Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 HDR от един файл
Автор: mitko85   
Дата:   01-04-12 09:02

Здравейте! Опитвам се вече доста пъти от един файл да направя HDR.
Отварям файла с Camera raw и записвам три нови файла(TIF)-преекспо.,недоексп. и нормална. След това ги отварям във CS5. Обаче забелязвам че под самите изображения, където се изписва експозицията и трите файла са с една и съща-"0.00". Изобщо не се получава, както,когато използвам 3 файла (експозицията и на трите е -2;0;+2).
Photomatrix pro- в какъв файл трябва да превърна RAW ,за да мога да ги използвам в тази програмка.Пробвах директно с RAW,но изскочиха някакви неземни картини, като нощна битка в Афганистан.
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: Alex-dan   
Дата:   01-04-12 09:24

За цифрите - програмата чете данните на заснемането... Нормално на 1 кадър да е все 0...

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: alphatier   
Дата:   01-04-12 09:27

"Здравейте! Опитвам се вече доста пъти от един файл да направя HDR" От един файл не се прави HDR,това си е направо оксиморон,та нали точно това е целта на HDR,да направиш 3-4-5-6 или колкото си искаш едни и същи снимки,само че с различна експозиция-избираш си през каква стъпка,после си качваш всичките кадри в PS5-Automate-Merge in HDR pro и общо взето на кратко е така [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: chepkata   
Дата:   01-04-12 10:37

Току що опитах от един NEF, като трите варианта запаметих в jpg и с фотоматикс спретнах HDR, но ефекта е никакъв. Същия, че и по-добър резултат може да се извади в конвертора.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: GhostBuster   
Дата:   01-04-12 11:10

Не би трябвало да има проблем, ако си направил това което казваш! Правил ли си HDR по класическия начин от няколко файла? Ако да и всичко е било ОК, то наистина не знам къде може да бъркаш.


Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: jingov   
Дата:   01-04-12 11:25

http://4coolpics.com/photo-forum/5/17238.html

И тук има доста обяснения

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: mitko85   
Дата:   01-04-12 12:03

Благодаря на всички. Пробвах се да направя, но със трите файла.
Идеята ми е как да направя недоекспониран и преекспониран файл, които да са копия от този, който съм заснел с нормална експозиция.

https://photo-forum.net/i/1592211


Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: chepkata   
Дата:   01-04-12 12:14

???????????
В конвертора с който работиш, от RAW файла, с плъзгача за експозиция на -2 и запазваш като нов документ в jpg. После още един с корекция на +2 и един без корекции, като им даваш различни имена.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: mitko85   
Дата:   01-04-12 12:23

Благодаря ти Chepka.
В camera raw го правя както с ми писал, само че с едно изключение- не задавам цифрова стойност на експозицията , а приплъзвам плъзгача, гледайки хистогр., което може би е грешка. Добре стигаме до този момент с три различни по екзпозиция файла (сейфам в tif напр.) От тези трите файла ще се получи ли HDR.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: alphatier   
Дата:   01-04-12 12:24

http://oi44.tinypic.com/i1mpzr.jpg
като за 30 секунди ей тва стана,макар че на мен този тип снимки не ми допадат,а и като цяло не харесвам HDR.Ако това е типа снимка,към която се стремиш пиши на лични [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: kjey   
Дата:   01-04-12 12:31

Това съм го правил от един raw кадър[shtrak]
https://photo-forum.net/i/903811



Публикацията е редактирана (01-04-12 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: kjey   
Дата:   01-04-12 12:32

https://photo-forum.net/i/903811



Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: chepkata   
Дата:   01-04-12 12:34

Технически, можеш да ги разглеждаш като подходящи за HDR файлове и софтуера ще ги сглоби без проблеми. НО в трите файла няма да имаш достатъчно висока динамика, защото са направени само от един файл и това обезсмисля задачата. Идеята на HDR е, да получиш изображение с по широк динамичен диапазон от този на сензора на апарата, за това се правят поне две снимки с различна експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: mitko85   
Дата:   01-04-12 12:40

Чудесно! Благодаря на всички. Получих отговори на въпросите, които ме интересуваха. Още веднъж ви благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: asahi   
Дата:   01-04-12 15:00

Това, дето се опитваш да го направиш, се нарича тонмапинг. ХДЕ-то е друга бира, с контраст м/у светло и тъмно поне десет бленди (ф-стопа).

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: magnuss   
Дата:   01-04-12 19:57

Без да отбирам много от ХДР да ти драсна 2-3 реда.
По това, което си написал си на прав път. Като цяло в твоя случай имаш най-малко две опции:
1. Едната- да тонмапнеш единият РОУ файл, който имаш във фотошоп или фотоматикс.
2. Другата -да направиш от единия роу, с който разполагаш още 2 ТИФА - един недоекпониран и един преекпониран ( посредством Ад.Камера Роу и Фотошоп ( променяш екпозицията и ги съхраняваш с различни имена) , след това да ги обединиш 3те - нормалния, недоекпонирания и преекспонирания в един ХДР. Тук можеш да избираш посредством ФШ - File- Automate- Merge to HDR или да ги вкараш във Фотоматикс и да работиш с него. Аз ти препоръчвам фотоматикса,защото има много повече възможности за манипулация чрез него.

НЕ ТЕ съветвам да съхраняваш, който и да е от файловете в JPG, както съветва "chepkata - запазваш като нов документ в jpg.". Причината- ТИФ форматът предлага много по-голям динамичен обхват на съхраняваната в него информация в сравнение с jpg.

Погледнах кадрите, които си качил, искат още работа - имаш бели участъци в небето, които не съдържат никаква информация. Оставям на страна композицията, която не е от най-сполучливите. Но като цяло това е пътят на проби и грешки, някои му казват емпиричен опит :)

Тук няколко книги, ако ти се занимава да четеш. Разгледана е в основи и детайли ХДР проблематиката. тук

Потърси из торентите и следните заглавия на видео уроци:

1(Lynda) Shooting and Processing High Dynamic Range Photographs (HDR) (Lynda)
2.Praxistraining Fotografie: HDR
3.[photoshopcafe] HDR and Photoshop (CS5) SECOND EDITION [2010, ENG]

Успех![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: chepkata   
Дата:   01-04-12 21:02

За тиф-а магнус е прав, а и за всичко друго- също![smilie24]


jpg предложих просто като възможност и по-малък файл.



Публикацията е редактирана (01-04-12 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: ivanandreev   
Дата:   01-04-12 21:18

Опитай и една програмка Dynamic Photo HDR - дава прилични резултати от един кадър директно

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: Canon   
Дата:   01-04-12 22:17

ТИФ форматът предлага много по-голям динамичен обхват на съхраняваната в него информация в сравнение с jpg

Опитай отново. Само частично е вярно и още толкова невярно.
8 ws 8 или 16 ws 8

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: magnuss   
Дата:   01-04-12 23:05

Canon, aз работя винаги в 16 битов TIFF при такъв тип обработка. Не мисля, че конкретно темата засяга разнищването в детайл на разликите между двата формата -некомпресираният TIFF и оптимизираният JPG. За тях, ако го интересуват спецификите, има достатъчно литература и информация, която може да се намери из мрежата.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: Canon   
Дата:   02-04-12 11:36

magnuss
Това имам впредвид, не е достатъчно само да определиш файловия формат, а трябват и параметрите му, отделно, че няма разлика в информацията при компресиран и некомпресиран тиф, използва се т.н. lossles (беззагубна) компресия.

Отговори на това съобщение
 Re: HDR от един файл
Автор: mitko85   
Дата:   02-04-12 13:46

Благодаря на всички!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »