Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: a4o90   
Дата:   02-06-12 14:37

Здравейте приятели! Отварям темата с желанието да ви споделя впечатленията си от новото отроче на Сони, тъй като ми се отдаде възможност да го ползвам за известен период от време. Знам, че вече има превюта итн. по други сайтове, както и че става дума за ентри левъл модел, но нали с тази цел са направени форумите, за споделяне.. [smilie8]

Преди да започна, искам да направя няколко уговорки:

- Това не е ревю, правено от професионалист. Намирам се за напълно нормален щракач, каквито и биха били евентуалните купувачи на а37
- Далеч не съм ползвал някакви научни методи за тестване (и да исках, нямам възможността. В хода на изминалата седмица просто щъках наляво-надясно и щраках каквото ми попадне - от балът на сестра ми и стрийт, през портрети, "отразяване" на събития(Изложбата на Фотоакадемика) и туристически разходки (Витоша)
- Знам, на подобна тема са й необходими реални снимки в пълен размер, които да са правени с апарата и смятам да добавя максимално скоро, веднага след като ми минат изпитите и намеря къде да кача кадри за по-дълго време (имам желанието да добавя RAW файлове)
- Ще говоря от гледната точка на човек, който в живота си е притежавал само един DSLR - Sony a100, така че всички впечатления и разсъждения са базирани на сравнението на двата модела

Та, с какво да започна? Може би първо с това как изглежда самото чудо:
click1
click2
click3
Ще ме извините за кофти качеството на снимките, но след като двата фотоапарата са на масата, единственото друго нещо за снимане беше телефона :) На снимките се вижда и че съм им сменил обективите: ползвах 18-70 не защото е по-добър, (знаем, не е [smile] ) а защото реших че ако евентуално нещо стане, поне да е на моя техника.
Габарити и ергономия: Както си личи, а100 е доста по-обемист - 37мицата изпъква само в областта на електронния визьор. Що се отнася до ергономията, малките размери оказват влияние: грипът е чувствително по-малък, и макар в крайна сметка да свикнах с него, предпочитам габаритите на а100. Друга разлика, която мога да отбележа е липсата на отделни бутони за исо, баланс на бялото, итн, т.е неща, с които бях свикнал на тяло от среден клас, каквото е било навремето моето. Отново - свиква се, но навиците с двете врътки отгоре умират трудно :) Иначе освен че е по-компактен, 37 е и лекичък - нещо, което ми беше от полза при катеренето по чукарите (:

Визьор: Няма как да пропусна и електронния визьор. Това е може би най-съществената разлика между двата апарата, и същевременно нещото, с което свикнах най-бързо. Дали заради сравнително краткия ми престой в света на DSLRите спрямо повечето хора тук, или заради нещо друго, но факт. Дето се вика, с хубавото бързо се свиква. 100% покритие, хубава картинка.. Не е от класата на този при а77, но напълно удовлетвори скромните ми нужди. Преди малко пуснах 100тицата, погледнах през нея и ми се дорева [smilie5] Някакво малко, тъмно прозорче сложили... [smilie8] Това обаче вече е въпрос на предпочитание и не смятам да налагам моето мнение.

Дисплей: От това, което разбрах и видях, има и по-големи дисплеи (този е 2,6 инча ако не се лъжа), но все пак много ми хареса и е огрооомна крачка напред спрямо този отзад на а100. По едно време осъзнах, че го ползвам повече, отколкото предполагах. Хареса ми и как се криви. Мислех си че нещо такова няма да ми е полезно, но когато снимаш тълпа абитуриенти с апарат над главата ти... :D
Автофокус: Бърз и точен (както single, така и continuous, дори при 7fps), нищо общо с АФ-а на моята алфа. В това отношение не знам колко ще съм полезен, тъй като в тази област явно стандартите ми са доста занижени (в някои сайтове дори пишат, че а100 има само контрастен АФ). Ноо ще качвам снимки, имам с всички налични ми обективи - 18-55, 18-70, 50/1.8 и Една сигма 75-200/2.8-3.5 (която нито едно dslr тяло на сони не разпознава поради стария чип в обектива, но на пук на всичко всяко SLT вижда) В този ред на мисли трябва да спомена, че така се отплеснах, че през 99% от времето снимах с всичките ми обективи само на най-отворено. Мисля все пак че имам няколко кадъра с 50тката на 2.8
Може би в този раздел ще кажа и 1-2 добри думи за пийкинга. Доста полезен инструмент за хора, които харесват ръчния фокус (както и аз, де [smile] )

Сензор: Не съм твърде вещ и тук, но за тази една седмица така и не успях да изкарам 100% същите цветове като от моя апарат. Не казвам че тези са по-лоши, просто са..различни. Дали от настройки, от ЗАУ или от фактът че едното е с CCD, а другото с CMOS, но разликата за мен си я има. Разлика има и по отношение на шума:

Шум: С две думи - няма място за сравнение. А100 издъхваше още на 800, а с това имам използваеми кадри на 3200. Това (за мен поне) е горната граница, над която трябва да се прави или компромис с качеството, или да има заигравка с шумоподтискващи програми, или да се ресайзват кадрите. Преди време бях качил 1-2 кадъра на 3200 тук, но твърде прибързано ги бях отписал и ги подхванах със сопата, и сега като ги гледам мисля че само съм ги влошил. Иначе по скромното ми мнение могат да се извадят на хартия 10х15 прилични снимки дори и на 12800 (16000 обаче вече идват твърде много, все едно рисувам с водни боички) Все пак за спорта имам и няколко такива кадъра, евентуално при интерес вие ще кажете дали да поместя пълен размер снимки или 100% кроп :)
Направи ми впечатление и шумоподтискането в самото тяло: Има три степени, като според мен най-добри резултати дават първите две. Третата ми идва твърде агресивна. Иначе е интересен и подходът, поет към шума - цветен шум направо липсва, но се появява нещо, което малко ми наподобява някаква текстура (оф, не мога да го опиша [smilie8] )

Допълнителни "екстри": Накратко, почти не ги ползвах. Все пак ми допадна серията от 7 кадъра/сек. (макар и да не разполагах с бърза карта), както и режимът за панорама. Това с Auto Portrait Framing нещо не ме спечели. Не мисля че ми е нужен компютър, който да ми казва как да си композирам кадъра [smilie3]

В заключение да кажа отново - ще се постарая в скоро време да кача и снимки в пълен размер, за да не говоря просто ей така, но засега толкова, че има да се учи за изпит (: Надявам се темата да не замре, и да стане основа за една цивилизована дискусия. Все пак сме се събрали, за да обменяме опит и преживявания.[shtrak] Ще се постарая да я допълвам с разни неща, когато се сетя за тях, това е на прима виста. Ако ви хрумва нещо и не съм го написал тук - питайте, ще се помъча да отговоря бързо ;)

Всичко хубаво и на фокус! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: pefoto01   
Дата:   02-06-12 14:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: hotsnail   
Дата:   03-06-12 08:50

Супер си го написал. Качи някъде и една галерия

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: djfroggy   
Дата:   04-06-12 10:24

И аз го чакам с нетърпение. От България вече някъде може ли да се закупи?

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: chefo1979   
Дата:   04-06-12 10:50

Поздравления, колега!

То се знае, че сайтове има много в нета, но винаги е чудесно да се прочетат впечатления от първа ръка на "наше момче".

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: J0R0   
Дата:   04-06-12 10:56

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: martinio   
Дата:   05-06-12 09:49

Браво, поздравления за усилията, добре ти се е получило.

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: nik1   
Дата:   05-06-12 10:41

Колега, моля да ме извините, но не е издържано да започнете едно ревю на фототехника с такива отвратителни снимки
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: Alex-dan   
Дата:   05-06-12 11:01

И какво стана сега, няма и една снимка от апарата... Типично...

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: ludiakolio   
Дата:   05-06-12 12:23

Не рабрах разликата в цветовете от матрицата в по-добро ли са или в по-зле - "така и не успях да изкарам 100% същите цветове" ??

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: Vilian   
Дата:   05-06-12 16:21

ludiakolio

Вижда разлика в цветовете на а100(CCD) и а35(CMOS), като тези на а100 по му допадат, но това не значи, че тези на а35 са лоши. Аз поне така го разбрах.

Иначе мен цялата концепция на а37 ми харесва.
Много малко тяло с мотор, много добър сензор, бърза серия, бърз фокус, видео, подвижен дисплей.
Предполагам и цената ще е добра.

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: Seifi   
Дата:   05-06-12 16:28


Sony SLT-A37 SLR-Digitalkamera (16 Megapixel, 6,7 cm (2,7 Zoll) Display, Full-HD, 3D Panorama) nur Gehäuse von Sony (28. Juni 2012)

Sony SLT-A37 SLR-Digitalkamera (16 Megapixel, 6,7 cm (2,7 Zoll) Display, Full-HD, 3D Panorama) nur Gehäuse


Neu kaufen : EUR 499,00


Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: a4o90   
Дата:   05-06-12 18:34

- Имам готов архив, но dox.bg ми дава грешка като стигне на 99%. Сега го качвам във 4shared.com [smile] Все пак ако има нетърпеливи, може да опитаме и по скайп [smilie5] Иначе изпити, какво да се прави :)
- RAW файловете се отварят само с последната версия на Camera Raw (от това което разбрах, де, аз си ги отварям с IDC v4)
- Извинявам се наистина за лошото качество на снимките, nik1, сетих се в последния момент че не съм ги щракнал, а и нямах с какво друго
- Трябва да отбележа също, че като стигнах до тези правени с 50/1.8 част от тях не бяха на фокус. Това ми беше убягнало когато писах горния пост, няма какво да си кривим душата, или е от мен (фокусирах по централна точка и после композирах кадъра), или е проблем с фронт фокус. За всеки случай днес пробвах обектива с моето тяло и не откривам такива проблеми.

http://www.4shared.com/get/4iapLIEt/%D0%B037_50_18_Sigma_75-200.html



Публикацията е редактирана (05-06-12 19:05)

Отговори на това съобщение
 Re: SLT A37 - Първите ми впечатления
Автор: a4o90   
Дата:   05-06-12 19:59

Ето и още, този път докс ги качи: http://dox.bg/files/dw?a=3b9d0175fa
Тук са снимките на ектремно ISO, няколко директни jpeg файла и кадри, с които съм пробвал af-c :)
В линка от горния пост са тези на по-ниско исо

Дано не съм се изложил [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »