Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: kaic   
Дата:   04-06-12 22:57

Отвори ми се пътуване към Златни пясъци и на входа на комплекса гледам един билборд.


http://chitalishte.net16.net/pic_2.jpg




Минах на скорост, ама нещо ми се стори познато в него. Човърка ме нещо както се казва. Чудих се, чудих се какво е и върнах лентата назад към далечната 2008 г.
Поразрових архивите и гледам ей тази снимка:


http://chitalishte.net16.net/IMG_2068.jpg




Та чудя се сега, има ли нещо общо между тая на билборда и моята? Щото на мене ми се струва, че има, ама знае ли човек...
То не че е шедьовър ама си е моя, пък тия от ресторанта не са питали ни мене, ни читалището за които снимах.


Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: peter_m   
Дата:   04-06-12 22:59

Снимката вече е на дебеловратия собственик на ресторанта [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: insofia.net   
Дата:   04-06-12 23:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: peter_m   
Дата:   04-06-12 23:02

... ако смееш [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: sen_shui   
Дата:   04-06-12 23:05

Много ясно, че ще посмее. Този ресторант може да ти изкара надницата за снимката за една вечер. Макар, че не е сигурно дали собственика на ресторанта е виновен или агенцията която е приела поръчката за изработката на рекламата. Търси си правата! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: kaic   
Дата:   04-06-12 23:07

С две думи и Browning-а ми няма да помогне да проведа разговор с дебеловрат така ли?
Хм, то до сега 27 прасета съм заковал с нея, мечка ми е излизала и е е бягала като гръмна... дано не се стига до там, но до сега само една лисица ми е убягнала.
Ако ще се стига до там да си мерим ...отиде коня в реката.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: Rosencho   
Дата:   04-06-12 23:08

Фотошописта е майстор [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: pachok   
Дата:   04-06-12 23:10

Aз викам да се спазарите със собственика - една безплатна богата вечеря за четирима и така ... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: deathzone   
Дата:   04-06-12 23:39

Снимката ти е твоя и поне 1000 лева са добра сума!

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: kaic   
Дата:   04-06-12 23:52

Мене вълци ме яли, не ми трябват тия пари, има какво да ям, ама ме е яд за децата от ансамбъла.
Изнемогват горките, едвам събират пари да отидат на някое турне да покажат какво могат, а някой се възползва от труда им ей така без да му мигне окото.
Аз съм им направил хиляди, наистина хиляди снимки напълно безплатно, ей така от сърце. Сайт им направих пак безплатно, за да ги виждат хората по света, да прославят народното творчество и да радват хорските очи. Не ме е яд че са ги сложили на билборда, даже леко ме радва, че пак е реклама на народното творчество, но не е редно така без да питат.
Явно от сайта са свалили снимката, защото от читалището не са и чували няой да иска да си купи снимка.
Уведомих ръководителите на ансамбъла, ако искат да предяват претенции, но на мен не ми се разправя.
Още по болно е че май стана практика да се взема от интернет с комерсиална цел без да се пита.
Една фирма за локуми, халви, сусамки и др. сладории ползва също много мои снимки на ансамбъла и след контакт с тях, казали, че няма проблем защото снимките били свалени от интернет.
Друга фирма пък за млечни продукти е облепила бусовете си отново с техни композиции, но и там нищо.
Това е, няма как...жалко е ама си е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: ecobo   
Дата:   05-06-12 00:00

Аман от нагли крадци! [smilie23]
Докато не стане като в Щатско - няма оправия. Там, за да вкарам една книга в печатница, ми искаха 30 листа документация - откъде са изображенията, на кого са правата, как са уредени, с какъв софтуер е правена книгата, кой държи правата по дизайна...
Във Франция пък, до всяка снимка, независимо къде е отпечатана, има името на автора. Просто: с 2 реда текст в закона е решено.
И в двете държави, крадеца на снимката би платил такова обезщетение, че ако знае размера му, изобщо няма и да си помисли да крадне, вместо да даде 20-30 евра и да си купи снимка от сток сайт, примерно.
Това нашето не е държава - това е една огрооомна мафиотска структура, в която закон НЯМА, или има колкото да се каже че го има! Съдебната ни система е пълна кочина!
И да подкараш дело, ще ти се стъжни от какви ли не безумни процедури, експертизи, адвокатски тънкажи и т.н. и накрая, след 3-4 години ходене по мъките и платени 3 кила пари на адвоката, съдията като ти отсъди 40 лева обезщетение, щото толкова бил платил някакъв купувач на подобна снимка, ще ти се иска да извадиш желязото и да дупчиш наред. От опит ти го казвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: simbon4o   
Дата:   05-06-12 00:24

не го ли промениха закона? Чух от художник за бързи процедури за 2-3 месеца...

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: pefoto01   
Дата:   05-06-12 01:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: freestyler   
Дата:   05-06-12 08:36

Че е твоя, твоя е. Че имаш право на възнаграждение имаш. Ама от къде са я взели, че да я разпънат и на билборд?

и да се върнем в реалността че 1000 лв. не струва, не струва, ама око 150 - 200 извън съдебно можеш да искаш.

Защо не струва 1000?
Защото може да се замени с много такива подобни.
Ако хорото беше пред заведението тоест беше снимана нарочна рекламна фотосесия за заведението е друго тогава можеше да струва и повече от 1000.

Съвсем друг е въпроса че собственика може би хабер няма - той е отишъл в рекламната агенция и е поискал билборд. Платил е колкото са му казали и това е. В огромен брой от случаите за *бане са рекламните агенции и нашите приятели дизайнерите (които са много тук) е време да започнат да разясняват на клиентите и на шефовете си че СНИМКИТЕ НЕ СА БЕЗПЛАТНИ!

Друго което може да направиш е да разбереш кой е виновен реално и ако откаже да поправи недоразумението да публикуваш името му (сещаш се какво го чака) [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: deadlirics   
Дата:   05-06-12 09:22

КаракачанЦки стан.

С такива слабо грамотни трудна е оправията....

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: ilcoin   
Дата:   05-06-12 09:29

Собственика на заведението не е виновен. Вероятно е поръчал билборда на някой, който се е натресъл на твоя сайт с помоща на Гугъл и е свалил снимката.

На твое място бих помолил адвокат да напише покана за плащане (с една сума от поне 2000лв), или нещо от този род (не съм юрист) и да я изпрати на собственика на ресторанта. Той може и да се трогне, може и да не се трогне но със сигурност ще се скара яко с рекламната агенция и така поне индиректно ще има някакво възмездие. Пък може и бой да ядат [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: valen_tin   
Дата:   05-06-12 10:01

щом не ти трябват парите ... искай си ги от заведението и като ги вземеш ги дари на ансамбъла.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: erotila   
Дата:   05-06-12 10:08

[smilie8]

Вие фотографите нямате ли си организации в които да членувате и да защитават правата ви?

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: Lighter   
Дата:   05-06-12 12:17

Снимаш билборда в присъствието на нотариус. Правите нотариално заверен протокол с прикачени снимки. Приготвяш си оригиналните файлове, най-добре в RAW формат. Наемаш адвокат, който има опит с дела за авторски права. Съдът присъжда в подобни случаи обезщетение около 5000лв. Ако не ти се чака 2-3 години, правиш опит за извънсъдебно споразумение.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: HP   
Дата:   05-06-12 12:31

Не е ли възможно именно хората от ансамбъла да са дали снимката?

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: asahi   
Дата:   05-06-12 12:38

Кой е дал снимката не е толкова важно. Авторскит еправа са на фотографа и единствено договор с него може да оправдае появяването на снимката на рекламата.

Карай по закон и ни дръж в течение.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: ivaivalito   
Дата:   05-06-12 12:47

А бе хора не ,че нещо ,но ако снимкката е свалена от Интернет мисля ,че няма никакъв проблем да се използва с комерсиална цел .Освен ако в сайта няма упоменато ,дори много често съм виждал по списания отдолу да пише снимка Интернет .То по тая логика може теб да погнат моделите искал ли си им разрешение за снимане /модел релийз /ала бала .Много мразя някой като снима нещо качи го после някой го хареса и го сложи някъде и се почва 1000-2000лв да иска фотографа .Нека бъдем реалисти те снимките на Юли Аркус не струват толква .А това ,че рекламните агенции не влизат в сток сайтове и им се скръндзят 10-20$ е друго .
Аз дори бих се радвал да ми изберат снимка за нещо такова .

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: pefoto01   
Дата:   05-06-12 12:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: Myth   
Дата:   05-06-12 13:03

ivaivalito дрънкаш глупости!

Отговори на това съобщение
 Re: Чудя се това моя снимка ли е?
Автор: stoychev   
Дата:   05-06-12 13:24

О, милят, би се радвал негова снимка да седи на билборд... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »