Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 15:20

Здравейте! Дойде момента в който трябва да си сглобя конфигурация, с която да обработвам спокойно Full HD видео.В момента използвам Adobre Premiere Pro CS3 и не ми се беше налагало да обработвам Full HD , след като качих такъв клип направен с Канон 500Д видях че имам голям проблем с real time editing , тоест всичко се случва на кадри в прозореца.Доколкото видях изискванията , този софтуер имам нужда от поне core 2 duo + 2 (4) GB RAM.Парадокса дойде когато опитах да обработя видео на MAC с core 2 duo + 4 GB DDR3 1333 MHz ... резултата беше разочароващ, явно трябват доста повече ресурси...та въпроса ми е следния - има ли нужда да купувам например - intel i7 2600 + 8 GB DDR3 + nVidia GTX 460 , или мога да обработвам Full HD с по-слаба машина.Решил съм да сглобя нещо което ще ми върши работа така че не се ограничавам в парите за момента.Ще съм много благодарен ако има някой от колегите , който има информация или използва подобен софтуер/хардуер за обработка на такъв тип видео.

Поздрави,
Боги

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: pepi34   
Дата:   03-05-12 15:30

Няма да стане на по-слабо, даже не знам картата дали не трябва още да я засилиш. Аз бачкам на подобна комбинация, само не помня процесора дали беше точно този модел, знам че е на 3.4Г. Лети направо, няма грешка, но и премиера ти е слаба версия, трябва ти 5 и нагоре, защото няма да е оптимизиран за работа с 8ядра и няма да ги ползва полноценно. И Ундоуса също трябва да е 64б версия.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: 3df   
Дата:   03-05-12 15:37

За видео обработка едно време тати казваше:
-Колкото повече толкова повече.

Демек повече рам, повече гигабайти, процори и тн.....от всичко да има повече....

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 15:37

Окей , ако новата версия на Премиера е оптимизирана за 8 ядра , то тогава трябва да се огледам за някой от процесорите на АМД (Булдозер 8150 например...) , доколкото знам от Интел нямат декстоп процесор с 8 ядра ... в случая Интел или АМД е по-добрия вариант за такава работа ?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: pepi34   
Дата:   03-05-12 15:50

В случая точно И7 е 8 ядрен и определено не се занимавай с АМД, изостанаха доста в класацията в последно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: showtime   
Дата:   03-05-12 15:54

АМД точно за видеообработка не ти препоръчвам изобщо.

Бих заложил за сокет 2011 ако парите не те бъркат. SSD задължително - Intel 520.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: harvester_vn   
Дата:   03-05-12 15:54

Два ксеона и ще се родиш наново. Гарантиран резултат! [beer]

И сериозно видео трябва разбира се.



Публикацията е редактирана (03-05-12 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 16:08

pepi34 - Може и да греша , но системата ти показва 8 ядра при i7-цата заради HT , реално са 4.


harvester_vn - Не съм наясно с работата на сървърните процесори , има ли нещо по-особено?


showtime - Така мислех , едно SSD само за ОС , останалото на HDD 7200RPM , а за сокет 2011 видях само intel i7 3930k което си е звяр , но и доста сериозно като цена :)



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: joktar   
Дата:   03-05-12 16:17

I7, 12GB+ RAM, 2x1TB HDD, Nvidia Quadro (която си харесаш, но както е казал Мечо Пух "колкото повече, толкова повече") и 2(3) FullHD монитора и си ти... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 16:22

Видео, мисля че значи рейд, а не ссд. Излезе наследника на SB (2700K), нарича се Ivy Bridge, не че е нещо кой знае какво, но 10тина % прираст и намалена консумация не е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 16:25

joktar - Разгледах Quadro преди няколко дни, имаха модели за по 250 лв и 900 лв , но ми се сториха слаби като параметри сравнение с другите карти в този ценови диапазон.Оптимизирани ли са специално за работа с подобен софтуер ?

didesignbg - Определено ще е Ivy Bridge , като цена са почти като Sandy Bridge , което е странно , но все пак :)



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: mimko7   
Дата:   03-05-12 16:41

А един MATROX RT.X2 за 1000 лв. искаш ли ? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 16:51

Аз бих се вслушал в съветите на
Videoguys

Raid има смисъл само за некомпресирано HD видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 16:56

pepi34 написа:

> В случая точно И7 е 8 ядрен и
> определено не се занимавай с АМД,
> изостанаха доста в класацията в
> последно време.

Няма 8-ядрен Core i7.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 17:04

smoothjazz написа:

> сокет 2011 видях само intel i7 3930k което
> си е звяр , но и доста сериозно като
> цена :)

Може и i7-3820, което е наполовина като цена, но много близко до производителноста на 3930К.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 17:14

За какъв муй му е този 3820? 3770К е оптималният избор за непретенциозна работа. Нагоре със сигурност по-добре мултипроцесорна машина.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 18:14

3930K e с 6 ядра и много по-близко по производителност до 3960Х, който пък е още два пъти по-скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 18:43

didesignbg написа:

> За какъв муй му е този 3820?

Някаква специална причина за този маниер на разговор?

> 3770К е
> оптималният избор за
> непретенциозна работа. Нагоре със
> сигурност по-добре
> мултипроцесорна машина.

3770K е с 8М кеш. 3820 е с 10М кеш.
3770K е dual-channel. 3820 е quad-channel.
3770K e LGA1155. 3820 e LGA2011.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   03-05-12 18:48

Абе недей давай повече от 500-600лв за процесор... според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 19:37

Викаш да вземе, по-бавният, лаком, заключен процесор, на по-скъпата платформа?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: joktar   
Дата:   03-05-12 19:50

Premiere, Avid и прочие по-сериозни софтуери за монтаж много обичат Nvidia Quadro. Може да не е особено добра за игри :), ама за работа определено става. [beer] И да - "оптимизирана" е към софтуерите, пък и те към нея [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   03-05-12 20:18

Този де:
Intel i7-3770K 3.5GHz

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   03-05-12 20:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: e-mil   
Дата:   03-05-12 22:00

Къде го хвърляте човека на Ivy Bridge с процесори за 650 лв? За тая цена може да си вземе дъно, процесор и РАМ. Ако си ползва старите дискове, видео и кутия ще има почти нов компютър.

"...има ли нужда да купувам например - intel i7 2600 + 8 GB DDR3 + nVidia GTX 460 , или мога да обработвам Full HD с по-слаба машина... нещо което ще ми върши работа..."

Много зависи от това, какво разбираш под "работа". Ако само ще си правиш домашни клипчета с фотоапарата, то спокойно можеш и да не купуваш толкова скъпи части. Ако обаче ще им избиеш парите с 2-3 поръчки, то си струва.

А дали може с по-слаба машина? Може, разбира се.
Съвсем наскоро си сглобих втори компютър, на който понякога се прави и видеообработка.
Дъно: Asrock Z77 Extreme 4 - 275 лв
Процесор: i3-2125 - 267 лв
RAM: Двуканален кит 2x4GB Corsair Veng. DDR3-1600 (CL 8-8-8-24) - 122 лв
Дискове: имах 2 резервни терабайтови.
Видеокарта: предназначената за него изгоря, та съм му ръгнал една суперстара Asus 7300GT, дето си я държах за зор заман.
----------------
Общо нови части = 664 лв.

Резултатът - Premiere CS5 върви като пушка. Пробвал съм го с файлове XDCAM EX 35, свалени директно от камерата без преконвертиране. Това е Full HD видео с 35 мегабитов поток, вариейбъл, прогресив, 4:2:0, MPEG-2 компресия.
Пробвах го и с MTS, които не знам с какво са снимани, но пак са Full HD, с 22 мегабита, 4:2:0.

Тоест: конкретно за видеомонтаж с Премиер почти няма разлика между този компютър със старата видеокарта и служебния ми, когато работя с компресирано видео (за некомпресирано имам 10000 оборотни SAS в RAID). Разликата с по-мощния процесор идва при конвертиране на материал и при рендване на готовите проекти. Ама той ми е домашен, и като не бързам не ме бъркат 10-15 минути повече.

Другата разлика е в по-мощната видеокарта. Една причина е, че има видеоконвертори, които поддържат CUDA и когато преформатираш видео ползваш хем CPU, хем GPU. Разликата в бързината е чувствителна.
А другата е, че Premiere CS5 има една полезна добавка - Mercury Playback Engine. Тя има два режима: софтуерен и хардуерен. Хардуерният е по-бърз, обаче иска видеокартата да е Nvidia (заради CUDA) и да е с поне 896 МB памет. Естествено би било добре RAM-та на видеото да е DDR5, а не DDR3.
Хубавото на тази технология е, че не е задължително да купуваш оторизирана от Adobe карта. Спокойно можеш да вземеш и друга - например GTS450. В Интернет има информация как се отключва Премиер за да работи с CUDA от несертифицирани карти. Например тук. На този сайт има подробна информация за видеокартите подходящи за Premiere. Та чак прекалено подробна, но е добре да я прочетеш. [smile]

* * *
Фактът, че питаш дали може и с по-слаба машина, означава, че все пак парите са фактор. Съветът ми е да не си хвърляш целия бюджет наведнъж за скъпи части. Вземи си скъпо и стабилно дъно с по-добра захранваща схема (демек повече фази), с по-евтин процесор (SandyBridge) и що-годе прилична видеокарта по избор, подходяща за видеообработка. Останалите пари си ги дръж в резерв - може хард да ти изгори, може нещо друго.
Новите интелски дъна със сокет 1155 поддържат Ivy Bridge и имат слотове PCI-E 3.0. Като събереш още пари, купи нов процесор, продай стария. Като излязат видеокарти за PCI-E 3.0, купи нова, продай старата. Дъното, ако е стабилно може да те изкара и 5 години без проблем. Ще остарее морално, но ще работи.



Публикацията е редактирана (03-05-12 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: harvester_vn   
Дата:   03-05-12 22:10

smoothjazz, не знам какво им е особеното на ксеоните. Хардуерно съм полуинвалид, но мога да кажа че работят в пъти по-добре от "конфекцията". Мисля че е погрешно да се наричат сървърни процесори. Имам два компютъра с ксеони, фабрично сглобени (Dell и HP) и нито единия не е сървър. Работни станции им викат [smilie3]

За видеото, ако парите са без значение, може да си избереш някоя дива котка [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 22:38

Днешните Xeon-и са със същата микроархитектура като Core i7, само дето на една подложка могат да ти набутат:

- 10 ядра+HT
- 30MB кеш
- възможност за повече от един процесор
- поддръжка за ECC памет

Нищо особено, само от същото по много. [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-05-12 22:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: cameraman   
Дата:   03-05-12 22:59

Стига спам... ясно е, че колкото повече..... кажете при какви минимални джаджи може да работи системата за ХДВ монтаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   03-05-12 23:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 23:43

Много мнения ... трудно решение :) За мой късмет днес ми попадна един лаптоп в ръцете за няколко часа, имаше следните характеристики: intel i7 2630M , 8 GB DDR3 1333 MHz , nVidia GT520 ... подкара ми 6 писти на Full HD прекрасно и някак ми разби тоя мит който бях си вкарал в началото на темата :) Замислям се че дори един intel i5 2500k + 8 GB DDR3 1333 MHz + GTS 450 с читаво дъно ще ми свърши перфектна работа, няма да обработвам 50 Full HD писти така че май ще се спра на този вариант.Благодаря на колегите за компетентните мнения :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   03-05-12 23:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   04-05-12 00:17

Ами...разгледах ревю на i5-3570K , по данните които имам мога да направя сравнение с процесора на лаптопа който изпробвах днес, кеша е 6 МБ и при двата , FSB при i7 е 1333 Mhz , при i5 е 1600 MHz , i5 е с повече от гигахерц по-мощен , да не забравяме факта че е отключен и може да запее една приятна песен на 4.5 GHz , по-ново поколение процесори - i5 Ivy Bridge , i7 Sandy Bridge...така че нека не правим предварителни заключения :) Лакомията понякога може да не е оправдана

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   04-05-12 09:01

FSB, сигурно е Формация Студио Балкантон [smile]
За момента Айви е по-икономичен, и с около 10% по-производителен. Интересно е че от интел го пускат и на малко по-ниска цена от Санди. Клока е подобен, даже за повече ток Санди има превес. Все пак 22нм е нова технология и тепърва ще се ошлайфва.
Та избора между двата, не е от някакво фрапиращо значение, но все пак новото си е ново, а пък и би трябвало да е на една цена със старото. Плюс е и малко по-доброто видео, но както е-мил ти е казал, ако искаш да се възползваш максимално ти трябва Нвидийско видео.
Дъната които се доказаха досега за 1155 са Асус и Асрок, при Асус плащаш още ~30% за името. Z68 extreme серията на асрок сигурно са продавани повече отколкото всички останали z68 дъна в България. Рано е още да се каже за z77, но предполагам нещата се запазват, предвид малките промени.
Разликите между 3570К и 3770К е в HT(не се впечатлявай че едното е i5 другото i7), което при програми ползващи много ядра, ще ти носи предимство. При програми товарещи едно/няколко ядра, няма да има разлика. Ако смяташ да го скъсваш от бачкане и ще ти пести 15-20% време при рендване, вземай по-скъпия. За обща употреба, разработчиците на програми още не са си написали домашното както трябва и процесора без НТ си е ок.



Публикацията е редактирана (04-05-12 09:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Miro__Slav   
Дата:   04-05-12 12:08

Вземай едно АМД с 6 или 8 ядра здрава карта и 16 гб рам и нямаш грижи [smilie24] миналата година взех едно 6 ядра космос е...
Мачка в афтера и си монтирам друг проект и върви та му пращят ушите... не се чуди хич...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 12:27

За сериозна работа ти трябва ТОВА

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   04-05-12 12:36

само щуротии пишете...

Взима и5 или и7, 8 гб рам, турбодзвер видеокарта от 200-300 лв., дъно 150 лв..., едно захраване 100 лв. и е турбодзвер...за под 1000 лв [smilie24] И да си вземе по-убава кутия от тоя мак...
За монитор не го знам--- и там едно 500 лв. и ще се кефи на макс...

Не видео...не про...чудо ще обработва...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 12:46

Всъщност, ако ще се сглобява двупроцесорна машина, много по-изгодно е да се вземе ТОВА - два процесора, 12 ядра, 32GB RAM, 2TB диск, nVidia Quadro за 6135лв с ДДС или 5113лв без ДДС.

Далеч по-мощна и по-евтина система от този Мац за 6880лв.

ПП. Е, това си е щуротия за домашен компютър. [smilie18]

ППП. Опа, грешен линк.



Публикацията е редактирана (04-05-12 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   04-05-12 12:48

[smilie18]
Това с АМДто, иди дойди, ама последната кочина, че и за 7 бона, хайде няма нужда. Това беше актуално като процесор 2010 година.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 13:31

Писал съм "за сериозна работа", не съм писал, че е евтино. А сериозната работа не включва постоянно бърникане на система, подмяна на драйвери, чистене на вируси, смяна на вентилатори и тям подобни... Сериозната работа е 99.9% от времето работа по работата и генериране на $$$ и само 0.1% от времето за автоматичните ъпдейти на системата, които изискват рестарт.
Сериозната работа далеч не се свежда само до резултати от тестове. Бързината не е най-важното. Това е като тромав Лексус и спортна Алфа - едното е да си вършиш с него презпробелмно работата, а другото е да пилиш гуми на гонките в неделя. Само в неделя! През седмицата - сменяш чаркове, настройваш разни работи...
Ама това няма да го разберете, докато не пипнете...
Хубаво и евтино са антоними.
Правилото "Получаваш това за което плащаш" не съм чул да е отменено все още [smilie3]
Аз продължавам да си бачкам. Вие си мерете тука АМД-тата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   04-05-12 14:46

Все още не съм започнал да правя филми за Hollywood така че нещо по-скромно ще ми свърши прекрасна работа :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 14:53

ecobo написа:

> Хубаво и евтино са антоними.

Хубаво и скъпо не са синоними.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 14:56

chill написа:

> ecobo написа:
>
> > Хубаво и евтино са антоними.
>
> Хубаво и скъпо не са синоними.

Но могат да бъдат [smilie3]
Вярността на второто твърдение не прави първото невярно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 14:59

И двете са верни. vOv

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   04-05-12 15:15

Наоколо цари страхотна грандомания... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   04-05-12 15:43

Сега си обяснявам цената на OSx [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: batzas   
Дата:   04-05-12 15:46

Мака е религия, не ги закачай. Незнам само защо винаги ни ги навират в лицето. Може би да покажат как са им го забили четвъртит.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: sickdreams   
Дата:   04-05-12 16:41

smoothjazz

Колега, в крайна сметка какво ще обработваш? 1080p пълнометражен филм от 2 часа или клипчета по две-три минути??????? Какъв ти е проблема при рендъра? За 2 страници писане не прочетох нито едно смислено мнение от никой.

Разгледай си настройките на прогрмата и въобще целия софтуер. Всичко е до настройките. ИМа хора с по 16GB RAM, които се оплакват, час пак им сече рендъра и им крашва програмата.

Аз с обикновени лаптопи тука с по 2gb ram единия и другия е 4gb ram правя 1080p 3-4 минутни рендери без проблеми, но направих много модификация по Sony Vegas Pro 10, за да върви като хората, без да се лакоми за ресурси.



Публикацията е редактирана (04-05-12 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: blacksnoopy   
Дата:   04-05-12 16:57

Аз работя с видео от Sony A77 на Premiere Pro CS5 с Intel Q6600/ Nvidia 560 Ti и съм доволен, а процесора си е старо поколение.
Според мен дали i5 или i7 ще си вземеш, и двете ще са добър избор.
After Effects изисква повече мощ.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 17:53

batzas написа:

> Мака е религия, не ги закачай.
> Незнам само защо винаги ни ги
> навират в лицето. Може би да
> покажат как са им го забили
> четвъртит.


Навираме? Четвъртит...? Аман от тия пубетретщини бре! [smilie23]
Показвам кое става за РАБОТА. За всеки е ясно, че домашните клипчета могат да се правят и на лаптоп. Но когато става въпрос за сериозна работа, са важни думички като ЕФЕКТИВНОСТ, ПРОДУКТИВНОСТ, СТАБИЛНОСТ, СИГУРНОСТ и тям подобни.
Аз съм ползвал и Вин и Мак. Вин от 1998-ма допреди 3 години, когато "открих" благините на Мак. Останах на Мак.
Ти колко време си ползвал едното и колко другото, та си така категоричен? [smilie23]

Това е поредната тема, в която хора дават мнение за нещо, което нито са виждали наяве, нито са пипали, камо ли да са ползвали по предназначение. Това е все едно аз да казвам колко е кофти СОНИ АЛФА 900 при все че не съм даже виждал такова нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 18:02

Всъщност, аз не видях някой да казва, че Маца не става. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 18:22

Всъщност, на мен ми е през уровне реке Дунай в сантиметрах кой какво ще ползва. Важното е аз какво ползвам [smilie3] Но е най-малко въпрос на лично достойнство и добро възпитание да не даваш мнение за нещо, което не познаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 18:26

Мнението освен на опит може да се базира и на образование.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   04-05-12 18:55

chill написа:

> Мнението освен на опит може да се
> базира и на образование.

Дълбоко погрешно схващане. Особено пък по отношение на въпросното "противоречие".

Един много хубав разказ има на Чудомир - "С образование", препоръчвам го на всички, които си мислят, че щом са с диплома в джоба, значи са се възвисили над бездипломните [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 19:01

Казах образование, не диплома.

А "погрешното схващане" ...
... само гледната точка на неспециалисти, които си мислят, че нещата стават с магия.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: e-mil   
Дата:   04-05-12 19:16

"Според мен дали i5 или i7 ще си вземеш, и двете ще са добър избор.
After Effects изисква повече мощ. "


Всъщност не винаги изисква.
Работил съм с CS3 и CS4 на:
- АМД сокет 939, Атлон 3500+ с 2ГБ РАМ DDR400, Nvidia 7300GT - проектите бяха за PAL, HDV, даже веднъж и Full HD, но проектът не беше сложен. Впрочем на този компютър (който още като го купих през 2007-ма си беше домашен, а не професионален) съм правил и 10-метров растерен декор за ТВ предаване с Фотошоп CS3. Това са все едно 5 билборда в един PSD с 60-70 слоя.
- Също и на Athlon X3, с 3ГБ РАМ (три заради 32 битовия XP), видеото беше някаква ATI с 256 памет - проекти PAL и HDV.
- И на сокет 775, Q8400, Asus EAH210, пак с 3ГБ РАМ ДДР3 - PAL и FullHD. Само че на този вече с CS4 и CS5.
- И на 1366, i7-920, с триканална РАМ 6ГБ, обаче бавна 667MHz, плюс GTX260, която е модел от 2008-ма година - пак FullHD с CS4 и CS5.

В никой от компютрите, освен последния нямаше RAID. При това говоря за работа с паралелно отворени After Effects, Premiere, Photoshop, Word, браузер с 20-на таба и т.н. Естествено на по-старите машини рендерът за превю е бавен, но ако знаеш какво правиш не е чак такъв проблем.

Много зависи какъв е проектът. Ако се налага ползването на тежки плъгини и го товариш с много обекти от по 4000 пиксела по дългата страна - естествено ще крашва. Но ако си подготвяш материалите както трябва, спокойно можеш да направиш 2-минутна изрезкова анимация и на стара, бавна машина с 32-битова ОС и стара версия на After Effects. Включително видео с рязане по хрома, векторни обекти, цветни корекции, звуци и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   04-05-12 19:59

Ае Маковете не са ли с интелски процесори от доста време насам ?! Що се отказаха от техните ??[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   04-05-12 20:12

Защото Интел страшно напреднаха технологично и микроархитектурно.

Колкото и да ми е грозна Интелската архитектура, инженерните решения на микроархитектурно ниво успешно компенсират недостатъците и.

Пример - инструкциите на Интелските процесори са с променлива дължина. Това прави по-сложно (грубо казано, повече транзистори) и бавно декодирането им - не случайно процесорите могат да имат дори и четири декодер юнита.

Е, някои от новите L1 кешове държат информация къде (на кой адрес) свършва една инструкция и започва следващата.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   04-05-12 21:31

Зависи дали ще използваш машината за сериозна работа - т.е. ще изкарваш пари с FullHD видеото или е повече за хоби и любителски цели. Ако с това си изкарваш хляба и работиш 8-10 часа на ден с нея, всеки спестен час ти е добре дошъл и в дългосрочен план си струва инвестицията и повечето пари. Ако ще я използваш за любителски цели наистина май не си струва да се хвърлят много пари.

Няколко общи съображения които могат да си ти от полза, колегат e-mil ти е написал повечето важни неща според мен.

- Най-евтиното "повече" е RAM паметта, при тези цени в момента няма причини да не си вземеш 16Гб.

- ако искаш мазен scrubbing, т.е. прозореца за редактирано видео да ти върви без насичане както ти е писал
e-mil имаш нужда от поне NVidia GT 450, 460 с 1 GB RAM. Демо на Adobe Mercury Engine , което за мен е страхотен бонус на CS 5.0, 5.5. Както се вижда разтоварва процесора, така че видео картата ти е ключов компонент !

- ето една графика която ти дава представа, къде е най-голямата полза от по-мощния 4 ядрен процесор и колко е тя - http://www.tomshardware.com/reviews/ivy-bridge-benchmark-core-i7-3770k,3181-15.html
За любител като мен, например не е проблем да си оставя крайния encoding/rendering да върви вечерта, когато лягам да спя. Та затова нямам проблем да редактирам AVCHD видео с висок bitrate (80Gbit/s) и на един вехт Q8400 [smile], но задължително с NVidia GT 460

- Според първите ревюта на Ivy Bridge, Sandy Bridge май се справя по-лесно с overclock ако смяташ да ползваш такъв.

- AMD процесорите са доста назад по от тези на Intel. Макар да са по-евтини, не си струват - виж горната графика за пример. Бих избрал нещо между Intel Core i5-3570K и Intel Core i5-3770K, евентуално по-старата генерация Sandy Bridge ако гоня голям overclock. За любителски цели според мен overclock а е излишен и не си струва нервите и грижите.

- според мен не си струва да се отива на сървърни процесори за любителски цели, но това е само мое мнение.

- едно SSD от 120Gb последна генерация за ОС и Adobe Premier е най-доброто решение по отношение пари/бързодействие. Също ключов компонент за цялостното усещане за бързина и мазна работа на системата !

- MAC срещу Windows. Ако имаш повечко пари за харчене и си любител на MAC - тогава първия, инак Windows 7 е вече достатъчно стабилен особено в 64 битовата си версия.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   04-05-12 22:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   04-05-12 23:05

@gmir Adobe Premier CS5 редактира native всякакви видео формати, включително и доста компресирания AVCHD. Това мисля е ясно. За крайния рендеринг те си имат кодеци също, не е необходимо нищо специално да се инсталира, ако не търсиш някакъв специален формат/кодек. Adobe Premier CS5 си има Mecrury Playback Engine, който ползва CUDA на NVidia. Никакви други специални кодеци не му трябват. Картите на ATI обаче нямат тази опция. Т.е. проблема опира до специален хардуер в случая NVidia и ако искаш хардуерно ускорение под Adobe Premiere си трябва NVidia карта. Мисля че е просто и ясно. Не те разбирам много за какво говориш.

А ето още няколко макар и некадърно снимани клипа какво може Mecrury Playback Engine и каква драматична разлика дава спрямо примерно рендиране от мощен 4 ядрен 8 HT процесор. Тук говорим и за 4-8 слоя видео, което е доста по-рядко срещания случай в повечето продукции/клипове:

http://www.youtube.com/watch?v=2HJ31hmfmPQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=INXVsMsv8DI&feature=related


Mercury Playback Engine може да се използва и за краен encoding/rendering, но има някои спорове относно качеството и ако гониш най-доброто HD качество е най-добре да използваш софтуерния рендер. т.е. CPUto. За домашни клипове обаче може да се ползва пак Mercury Playback Engine и тази операция значително да се ускори - около 2-4 пъти:

http://www.youtube.com/watch?v=4i7-Q50AFqM


Videoguys от линка който е дал в началото langel са категорични - само NVidia видео карта. Моя опит е абсолютно идентичен. За видео обработка под Adobe Premiere и заради Mecrury Playback Engine само nVidia ot GT 450 нагоре с 1Gb RAM. Другото са пари прахосани на вятъра.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   04-05-12 23:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   04-05-12 23:17

КОгато ми остане време ще си лепна един МАК на другия хдд и ще метна една снимка на екобо.

Не знам как ще го коментира...МАК на ПЦ - ха-ха...същото като МАК на мак....ама още не го е осмислил...за кво иде реч... И сичко ще приключи.

Ако Фотошопа и др. програми работеха под Линукс ... никъв мак нямаше да съществува за мен:) ама фрии-та за open source...нема кой да прави...

МАКА е за ценители като Краси...да плати 4500 и да се чувства в 1-а класа, като кара на 1-а предавка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-05-12 00:01

Между другото Adobe Premiere Pro CS6 изглежда страхотно. Освен из основи преработения и подобрен интерфейс има вкарани и color correction and grading, warp Stabilizer effect, все неща за които се искаха допълнителни програми. И още много други - листата от подобрения е много дълга, включително и повечето клавишни комбинации от Final Cut и Avid. Apple изкараха една неуспешна версия на Final Cut и Adobe ги изядоха с парцалите.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 00:09

Преди два дена излезе GIMP 2.8 (Release notes)

Има и Roadmap

Лично аз ще чакам до

GIMP 3.0 - Port to GTK3,High bit depths


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: blacksnoopy   
Дата:   05-05-12 01:13

Каква е връзката на GIMP с видео обработката [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 01:22

Никаква, доколкото знам.

Защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: blacksnoopy   
Дата:   05-05-12 01:31

Не разбрах защо го споменаваш в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 01:49

Реплика на поста на Тед.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   05-05-12 02:48

Осъзнах вече , че няма смисъл да се прахосат 2000-3000 лв за компютър с който няма да работя професионално , искам да правя доста прости манипулации затова ще се спра на нещо по-скромно , в момента съм с двуядрен компютър на 3.4 GHz , 2GB DDR2 и GeForce 8400 GS ... за фотошоп върши идеална работа , не съм имал никакви проблеми , с Премиерата (CS3) нещата стояха по същия начин до момента в който не вкарах Full HD 30 fps ... това което искам от евентуалната нова машина е да мога да наслагвам няколко писти с по няколко ефекта и да изгледам спокойно какво се случва преди да рендвам. :)
Относно MAC ... на същия този компютър с който съм в момента бях сложил Hackintosh заради Logic Pro , освен че ми изкара нервите докато го инсталирам и намеря драйвъри , не ме впечатли с почти нищо , ползвал съм известно време и Мак Мини ... като се има предвид и цената на МАК каква е , за същите пари може да се сглоби не по-лошо PC , да не кажа и по-добро.Проблема до момента с PC беше връзката хардуер-софтуер , но както каза колегата stef7 вече нещата добиха един по-добър вид.Останалото е блясък и приятен дизайн.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   05-05-12 08:06

Значи да не се бъзикам с МАКА...само време и да показвам...

То, че някои драйвъри въобще ги няма, значи хардуер отписваш -освен ако не чета документация и като едно време под линукс подкарвах железария, за която не пасваха драйвърите или се правеха компилации на кърнела. Само, че има софуеринг дето МАК посмъртно не може да подкара и което е голям минус...Едно е да се гъзариш, друго да си вършиш работа.

От друга страна дисплеите на МакПро Widescreen LED-backlit (1440 x 900) не ме кефят...от 1920х1080 да отида на...някак си от графична гледна точка е престъпление...

Но на МАК му държи много батерията, до колкото знам, не е от ОС, а затова, че има 2-а видеокарта само за 2Д, и това води до ниска консумация на ел.енергия. КОгато има 3Д св включва акселератора на 3Д. Това е удобно предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   05-05-12 08:14

Тогава според парите които си решил да отделиш примерно следния upgrade на твоята машина има най-много смисъл:
1. Видео карта - NVidia 560 около 350лв, в краен случай може и 550ti около 230-250лв с DDR5, 192Bit шина и 1GB RAM. Видях 450 и мисля не е добра идея, там шината е 128 bit, cuda cores са по-малко а цената доста близко до 550Ti.
2. Памет 2х4Gb - 90-100лв
3. Евентуално 120Гб SSD - 300-320лв
4. Upgrade към 64 Bit Windows 7, aко още не си на такъв.

Мисля горния upgrade ще ти даде достатъчно мощ за спокоен rendering/scrubbing в реално време без насичане при редактиране на FullHD видео. Хубавтото е че по-късно след година две може да смениш други компоненти като MB+CPU например.

Един много подценяван но бих казал критичен компонент на дори любителска машина за редактиране на видео па и снимки е RAID 1 (mirror на поне 2 HDD). Intel си имат драйвери и го поддържа прозрачно за ОС, но трябва да се купят 2 едакви по-големички диска. Слава богу цените малко паднаха и сега примерно 2х1.5Tb могат да се вземат за около 500лв. Ако имаш вече голям диск, просто си купуваш същия в още една бройка.
Повечето хора за щастие им се разминава "радостта" да открият един хубав ден, че всичкия им труд си е отишъл с разваления им диск. Но си струва да се вземата мерки, защото въпроса не е дали ще се скапе твърдия диск, а КОГА ще се скапе.
Алтернативата на RAID e DVD дискове, но там се губи много време и опита ми показва, че те могат да са доста ненадежден носител, ако не си ги подбираш (taiyo yuden) и съхраняваш правилно.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   05-05-12 08:22

"по-късно след година две може да смениш други компоненти като MB+CPU например." а при МАКА сменяш целия кашон [smilie25]

/може само ЦПУ да подмени, ако поддържа дъното /а то поддържа... и по-турбо скъпи процесори към настоящия момент или да се флашне БИОС на дъното/.



Публикацията е редактирана (05-05-12 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   05-05-12 08:35

Хакинтош става, ама не на всеки компютър. Машината трябва да е събрана от точно определени компоненти, за да работи както трябва. И пак не работи точно като Мак. Най-малко ъпдейтите не винаги работят - усещат гадовете, че нещо не е наред. Има проблеми и с WiFi, Bluetooth, Firewire.... Може да си работиш в къщи на подобна машина, така, за експерименти, но не можеш да разчиташ на подобно нещо за сериозна работа.
На Мак голямото предимство е 100% съвместимост между хардуер и ОС. Нещо, което не може да се каже за всяко ПЦ. Като добавим и 100% съвместимост с професионалните софтове за видео и аудио, става ясно защо студиата за видео и аудио предпочитат Мак.
Имам един приятел германец, композитор, музикант, пише филмова музика и за една много известно америанско студио. Миналата година му гръмна стария Мак Про и веднага си купи нов, с всички възможни екстри, 7000€ изръси. А гледам, че в студиото му има и ПЦ. Като го питах защо има и двете, отговорът беше: "ПЦ-то е да си играя игри, за разтоварване и борба със стреса. Изсипах маса пари за това ПЦ, но се оказа, че не става - много проблеми ми създаваше, а времето е пари. Аз гоня срокове. Представяш ли си да не мога да спазя срока за музиката на някой филм - ще фалирам, няма да мога да платя неустойката."

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   05-05-12 08:51

Snow Leopard 10.6.3. on Thinkpad
Everhyting is working.

Ама не - сега прочетох "Now you should have working full resolution video, sound and WiFi. No acceleration on the video, but there seems to be some buffer or it's using the VRAM or something because the interface is butter smooth on my laptop and even the animation and effect work great... even youtube and hulu videos are very smooth, but not downloaded movies and HD videos :("
3Д не бачка. Това е обикновен проблем за Х и граф. драйвъри под Линукс. Или документация или компилация. Макар,че 3Д ...Може да се фиксне.

На крива ракета космоса е крив, това да му кажеш на тоя музикант[smile] С калпв шофер и през ден ще си бом-бок...с която и да е ОС...

Това, че на ПС правиш повече неща е защото има повече неща...като софт и хардуер...
Конкретно имам Вин7 на две ПЦ с приличен хардуер и USB устройства... е па на, ни син екран, ни краш...ни лаг...камо ли някой вирус /да чукна по дърво/.
Не само работи, ами не съм и фалирал...[smile]
Това, че МАЦИТЕ 90% ги позлват за скайп, Сафари и чат и писане по форумите - ей питай ги за ко го ползват друго...Слушане на музика и писане на мейли...
Нито знаят що е конзола, нито аритектура ... Ама всеки МАК е с Уиндовс.....инсталиран...


И от работа с Фотошоп на МАК конкретно не видях никаква обозрима или др. разлика - в скорост, и прочие при обичайна работа с тази програма, без синтетични или др. тестове. А пък това, че някой си мисли, че лети или е бърз - супер субективно усещане..[smile]

Екобо, не съм против МАК - радвам се, че някой се е сетил да освежи един графичен Х на линукс от едно време и да направи бизнес от това[smile] Имайте и МАК и Вин на компютрите - което ви е кеф. И линукс инсталирайте ...каквото ви иска душата. Дали може да се справяте с хардуер и софтуер - зависи единствено и само от вас.



Публикацията е редактирана (05-05-12 09:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 09:32

Никой не ползва Мац за това, на което му се вика "mission critical". Мац се ползва за индивидуално работно място със значимост за бизнеса колкото на касов апарат в Билла.

Стопроцентовата съвместимост между хардуер и софтуер е за сметка на поддържаните устройства - да, сто процента съвместимост има за всичките 5 различни устройства на Мац, докато за Виндовс или Линукс ще се поддържат 500 различни устройства и, да, 43 от тях може да имат проблеми.

Фразата "100% съвместимост с професионалните софтове за видео и аудио" може да го каже само абсолютен лаик в софтуера. Какво, на другите платформи има 67% съвместимост? Как въобще се дефинира "процент на съвместимост на софтуера с хардуера"? Това е пълна безсмислица, което е ясно за всеки, писал някога софтуер.

Легендите за проблемни ПЦ-та съм забелязал да са свързани предимно с деца, които си завирусяват домашния компютър. Или с оверклокъри, ама там си е нормално да имаш проблеми, ако се опитваш да бутнеш хардуера отвъд проектните граници. Все пак с ПЦ-та работим вече няколко десетилетия и при нас и при клиенти, включително банки и застрахователни компании, и с Виндовс и с Линукс (но не Виста :), и, честно казано, малко смешно се получава като изникне някой фотограф да ни обяснява, чрез анекдоти за познати композитори, как за нищо не ставали.

Снимайте, бе, снимайте. И оставете хардуера и софтуера на нас.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 10:08

Тед написа:

> И от работа с Фотошоп на МАК
> конкретно не видях никаква
> обозрима или др. разлика - в
> скорост, и прочие при обичайна
> работа с тази програма, без
> синтетични или др. тестове.

Ще се разпростра малко повече тук.

Както написах по-горе, човек може да дава мнение базирайки се на знания (по-горе употребих думата "образование").

Да вземем за пример филтрите на Фотошоп. Голяма част от тях представляват изчисляване на функция като тази:

function convolve (x,y, kernel, divisor, offset)
   local i, j, sum
   sum_r = 0   
   sum_g = 0   
   sum_b = 0   
   
   for i=-1,1 do
      for j=-1,1 do
         r,g,b = get_rgb (x+i, y+j)
         sum_r = sum_r + kernel[j+2][i+2] * r
         sum_g = sum_g + kernel[j+2][i+2] * g
         sum_b = sum_b + kernel[j+2][i+2] * b
      end
   end   
   return sum_r/divisor + offset, sum_g/divisor+offset, sum_b/divisor+offset


Конкретния код във Фотошоп, разбира се, е различен, но все пак това са изчисленията, които се извършват. Тези изчисления не използват сървиси от операционната система. Те работят изцяло върху собствени структури данни на Фотошоп. Кодът е един и същ и за Мац и за Виндовс.

Който вярва в магии, може да си мисли, че заклинанието за Gaussian Blur на Мац е различно от заклинанието за Gaussian Blur на Виндовс, но пък който знае за горното, е очевидно, че ще работи еднакво бързо и на Мац и на Виндовс и ще зависи само и единствено от скоростта на процесора и паметите.

(Да не задълбаваме в четенето на изображението от диска и понятия катo wоrking set, spatial and temporal locality и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   05-05-12 10:18

Аз говоря от собствен опит.
от 98-ма до 2008-ма с Вин
2008-ма - 2010 Вин и Мак
от 2010 - само Мак
И говоря от позиция на ПОТРЕБИТЕЛ, за който е важно да си работи удобно и безпроблемно.
И аз съм минал през всички фази на ПЦ потребител - Линукс, овърклокинг, пробване на най-различни комбинации от софтуер и хардуер... До монета, в който разбрах, че това е губи-време. Часовника цъка, живота си тече... И един ден просто разбираш, че 10% повече проичводителност изяждат 30% от времето ти за работа. Само като се сетя колко преинсталации съм правил...И то не е преинсталации като мак, амо като се почнат едни драйвери, едни настройки.... Един ден слагане и вадене на дестки дискове за да ти върви безпроблемно машината в следващите 2-3 месеца...
Мерси!
Това Вин е точно за хора, които им се занимава с машината, а не с работа.
Да, скъпо е, особено в България. Ама аз не искам да ми е евтино. Искам да ми е удобно и да нямам проблеми.
Нямам опит с Вин 7, ама не вярвам да е нещо коренно различно. На детето лаптопчето вече няколко пъти му оправям някакви дребни, но много дразнещи дефекти. Примерно, рестартва и Language Bar-а изчезва. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   05-05-12 10:26

"Автор: ecobo
Дата: 05-05-12 10:18

...Нямам опит с Вин 7, ама не вярвам да е нещо коренно различно."


Е тука ти е грешката! Windows 7 е супер стабилен, нищо общо с миналите версии уиндоуси.

и бай дъ уей:

"Автор: Автор: ecobo
Дата: 04-05-12 17:53

...Ти колко време си ползвал едното и колко другото, та си така категоричен?

Това е поредната тема, в която хора дават мнение за нещо, което нито са виждали наяве, нито са пипали, камо ли да са ползвали по предназначение. Това е все едно аз да казвам колко е кофти СОНИ АЛФА 900 при все че не съм даже виждал такова нещо..."


Значи и ти говориш за нещо, което не си ползвал. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 10:35

ecobo написа:

> софтуер и хардуер... До монета, в
> който разбрах, че това е
> губи-време.

Ми, проблемът очевидно е бил в теб. И решението пак се дължи на теб, не на Мац-а ти. Ако още имаш мерак да се бъзикаш успешно ще си загубиш времето и ще имаш проблеми и с Мац-а.

Можеш да разправяш легенди до утре, ама ние дето от 1992 година работим професионално с Виндовс/Линукс/Юникс най-много да се изсмеем на развален френски.

> Нямам опит с Вин 7, ама не вярвам да
> е нещо коренно различно.

Нямаш опит, нямаш професионални знания, ама вярваш...

@gbrain: Ми аз не съм забелязал служебнито ми XP да е по-малко стабилно (въпреки, че никога не е преинсталирано и години кара без никаква антиовирусна), но определено е по-пъргава, по-отзивчива система. Като Линукс. [smilie18]

> На детето
> лаптопчето вече няколко пъти му
> оправям някакви дребни, но много
> дразнещи дефекти. Примерно,
> рестартва и Language Bar-а изчезва.
> [smilie23]


Автор: chill
Дата: 05-05-12 09:32

Легендите за проблемни ПЦ-та съм забелязал да са свързани предимно с деца, които си завирусяват домашния компютър.


Кхъ-кхъ ... just sayin' [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   05-05-12 10:37

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   05-05-12 10:54

Говоря ти за як тормоз на Win 7ка - инсталиране на програми и игри, деинсталиране, изтриване без деинсталиране т.н.
Намира си нужните му драйвери и друг необходим за нормалната работа на системата софтуер, ъпдейти и т.н.
Няма конфликти на хардуера, както примерно USB принтерите в XP. Само ръгаш [smilie5] USB устройството, каквото и да ето и ВИн 7 си намира самичко драйверите и си ги инсталира (това е при настройки по подразбиране). Няма забиване от нищото, самоподдържа се, регистрита- мегистритата ала бала и т.н.. Абе страшна система е.

XP-то не може да го издържи това.

p.s. Разбира се трябва да имаш връзка с интернет, ама в днешно време кой няма ?!

Иначе Мак-а е красив, спор няма. Пускаш и тръгва сигурно без настройки. Сега и Вин 7 е почти така.



Публикацията е редактирана (05-05-12 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   05-05-12 13:42

"Примерно, рестартва и Language Bar-а изчезва. [smilie23]"ти си сладур [smilie24]

Много хора си правят и image. Възстановяването отнема 15 минути.
Поради напъните във форума реших да сложа 64 бита Вин 7. Общо взето неудобство, щото др. програми наново трябваше да ги инсталирам.

Калибрирах и дисплея - и гледам след събуждане на монитора или смяна на потребител - ICC се скапва. Старирам лаптопа - всичко ок с ICC. Викам бре..тука има магия - 1/ръчнах от контрол панела 2/ръчнах в драйвъра - същото. Потърсих софт за зареждане на ICC - намерих. Обаче ме гризе.... Викам, ако бях сложил Мака вместо 64 бита...досега щях си свиря с уста...
И почнах да мисля, кое кво прави. Викам - ще делна драйвъра на GMA 3100 баси и Интела. Ооп..махнах го - и всичко заспа. Светна дисплея с тая калибрация.
И кво се оказа, че някой който си е писал драйвъра за видеокартата от Интел толкова е написал и виновен е Вин 7. И последен ъпдейт. И няма нищо в чичо Гугъл.
Оказа се, че драйвърът на Вин 7 безпроблемно пък реши проблема.

Истина е, че се сглобяват вскякави ПС-а, за разлика от МАК - което от една страна е предимство - от друга евтиния чоркуляк рано или късно прави парчета. Вин имат много повече периферни у-а, отколкото МАК.
Като цяло 7 управлява добре нещата. Вистата пък беше грешка. Идва 8-ата...кво ще е ...
Най-важното е да си доволен. Един като не може си върши нещата с Вин, да ходи на МАК, ама лично да ме убеждава в неща, с които работя ежедневно... Аз не бих търпял бъгавия и лагавия...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: atisas3   
Дата:   05-05-12 14:02

3930K + Corsair H100 + хубаво дъно = 5GHz = на 15 score в Cinebench R11.5 . Моя FX-8120 на стокови честоти + турбото = 3.1 о 3.4 от време на време прави score 5 в Cinebench R11.5. Прави си сметката ако наистина се занимаваш сериозно с видеообработка кое ще избереш. Забравих да ти кажа, че i5 2500k прави score 5.7 на стокови, а на 5GHz прави 7.80, докато FX-8120 на 5GHz прави 8.07. Тази информация ти я давам като информативна, да знаеш кое да избереш... Според мен ако си сериозен трябва да се насочиш към 3930k-ата плюс водното Corsair H100 + някое дъно за 400-500 лева и 3х4GB 2000MHz рам примерно, а за видео или някое quadro или някоя нормална GTX 460-ка.

Edit: Обобщено накратко:
i7 3930K Stock = 10,14
i7 3930K 5GHz = 14,54
FX-8120 Stock = 05,00
FX-8120 5.02GHz= 08,07
i5 2500K Stock = 05,43
i5 2500K 5GHz = 07,80
Резултати от Cinebench R11,5 всички ги намерих от клипчета в youtube, само 2500k stock го намерих в гугъл, защото явно никой не ще да го снима без овърклок [smilie18]



Публикацията е редактирана (05-05-12 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   05-05-12 14:33

Абе гледам разни мак-талибанчета подскачат в темата [smilie18]. Само за сведение (професионално-видеомонтажист съм) - служебното ми PC е на цената на среден MAC и е с 3 пъти по-голяма производителност и 6 пъти по-добра стабилност от еквивалентния MAC на мой колега. Б. авт. - и двата се подържат професионално - т.е. от инженери, на които това им е работата. Не са домашни компютърчета с купчина игри, скайпове и подобни простотии. И освен това са с оригинален софт - AVID.
Успех с маковете.

P.S. Между другото: решил съм да сменям телефончето - пробвах новия Ай-ай-айфон, Самсунг и Нокиа. Е, нЕма такова дърво като Ай-фоня.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   05-05-12 14:41

И в крайна сметка колко пари можеш да отделиш за системата?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   05-05-12 14:42

Нема, нема .... така е...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   05-05-12 16:01

За ъпгрейд на сегашната машина не мога да мисля , тъй като е с дъно с.775 , кутията е low profile и т.н.Ще се ориентирам към новия i5 3570k , с някое читаво дъно на Асус до към 250 лв , видеото ще е NVidia , но ще реша какво да е точно , 192 bit 1 GB - поне такова , 8 GB рам мисля че ще ми свършат работа (както казах няма да правя филми за Холивуд и 2 мин+ рендване няма да ме тормози в никакъв случай) , относно хард дисковете...не мога да кажа че съм на 100 % наясно с RAID , ако това ще натовари бюджета много ще го отложа ... ще отделя 1400-1500 лв.
Относно МАК ... стана война тук , не исках това да се случва но е неизбежно...разбира се , че човек с добри познания в областта на хардуер и софтуер може да поддържа Уин прекрасно , аз го ползвам от 2003 и до момента не мога да кажа че съм имал оплаквания (е...когато не знаех нищо правех глупости по системата , но сега нещата са идеални).Който чувства че има нужда от МАК и има парите ... нека си купи, лошо няма.Аз бих продължил да работя с Уин по ред причини , разнообразие от хардуер, софтуер, цена , а вече и добра стабилност.Защо трябва да спорим за подобни неща... това е като спор за християнство vs мюсюлманство ... нека има мир :)



Публикацията е редактирана (05-05-12 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   05-05-12 16:50

Става, да

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: 1vo   
Дата:   05-05-12 17:17

Встрани от темата - холивудци не ползваха ли Линукс и оупън сорс Цайнпейнт да си рисуват филмчетата?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 17:50

Ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   05-05-12 19:36

novi4ok, аз нарекъл ли съм някого "талибан" (каквото и да значи) или да съм казал на някого, че "подскача"... Или да съм казал, че моя Мак е с по-добра производителност от твоето ПЦ?
Не мога да разбера защо ти и хора като теб държите да показвате какви простаци сте. Това нещо добро ли е, та се гордеете постоянно да го показвате? [smilie23]

Няма нищо против да си ползвате image-те редовно, щом можете и искате. Аз не искам нито да знам какво е image, нито как се ползва. Аз искам като си събудя сутринта компа, до вечерта да си работя, без да се налага нещо да "поддържам".
На МЕН така ми харесва, така съм преценил, че е по-добре за МОИТЕ нужди. Ако на вас не ви харесва, не си купувайте Мак-ове, няма никакъв проблем за мен да си бачкате на каквото искате. За мен има проблем, ако не съм на Мак. Това се опитвам да ви кажа, ама вие, типично по български, плюете по нещо, което не сте пипали. Това не мога да разбера!

тед, не знам каква грешка е била Виста-та, но аз все още имам един лаптоп Дел с легална Виста, който откак е купен (по спомен 2007 година) не е имал никакъв проблем. Аз го ползвах около година, след това жена ми, а от около година/две децата го тормозят яко с игри.

ПП: novi4ok, интересно ми е на Мак-а на твоя колега какво точно му "поддържат". Аз от 2008-ма смених 5 Мак-а, не съм похарчил нито минута за каквато и да е "поддръжка" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   05-05-12 19:38

И понеже това е фото-форум, вижте какво казва най-успешния скок-фотограф за Мак-овете и ПЦ-тата: тук

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: cameraman   
Дата:   05-05-12 19:41

Не им обръщай внимание...8-10 човека тук имат конфигурации, на които могат да вземат 1000 лева на старо в момента... Останалите сме кибици... В България обичаме да даваме акъл...



Публикацията е редактирана (05-05-12 19:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   05-05-12 20:42

О, да, ще вземаме акъл от фотографите за компютри и софтуер. [cool] [cool] [cool]

Я се осъзнайте малко ...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: atisas3   
Дата:   05-05-12 20:54

Аз не съм фотограф, нито кибик! На мен може да се вярва [smile] !

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Kanonir   
Дата:   05-05-12 21:46

Значи още в другата тема за макбуук про-то мислех да се обаждам като го ударихте на тестове и сравнения за настолни макове и ПЦ-та, но сметнах че е излишно да спамя. Тука понеже все пак ще има някаква поне информативна полза ей го и моя опит.
Става дума за Мак-про и ПЦ висок клас. понеже съм работил и на двете, когато в 2010г. бях изправен пред дилемата дали да си купя двупроцесорно Мак-Про или да си сглобя подобна конфигурация се поразрових за цени и най-накрая си сглобих нещото по-долу като голямата чуденка беше дали да е един скъп 6 ядрен процесор и (евентуален ъпгрейд след време с втори) или два 4-ядрени на същата цена. В крайа сметка избрах 6-ядрения Х5650, щото го намерих и на добра цена:
проц. - Х5650 - 860$;
дъно - Supermicro X8DAH+-F - 530$
памет - PATRIOT - 3x4Gb - 220$
видеокарта - FirePro V4800 - 150$
дискове, кутия и захранване си имах достатъчно добри. За десет дни (с чакането по доставката) имах нещо което в момента още не се предлагаше от Епъл УСА - все още по това време предлагаха машини със 55хх серия ксеони. Два месеца по късно се появиха и 56-та серия, но подобна конфигурация се връзваше два пъти по-скъпа и два пъти по орязана, от възможности за добавяне на памет и ПСИе устройства. Единствения минус на това което си събрах в сравнение с мака е че чиповете на чипсетите (IOH-36) фабрично идват с много малки охладители (предвидени са за сървърен тип монтаж и охлаждане) и температурите лесно скачат до 75 градуса, та трябваше допълнително да си купувам чипсет радиатори (ощо 35$) с които до момента с потока от бавните перки на кутията работят на около 50 градуса. Тих е колкото Мак-Про. Дъното няма овърклок, така че не съм пипал процесора, но не съм и искал, макар и да може, (но трябва други дъна, а Супермикро като стабилност е с класи над въпросните) - толкова "студен" процесор за пръв път ползвам, но тишината е по-важна.
От 2010 му е инсталиран Вин7-Про и не е пипан от тогаз. Снежния леопард върви без проблем с тази конфигурация - намира си всичко, но лично на мен Вин7 ми е по удобен. Лъвът не съм го пробвал, но затова пък ВСферата и виртуализациите върят на пушка и през две работни станции от по стари кофигурации му ползвам ресурса успешно, кога се налага. Предимството в брой ПСИе2 Експрес слотове - добавих един контролер за УСБ-3 (HighPoint_ RU1144A_usb3x4), а по натам смятам и едно ССД от типа на Рево Драйв, но засега зор няма - райдовете вършат достатъчно добра работа. Памет мога да му кича до 96Гб (по спецификации 144, но за моя случай не е реално като цена). Та от 2010 никакви проблеми нито софтуерни нито хардуерни, само работа. Ония тестове които сте ги пуснали в другата тема са с няколко секунди по бавни от резултатите на Екобовия двупроцесорен мак-про!

П.П. Та кой каквото му е кеф - Мак или ПЦ - все е тая като машинна производителност (хардуер+софт). Виж на кой на какво му е удобно да работи или да си купи/сглоби е друг въпрос и от там идват разликите - с горното само показах за МЕН каква е разликата и що събрано ПЦ е МОЯТ избор.



Публикацията е редактирана (05-05-12 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: batzas   
Дата:   05-05-12 22:22

ecobo написа:

> Ти колко време си ползвал едното и
> колко другото, та си така
> категоричен? [smilie23]


А ти вземи Мака направи около него олтар и се моли всеки ден пред него.

А само за справка първия Епъл ( говоря за цветна нагризана ябълка) съм ползвал преди сигурно 25години. Няколко години по-късно и МакОС видях. Със смешна мишка и по-смешен графичен интерфейс. Та до няколкото иМака и МакБука, които ми се налага да "оправям" сега.

Та ти сега ми кажи от 98ма до сега колко легални Виндовса си купил. И то върху работни станции от реномирани производители.

Спестявате пари от Софтуер, Хардуер и най-вече ИТ профисионалисти, и после Уиндовса ви бил виновен. Ами не е е виновен той, сами сте си виновни и затова от Епъл успяват да ви го забиват четвъртит на всеки завой.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   05-05-12 23:15

batzas, имам един кашон с Вин-ове, които съм купил, и които вече не ползвам, защото комповете отдавна са на боклука, а Вин-овете са ОЕМ. Ако има някой, които да си купува ВСИЧКИЯ софт, това съм аз. Понеже мразя да ми крадат снимките, си купувам всичкия софт, защото знам, че и програмистите не живеат от чист въздух само.
А Мак-овете оправяш вероято защото си много кадърен разбирач. Аз не разбирам от компютри, затова нищо не оправям, просто си ги ползвам [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: novi4ok   
Дата:   06-05-12 01:31

ecobo, ти защо реши, че се отнася за теб? Малко "гузен - негонен бяга" ми звучиш.
Жив и здрав - остани си с маковете и нарцисизма си, а ако имаш забележки към мен - обади ми се следващия път като идваш към София, ще ти дам възможност да ми го кажеш лично.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   06-05-12 09:11

Няма значение дали е към мен. Изказването ти е просташко. И ти го казвам абсолютно лично.
В темата се изказаха доста добронамерени хора, с аргументи, с желание да помогнат, без да използват обидни епитети - виж например изказването на Канонир. Дори явните макомразци Тед и chill се изказват културно и по мъжки. Виж как стои твоето изказване на фона на цялата дискусия...

Към теб и подобните на теб:
Спрете да съсипвате хубавия форум. Дръжте се прилично и човешки! С подобни изказвания единственото, което показвате, е собственото ви безсилие и липса на елементарно възпитание - "качества", които хич не прилягат на големите ви претенции.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: batzas   
Дата:   06-05-12 10:58

Екобо, а ти като си голям щракач, ходи си щракакай, а не давай акъл за неща които не са ти в компетенцията. Ей затова нещата са на този хал в България, щото всеки разбира от всичко. И в края на деня псува телевизора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: e-mil   
Дата:   06-05-12 12:13

"вижте какво казва най-успешния скок-фотограф за Мак-овете и ПЦ-тата"

Аз избягвам да се намесвам в споровете между Мак и ПЦ, защото уважавам правото на всеки да избира най-подходящата система за себе си.
Само че, Ecobo! Нещата, дето ги пише Аркурс са за фотообработка, а темата е за видео.

"I forked out for expensive, good quality PCs with 4GB of super fast memory, raptor hard drives..."
При видеоредакцията, която аз лично всеки ден съвместявам и с обработка на изображения, е по-важно RAM-та да е голямо количество, отколкото да е "super fast". Това е така, защото често се налага да свършиш нещо и с други програми, без постоянно да отваряш и затваряш проекта в Premiere, AVID, Vegas или с каквото там работиш. Освен ако не монтираш филм или репортажи - тогава повечето време режеш, лепиш и напасваш звуци без да излизаш от видеоредактора.
Същото е и с Рапторите - за видеообработка ще е по-полезен RAID, отколкото единични дискове с 10 000 оборота. Така че, проблемите на Аркурс с PC-тата, не са задължително и наши проблеми.

* * *
В началото на темата казваш, че за сериозна работа му трябвал Mac Pro за почти 7000 лв. Хей, аз също смятам, че моята работа е сериозна, обаче чудесно се оправям на Windows.
Пример: един от сериалите, които се излъчват в момента по телевизия се монтира на Мак. Обаче е сниман в XDCAM EX. За да може да се работи на Final Cut трябва да се обърне в Quick Time. Това са по 8-10 часа заснет материал на епизод - заедно със звука са между 130 и 160GB. Всяка седмица наново логват.
Аз често имам работа със същия материал. Минавам по тези 8 часа и си вадя определени кадри, обаче примерно, трябва да го свърша за половин следобед. Нямам време да конвертирам. Тогава просто отварям файловете на камерата в Премиера. Даже нямам нужда от Thunderbolt - просто закачам външния диск през USB 2.0 и спокойно свири Full HD. Защото Премиер CS5 е всеяден - и mp4 или wmv свалени от Тубата да му сложиш, и тях чете.

Ще кажеш: ама то Премиер има и за Мак. Има, разбира се, но Apple настоятелно ти предлагат видео ATI, а с него ще изгубя поддръжката на CUDA.
А може ли вместо ATI, да сложим Nvidia? Може, естествено. Отиваме на Novmac_com и четем:
"Конфигурирайте Вашият Mac Pro с високо производителната PCI Express NVIDIA видео карта. Можете да изберете и ATI Radeon за още по-добра графика."
Обаче под този текст ти предлагат само ATI. Значи, не стигa дето лъжат, че с ATI ще имам по-добра графика, ами не ти дават избор. Трябва да им звънна, да питам каква Nvidia могат да сложат, с какъв срок на доставка (най-вероятно 4-6 седмици) и за колко пари повече (то е ясно, че ще ме одръстят здраво). Сигурно не става аз да си я купя, защото ако не я монтират те, най-вероятно ще изгубя гаранцията върху цялата система.
А да не забравяме и RAID - суперскъпият Мак идва без RAID контролер. Айде още 1300 лв и доставка от 4-6 седмици.

Ето как цената скача и проблемите започват още преди да съм видял кашона на новия си Мак. Ето как ти си взел Мака за своите нужди и веднага си започнал да работиш, а при мен няма да е така. Напиши в Гугъл "mac pro nvidia problem" - ще ти излязат достатъчно резултати.
На цената от 8200 лв мога да конфигурирам 2 високопроизводителни работни места с Windows PC, с RAID контролер фабрично вграден в дъното, без да чакам месец и половина. И като работещ в малка продуцентска къща ще имам повече свобода откъм софтуер. Евентуални проблеми с хардуера могат да се появят и на двете системи. Само че решаването им за Мак ще излезе по-скъпо и по-бавно.

А големите, прочути фирми дали не вършат сериозна работа? Вече съм показвал, че Industrial Light and Magic и Dreamworks не разчитат само на Мак, произвеждайки филми за по 100 милиона долара.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&t=1896191&i=1896243&offset=25

Като цената явно не е била водещ фактор, защото HP Z800 струва горе-долу колкото Мак Про, съответно отстъпката за голямо количество би била пропорционална.

* * *
Да, наистина не е хубаво, дето те наричат мак-талибан, но и ти трябва да ги разбереш. Очевидно е, че щом smoothjazz досега не е пипал FullHD видео, значи не си изкарва парите с това. Защо трябваше да се навираш със скъпия Мак в темата? Понятието "сериозна работа" има много измерения и не е задължително Мак Про да е решението за всички тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   06-05-12 14:21

ecobo написа:

> Дори явните макомразци Тед и chill

Моля, моля! Аз харесвам Мац.

Не харесвам Apple. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   06-05-12 14:25

тук положението стана PC vs MAC [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Тед   
Дата:   06-05-12 15:42

Ecobo, явно не си разбрал нито един от моите аргументи, и мислиш, че имам субективно отношение към МАК.

Дано поне някой друг да ме е разбрал правилно.

В момента, в който най-големия леймър може да си инсталира Леопарда на ПС, без да се мота, а това рано или късно ще стане... Вярвай ми ... от МАК нищо няма да остане...просто защото хардуера е да речем един и същ.

Остава Линукс Торвалд да закипенчи Линукса и да почне да продава машини с Линукс, като си слага Х2 цената на хардуера...[cool] Аз не виждам някой от Х-овете на Линукс с какво е по-зле от този на МАК... ама те потребителите на МАК не знаят кво е Х...затова си инсталират Уиндоси на Мака [beer] Щото Мака бил еди къв си...поне към настоящия момент мога да изтъкна аргументи - хардуер и софтуер, които не мога да подкарам на МАК, а това значи лошо за мен...щото ще фалирам под МАК...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: ecobo   
Дата:   06-05-12 22:22

Споко бе, това "макомразци" го казах с най-добри чувства. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   06-05-12 22:52

АTI не са по-лошите карти. Напротив. Даже бих казал, че предлагат повече на по-добра цена. Има доста продукти, които работят с АТI, както Premiere с nVidia. Например Vegas Pro 11 използва еднакво добре и АТI и nVidia.
Premiere CS6 също предлага хардуерно ускорение за ATI, обаче само за MAC платформи.
Всичко е въпрос на съглашения и рапределение на пазар и интереси. Което адски дразни и всява заблуди.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-03-13 16:08

..., айде да си помечтаем заедно: професионален мечтател

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-03-13 16:19

като начало конфигурацията може да започне от $15.000 .. + десетилетие образование ... + поп-фолк контакти

иначе няма сми.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Tenev   
Дата:   12-03-13 16:44

Интересна тема е била [smilie5] Така и така е изплувала, да питам и аз за видео карта. Тия сглобих следната конфигурация за обработка на видео в Сони Вегас: Intel i5-3570K, SSD 120 GB, 8ГБ рам. Засега спестих видеокартата, тъй като не съм сигурен коя карта ще дава по-добри резултати от процесора, когато се използва за рендване на видео. Видеото обичайно е FullHD, 50p, 28mbps. Експортвам в различни формати и резолюции, но най-често в .mp4 или .m2ts FullHD. Съвети за видео карта, която да се справя с експорта по-добре от процесора в Сони Вегас?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-03-13 16:49

чичо ти гугъл май ти е сърдит а?


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Tenev   
Дата:   12-03-13 16:53

Чичо ми Гугъл въобще не ми е сърдит и тази страничка съм я гледал 18 пъти преди да пиша, но търся мнения от хора, които евентуално са тествали нещата на практика. Благодаря все пак [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-03-13 16:59

Playback and rendering results will vary based on CPU and GPU capabilities, RAM and disk speed, source formats and effects used, as well as render formats and templates.

Supported cards for GPU-acceleration

To take full advantage of the GPU-acceleration in Vegas Pro 12, you will need a supported card with at least 512 MB of GPU memory.

NVIDIA

Requires a CUDA-enabled GPU and driver 270.xx or later. GeForce GPUs:

GeForce GTX 4xx Series or higher (or GeForce GT 2xx Series or higher with driver 285.62 or later).
Quadro GPUs: Quadro 600 or higher (or Quadro FX 1700 or higher with driver 285.62 or later).

NVIDIA recommends NVIDIA Quadro for professional applications and recommends use of the latest boards based on the Fermi architecture.

AMD/ATI

Requires an OpenCL-enabled GPU and Catalyst driver 11.7 or later with a Radeon HD 57xx or higher GPU. If using a FirePro GPU, FirePro unified driver 8.85 or later is required.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-03-13 17:04

има един мноо як момент, ама ще трябва да се върнеш назад във времето.

XP 32 bit-a.., с някво ати, което може да се модва до FireGl.. и си космонавт, но си ограничен с 3 гб рам.

Ако някой знае и може да модне Asus 1950 pro ..до FireGl ..под windows 7 64 bit-a или линух .. ще му дам пари ..за услугата!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Tenev   
Дата:   12-03-13 20:35

Сравнението на страницата на Сони е с GTX 570 спряма i7 - значи Nvidia GTX 650 би трябвало да е по-добре от i5. Или нещо пропускам?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: Han_Solo   
Дата:   12-03-13 22:50

Мдааа интересна тема е изплувала... аз в момента имам едно лаптпче - пиша даже в момента от него - Intel core duo 1.6 GHz 64 битово 4 гиги рам, вградена Интел видеокарта.... CS6 си върви на него [smilie8] с видео като гореспоменатото

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: wafen   
Дата:   12-03-13 23:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: rafayamaha   
Дата:   24-07-15 02:01

Гледам ,че говорите за Premier, Sony vegas и т.н и т.н.Някой може ли да ме светне за Cyberlink power director Каква конфигурация да си сглобя за
по малък бюджет.Трябвали ми Quad Nvidi видео карта или може и с по обикновена GTX.При мен проблема е ,че проектите ми са дълги.(и от Титаник по дълги [smilie5] ) Сегашния лаптоп ме побърква докато рендне някоя сватба.Какво бихте ме посъветвали.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: icovalchev   
Дата:   24-07-15 09:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: jsivkov   
Дата:   24-07-15 19:09

Каква е сумата, която си готов да отделиш за компютър, както и каква производителност очакваш?

Гледах в сайта на PowerDirector и се описва, че се използва OpenCL, което има мисля по-добра реализация/производителност при АМД карти, както и е възможно да се закупи доста по-евтина мощна карта втора ръка с остатъчна гаранция.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »