Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: bluebird81   
Дата:   02-05-12 11:27

Ако съдя по себе си, човек веднъж като свикне да снима на М повече не посяга към друг режим, освен А, и то само в случаите, когато няма време за ръчни настройки, например при репортажно снимане. Същото важи и за RAW-формата, и за ръчното задаване на ISO. Единствено светкавицата държа на TTL и то само когато е върху тялото. Иначе браво на tzl - много добре и подробно обясни нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: pefoto01   
Дата:   02-05-12 13:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: bluebird81   
Дата:   02-05-12 17:22

аз пък предпочитам и за динамични снимки ръчно зададено ISO, защото после в Лайтруум при сетове от много снимки прилагам различно шумоподтискане при различните стойности на ISO, и освен това искам аз да контролирам доколко да е осветен фонът, а не апаратът да си прави каквото иска


Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   02-05-12 17:24

pefoto01, обясни ми моля те кога използваш М режим с ауто ИСО! И какво му ръчното в такъв случай. Аз не споря дали има такъв режим - просто самата идея за това ми се струва тъпа.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: pefoto01   
Дата:   03-05-12 02:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 11:09

pefoto01, не се заяждам. Просто ми стана интересно. Според моите разбирания ръчни настройки означава да ги правиш ръчно, без нищо "авто". Ако апаратът реши нещо, вече настройките не са ръчни.
Ако искаш сигурност защо не снимаш на А с ауто ИСО? Мисля, че е много по-добър вариант. Кажи ми какво печелиш ако снимаш на М а ауто ИСО - това питах и в предния ми пост, но ти явно не ме разбра. Нека дискутираме - не се засягай.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: Myth   
Дата:   03-05-12 11:51

Ауто ИСО може да бъде полезно в ръчен режим, когато искаш да контролираш за блендата за да постигнеш определен ДОФ и когато трябва някаква минимална скорост за да замразиш дадено движение и например обекта в различните моменти може да е на различно място с различна осветеност, тогава АУТО ИСО-то се оправя за експонацията на снимката а ти само си следиш обекта :-) толкова ли е трудно да се мисли логичекси? Без да се заяждам разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 11:57

Myth и кое от тези не е възможно и изпълнимо в режим А?

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: chill   
Дата:   03-05-12 12:05

За мен "ръчен режим" означава "фиксирaно ИСО и врътката на М".

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: Myth   
Дата:   03-05-12 12:16

Автор: swan_
Дата: 03-05-12 11:57

Myth и кое от тези не е възможно и изпълнимо в режим А?


Не е тези защото имаш всичките изисквания в ЕДНА СЦЕНА, в режим А апарата ти определя скороста и когато обекта ти е в зона с по=ниска осветеност апарата ще намали скоростта и тя може да се окаже недостатъчна да замрази движението.
Идеята е да контролираш едновременно и ДОФА/блендата и скоростта, а ИСОТО да е на автоматика за да може кадъра ти винаги да е експониран правилно, кое не разбираш. Примерно (може и да не е най-удачния пример но...) Снимаш рали, искаш да конролираш блендата, но също и да замразиш движението на автомобила, представи си, че участъка през който преминава автомобила, в едната си част има надвиснали дървета и сянка а в другата е празно и слънчево, искаш да имаш снимки по целия участък е тогава авто ИСО си върши работа и ти имаш снимки с блендата на която си решил, че ДОФ е този който искаш, също така замражено движение, тъй като си снимал на подходящата скорост и добре експонирани снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 12:22

Mith, не знам с каква техника снимаш, но явно не познаваш функционалността Ауто ИСО на Никон. Там определяш минимална скорост при достигане на която да започне да се качва ИСО-то. Само дето ако имаш обратния вариант - някоя сцена е много по-светла - ако си на режим А апаратът ще реагира, но на М няма как.
Няма да пиша коментари относно логическото мислене. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: victory13   
Дата:   03-05-12 12:24

[shtrak]



Публикацията е редактирана (03-05-12 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: Myth   
Дата:   03-05-12 12:41

Ясно е, че примера е... просто набързо го исмуках от пръстите си. А относно Никонската система за Ауто ИСО, така е не я познавам. Ако е така, както описваш в което не се съмнявам, да то тогава си прав.
[beer]



Публикацията е редактирана (03-05-12 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: victory13   
Дата:   03-05-12 12:54

е коригирам се тогава [beer]

иначе ръчни настройки само когато искам да попреча на апарата да приложи меренето си, добър пример е на концерт... със светкавица също...
иначе сегашната техниката се справя перфектно в повечето случаи, по м режим не залитам, ако не се налага [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tziko   
Дата:   03-05-12 15:01

Аз също снимам често на М и аутоИСО, също ползвам и напълно автоматични режими, като режима спорт, с подходящ обектив автоматиката се справя чудесно.

Почти никога не снимам на напълно ръчни, дал съм пари за тази техника, нека и тя да пресметне нещо поне [smilie18]


Едит: Защо на М и аутоИСО а не на А и аутоИСО?
Защото на аутоИСО максималната минимална скорост която мога да задам е 1/125, а тя често ми е недостатъчна!



Публикацията е редактирана (03-05-12 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 15:29

Едит: Защо на М и аутоИСО а не на А и аутоИСО?
Защото на аутоИСО максималната минимална скорост която мога да задам е 1/125, а тя често ми е недостатъчна!

Това вече е добър отговор. Само дето се надявах друг съфорумец ад го даде :) Аз не ползвам от доста време ауто ИСО и не си спомням това ограничение, но в такъв случай би било удачно да се превключи на М.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tzl   
Дата:   03-05-12 16:00

Виждам, че повечето, които защитават някакъв вид автоматични режими имат донякъде аргументи за това. И тези аргументи са най-вече, че те не търсят повтаряемост на експонациите, тъй като всяка експонация си е сама за себе си. Другото е, че може би считат, че отклонения в експонацията са приемливи.

В моя случай аз трябва да имам еднакви експонации, практиката го налага. Заради това съм и "адвокат" на правилото да се снима изцяло на М, освен другите практически ползи от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tziko   
Дата:   03-05-12 16:06

swan_, на различните модели е различна тази скорост, но има и друг момент за който сега се сещам. Като искам да променям бързо/лесно скоростта, по лесно е от М и аутоИСО от колкото от А защото трябва да влизам за всяка нова скорост в менюто на аутоИСО...

едит: И още: Като се стигне до тавана на зададеното максимално ИСО, от режим А започва да сваля под минималната скорост, а от М започва да недоекспонира.



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 16:27

tziko, относно първото си прав, но не знам колко често в такива условия сменяш скоростта. Нали решаваш за някаква минимална и я слагаш. Ако решиш, че е ниска може да я вдигнеш, да речем. Една операция.
Относно вторият ти аргумент - не знам кой вариант е по-добър. Недоекспонирана с 1/3, 1/2, 2/3 бива, но с повече не мисля, че е удачно.


tzl, интересно ми е да обясниш малко по-подробно как ще те сбърка разлика в експонацията. Ако може с конкретен пример.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: pefoto01   
Дата:   03-05-12 16:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tzl   
Дата:   03-05-12 16:35

swan_,

Аз гледам от моята камбанария нещата. Когато съм с клиент и снимам (независимо дали е в студио или на място някъде) после обикновено преглеждаме резултатите. Ако експонациите са ми различни, трябва на всяка снимка, която е по-тъмна да казвам "абе, тази е тъмна, но ти си я представи, че ще я направя по-светла". Ако нямам преглеждане на снимките с хората, то трябва да си губя времето, за да ги уеднаквя, защото не искам да предоставям на клиента за преглед снимки с различна експонация.

Представи си, че снимките се ползват в една галерия на сайта на клиента или в 1 брошура или в един каталог или нещо подобно. Когато те са различни експонации изглежда изключително непрофесионално и дразнещо, когато ги видиш една до друга — тъмна, светла, тъмна, светла.

Виждал съм сайтове, където са снимани портрети в някаква обстановка, където обстановката един път е светла, друг път е тъмна, но си личи, че е снимано на едно и също място едни и същи хора по едно и също време. Мен лично ми изглежда странно и неприемливо подобно нещо.

Както казах, не съм сватбарски фотограф (имам само 1 сватбена фотосесия в портфолиото си), но фотосесията, която правих е с абсолютно еднакви експонации на сцените, които снимах. Това позволява на хората да си направят албум или да отпечатат снимки в групи и те всички да изглеждат като "едно семейство", а не като снимани от бай Гюро, бай Мильо, леля Пенка и чичо Спиро и събрани в албум или колаж.

Ако съм бил твърде неясен в обяснението, кажи ми, за да опитам с друг пример или да дам нагледно някакви примери, но мисля, че ще стане ясно и така от текста.



Публикацията е редактирана (03-05-12 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 17:08

tzl ,

Първо, не говорим за студио. То остава и в студио да снимаш на автоматичен режим :)))
Относно снимки навън не успях да ти разбера аргументите. Как реши, че едната снимка ще стане по-тъмна, а другата по-светла? Нали апаратът мери по един и същи начин еднотипна сцена. Даже напротив, мисля, че ако снимаш на М и слънцето се покаже от облака снимките ти ще станат преекспонирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: t.marev   
Дата:   03-05-12 17:08




>
> иначе ръчни настройки само когато
> искам да попреча на апарата да
> приложи меренето си, добър пример
> е на концерт... със светкавица
> също...
> иначе сегашната техниката се
> справя перфектно в повечето
> случаи, по м режим не залитам, ако
> не се налага [shtrak]

Eто, това е един много добър отговор! Когато се налага, разбира се че ще игнорираме "собственото мнение" на техниката!
Спасителната роля на ръчните настройки е останала от времето на примитивните системи за мерене, вграждани във фотоапаратите. Оттогава е изтекла много вода, но въпреки това, ръчните настройки продължават да са част от инструментариума на фотографа, предоставяйки му някои специфични изразни средства. Прекомерната им употреба, в никакъв случай не бива да се приема за някакъв "висш пилотаж" към който да се стремят начинаещите /и не само/ фотографи.
Примерите, които даде в началото на дискусията колегата tzi са от малко по-различен характер. Той описва процес на снимачна площадка, където всичко е предварително известно, прогонено и проиграно. Там е оправдано да се заковат настройките, особено ако се мери по метода на падащата светлина, както е например в киното или крайната цел е серия от снимки, подобно на фоторазказ, където евентуалната тонална переспектива не пречи, а по-скоро подчертава единството на място и действие.

Изборът на този метод от колегата tzi показва отличното му познаване на тези фактори и умението му да изгради кадъра, предпазвайки се от случайности. Сигурен съм, че при друг случай той би подбрал друг метод и пак би постигнал оптимален резултат.

Това с което не мога да се съглася е фетишизирането на ръчните настройки, представяйки ги за единственото творчество, а всичко останало за ширпотреба и за занаят. Защото, когато ти трябват 1/125 на 8, важното е да ги получиш, а не кой ще завърти гривните!

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: tzl   
Дата:   03-05-12 17:17

Преди 2 седмици се наложи да снимам разни неща из парка, които ми трябваха за монтаж на едни снимки. Снимах изцяло на ръчен режим, тъй като ми трябваха експонации с определена дълбочина, всички които трябваше да бъдат еднакви като сцени. При монтажа ми трябваше да събера няколко снимки от една сцена и ако не бяха снимани на ръчни настройки, нямаше как да станат точно нещата.

до @swan_ — рядко снимам в помещение с надпис "студио", та отговорът ми не е базиран на снимки в студио. Снимките на открито са снимани по същия начин, както показах по-горе в блога 2-те снимки. Те са с еднаква експонация и когато стоят в галерията ми изглеждат като снимки, правени от един и същ човек, а не от 2-ма различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Ръчни настройки...?
Автор: swan_   
Дата:   03-05-12 17:18

Аз мисля, че в темата не бива и да става дума за снимане в студио, снимане със светкавици и други подобни случаи. Тогава снимането на М е ако не задължително, то препоръчително.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »