Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: photolamer   
Дата:   08-06-12 23:52

Здравейте,
Колеги преди седмица си купих Sony NEX 5N. Снимките ще ги използвам за уеб с резолюция не по-голяма от 1024x800.

Има ли смисъл да инвестирам в хубав монитор с S-IPS матрица. Или за тази цел и лаптоп ми би свършил работа?


Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: insofia.net   
Дата:   08-06-12 23:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: photolamer   
Дата:   09-06-12 00:03

Конкретно за професионална фотообработка знам, че е задължително.

Но за моя апарат и снимки за уеб не знам дали има смисъл?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: swan_   
Дата:   09-06-12 00:03

А? Какво питаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: photolamer   
Дата:   09-06-12 00:05

Ама моля ви се - дайте сериозно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: bOzo   
Дата:   09-06-12 00:11

Не. Ако ти трябваше нямаще да питаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: asahi   
Дата:   09-06-12 00:18

Какво ще снимаш? Къде ще ги публикуваш тези снимки?

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: photolamer   
Дата:   09-06-12 00:26

500px.com

Предимно хора. На лаптопа снимките са ОК, но реално не съм сигурен дали това са цветовете. Мога да пробвам и с калибриране.

Занимавам се любителски и апарата ми е такъв. Затова за тези ми цели не знам дали си струва да се инвестира в едно EIZO :)

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: boni   
Дата:   09-06-12 01:00

Не знам дали ти трябва, аз лично ползвам от две години един 24" Philips 240BW, ей тоя :
http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/philips-240bw-p2852/test.html


Купих го нов, запечатан и с 2 години гаранция от някаква разпродажба в Техномаркет, беше намален от 500лв на 179лв с ДДС.
Калибриран е със спайдер 4 и дава 99% съвпадение на цветовете.
Обработил съм хиляди снимки на него, дал съм за печат маса албуми, постери и какво ли не и не съм забелязал някакви видими отклонения в цветове, гама и т.н.
Пробвал съм и скъпи монитори на колеги, честно казано някаква кой знае каква фатална разлика не мога да усетя.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: gbrain   
Дата:   09-06-12 05:29

Ако подготвяш снимки за сток сайтовете е почти задължително. Не е нужно да се изхвърляш обаче. Аз ползвам ето този (втора ръка 300-400лв макс.): http://www.prad.de/en/monitore/review-hp-lp2465.html.

Добре е да може да му се намаля подсветката до към 120cd/m2 и да има широки ъгли на видимост.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: simbon4o   
Дата:   09-06-12 10:06

за 300-400лв най-добре 23" dell нов :)
Дали има смисъл от монитор - винаги. Но като цяло ако няма да печелиш от това - няма никакъв смисъл.

Ако ще го караш любителската въпроса ти е същия като дали има смисъл да се инвестира във скъп апарат като може и със евтин - въпрос на личен избор. Така или иначе хората които ще гледат какво си сътворил ще го гледат на техните монитори и по-вероятно е да ползват гаден лаптоп или офисен монитор от колкото калибриран хубав такъв. Понякога си гледам снимките на офисните монитори на работа и си викам - аз за какво си играя да натаманявам тоналност и цвят като повечето хора няма да го видят изобщо.
После сядам на хубав монитор виждам колко много цветове има в кадъра, какви тоналности какви преливки ... и решавам че не съм се набутал за IPS :).

Относно печата - и еизо да си купиш ако не можеш да правиш предпечат никога няма да излизат нещата като на монитора.

Смисъла на IPS матрицата е да видиш максимално много от това което си снимал, ако не си взискателен реално няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Трябва ли ми хубав монитор?
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-06-12 11:30

[smilie24] Добре си го написал. И да не го ползваш за работа, като седнеш пред S-IPS-а се чувстваш бял човек [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »