Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: toddybear   
Дата:   20-05-12 13:57

Та въпроса ми е: В тази снимка, кой е сгафил? Фотографа, филма или проявяващият?


http://photo-zona.net/images/user63062/album24176/preview/1337511157_lxaf7970_KAT_2512.jpg


Мога да покажа още снимки от филмчето, всички иглеждат подобно. Избрах тази понеже фона би трябвало да е бял.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: slav4cho   
Дата:   20-05-12 14:07

Май и трите неща,нещо не са наред.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: toddybear   
Дата:   20-05-12 14:10

Да, ако може отговорите да са малко по развити бих го оценил.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: pstoev   
Дата:   20-05-12 14:29

би ли уточнил какъв е филма, в срок ли е, къде си го проявил..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: toddybear   
Дата:   20-05-12 14:37

Филма е AGFA Аgfacolor optima 125 professional.
Срокът е изтекъл 96 година.
Нарочно не казвам кой го е проявил, но е едно от любимите фотота на форумци от София.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: Gecata   
Дата:   20-05-12 15:04

Филмът не е добре избелен.Явно си личат характерните сини петна от емулсията които не са избелени. Причините за това могат да са няколко:
- Бавно въртене на дозата или недостатъчно време за процеса, слаб избелител , неправилна регенерация, ниска температура... май не се сещам за друго.
Виолетовия воал обаче е от прекалено остарелия филм.
Забелязвам обаче и недопроявяване на няколко места - най видимо е в лицето на човека. Дължи се на въздушен мехур, който се е задържал между навивките на филма в дозата, или на слепване на филма в следствие на неправилно навиване в спиралата. Овалното петно обаче говори поскоро за въздушен джоб. За да не се получават въздушни джобове особено при фими с изтекал срк на годност е добре преди проявяване на филма да се направи пряко темпериране и разкисване с дистилирана вода за около 5 мин и тогава да се пристъпи към проявяването.



Публикацията е редактирана (20-05-12 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: vga   
Дата:   20-05-12 15:06

Тц тц, като я гледам тая снимка направо яд ме хваща, че е прецакан филма... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: pstoev   
Дата:   20-05-12 15:12

toddybear, важно е да се уточни фотото защото резултата ще е същия и с филм в срок на годност..
ти си експериментираш, но някой друг може да иска сериозен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: toddybear   
Дата:   20-05-12 15:18

Виолетовото мога да го преживея, петната обаче ме убиват [smilie9]. Тук дори не съм се опитвал да докарам истински цветове, просто исках да покажа петната.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-05-12 15:46

филмът е толкова стар, че емулсията се е "спекла" и в резултат - обработката не е имала шанс да протече правилно с нормалните времена.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: krasimira   
Дата:   20-05-12 15:56

Резултата е основно от воалиралият филм. Тои не просто е воалирал, но е воалирал докато е бил на влажно и непроветрено място. Това е точно резултата. Влагата прониква различно по ширината на филма и се получава точно това. Нищо друго няма отношение. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: Gecata   
Дата:   20-05-12 16:07

krasimira вие колко филма сте проявили? Питам ви защото това, за което говорите е вярно но следите от овлажняване са клиновидни напреки на дължината на филма. Защо е така мога да ви обясня, но едва ли е толкова важно за всички които следят темата. Тук обаче нямаме такива следи схарактерен клиновиден характер.
За да се уверите в по предния ми пост може да повторите процеса избелване и фиксиране (често двата процеса се комбинират) и сините птна ще изчезнат.



Публикацията е редактирана (20-05-12 16:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: Dekov   
Дата:   20-05-12 16:21

Такива резултати съм виждал от филми минали през пералня заедно с дрехите и след това проявен, но това е снимка от филм, не се вижда самият филм, тогава е по-лесно да се определи причината за това.Все пак нормалната годност на филм не превишава 2-3 години.
Най-вярно биха Ви казали във лаборатортията където е проявен.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: toddybear   
Дата:   20-05-12 16:30


http://photo-zona.net/images/user63062/album24176/large/1337520619_btim1379_KAT_2512-2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: pstoev   
Дата:   21-05-12 01:17

аз също проявих 2 рол филма при Здравко то Фото-плейс..и резултата беше доста по-трагичен.
едниния филм беше същия Аgfacolor optima 125(може да сме го купили от един и същ човек) при този филм нямаше резултат!
другия fuji astia 100 220 в срок, пълна тъмница(също нищо)
за агфа'та добре, изтекъл е..
но при фуджито, според Здравко не съм мерил добре:):)
хахааха
няма такава наглост, обещах му да не зачеквам проблема докато не се появи някой със същия...и ето!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: zed   
Дата:   21-05-12 10:39

Тъй като ми се споменава името и ателието съм длъжен да отговоря, за де не се получават недоразумения.
Така, въпросният филм /fuji astia 100 220/ на pstoev беше приет в моето ателие и обработен в една доза с няколко други филма по процес Е6. Всички филми в дозата са обработени по АБСОЛЮТНО ЕДИН И СЪЩ НАЧИН!!! Единствен филма на г-н Стоев излезе доста плътен с минимални разработки. ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ФИЛМИ ОТ ДОЗАТА БЯХА КРИСТАЛНИ!
Няма нещо от което бих се притеснявал, тъй като работим от 15години в бранша, държа много на клиентите си и смятам че се старая максимално нещата да се получават по най-добрия възможен начин. Освен всичко това имам база за сравнение с останалите филми и няма нищо което да отличава въпросният филм от тях. Имах удоволствието на дълго и широко да обясня на г-н Стоев горенаписаните неща, но той не пожела да се съгласи че проблема не е в проявяването. Бих желал ако г-н Стоев има желание да ми се извини за това че ме е нарекъл нагъл, тъй като не намирам и най-малък намек да съм се държал нагло. Напротив доста спокойно и подробно съм обяснил процеса който е извършен и обстоятелствата около него. Разбирам раздразнението, защото и аз съм бил в неговото положение, но човек трябва да преценява трезво обстоятелствата и да си премерва изказванията. Въпреки всичко аз ще запазя добри впечатления и ще се усмихна, за да не добавяме негативизъм към позитивния процес :)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: deathzone   
Дата:   21-05-12 10:44

Аз имам един въпрос при условие, че производителя е написал относно гаранцията на филма, какво аджеба са чакали да излезне при условиче, че е с изтекъл срок на годност?[cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: tofo   
Дата:   21-05-12 10:58

Колкото пъти съм носил при zed - [smilie24] Лайка формат, де.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: pstoev   
Дата:   21-05-12 11:22

Здравко, само ти си знаеш как си проявил филмите..не съм бил там и не мога да знам дали е така или не.
резултата е налице, според него проблема е в меренето. а меренето е в камерата и с това мерене съм изснимал над 30 филма и никога не съм имал неточно мерене, как се случи точно с този филм и то цели 30 кадъра. след това изснимах 2 филма, и всичко си е наред(но ги проявих на друго място)
аз да се извиня!!!продължаваш да си нагъл, проблема е в твоето проявяване и изглежда не само с мен!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: dd5   
Дата:   21-05-12 11:50

Според мен при цветни филми с изтекъл срок от толкова години може да се търси като краен резултат само Ефекта на Дефекта[smile]

Работил съм с филми с изтекъл срок от 2-3 години, бяха доста по- ефтини тогава, но купувах по поне 100бр, правих съответните тестове и тогава ги въвеждах в експлоатация...


Освен това процеса Ц 41 си направен за машина, при ръчното проявяване често стават големи фалове-имам лични наблюдения и от към плътност, и от към избелване/ не казвам,че няма колеги които ги докарват перфектно/.



Публикацията е редактирана (21-05-12 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: pstoev   
Дата:   21-05-12 11:53

dd5 не четеш всичко, писах за агфата ок като резултат(изтекъл е)
но фуджито си е в срок!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: zed   
Дата:   21-05-12 11:57

Здравейте отново.
Относно това че не е измерен добре филма само изразих предположение. Там не съм участвал в процеса и не мога да бъда категоричен. За разлика от мен обаче г-н Стоев е доста категоричен относно това в което не е участвал. Отново искам да подчертая че няма как в една доза няколко филма да са ОК, пък единия да е сбъркан. Нали? :)
Не е необходимо да се напада някой без видима причина, само за да докажеш на себе си че си прав. Проявяваме между 5 и 10 филма на седмица и досега нямаме оплаквания. Процеса се извършва от години и е отработен до най-малкия детайл. Грешки разбира се могат да станат, защото сме хора и грешим. В този случай обаче няма как да се е получила грешка защото вече обясних подробностите. Знам че е неприятно да ти се случи нещо подобно, но не е необходимо да се ядосваш и да нападаш останалите.
Все пак бих радвал да се видим отново, нали?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: Gecata   
Дата:   21-05-12 12:17

Този филм там горе е недоизбелен и недофиксиран. Пуснете филма в избелител -фиксаж и той ще се избистри.
Сещам се, че старите руски фотографски книги, препоръчват при филми с изтекъл срок на годност да се удължава времето на процесите, тъйкато емулсията се "спича" и разтворите по-трудно проникват в дълбочина. Изводът е , че грешката вероятно не е в проявяващия.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: deathzone   
Дата:   21-05-12 12:38

И все пак кои са тези луди дето снимат с изекъл срок на годност?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към филмовите разбирачи
Автор: dd5   
Дата:   21-05-12 12:45

Абе те нека си снимат, ама защо очакват перфектни резултати ?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »