Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет при избор на обектив
Автор: neqixolvtp   
Дата:   18-03-12 22:24

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: neqixolvtp   
Дата:   18-03-12 22:25

Здравейте. Колебая се между избора и покупката на два коренно различни обектива между твърд 35/1.8 или 18-105/3.5-5.6 AF-S.
Имам налични 50/1.4, 70-300 и един 28-80-без авто-фокус (без мотор) използвам тяло от нисък клас.

Снимките, който правя в повечето случай са в затворени помещения, където светлината е ограничена. Снимки свързани предимно с детски забави, събирания на хора и празненства, фотография в църкви, ресторанти и обредни домове. Убедил съм се, че обективи като 70-300 или 28-80 са крайно не подходящи за подобен тип фотография, най вече варианта 70-300[smile].
Ако разполагах с повече финанси, нямаше да правя избор между обективите, а щях да закупя и двата.
Затова моля за съвет, дали твърдия 35 мм или вариото 18-105 е по-удачен избор за мен. Предварително благодаря за вашите мнения.
Успешна седмица на всички. [smilie24]



Публикацията е редактирана (18-03-12 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: imitev   
Дата:   18-03-12 22:41

По-скоро виж някое светло варио на 2,8 - тамрон или сигма.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: io_bs   
Дата:   18-03-12 23:19

18-105мм е отличен универсален зуум, но щом ще се снима на затворено - по-добре светлия 35мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: tzl   
Дата:   18-03-12 23:29

Щом ще избираш между 18-105 и 35мм, значи не си убеден точно какво ти трябва, виждайки, че имаш налични 50мм, 28-80 и 70-300. Ако беше казал 35мм или 24мм, щях да разбера, че търсиш широк обектив, но така с този избор, според мен не си много убеден какво ти трябва и ако бях на твое място, нямаше да купувам нищо, докато не ми стане ясно защо ми е този обектив.

Виж процентно какви снимки би снимал повече и с какво фокусно разстояние ще са те. Виж какво имаш налично и си сметни разходите дали трябва да платиш за този или онзи обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: imitev   
Дата:   18-03-12 23:31

Ако наистина ще снима това което пише по-горе ще му трябва или варио, или няколко тела с твърди обективи[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: yasenf   
Дата:   18-03-12 23:35

Ако ползваш светкавици - 18-105 е по-добре, особено за тесни помещения ти дава повече свобода, 35 мм е много добър за без светкавица - два пъти по-къс е от 50 мм и въпреки това идва малко дълъг за малки помещения. На мен лично ми правеше повече кеф да снимам с 35 мм без светкавица, още повече че в църкви обикновено не дават светкавици. Това обаче е мое лично и много аматьорско мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: kote   
Дата:   18-03-12 23:49

копи си най-скъпия сигорно е най-хубав

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: tzl   
Дата:   18-03-12 23:51

Важно е човекът да знае какви точно кадри ще снима, защото всеки трябва да има установен стил на снимане, особено ако ще прави пари от това и според това нещо да си пресметне разходите по инвестицията.

Това на кой как му харесва, не е толкова от значение, колкото има значение как човекът иска да получи резултата. Ако бях на негово място, нямаше да купувам нищо такова, а в краен случай бих си взел 2-ро тяло, с което да мога да снимам на виско ISO с приемлив шум.

Ако в момента човекът снима на максимум ISO800 и бленда 4 или 5.6 и смята да вземе обектив 2.8 — разликата между 2.8 и 4 е 1 стоп. Това е да мине от ISO800 на ISO1600. Ако фотоапаратът може да снима на ISO3200, ето ти 2 стопа. По-евтино е да се вземе тяло, което да снима на ISO3200, отколкото обектив, който да дава още 1 стоп отгоре (варио) или фиксиран, който да не позволява други фокусни разстояния (като изкривяване) и няколко стопа предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: imitev   
Дата:   18-03-12 23:53


Прецизността на фокусиране с по-светлите?

Възможността да разфокусираш задния план пак с по-светлите обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: neqixolvtp   
Дата:   19-03-12 00:13

Благодаря за вашите мнение, много полезни не само за мен. До преди дни имах втори апарат, който ползвах като второ тяло с твърд обектив, и в този случай имах вариант да ползвам два твърди обектива.
Прочетох мнение, че в някой случай дори и 35 идва в повече, напълно съгласен с това твърдение, а какво остава за 50 мм.
Имал съм случай в който се е налагало да обирам боята от стените заради няколко милиметра на обектива, но за съжаление такива са нещата в страната. Замислям се много и върху светло варио - там цената е равна на двата обектива 35 и 18-105 [smile] [smile]
За снимки на закрито дори и тъмното варио на Никон със светкавица и добра настройка на тялото ще се постигне добър резултат.
Вероятно някой ще изкаже мнение, че с тъмен обектив не може да се снима на закрито, но в почти всички случай - хората, който ще бъдат снимани нямат интерес хубаво задно буке, а искат всичко да е на фокус - мама, татко и малките палавници. А, тези клиенти, който разбират от добра фотография, и целят красиви размазани задни планове, едва ли ще искат някой аматьор да им прави снимките, а ще отидат при фотографи с опит и добра техника, който да отразят скъпия и прескъп банкет.
При общи снимки, съм забелязал, че почти всички ползват затворена бленда 5.6 и на горе. Което до някъде обесмисля покупката на скъп светло-силен варио обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: emo1   
Дата:   19-03-12 00:22

Явно търсиш бюджетно решение, пробвал съм със 18-55 (има ги 100лв. във базара) и китайска светкавица 465N (150лв. нова) на макс във тавана ISO400 при по-тъмно 800 и със малко обработка се получават прилични резултати!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: emo1   
Дата:   19-03-12 00:39

Ако ще взимаш пари, забрави за препоръката ми!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: tzl   
Дата:   19-03-12 01:20

@neqixolvtp - и работата е, че при широк обектив разликата между 2.8 и 5.6 не е толкова голяма колкото е очевАдна при дълго фокусно разстояние. Затова аз лично не бих инвестирал в светъл широк обектив, освен ако не ми е важно. Виждам, че бокето ти е важно, а това се вижда най-много при дългите обективи.

Затова премисли пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: neqixolvtp   
Дата:   19-03-12 02:10

18-55 е добро и евтино решение, имал съм този обектив и е показвал добри резултати, но по-стечение на обстоятелствата - беше съборен с фотоапарата и статива, и пое към долината на обективите.
ЕМО1 имам светкавици, от скъпичките, а реално евтина или скъпа - светлината винаги е отразена в белия таван или стена.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: yasenf   
Дата:   19-03-12 08:42

На мен мотивацията ми да взема ДСЛР беше точно за да снимам добре купони, като се оказа в последствие, че светкавицата разваля нещата ако искаш непринудени снимки. Поснимах с Д90 и 35/1.8, но не ставаше добре - над 1600 ИСО вече имаше доста шум, понякога беше толкова тъмно, че скоростта падаше под 1/20 та се наложи ъпгрейд. Сега съм с Д700 до 6400 ИСО и 24/1.4 и на моменти пак ми идва тъмно - та пак се налага светкавица за предния план, да не маже. Според мен големия плюс на късия светъл обектив е точно голямата дълбочина на фокус - с 50мм/1.4 трудно докарвам двама човека на фокус, дори и да имам място, с 24 мм е много по-добре.
Ако си от София, пиши ми едно лично - имам една идея как да ти помогна с избора.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: cameraman   
Дата:   19-03-12 10:02

Тамрон 17-50/2,8 и ще ти "светне пред очите".

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: bleki1   
Дата:   19-03-12 10:30

И аз тъкмо това щях да предложа -след китака си взех Тамрон 17-50/2.8 и се родих.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: rody   
Дата:   19-03-12 13:49

Разбира се Тамрон 17-50/2.8!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет при избор на обектив
Автор: hemilio   
Дата:   19-03-12 15:07

щом имаш светкавица 18-55+ 35/1,8 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »