Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   09-06-12 22:15

Здравейте,
от скоро се запалих по фотографията и по- точно снимането с филми /ако мога така да се изразя/.Рових се много из интернет за информация за проявяване и копиране,понеже искам да си правя всичко сам, но прочетеното дава само частична информация. Интересува ме, някой може ли да ме насочи към линк, книга или някой ако е така добър да ми обясни как става целият процес от началото до края, в подробности , детайли, какво ми е необходимо и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: violator   
Дата:   11-06-12 01:27

Здравей ;)

първо трябва да разучиш филмите и процесите за тях. После ще избереш да започнеш с черно бял негативен филм, а за проявяването му някакъв човек е писал подробно тук . Не всичко задължително трябва да изпълниш. Съвсем спокойно може да минеш без стоп баня, а изплакването след фиксиране да е за двойно по-кратко време.

Тук пише кой филм с какво може да се проявява, за колко време при каква концентрация на проявителя. Ето и книга


https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/qjsz0604.JPG


http://img835.imageshack.us/img835/9021/dsc5117h1280.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2012-06/srqi7880.JPG


http://img837.imageshack.us/img837/1831/dsc5128.jpg




Ако имаш конкретни въпроси пиши в темата.

Копирането после.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: asenr   
Дата:   11-06-12 03:50

От къде си?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: s_dyakov   
Дата:   11-06-12 11:25

Ако четеш английски има една много хубава поредица от 3 книги на Ansel Adams: The Camera, The Negative, The Print.
Можеш да си ги поръчаш на хартия и да си ги четеш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   11-06-12 22:20

violator от къде мога да си купя тази книга

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   11-06-12 22:21

от Пловдив съм

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Wania   
Дата:   11-06-12 22:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Wania   
Дата:   11-06-12 22:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: asenr   
Дата:   12-06-12 00:18

Явно от разстояние ще помагаме. Като за начало ще ти напиша какво ти трябва:

- черно-бели филми за ръчно проявяване
- негативен проявител
- фиксаж
- съдове за съхраняване на разтворите. Пиши къде какво наливаш и кога си го разтворил, че само с помнене стават грешки.
- филпон или нещо подобно за миене на филма
- доза за проявяване
- термометър
- щипки за филми
- класьори за филми

Процесът за проявяване на филмите е следния:

- на тъмно вадиш филма от касетата и го навиваш в дозата. За останалата част от процеса може да светнеш лампата, но не отваряй дозата преди да си фиксирал
- темперираш проявителя на водна баня обикновено на 20 градуса
- проявяваш
- миеш с вода
- фиксираш
- миеш с вода и накрая малко с филпон
- вадиш филмите от дозата и ги закачваш на щипките да съхнат
- като изсъхнат, режеш и нареждаш в класьорите

Времето за проявяване според филма, проявителя и температурата ориентировъчно можеш да вземеш от линка, който ти е дал violator - http://www.digitaltruth.com/devchart.php
и в процеса на работа внасяш корекции, ако намериш за нужно. Първата минута обръщаш дозата непрекъснато, а след това - по 2-3 пъти на 30-40 секунди. Първото миене е кратко, колкото да изплакнеш проявителя, да не се замърсява фиксажа. Времето за фиксиране зависи от фиксажа. За кисел фиксаж е около 10-15 минути и не изисква кой знае каква точност. Температурата също не е важна. Накрая миеш около 15 минути и изплакваш с филпон да не остават петна като изсъхне филма. Специално за Пловдив филпонът е много препоръчителен, защото пловдивската вода е твърда и има много варовик.

За копиране на хартия ще трябва да си оборудваш лаборатория. В помещението трябва да има вода и ток и всички прозорци трябва да могат да се затъмнят. Добрата вентилация също е важна. Ще ти трябват:

- увеличител с часовник и копирен обектив
- кадрираща рамка
- фенер
- вани най-малко 4 броя
- щипки за хартия
- хартия
- термометър и евентуално подгряващ плот за ваничката с проявителя
- проявител за хартия
- фиксаж
- съдове за съхраняване на разтворите
- гланц преса да си сушиш снимките. Може да замести и подгряващия плот :)

Процесът е следния:

- пълниш 3 ванички - проявител, вода, фиксаж
- темперираш проявителя обикновено на 20 градуса и следиш темпертурата до края. Проявяването на филми трае 5-10-15 минути и температурата е относително стабилна, но при копиране може да се заиграеш и да утрепеш половин ден и повече и затова поглеждай редовно термометъра.
- слагаш филма в увеличителя с емулсията надолу
- нагласяш кадъра (увеличение, фокус и отсечка) на тъмно да виждаш по-добре. На светло може да си очертаеш границите на кадъра върху един празен лист да видиш как ще изглежда.
- пак на тъмно вадиш хартия и пускаш няколко проби. Хартията се слага върху кадриращата рамка с емулсията нагоре. За да намериш емулсията в тъмното, наплюнчваш си устните, лапаш единия ъгъл на хартията и от която страна залепне - там е. Трябва да нагласиш времето на експониране така, че времето за проявяване да е около 1-2 минути. В зависимост от хартията се експонира от 1-2 до 10 секунди на бленда 5,6 или 8.
- слагаш листа върху кадриращата рамка
- експонираш
- слагаш листа в проявителя с емулсията надолу и със щипката го натискаш на различни места, за да извадиш въздуха отдолу, защото мехурчетата могат да оставят петна. След около половин минута го обръщаш с емулсията нагоре като се стараеш със щипката да дършиш емулсията под повърхността и на светлината на фенера следиш кога ще се появи изображение. Като прецениш, че имаш хубаво черно, вадиш и слагаш във ваничката с водата. Ако задържиш повече, воалира и бялото става сиво, затова трябва да свикнеш да преценяваш точно момента. Постига се лесно с малко практика.
- плакнеш 5-10 секунди и местиш във фиксажа
- тук може да светнеш лампата за малко да видиш добре ли е снимката
- през 20-30 минути вадиш най-старите листове от фиксажа, които прецениш че са готови, и ги местиш в четвъртата вана да се мият на течаща вода.
- накрая закачаш снимките да се сушат като по филмите [smilie18] или сушиш с гланц пресата.

В общи линии това е. Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: violator   
Дата:   12-06-12 12:23

Bani4kata_, книгата е издание от 1975 г. Пусни обява в базара, че я търсиш. Преди време май я продаваше някой, но не помня кой.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   12-06-12 16:19

asenr Благодаря ти! Беше достатъчно ясен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   12-06-12 16:23

Хора, стискайте ми палци! Оказа се, че на един приятел дядо му има абсолютно всички неща,без химиите естествено, с които е работил преди доста години. Но всъщност същият е малко стиснат и в момента водя преговори да ми ги даде или продаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   12-06-12 16:28

Какво значи помещение с вода? Трябва да има мивка с течаща вода или може да ползвам някакви съдове с вода? Имам едно гаражче, но нямам течаща вода там.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: violator   
Дата:   12-06-12 17:40

Ако банята ти е абсолютно тъмна или може да се затъмни лесно работи там поне на първо време. В гаражчето може да е топло сега и по - трудно ще темперираш разтворите без течаща вода. Течащата студена вода при мен е между 18 градуса, когато се изтече, и около 26 ако се е застояла по тръбите. 20 градуса се достигат много лесно. Слагаш съдовете, с химията в по - голям съд и пускаш водата да тече и го пълни. Переодично следиш температурата на разтворите и когато достигнеш 20 градуса може да ги използваш.
В гаража, колкото и да е чист има прах, а той лесно полепва по мокрия филм при сушенето. Банята е по - обезпрашена, а и по лесно се обезпрашава. Проявителя и фиксажа, които най - вероятно ще ползваш не са толкова вредни и мръсни, че да ги държиш далеч от къщи, а и всичко накапано се мие с вода. Само трябва да внимаваш с пръски по дрехите, особено ако са памучни. Боята се разтваря и остават петна.


Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: fotorafi   
Дата:   13-06-12 05:46

Намери литература и почети, после ми се обади да ти дам: фотохартия, фиксаж и проявител. София 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: asenr   
Дата:   13-06-12 12:05

Течаща вода освен за темпериране, е нужна и за миене на филмите и хартията след фиксиране. Аз съм писал миене, но съм пропуснал да пиша, че трябва да е на течаща вода. Тънка струйка е достатъчна. Важно е да има постоянен приток на чиста вода без да се разхищава излишно.

За оборудването можеш да пуснеш един списък какво точно включва да ти дадем ориентировъчни цени, че дядото щом е доста стиснат, предполагам ще опита да ти ги продаде на цени, изгодни най-вече за него. Не купувай на всяка цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   13-06-12 19:01

Хора,тази работа с помещението при мен ще е малко проблем,банята ми е малка,също имам и малко дете.Ще търся някакви други алтернативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: monkata5555   
Дата:   14-06-12 11:05

И моята баня е малка, но се справям с проявяването. Как процедирам - слагам атрибутите на удобни места и им помня местото, след като съм навил филма в ролката и вече е в дозата, паля лампата и е лесно.. дори и на малко пространство. Според мен вземи проявен филм и се научи на светло да го навиваш в ролката или корекс лентата и тогава влез в банята на тъмно. Друго, за което се сещам - прави проби преди да вкараш цял филм за проявяване. А как се правят проби, аз правя така - 10 см лента приблизително вадиш от касетката на филма, за да го заредиш във фотоапарата, снимаш 2 кадъра което е 2X3,6см общо до тук станаха около 18см. демек една педя. Кълцам е тази една педя на тъмно и я проявявам, остатъка от филма си го изщраквам, но вече знам правилните времена, температури и тн.. за да излезне нещо както трябва.

Пробваш, виждаш, научваш. Само с четене според мен няма да стане.. така,че и да съсипеш 2,3 филма е напълно нормално.



Публикацията е редактирана (14-06-12 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: kefalcho   
Дата:   14-06-12 11:59

... моята баня също е много малка но добре подредена става за работа . Най-голям проблем ми е вентилацията и охлаждането през лятото , това са две от най-важните точки за спокойна работа[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: violator   
Дата:   14-06-12 21:56

Когато проявяваш ръчно черно бял негативен филм и ти е за първи път правилната температура е 20 градуса, а правилните концентрация и време са, както пише за съответния филм в някой достоверен источник. Въпреки, че има много стара химия и филми, които все още работят добре използвай нови консумативи за първия път. И никакви проби. Ако спазиш всичко точно, ще се получи. Така ще имаш проигран базов процес и чак тогава, ако те кефи може да експериментираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   16-06-12 17:27

За концентрация и време на проявяването не намирам нищо. Тук една кутийка я въртя няколко часа и касетката с филмчето. Единственото, което виждам е process CND-4 / C-41.
Този процес ли трябва да ми е водеща информация?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: nevmi   
Дата:   16-06-12 19:15

Това е филм за цветно проявяване и се прави в фото или ако имаш процесор иначе е доста трудно. Трябва да си намериш черно бели филми но да не са по С-41 процес. Както проявител и фиксаж и някакво миещо вещество за накрая

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-12 19:37

Това с течащата вода не е 100% задължително, но в банята винаги я има. Филм може да се измие и с неколкократна смяна на водата в дозата и повечко въртене. За последно миене може и с капка веро вместо филпон. За литературата - има и една книжка на чист български език, прпевод от немски, с автор Курт Фритче: "Да фотографираме без грешка". Перфектно обясняване на всичко стъпка по стъпка от снимката до изваденото на хартия копие.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: Bani4kata_   
Дата:   18-06-12 20:00

Хора, заринах се с литература по темата. Излиза, че не било толкова елементарно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване и копиране
Автор: quazimodo   
Дата:   18-06-12 21:08

Отдавна не съм снимал на филм, но преди обикновено във всяка кутийка черно-бял филм имаше подробно упътване за снимане с този филм и за последващата обработка. Производителят е заинтересован от получаването на добри резултати, за да си купиш отново от неговите филми. Ако филмът не е с изтекъл срок и химикалите са пресни то спазвайки фирмените указания си гарантираш добър резултат в 99% от случаите.[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »