Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: marto_b   
Дата:   05-06-12 11:58

Колеги, имам старичък, но запазен Nikon D50. От едно известно време имам проблем с индикатора(брояча на малкия дисплей) на оставащия брой кадри, които могат да се направят. Правя 2 снимки а отчита една. Имате ли идея от какво се получава това и как се поправя? Благодаря за мненията.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: io_bs   
Дата:   05-06-12 16:54

Никонският брояч е по-песимистичен и изчислява оставащите снимки в най-лошия случай (при максимален размер). Например ако един JPEG варира от 2 до 5 мб, той ще ти изчисли оставащите снимки при размер 5 мб на файл. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: ararat   
Дата:   05-06-12 17:53

Това не е "проблем" :)

Колегата горе много точно го е обяснил - размерът на JPG файла зависи от снимката и не е постоянен, а апарата смята броя оставащи снимки на база на възможно най-големия файл.

П.С. Пише го някъде в книжката това, поне в моята, от там съм го прочел.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: Suggs   
Дата:   05-06-12 18:03

Аз не виждам някъде авторът да е писал, че снима в JPEG [smile] .

И на мен ми прави впечатление, че Nikon-ите не отчитат правилно оставащия брой снимки.Забелязал съм го и на D7000, и на сегашния ми D5100. Слагам 8 GB карта, дава ми място за 225 снимки (в NEF) , а без проблем правя над 400.
Canon-ът е доста по-точен в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: io_bs   
Дата:   05-06-12 18:19

Ами и с RAW е същото. Само дето тогава самите файлове са по-големи. Каноните пък броят само до 999 [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: marto_b   
Дата:   05-06-12 19:45

Явно грешно ме разбирате или аз не съм го обяснил добре. При празна карта и зададен размер 3000/2000 и нещо пиксела, и качество fine апарата винаги е показвал 550 възможни кадъра. И както си му е реда правя 2 снимки и на дисплея показва 548. Логично! Но...сега пак правя две снимки и показва 549. Все си мисля, че мога да броя, но с машината не сме на едно мнение. :))

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: io_bs   
Дата:   05-06-12 19:51

Еми точно - направени снимки са по-малки от това, което е пресметнал апарата (а, както казах, той ги смята при максимален размер) и затова ти пише, че ти остават повече снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: slav4cho   
Дата:   05-06-12 20:35

Автора на темата,пита за броя НАПРАВЕНИ кадри,а не за броя оставащи.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: Mori13   
Дата:   05-06-12 20:52

Да ама той апарата изчислява броя снимки според наличното пространство памет. Когато направиш определен брой снимки, оставащото място намалява с определени мегабайти, но не с толкова колкото той първоначално е предвиждал и сега някак му се отваря повече място, въз основа на което той прави ново песимистично предвиждане. И така става че в края на краищата, може и да показва в началото 255, а накрая да правиш 400. Това не е проблем - не ти се е повредил апарата.
Ето например - имаш карта с 500 МБ и апарата смята че една снимка е 5 МБ - следователно на празна карта ще ти покаже че имаш 100 снимки. Да но ти правиш 2 снимки, които се оказват по 2,5 МБ и така след тези снимки на картата ти остават 495МБ. Тук апарата разпределяйки пак песимистично наличното пространство решава че вече има място за 99 снимки. Та това което показва ще се променя постоянно според това какво има на снимката, защото то определя размера и. Понякога може да покаже и една повече...[smile]

Ако в един момент обаче се окаже че имаш място 95,5 снимки, той ше ти покаже че имаш 95. След това обаче ти правиш оше една снимка, която се оказва по малка значително от неговата песимистична представа и така се оказва налично място за 96 снимки...



Публикацията е редактирана (05-06-12 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: asahi   
Дата:   05-06-12 21:19

Четете ги тези менюали беее[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: kvakioh   
Дата:   06-06-12 09:11

Според мен няма проблем, имам Д50 и снимам от повече от година, варират бройките.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с брояча на Nikon D50
Автор: marto_b   
Дата:   06-06-12 22:28

Благодаря Ви.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »