Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Обектив за пейзажи
Автор: localhost   
Дата:   07-05-12 12:40

Дайте едно мнение от кой сте по-доволни за пейзажи -

Canon EF 17-40 F 4

или

Canon EF 16-35 f2.8

Доста изчетох и сравнения гледах, но искам и някой който ги е ползвал от тук да си каже мнението.

Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: thumper   
Дата:   07-05-12 12:58

Оптически почти няма разлика. Реши дали ти трябва ф/2.8 или не. Единствено 16-35 винетира по-малко на ф/4. За пейзажи ибаче и двете разлики не се вземат предвид, защото обикновено снимаш над ф/5.6 Все пак ако разликата от около 300лв (втора ръка) ти е поносима, вземи си 16-35, не знаеш кога ще ти потрябва за нещо различно от пейзажите.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: Gecata   
Дата:   07-05-12 13:01

За пейзаж препоръчвам 70-200/4л. Тези двата горе може да са широки, но едва ли са най-подходящи за пейзаж. Пейзажът с широк обектив (освен ако нямате добре обмислен крупен преден план) губи много от смаляването на перспективата в дълбочина. Примерно дори и най-високите върхове на заден план ще изглеждат като незначителни хълмчета през късия обектив. Обратно, пейзажът с дългофокусния, игнорира рехавия преден план, кара обектите да изглеждат по-близки един до друг като компренсира въздушната перспектива. Планините на заден план ще изглеждат мощни, а ако включите луната или слънчевия диск при изгрев или залез той ще е значителен по размер.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: thumper   
Дата:   07-05-12 13:01

п.п. Сега видях, че на линка е втората версия на обектива. Та горното се отнася за сравнение между 17-40 и 16-35 I (все пак са в един ценови клас). Та за каквото и да я ползваш, ако имаш възможност - вземи си втората версия на 16-35.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: kvakioh   
Дата:   07-05-12 13:13

16-35/1 версия.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: gbrain   
Дата:   07-05-12 16:52

Gecata е прав с горния пост [smilie24] И аз снимам природни, като най-използеания ми обектив е 55-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: krist   
Дата:   07-05-12 16:58

не споделям мнението, че дългият обектив е непременно по-подходящ за пейзаж от широкия - всичко зависи от конкретната ситуация. аз лично снимам много по-често с широкия.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: deathzone   
Дата:   07-05-12 17:02

За мен пейзажа е тогава, когато имаме обхвантност, да покажем голямата шир, цялата тази красота, която се откроява пред нас. А това става лично според мен със широк обектив макс. 55-70 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: Mogila   
Дата:   07-05-12 17:06

И аз се колебая за широк на Фулфрейм. За сега се чудя между 17-40 и 28 1.8...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: thumper   
Дата:   07-05-12 17:07

Айде стига глупости, само перспективата ли в важна в една снимка? И от кога има точно рецепта за добър пейсаж, включително фокусно разстояние?! С всичко може да се снима пейсаж, но обективите, на които се е спрял човека са най-универсални за целта. Плюс това в дългите краища на тези обективи перспективата е съвсем реална, спокойно се ползват и за портрети.
Някой имал 70-200 и това било най-добрият обектив за пейзажи. Все едно аз като имам 12 годишна корейска кола да твърдя, че това е най-доброто возило. Айде стига моля Ви [smilie23]

Както съм писал по-горе, ако ще снимаш САМО пейзажи, ще бъдеш доволен и от 17-40, заради затврената бленда, при която се снимат. Ако ще ползваш обектива и за друго и имаш парите - 16-35 е за теб. Има едно предимство още 16-35 ... 16мм е осезаемо по-широко от 17мм (не си мисли, че 1мм е без значение, при това фокусно разстояние значение има или поне при тези обективи - порови за сравнения и ще видиш).

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: chill   
Дата:   07-05-12 17:10

Преди години имах същата дилема. В крайна сметка, след питане и дзверене по пиксели се убедих, че Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM e по-добрият избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: localhost   
Дата:   07-05-12 17:20

@chill: [smilie24] И аз на там клоня ама дето се вика съм на 99% убеден и ми трябва тази малка капка да прелее чашата.

Иначе имам 70-200 2.8 и не съм особенно доволен от него за пейзажи и засега използвам само 24-105. На моменти обаче ми идва леко "тесен" даже и на full frame при 24. Явно съм широко скроен :)

Ще взема един 16-35 под наем за 1-2 дена и ще видя, но мисля че натам клонят везните.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: chill   
Дата:   07-05-12 17:22

Има пейзажи, за които е подходящ 16-35, има пейзажи, за които е подходящ 70-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: alsash   
Дата:   07-05-12 17:22

Обектив за пейзажи...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: gbrain   
Дата:   07-05-12 18:48

Дае, с всичките може да се снимат пейзажи, мхм... от опит. Обаче знаеш ли къде е заблуждението, че си направил добър пейзаж с широкоъгълен обектив - в перспективните изкривявания и дългите крииииви по целия кадър и ти се струва, че е ебати дълбочината на кадъра и че си направил супер снимка, а пък то се оказва много сходна със снимките на другите - просто линиите и дълбочините са идеята в тези кадри, т.е. нищо.

Наистина факт е, че има страхотни снимки с широки, но като излезеш да снимаш възможните кадри са изключително малко и се правят доста трудно, щото все нещо излишно или грозно влиза в кадъра.

И все пак може да се окаже, че си изключително в свои води с този тип обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: vladimir666   
Дата:   07-05-12 20:47

За пейзажи си трябва късо и широко. Ландшафта е доста определящ

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-12 21:01

Пейзажи


Всеки сам да си направи сметка... [smilie3]



Публикацията е редактирана (07-05-12 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: gbrain   
Дата:   07-05-12 21:07

Да, повечето му са с телеобектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-12 21:10

И среден формат...


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: tyunkata   
Дата:   07-05-12 21:18

Абе за пейзажчета все повече разбирам, че ти трябва всичко: от супешироко до поняка и супертеле. Основното е да се хване подходящия момент в подходящ кадър. Не е само да имаш тяло и обектив: трябват си филтри, мислене, ходене и разни други неща, които да доведат до хубав краен резултат.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: lillia   
Дата:   07-05-12 21:20

Автор: pmartinov
Дата: 07-05-12 21:01

Пейзажи


много яки[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: lillia   
Дата:   07-05-12 21:28


https://photo-forum.net/static/forum/2012-05/unlb3123.JPG


http://www.horolezec.cz/images/galery/gal_2436/astro/velke/MW_keply.jpg



някой може ли да каже това какво е, щото аз такова не съм виждала[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: pmartinov   
Дата:   07-05-12 21:30

Тhe Milky Way



Млечният път



Публикацията е редактирана (07-05-12 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: J0R0   
Дата:   07-05-12 21:37

Груб, дразнещ монтаж, съчетаващ снимка на полянка + снимка през телескоп (в случай че не е нарисувано с Фотошоп).

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив за пейзажи
Автор: gbrain   
Дата:   07-05-12 21:43

Иска се повече гледане и по-малко ходене.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »