Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: markishky   
Дата:   28-05-12 15:26

Сякаш вече е време да пусна малко инфо за 2-рия и последен за века пасаж на Венера пред Слънчевия диск. Не че желаещите да го снимат не са се подготвили, но за общо инфо.
Данни с карти и характерните моменти на явлението има в сайта на обсерваторията ни на: http://nao-rozhen.org/astronomical_phenomena/fr6.htm
, най-важното от които е, че за Източна България желаещите да снимат трябва да са в готовност най-късно до 5:30 ч офиц. време – тогава е изгрева за Варна, и около 19 минути по-късно – в 5:49 за София. Ясно е че който ще снима/гледа от Източна България печели до 19 – 20 минути повече време от общата продължителност на явлението. Пасажът започва още в 1:10 ч след полунощ наше офиц. време, т.е. много преди изгрева. Краят (4-ти контакт) според Астрономическия алманах на обсерваторията към СУ е в 7:49:35 ч за София, а според някои добри програми-планетариуми (StarryNight 5, Guide 7 и пр., пак за София) е с от няколко десетки секунди до около 3 минути по-късно – до 7:52:28 ч. Всички моменти са в наше официално (лятно часово) време.

За фотографите би било добре да знаят, че Слънцето ще изгрее от точка на хоризонта с геодезически азимут почти 58 градуса (57 и 40’), т.е. толкова вдясно от посоката север. Тази информация е ценна за да си направите предварително сметка къде и заедно с какви обекти по хоризонта ще се вижда изгряващото Слънце с Венера пред него. За целта някои фотографи ще "тренират" предната сутрин търсейки позиция при изгрева, аз пък ще разчитам на компас с азимутна скала за да си представя предварително сюжета на съответната част от хоризонта, макар че тогава трябва да се вземе предвид отклонението заради аномалията.
След изгрева, Слънцето логично ще се "поднесе" няколко градуса надясно, докато все още ще влиза в обхват с разни далечни обекти по хоризонта (ако се работи с телеобектив с фокусно да кажем около 300 – 400мм). Накратко - това значи да се предвиди работа ниско над хоризонта на геодезически азимут около 60-те градуса.

Пазете зрението и фототехниката! Трябва да сте подготвени като за снимане на частично слънчево затъмнение – с нужните филтри и пр.

На желаещите – успех.

Ето комп. симулация на изгрева на 6 юни:


http://nao-rozhen.org/astronomical_phenomena/fr6_files/image9002.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: AlexHD   
Дата:   28-05-12 15:41

Супер.
А какви филтри за предпазване на техниката са нужни?

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: asahi   
Дата:   28-05-12 15:55

Точката на изгрева е над морето. При такова ниско Слънце водните изпарения са доста и първат аминута ще е със сигурност в мараня, т.е. Венера няма да се види. Късмет ще е ако някой атмосферен фронт издуха хоризонта, пък ако ще и да е с цената на облаци над главите ни.

За филтър лесен и достъпен начин е да се ползва предпазно стъкло за електрожен. Следват специализираните филтри и дълбоки НД филтри. Някой може да пробва и с 2 поляризационни.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: markishky   
Дата:   28-05-12 17:07

Отначало става и с два кръстосани поляризационни, но трябва внимателската. Докато Слънцето е още съвсем ниско, може даже и без филтри, но и без да гледате много-много във визьора. Помнете че IR-лъчите хем са невидими, хем и не боли от тях като горят очи и затуй чак после стават ясни пораженията, тъй че умната.
За слънчеви филтри, очила, фолия и др. има много инфо в Нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: markishky   
Дата:   29-05-12 21:42

И един обзор на небето през юни и юли в сп. Астрономия на http://astronomy.bg/nebe-06-07-2012.html
, наистина ще има какво да се гледа/снима.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   29-05-12 21:49

markishky, според теб има ли смисъл да се пробва инфраред фотография /модифициран апарат с ИР филтър на мястото на лоупас филтъра/


Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: pepi34   
Дата:   30-05-12 02:32

Винаги съм се възхищавал на кадрите на Маркишки, бих се радвал ако снима явлението и пусна някоя фотография от Венера.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: neuromancer   
Дата:   30-05-12 03:19

фотография ОТ Венера или НА Венера? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: dimidumi   
Дата:   30-05-12 03:35

Дайте идея какъв обектив да се използва за кроп 1.5(например може ли някакъв Сигма 70-300) Снимал съм изгрев на морето от Приморско и Китен с обикновен ND и CPL филтри, предполагам условията са същите.Гледната точка трябва ли да е висока, например аз съм от Пловдив, мога да се кача на някой от хълмовете. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: neuromancer   
Дата:   30-05-12 15:51

70-300 трябва да става, но колкото повече, толкова повече, нали. Трябва да виждаш изгрева, ако си долу в града сигурно сградите ще пречат [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: nsirakov   
Дата:   30-05-12 17:44

хм.. ако се експонира слънцето че да се види и Венера като точка на него какво ще се види от околната природа?

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: neuromancer   
Дата:   30-05-12 17:58

Е нали е по изгрев... силуети поне трябва да се видят

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: markishky   
Дата:   30-05-12 18:17

Почвам отзад-напред,

Идеята да се снима при самия изгрев с това е най-ценна - когато Слънцето е още слабо и яркостта му позволява да се експонира и околният пейзаж, даже директно без филтри - само на свита бленда. Затова именно този момент ще гонят много фотографи.


300мм е достатъчно, даже от предния пасаж през 2004г. имаше снимки с обективи с около 80мм фокусно, на някои от тях въпреки малкия мащаб, Венера се виждаше толкова ясно, че възникваха съмнения да е "мацната" черна точка с четката в Шопа...
Но от друга страна Венера ще е с ъглов диаметър 1 дъгова минута по време на пасажа, което е пределната резолюция на невъоръженото око, по която причина смятам че и с 80мм, и със 135мм би следвало наистина да се види върху Слънцето, разбира се ако експозицията е добре подбрана - не с прегоряло Слънце.

Ако обаче някои иска да снима явлението в едър план, с което рискува да направи повече или по-малко скучни снимки - само едно Слънце с черна точка върху нрго, без околен пейзаж или интересни облаци / птици в кадър, тогава да ползва 1 метър фокусно или същото + телеконвертор, или пък направо телескоп с леща на Барлоу, както мнозина ще опитат. При фокусно 1 м образа на Слънцето е кръгче във фокалата с диаметър малко под 9mm (по-точнно 8.72) и като знаете колко са едри пикселите на матриците ви в микрони, може да сметнете колко пиксела ще се поберат по диаметър в слънчевия образ във фокалата (и после същите пиксели ще ги виждате в Шопа на екрана, преди евент. resize обаче). Това - при макс. резолюция на апарата. Всеки си смята това според неговия си апарат. Примерно за пиксел едър 6.4 микрона (= 0.0064мм), имаме 8.72мм / 0.0064мм = 1362 пиксела по диаметър на слънчевия образ. Но Слънцето е с 30’ ъглов диаметър, а Венера – с 1’ , като направите горната сметка, можете просто да разделите броят пиксели побиращи се в слънчевия диаметър на 30 - ще получите колко пиксела ще е голям по диаметър образа на Венера, в този пример излиза 1362/30=45 пиксела без дробната част. От тук пък директно можете да прецените, ако фокусното е 500мм - значи стават на половина за Венера: 45/2=22.5, ако пък фокуса е около 200мм – едната пета: 45/5=9 пиксела и т..н., но това е за 6.4 микрона пиксел! Интересното е, че би следвало за нормален обектив с 50мм фокусно да имате 1/20 от 45-те пиксела на Венера при f=1м (щото 1000мм/50мм=20), или 45/20=2.25, което значи, че теоретично дори с нормален обектив пак би трябвало да можете да регистрирате Венера, но не разчитайте много на последното предвид силната светлина... А ако матрицата Ви е с по-дребни пиксели – става по-добре.

Има и друга тарикатска и лесна за помнене формула за размера L на образа на даден обект, според фокусното на обектива (в милиметри), достатъчно точна е за обекти с малки ъглови размери: тангенс от видимите размери (алфа) на обекта, умножено по фокусното (демек L = tg алфа * f) и ви дава размера на образа в милиметри във фокалата, а от там нататък вие си смятате според едрината на пикселите на матрицата, колко пиксела става голям образа...


Успехът зависи от времето, пък има доста недобри прогнози... ще видим кой ще е късметлия, много хора ще отидат в Източна БГ да се пробват, но ако времето се оправи тогава 1-во в Западна БГ - ще стане интересно.

IR-фотографията е особено подходяща за горещите газови мъглявини като М42 и М8 в Стрелеца и многото подобни по цялото небе. В IR-лъчи в мъглявините се регистрират скритите в тях звезди, щото по-дълговъловото лъчение минава по-добре през газа и праха в междузвездното пространство, както жълтите фарове са по-удачни при мъгла и затова районите на мъглявините в IR изглеждат моне малко по-"населени" със звезди. Незнам само как ще изглеждат нещата от към цялостното нюансиране на снимката - в какви цветове ще стане и как/до колко може да й се придаде по-реалистичен вид, щото ти така поорязваш видимата светлина и информацията за другите цветове. При телескопите - пред матрицата на камерата се върти филтърен барабан с 5 филтъра U, B, V (или G), R и I, затова там може да се правят комбинации каквито искаш, но при моднат апарат нещата са добре в една област, а зле - в другите... ако после обръщаш в BW или в условни цветове - може, но ми е трудно да кажа друго яче как ще изглеждат нещата.
Конкретно за пасажа - няма смисъл от IR, освен ако не е по-плътен като този: http://www.amazon.com/HOYA-49MM-INFRARED-R72-FILTER/dp/B0000AI1F2
и не го ползваш като външен - за слънчев филтър (за пред обектива), но става много коварно за зрението ако И ще се гледа през него, дори и за кратко - през визьора. Точно такива видимо по-тъмнички филтри изкушават човек да ги ползва вмместо слънчеви, а те пропускат най-добре примерно на 750-те nm или на повече и с това са опасни.

По-долу поствам примери с мъглявината М42 снимана със стандартните в астрономията UBVRI-филтри, имам го готов примера и ги линквам за да видите разликата в броя на регистрираните звезди вътре в мъглявината, без участието на I-филтъра и с негова употреба (тук V-филтърът е стандартно в астрономията бледо-зеленикаво стъкло, пропускащо голяма централна част от Visible-областта – от синьо-зелено, до жълто-зелено).


Ето обикновена снимка събрана от 3 кадъра заснети в R, V и B. илползвани после като RGB.

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/M42_RVB.jpg




А ето и от 4 кадъра, заснети в R, V и B + I (Infrared), като после снимката в I е използвана като Luminance, т.е. яркостна информация, добавена по равно и в трите RGB канала. Тук се виждат повечко звезди иначе обгърнати в мъглявината. Тук също тъмните облаци от междузвездния прах са като че ли по-добре подчертани:

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/M42_LRVB.jpg




После е експеримент с IVB, използвани като RGB, т.е. вместо снимката в червено, слагам тази в инфраред и въобще не ползвам червеното (макар че могат да се сумират двата и да се ползват за R-канала):

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/M42_IVB.jpg




Следва снимка събрана от IVU-филтри, ползвани вместо RGB, т.е. вместо червено слагам инфраред, а вместо синьо – ултравиолета. Логично избива зеленото, щото матрицата е най-чувствителна към него от тези 3 използвани дължини, а и зависи колко силно свети самата мъглявина във всеки един от тези 3 цвята:

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/M42_IVU.jpg


Накрая остана проба само в I и в U, като прескачам целият видим спектър:

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/M42_IU_only.jpg




И накрая – характеристиките на тези стандартни филтри на Джонсън. Коментираният инфраред е най-дясната графика, почваща от 700nm и стигаща до над 1100nm с максимум около 770-те. Тези филтри са фотометричен стандарт в астрономията.

http://nao-rozhen.org/vremenna/M42_examples/UBVRI-filters.jpg


Крайният извод е, че цветовете са нещо много лъжовно и никаква точност не може да се гони при тях - зависят веднъж от ползваните филтри, после - от експозициите във всеки един филтър (тук те са с еднаква продължителност), после - от това какви дължини и до колко ги усеща сензора според квантовата си ефективност при различните ламбди, и разбира се - в кои цветове свети самият обект... ха сега гонете понятие що е то точен цвят! Затова в науката се работи по монохромни изображения, иначе могат да станат много "открития".

Ай стига че пак стана цял роман...



Публикацията е редактирана (30-05-12 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   30-05-12 20:00

markishky [smilie24]
обичам таквиз романи [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: sherpa   
Дата:   31-05-12 11:40

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: niagara   
Дата:   31-05-12 12:45

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: dimidumi   
Дата:   01-06-12 10:50

Благодарско за изчерпателните разяснения, ще се пробвам на 6 сутрин...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: Славов   
Дата:   05-06-12 12:15

Приготвих се за сутринта, но май ще е облачно....

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: monochrome   
Дата:   05-06-12 17:54

Аз си взех стъкло за заваряване.. като погледна през него слънцето е остро и ясно. Сложа ли го плътно до обектива - се размазва. Някой може ли да ми каже защо? Също така четох, че фотографски филтри като неутрални не предпазват окото - затова взех такова стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: insofia.net   
Дата:   05-06-12 19:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: neuromancer   
Дата:   05-06-12 20:46

Аз бих снимал, ама при мен не се вижда

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: asahi   
Дата:   05-06-12 21:15

За София - 5:54. Метеоролозите обещават ясно небе. По-големите тарикати тази сутрин са изтренирали дислокации, фокусни разстояния и експозиции.

Пенчо, с тези тангенси ще загубиш детската аудитория [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: rudee   
Дата:   05-06-12 22:39

monochrome написа:

> Аз си взех стъкло за заваряване..
> като погледна през него слънцето е
> остро и ясно. Сложа ли го плътно до
> обектива - се размазва. Някой може
> ли да ми каже защо? Също така четох,
> че фотографски филтри като
> неутрални не предпазват окото -
> затова взех такова стъкло.

Струва ми се, че чисто фотографски с една идея по-добре е да ползваш филм от флопи диск за филтър, отколкото заваръчното стъкло.

Но в никакъв случей недей да гледаш през окуляра на апарата!!! Нито пък директно с очи през дискетата!!!

Ползвай live view при възможност.

Ето една снимка от тази сутрин с дискета за филтър на 1/2000s, f/13 през 700 мм рефлектор. Остана да поработя по фокуса. Доста трудно е, но петната се виждат.


https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/s720x720/180204_3574314469336_1144445296_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   05-06-12 22:48

като гледам така какво е времето, май няма смисъл да се става посред нощ [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Пасаж на Венера на 6 юни от изгрева
Автор: bobihot   
Дата:   05-06-12 23:51

Аз по по грешка станах събалян и не я видях и си помислих, че съм се успал... Имаше супер петна по Слънцето- отдавна не бях виждал. Поне си разпнах апаратурата.[beer] [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »