Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: AlexHD   
Дата:   30-05-12 10:29

Реших да вдигна малко левъла [cool] и да правя тайм лапс от роу файлове, за да мога впоследствие да коригирам разни работи. Вчера снимах и събрах няколко стотин кадъра.

До сега с джипега, видеото го сглобявах директно в VirtualDub. Но той не работи с роу файлове и трябва да ги конвертирам в джипег с Camera Raw, което на машинката ми отнема една нощ [smilie23] Предложения за софтуер, работещ и сглобяващ видео от роу? Ако не ще си ги конвертирам първо в джипег.

И най-големият ми проблем е т.н. фликер т.е. понякога кадрите се получават недо- или пре- експонирани и във видеото се получават проблясъци. Понякога разликата между кадрите достига над 1 стоп, а й снимам залези до поява на звезди.
Четох един туториал за VirtualDub, където се ползва плуг-ин (MSU Deflicker), именно за това, но не можа да се справи. Вариант е кадър по кадър в Camera Raw да ги оправям, но търся по-мързелив начин?

Еми това е общо взето.
Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: n1x0n   
Дата:   30-05-12 11:13

Най-добрият deflicker е ръчният [smilie3]
Настройваш блендата на работно положение, натискаш DOF-preview бутона, махаш обектива, лепиш тиксо на контактите и си готов.

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: nedelcho1   
Дата:   30-05-12 11:47

Снимаш само на manual режим, за да няма различна експонация между кадрите. И както n1x0n каза в предния пост, но може и без тиксо просто съвсем леко отвърташ обектива от тялото, колкото да не прави контакт.

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: AlexHD   
Дата:   30-05-12 11:57

Нещо не мога да схвана.
Да снимам в М ама, аз като снимам залез, светлината непрекъснато се променя и трябва да компенсирам. За това снимам на А.

На М бих снимал ако снимам само през деня (нощта.)

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: dopereach   
Дата:   30-05-12 13:10

http://vimeo.com/30974031

И е добре след като обработиш raw файловете да ги експортнеш като 1920х1080 , поне аз така правя за да не натоварвам лаптопа



Публикацията е редактирана (30-05-12 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: frenchev   
Дата:   30-05-12 13:15

Миналата година също се бях хванал да снимам таймлапс на залези и се сблъсках със същия проблем. Понеже светлината се променя много бързо и постоянно трябва да се компенсира. Автоматиката на апарата не се справя много добре, особено като стане по-тъмно и постоянно трябва да се компенсирам експонацията.

Има ли по мързелив начин или си е мъка цялата работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: nsirakov   
Дата:   30-05-12 13:28

нищо хубаво не става лесно... а ако питаш мен, тайм лапса показва бързо това което виждаме бавно... а по залез ние виждаме точно как става тъмно :) според мен не е нужно да се коригира експонацията :) нека се види как се променя светлината

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: frenchev   
Дата:   30-05-12 14:27

Сираков съгласен съм с теб. Хубаво е да се покаже прехода, но камерата не успява. Ако я оставя на автоматика в началото е ок, но после страшно бързо се стъмва и накрая имам само много недоекспонирани кадри в които няма никакъв детайл. Аз не искам да ги правя светли като ден, но все пак да имам детайл, да се вижда звездно небе и прочие.

Факт е, че от тогава не съм имал никакво време да правя опити, но смятам сега като си взема новата камера да ги подновя отново и то по успешно.

Та ако някой има съвети, моля да сподели.

От мен [beer]

Сори за офтопика, но мисля че се връзва с темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: AlexHD   
Дата:   30-05-12 22:17

Това със застопоряването не става нещо. В М натискам и задържам ДОФ бутона, виждам блендата как се появява и след като завъртя леко обектива и тя се затваря до край. Пробвах с 2 обектива.

Не мога да схвана каква е идеята като цяло. Нали мога да си застопоря блендата и да я настроя от апарата и да не я променям. Дори и да направя "трика" със обектива и съм в режим М, щом блендата не я пипам трябва сам да си компенсирам скоростта и тук съм съглсен с Френчев, че със настъпването на нощта трябва да намалям скоростта.

Гледах няколко туториали в нета и точно казваха, че при променлива светлина (изгрев, залез) се снима в А, а през деня в М.
Въпроса ми е по-скоро е как всичко това да го коригирам софтуерно?

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: orhch   
Дата:   31-05-12 03:27

Ето едно ръководство което ще ти даде много ценни насоки + безплатен софтуер за deflicker. [beer]
http://www.kessleru.com/2011/12/the-red-owl-gets-raw/

Отговори на това съобщение
 Re: Time Lapse от RAW и т.нар. flicker
Автор: AlexHD   
Дата:   31-05-12 09:25

Видеото е супер, мерси!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »