Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: Батко   
Дата:   09-04-12 08:27

До колкото знам, общоприето е при снимане на пейзажи да се ползва статив и ако обективът има стабилизация, тя да бъде изключена.

При снимане на пейзаж от статив с 2 различни модела фотоапарати на Canon с различни обективи ( пак на Canon ) съм забелязал следното:

1. При автофокус в безкрайност, фотоапаратът не се справя добре и снимката става леко размазана. Когато фокусирам ( ръчно или автоматично) през Live-view-то резултатите са отлични. Мисля, че ползването на скалата на обектива за безкрайност също не даваше добри резултати.

2. При изключена стабилизация при по-дългофокусните обективи снимките са по-размазани, отколкото при включена. Стативът не е от най-евтините и според описанието издържа 5кг техника, което е доста повече от това с което снимам.

Изводът, който съм си направил е да фокусирам веднъж през Live-view-то, после изключвам автофокуса и правя снимки колкото си искам. И при наличие на стабилизация - тя да бъде включена.

Греша ли някъде или наистина е така, както съм написал? Какъв е вашия опит и как вие снимате пейзаж?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: PolarBear   
Дата:   09-04-12 08:48

Общо взето, не би трябвало да е така.

Стабилизацията е добре да се изключва при снимане със статив. Но това е второстепенен въпрос.

Малко уточняващи въпроси:

Как задействаш затвора? От спусъка, с дистанционен спусък, със самоснимачката?

Казваш "с автофокус на безкрайност". А на безкрайност с ръчен фокус има ли разлика?

На какви стойности на диафрагмата снимаш обикновено пейзажи? Ако са по-отворени, то фокусирането на безкрайност определено не е най-доброто.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: Батко   
Дата:   09-04-12 08:56

Благодаря за отговора!

Пропуснал съм да посоча:
снимам на вдигнато огледало, със самоснимачка на 2 секунди.
Диафрагмата различно - от F8 - F11 примерно.
Казваш "с автофокус на безкрайност". А на безкрайност с ръчен фокус има ли разлика? - да написал съм, че при ръчен или при автоматичен през Live-View фокусирането е без грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: PolarBear   
Дата:   09-04-12 09:33

Ами в такъв случай като че ли не остават много възможности. Замислям се за автофокуса, чест проблем при Канон, за съжаление. Не е ставало дума за обективите и телата конкретно, но се случва при всички, освен единиците...

Надявам се някой колега да се сети за още нещо, в момента това ми идва наум.

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: fossils   
Дата:   09-04-12 09:56

Използвам следните основни правила :
- снимам в ръчен режим на камерата и обектива;
- бленда между 8 – 11;
- скорост поне 1/160;
- ISO възможно най-ниско, осигуряващо горните настройки;
- формат – RAW;
- ако обектива има скала настройвам на хиперфокално разстояние. Пробвай някой хиперфокален калкулатор с данните на твоята камера и обектив;
Добре е да провериш дали скалата на обектива ти е вярна. Направи си тестове – скала на 1м, обект на 1 м. Ако последния не е на фокус, значи има отклонение от показанията на скалата.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: io_bs   
Дата:   09-04-12 10:20

Аз пък когато снимам пейзажи:
- слагам апарата на статива;
- закачам дистанционното;
- изключвам стабилизацията на обектива;
- фокусирам, ползвайки автофокуса, ако апарата се затруднява да фокусира (ако например съм му сложил филтър или е прекалено тъмно), ползвам live view и ръчен фокус;
- снимам на приоритет на блендата, като я нагласям най-често на f/8 (понякога затварям до f/16, ако искам по-дълга експонация), ако е прекалено тъмно и апарата не може да пресметне правилната експозиция, снимам на ръчен режим
- ISO го слагам на най-ниското нативно (200), слагам го на 100 ако искам по-дълга експонация
- натискам копчето на спусъка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: stardriver   
Дата:   09-04-12 10:39

Върни от безкарайност съвсем малко назад и пробвай пак !

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: Prakticar   
Дата:   09-04-12 19:16

Мисля, че проблемът не е в статива.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: asahi   
Дата:   09-04-12 19:22

След като имаш различни апарати и различни обективи каква еднаквост в кадрите търсиш? Ако бяха еднакви нямаше ли да е по-изненадващо?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: gbrain   
Дата:   09-04-12 19:37

Пич, този въпрос няма нищо общо с пейзажната фотография. Това си е чист технически въпрос. Таман се зарадвах на заглавието, щото щракам пейзажи...



Публикацията е редактирана (09-04-12 19:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: valen_tin   
Дата:   09-04-12 19:38

в описанието на един от обективите ми пише, че хиперфокалното разстояние зависи от околната температура ... за това и на скалата не е фиксирано, а е от до. Така че не се предоверявай на скалата.

Аз лично не поддържам мнението, че пейзаж трябва непременно да се снима с фокус на безкрайност ... защо, справка с който и да е ДОФ калкулатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: Батко   
Дата:   09-04-12 21:35

[smilie24] Благодаря на всички за мненията, споделения опит и предложенията!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: pachok   
Дата:   09-04-12 23:49

На мен много ми се омотва автофокуса, особено като снимам със широко стъкло с навит ЦПЛ филтър. Затова карам на ръчен фокус и обикновено го глася на безкрайност, малко преди края на скалата. Все пак имам чувството че на автофокус резултатите са по-добри, когато успее да фокусира като хората, но това рядко става. Стабилизацията определено може да ти прецака кадрите ако снимаш на дълги експонации със статив, така че по-добре си я изключвай, проблемът сигурно е друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: atrifonov   
Дата:   10-04-12 00:07

това, което прочетох в няколко поста е, че снимате пейзажи на F8-11-16 - това в коя книга за пейзажна фотография го прочетохте[smilie8]

Аз пейзажи на по- малко от F18-20- 22 не снимам и нямам проблем с размазани снимки[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: pachok   
Дата:   10-04-12 01:02

atrifonov - зависи от обектива. На някои обективчета като вдигнеш над 8-11 си гарантираш че всичко е на фокус, но губиш от остротата на изображението, все едно си блърнал, така че не прекалявай. Най-добре е тест с конкретния обектив на няколко различни бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: my.point.of.view   
Дата:   10-04-12 01:39

ако ти се носи голям фотоапарат, най-добре бленда 64

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: gbrain   
Дата:   10-04-12 06:42

Има и други добри, но все пак:

“There is nothing worse than a sharp image of a fuzzy concept.”
― Ansel Adams

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: sasas   
Дата:   10-04-12 08:28

И аз някъде бях чел това ръчно да фокусираш на безкрайност и след това да върнеш съвсем малко. Нямам идея защо, а и не съм си играл да пробвам.

Сега се сещам, че го четох и за снимането на фойерверки.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: testmaniac   
Дата:   10-04-12 08:57

atrifonov

За съвременната пейзажна фотография се използват най-често бленди от F8-F11. За да ползваш F18-F22 трябва да е умишлено (да си доста близо до предмет от предният план, или да искаш по-дълго време на експозиция), но да снимаш всеки кадър на тия бленди е безсмислено. Нещо като да сложиш ND400 и да снимаш стрийт фотография от ръка. Единствено което правиш е да получаваш по-меки снимки от колкото ти позволява техниката.

На този сайт може лесно да пресметнеш кога и какви бленди може да ползваш за да ти е всичко във фокусното поле.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html


Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: didesignbg   
Дата:   10-04-12 09:13

Фокусирането на безкрайност е много лоша идея. Фокусът е винаги в една равнина, независимо от диафрагмата, просто разфокусирането е по-малко при затваряне.
И още малко за фокусните скали на обективите. Не че останаха много обективи с читави фокусни скали. Ако ползвате скала имайте предвид, че те са разчетени за лайка формат, на кропка трябва да затворите една диафрагма повече от показанията, защото дофа е по-плитък.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: mihail_radkov   
Дата:   10-04-12 10:19

правилно [shtrak]



Публикацията е редактирана (10-04-12 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: valen_tin   
Дата:   10-04-12 11:23

аз не схванах какво общо има скалата на фокуса с дофа?
и как така са разграфени за лайка формат, като иде реч за метри разстояние до обекта ? [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   10-04-12 11:25

пише, че хиперфокалното разстояние зависи от околната температура ...

това майтап ли е [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: didesignbg   
Дата:   10-04-12 11:39

valen_tin, разгледай една истинска скала, не прозорчетата на съвремените пласмасови играчки и ще разбереш за какво иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимане на пейзаж - 2 въпроса
Автор: valen_tin   
Дата:   10-04-12 11:39

не е майтап .. в описанието на 70-200/4L ...
не самото хиперфокално разстояние, а индикацията на скалата ... причината е, че всеки един елемент си има температурно разширение.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »