Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 15:20

Здравейте! Дойде момента в който трябва да си сглобя конфигурация, с която да обработвам спокойно Full HD видео.В момента използвам Adobre Premiere Pro CS3 и не ми се беше налагало да обработвам Full HD , след като качих такъв клип направен с Канон 500Д видях че имам голям проблем с real time editing , тоест всичко се случва на кадри в прозореца.Доколкото видях изискванията , този софтуер имам нужда от поне core 2 duo + 2 (4) GB RAM.Парадокса дойде когато опитах да обработя видео на MAC с core 2 duo + 4 GB DDR3 1333 MHz ... резултата беше разочароващ, явно трябват доста повече ресурси...та въпроса ми е следния - има ли нужда да купувам например - intel i7 2600 + 8 GB DDR3 + nVidia GTX 460 , или мога да обработвам Full HD с по-слаба машина.Решил съм да сглобя нещо което ще ми върши работа така че не се ограничавам в парите за момента.Ще съм много благодарен ако има някой от колегите , който има информация или използва подобен софтуер/хардуер за обработка на такъв тип видео.

Поздрави,
Боги

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: pepi34   
Дата:   03-05-12 15:30

Няма да стане на по-слабо, даже не знам картата дали не трябва още да я засилиш. Аз бачкам на подобна комбинация, само не помня процесора дали беше точно този модел, знам че е на 3.4Г. Лети направо, няма грешка, но и премиера ти е слаба версия, трябва ти 5 и нагоре, защото няма да е оптимизиран за работа с 8ядра и няма да ги ползва полноценно. И Ундоуса също трябва да е 64б версия.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: 3df   
Дата:   03-05-12 15:37

За видео обработка едно време тати казваше:
-Колкото повече толкова повече.

Демек повече рам, повече гигабайти, процори и тн.....от всичко да има повече....

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 15:37

Окей , ако новата версия на Премиера е оптимизирана за 8 ядра , то тогава трябва да се огледам за някой от процесорите на АМД (Булдозер 8150 например...) , доколкото знам от Интел нямат декстоп процесор с 8 ядра ... в случая Интел или АМД е по-добрия вариант за такава работа ?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: pepi34   
Дата:   03-05-12 15:50

В случая точно И7 е 8 ядрен и определено не се занимавай с АМД, изостанаха доста в класацията в последно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: showtime   
Дата:   03-05-12 15:54

АМД точно за видеообработка не ти препоръчвам изобщо.

Бих заложил за сокет 2011 ако парите не те бъркат. SSD задължително - Intel 520.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: harvester_vn   
Дата:   03-05-12 15:54

Два ксеона и ще се родиш наново. Гарантиран резултат! [beer]

И сериозно видео трябва разбира се.



Публикацията е редактирана (03-05-12 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 16:08

pepi34 - Може и да греша , но системата ти показва 8 ядра при i7-цата заради HT , реално са 4.


harvester_vn - Не съм наясно с работата на сървърните процесори , има ли нещо по-особено?


showtime - Така мислех , едно SSD само за ОС , останалото на HDD 7200RPM , а за сокет 2011 видях само intel i7 3930k което си е звяр , но и доста сериозно като цена :)



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: joktar   
Дата:   03-05-12 16:17

I7, 12GB+ RAM, 2x1TB HDD, Nvidia Quadro (която си харесаш, но както е казал Мечо Пух "колкото повече, толкова повече") и 2(3) FullHD монитора и си ти... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 16:22

Видео, мисля че значи рейд, а не ссд. Излезе наследника на SB (2700K), нарича се Ivy Bridge, не че е нещо кой знае какво, но 10тина % прираст и намалена консумация не е зле.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: smoothjazz   
Дата:   03-05-12 16:25

joktar - Разгледах Quadro преди няколко дни, имаха модели за по 250 лв и 900 лв , но ми се сториха слаби като параметри сравнение с другите карти в този ценови диапазон.Оптимизирани ли са специално за работа с подобен софтуер ?

didesignbg - Определено ще е Ivy Bridge , като цена са почти като Sandy Bridge , което е странно , но все пак :)



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: mimko7   
Дата:   03-05-12 16:41

А един MATROX RT.X2 за 1000 лв. искаш ли ? [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 16:51

Аз бих се вслушал в съветите на
Videoguys

Raid има смисъл само за некомпресирано HD видео.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 16:56

pepi34 написа:

> В случая точно И7 е 8 ядрен и
> определено не се занимавай с АМД,
> изостанаха доста в класацията в
> последно време.

Няма 8-ядрен Core i7.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 17:04

smoothjazz написа:

> сокет 2011 видях само intel i7 3930k което
> си е звяр , но и доста сериозно като
> цена :)

Може и i7-3820, което е наполовина като цена, но много близко до производителноста на 3930К.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 17:14

За какъв муй му е този 3820? 3770К е оптималният избор за непретенциозна работа. Нагоре със сигурност по-добре мултипроцесорна машина.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: langel   
Дата:   03-05-12 18:14

3930K e с 6 ядра и много по-близко по производителност до 3960Х, който пък е още два пъти по-скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 18:43

didesignbg написа:

> За какъв муй му е този 3820?

Някаква специална причина за този маниер на разговор?

> 3770К е
> оптималният избор за
> непретенциозна работа. Нагоре със
> сигурност по-добре
> мултипроцесорна машина.

3770K е с 8М кеш. 3820 е с 10М кеш.
3770K е dual-channel. 3820 е quad-channel.
3770K e LGA1155. 3820 e LGA2011.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   03-05-12 18:48

Абе недей давай повече от 500-600лв за процесор... според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: didesignbg   
Дата:   03-05-12 19:37

Викаш да вземе, по-бавният, лаком, заключен процесор, на по-скъпата платформа?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: joktar   
Дата:   03-05-12 19:50

Premiere, Avid и прочие по-сериозни софтуери за монтаж много обичат Nvidia Quadro. Може да не е особено добра за игри :), ама за работа определено става. [beer] И да - "оптимизирана" е към софтуерите, пък и те към нея [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gbrain   
Дата:   03-05-12 20:18

Този де:
Intel i7-3770K 3.5GHz

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: gmir   
Дата:   03-05-12 20:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: e-mil   
Дата:   03-05-12 22:00

Къде го хвърляте човека на Ivy Bridge с процесори за 650 лв? За тая цена може да си вземе дъно, процесор и РАМ. Ако си ползва старите дискове, видео и кутия ще има почти нов компютър.

"...има ли нужда да купувам например - intel i7 2600 + 8 GB DDR3 + nVidia GTX 460 , или мога да обработвам Full HD с по-слаба машина... нещо което ще ми върши работа..."

Много зависи от това, какво разбираш под "работа". Ако само ще си правиш домашни клипчета с фотоапарата, то спокойно можеш и да не купуваш толкова скъпи части. Ако обаче ще им избиеш парите с 2-3 поръчки, то си струва.

А дали може с по-слаба машина? Може, разбира се.
Съвсем наскоро си сглобих втори компютър, на който понякога се прави и видеообработка.
Дъно: Asrock Z77 Extreme 4 - 275 лв
Процесор: i3-2125 - 267 лв
RAM: Двуканален кит 2x4GB Corsair Veng. DDR3-1600 (CL 8-8-8-24) - 122 лв
Дискове: имах 2 резервни терабайтови.
Видеокарта: предназначената за него изгоря, та съм му ръгнал една суперстара Asus 7300GT, дето си я държах за зор заман.
----------------
Общо нови части = 664 лв.

Резултатът - Premiere CS5 върви като пушка. Пробвал съм го с файлове XDCAM EX 35, свалени директно от камерата без преконвертиране. Това е Full HD видео с 35 мегабитов поток, вариейбъл, прогресив, 4:2:0, MPEG-2 компресия.
Пробвах го и с MTS, които не знам с какво са снимани, но пак са Full HD, с 22 мегабита, 4:2:0.

Тоест: конкретно за видеомонтаж с Премиер почти няма разлика между този компютър със старата видеокарта и служебния ми, когато работя с компресирано видео (за некомпресирано имам 10000 оборотни SAS в RAID). Разликата с по-мощния процесор идва при конвертиране на материал и при рендване на готовите проекти. Ама той ми е домашен, и като не бързам не ме бъркат 10-15 минути повече.

Другата разлика е в по-мощната видеокарта. Една причина е, че има видеоконвертори, които поддържат CUDA и когато преформатираш видео ползваш хем CPU, хем GPU. Разликата в бързината е чувствителна.
А другата е, че Premiere CS5 има една полезна добавка - Mercury Playback Engine. Тя има два режима: софтуерен и хардуерен. Хардуерният е по-бърз, обаче иска видеокартата да е Nvidia (заради CUDA) и да е с поне 896 МB памет. Естествено би било добре RAM-та на видеото да е DDR5, а не DDR3.
Хубавото на тази технология е, че не е задължително да купуваш оторизирана от Adobe карта. Спокойно можеш да вземеш и друга - например GTS450. В Интернет има информация как се отключва Премиер за да работи с CUDA от несертифицирани карти. Например тук. На този сайт има подробна информация за видеокартите подходящи за Premiere. Та чак прекалено подробна, но е добре да я прочетеш. [smile]

* * *
Фактът, че питаш дали може и с по-слаба машина, означава, че все пак парите са фактор. Съветът ми е да не си хвърляш целия бюджет наведнъж за скъпи части. Вземи си скъпо и стабилно дъно с по-добра захранваща схема (демек повече фази), с по-евтин процесор (SandyBridge) и що-годе прилична видеокарта по избор, подходяща за видеообработка. Останалите пари си ги дръж в резерв - може хард да ти изгори, може нещо друго.
Новите интелски дъна със сокет 1155 поддържат Ivy Bridge и имат слотове PCI-E 3.0. Като събереш още пари, купи нов процесор, продай стария. Като излязат видеокарти за PCI-E 3.0, купи нова, продай старата. Дъното, ако е стабилно може да те изкара и 5 години без проблем. Ще остарее морално, но ще работи.



Публикацията е редактирана (03-05-12 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър за видео обработка
Автор: harvester_vn   
Дата:   03-05-12 22:10

smoothjazz, не знам какво им е особеното на ксеоните. Хардуерно съм полуинвалид, но мога да кажа че работят в пъти по-добре от "конфекцията". Мисля че е погрешно да се наричат сървърни процесори. Имам два компютъра с ксеони, фабрично сглобени (Dell и HP) и нито единия не е сървър. Работни станции им викат [smilie3]

За видеото, ако парите са без значение, може да си избереш някоя дива котка [cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »