобна тема от 2009 година. Техниката, с която разполагам е Никон д7000 + Никкор 17-55/2,8. Преди седмица си играх с един стар ръчен канонски 105 макро обектив (ако не бъркам де, разбира се закачен на тялото на познат с Канон) и ми се стори интересно и любопитно занимание (знаете за какво говоря [beer] ). Иска ми се, някой да даде идеи (още по-добре и снимки) как се представят стари обективи на нови тела - мнения за оптическите качества, остротата, бокето и т.н. То е ясно, че винаги мога да потърся нов, модерен обектив, с който да се "заиграя", въпросът е, че толкова пари не ми се дават. Вярвам, че има и други хора в моето положение, за които темата би била полезна. Аз лично имам по-голям интерес към Никонската техника, но предполагам, че инфо и за всички останали марки би било полезно.

Благодаря предварително и много здраве
Миро

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: simbon4o   
Дата:   12-06-12 17:22

На никона само никонски обективи ще можеш да сложиш.
Има доста за щастие не лоши.
Около 100-те мм потърси 100 2.8 Е имаше го скоро съвсем евтино.
105 2.5 - класика.
За по-широки - не си залсужава има евтини твърди 35 и 50 които са перфектни и за малко пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: malakar   
Дата:   12-06-12 17:28

Благодаря симбон4о [beer]

Тъй като не съм много наясно, АИ и АИ-С са тези, които да търся, нали така? Доколкото зная (от това, което четох в упътването преди време) тези обективи ще мерят и ще потвърждават фокуса с Д7000, нали така?

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: www.Stefoto.EU   
Дата:   12-06-12 18:03

Тук имаме една тема, която гледаме да не изпада. Разгледай я добре, можеш да видиш доста обективи как се справят.
...А и ти да качиш нещо.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: simbon4o   
Дата:   13-06-12 00:14

ако искаш да видиш снимки с обектив който ти е интересен отваряш flickr.com или гугъл и пишеш името на обектива - това е най-лесния начин.
Не съм много наясно със D7000 и поддържаните от него функционалности с ръчни обективи, но знам че на Д300 и нагоре всички стари обективи работят. Д90 може само да потвърждава фокус и не мери светлината и т.н. На 4-цифрените май изобщо не тръгваше самия апарат с ръчен обектив. По тази тема никонци да кажат.

Аз на пентакса ми съм пробвал микро никорите 55 3.5 и 55 2.8 макро - ако намериш вземи си! 50 1.4 най-старата версия - супер остър с нервно боке обаче, Мир 24Н(не си вземай) и май това бяха.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: kapitancho   
Дата:   13-06-12 08:51

С Д7000 имаш отлична възможност да ползваш всякакви ръчни обективи от Никон. Единствено pre-AI обективите се нуждаят от малко струговане, но те са по-редки, поне за България.
Така че AI и AIs обективите са чудесно допълнение, защото имаше мерене и потвърждение на фокуса.

Във тази тема е пълно със снимки. Темата има 1300 страници, което показва колко сериозно се снима с ръчни обективи на Никон. Това е напълно нормално, защото са по-евтини и не по-лоши от сегашните.
Често казано, смислените са твърдите обективи с няколко изключения при зумовете.
Ако искаш най-хубавите, можеш да потърсиш AIs обективите 28/2.8, 50/1.2 и 105/2.5. Разбира се, има и много други подходящи, които си заслужават. Просто зависи какво търсиш и какво целиш.
Ако имаш въпроси, питай :)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: simbon4o   
Дата:   13-06-12 09:06

Ако искаш да видиш снимки с даден обектив отваряш google или flickr и пишеш името на обектива, там има най-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: jorro_z   
Дата:   13-06-12 15:36

На никона само никонски обективи ще можеш да сложиш.

----

Това не е вярно.

Има доста Не-никонски обективи, които са правени за тяло Никон. Само съветските са доста... без да броим японските.

Отделно, че доста обективи Не-никонски могат да се преработят за малко пари успешно да станат никонски.

В случая е много по-важно с какво тяло си.
(Изобщо напоследък става много по-важно с какво тяло си, отколкото с какъв обектив си [smilie18] )

Тялото трябва да може да мери със съответните стари обективи. Доста никонски тела, не само че нямат потвърждение на фокуса, но нямат и мерене със старите, дори никонски, обективи. Но твоя д7000 може, така че няма да имаш проблем.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: satyno   
Дата:   13-06-12 15:54

От доста не-никонските обективи правени за Никон обърни внимание на Vivitar правени от Komine и Kiron
първите имат серийни номера започващи с 28хххххх, вторите с 22хххххх
http://i.ebayimg.com/00/s/NjAwWDgwMA==/$(KGrHqR,!pIE-z3DFyu1BP1KS11Mr!~~60_3.JPG



http://caisley.com/photos/vivitarse-1339410970-17248.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: sherbit   
Дата:   13-06-12 15:57

виж това

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: malakar   
Дата:   13-06-12 18:14

Абе май се реших на един Nikon Nikkor 105mm F/2.5 AI-S AIS Lens. За сега 50-ката (руска, японска или каквато и да е) е на изчакване, че зуума ми покрива тази дължина и ще ми е по интересно да пробвам нещо различно, пък и бюджета не е безкраен. Какво ще кажете? А всъщност как им вървят цените на тези стъкла? Аз се поогледах из онлайн магазините и и-бей и този Nikon Nikkor 105mm F/2.5 AI-S AIS Lens го виждам най-евтино около 400 лева... добре ли е? Или да чакам и да търся още?

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: kapitancho   
Дата:   14-06-12 09:02

Моят го бях взел за под 300, но от тогава се вдигнаха цените и ако си намериш под 350 се води добре.

Щом си се заинтересувал за над 100мм, ето и вариантите (AIs):
100/2.8 - по-евтин, с по-кофти сглоба, но почти толкова добър, колкото 105-та.
105/1.8 - доста по-скъп, иначе е хубав.
135/3.5 - малко е по-тъмен, но иначе е резачка.
135/2.8 - малко по-слаб от този на 3.5.
135/2 - хубав, но скъпичък.
180/2.8 - заслужава си, но е по-скъп.
200/4 - по-бюджетен вариант, но е по-тъмен от 180/2.8 и малко по-слаб.
300/4.5 - има доста версии като последните са най-прилични. Заради милиметрите държи цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: malakar   
Дата:   14-06-12 11:10

Благодаря за инфото, Капитанчо. Снощи порових и онези 1300 страници със снимки, коментари и прочее и ми се запали главицата, много снимки, много нещо :) Сега ще видя и 100/2.8 за колко пари ще го намеря и ще го реша [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: janst   
Дата:   14-06-12 16:01

Не е задължително да са никонски обективите. Снимам с D90 и наскоро и в моята глава влезе тая муха. Купих си от ebay един преходник М42-Никон, ама такъв с чип, за да имам и мерене. Пак от ebay си купих една стара Tokina 70-210/3.5 на M42. Голямо и тежко желязо, ама и голяма зарибявка [smile]. Не мога да се похваля с кой знае какви резултати, но ми е доста забавно да снимам с това чудо. Бих го нарекъл предизвикателство. Буквално за няколко дни съвсем ми се подпали главата и сега очаквам да пристигнат един Pentacon 200/4 и един 50/1.8 Сигурно не след дълго ще ми мине и ще се появят в базара, но засега се забавлявам [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: turntablism   
Дата:   15-06-12 09:50

janst, не ти ли е трудно като няма фокус на безкрайност?

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: janst   
Дата:   15-06-12 10:12

Преходникът е с оптичен елемент и имам фокус на безкрайност. Навсякъде пише, че качеството осезаемо пада заради този елемент и си направих експеримент като го махнах. Истината е, че може би наистина пада, но не бих казал, че е осезаемо. На пръв поглед разлика няма. ...или поне с този обектив не се забелязва, тъй като той така или иначе не е от най-острите, особено на най-отворена бленда.
Трудно ми е единствено да го държа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: deathzone   
Дата:   15-06-12 10:41

Ако е с оптически елемент си има.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-12 20:54

С Pentacon 4/200 ще има осезаема разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: janst   
Дата:   18-06-12 10:15

Pentacon 4/200 ми харесва толкова, че изобщо няма да си направя труда да махна оптичния елемент от преходника за да видя как ще е без него [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: quazimodo   
Дата:   18-06-12 17:52

Аз пък не бих си поръчал нещо, което не ми харесва. И все пак кеф цена няма![smile] А хората, които само са чели, че старите соц. обективи стават само за преспапие нека разгледат повече стари теми. Дори в момента триреда по-долу върви тема за ръчнофокусни обективи.



Публикацията е редактирана (18-06-12 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: dilomski   
Дата:   19-06-12 15:39

Аз имам 80/200 Nikkor f4,5, за съжаление на d5100 работи само на М и снимките стават леко предизвикателство, но на режим серийно снимане все вади някой друг кадър на фокус.Уникално маже на 200мм на 4,5 - няма такъв кеф.Ето снимчоци от днеска:

http://i575.photobucket.com/albums/ss200/dilomski/DSC_0570.jpg


http://i575.photobucket.com/albums/ss200/dilomski/DSC_0611.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Стари ръчнофокусни обективи на нови дигитални тела
Автор: pefoto01   
Дата:   19-06-12 17:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »