Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Студийни светкавици
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 01:02

Петък е ден, в който човек може да научи нещо полезно от знаещите и можещите. Та да премина къв темата. Сток фотографиите правя с постоянно осветление от енергоспестяващи лампи на 4200K. За повечето случаи това не ме ограничава в продуктовата фотография. Но за снимане на движещи се обекти (примерно течности и капки), за снимане на хора и за ред други случаи, импулсното осветление е наложително. След като основно ще се работи в домашното студио, не е необходимо светкавиците да са компактни. Като разглеждам предложенията в ebay и у нас, намирам, че е добър вариант човек да се ориентира към закупуването на цял комплект за домашно студио. В този случай е възможно това да стане на цена, по-ниска от цената на една нова Canon Speedlite 430EX II (559 лв.). Това е едната страна на въпроса. Втората, и то немаловажна е, че и най-простите моноблокове, предлагани в комплекти, са снабдени с пропорционални моделни халогенни лампи, които много облекчават поцеса по отработването на снимачната постановка. Докато компактните светкавици нямат тази възможност.
Ето една конфигурация на такъв студиен комплект в ebay за сравнително малко пари:

Ето тук

3 x 180WS Моноблок с регулиране от 1/8 до 1/1
3 x 75W Моделна лампа с пропорционално регулиране
3 x захранващи & синхронизиращи кабели
3 x Стативи 0.7 - 2м
2 x Софт боксове 50х70см. с двойни дифузори
2 x 84cm(33") Чадъри черно-сребрист и бял
1 x радиосинхронизатор (двуканален, но си е синхронизатор)
1 x клапа с 4 цветни филтъра, май има и пчелна пита
1 x Чанта (72 x 25 x 25cm

Цената с транспорта (пристига за 1 седмица) от Англия идва около 470 лева (китайска им работа, кое ли им плащаш с тези пари?). Мисля, че този комплект дава качествено нови възможности. Не виждам възможност да бъде заместен дори като цена с подръчни изпълнения и компактни светкавици, дори от най-евтините. Единственото ограничение е, че може да се ползва стационарно и винаги със захранване от мрежата. Но не само в студиото, нали?
Интересно ми е да чуя мнението на колегите от форума. Възможно е да изпускам нещо важно при такова решение. Ще бъда благодарен за всяко добре обосновано мнение.

[beer][beer][beer][shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: asahi   
Дата:   16-03-12 01:16

Това оборудване не е достатъчно за безпроблемни снимки в цял ръст на хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: ecobo   
Дата:   16-03-12 01:29

За тия пари се ОК. Поемаш обаче риска като се скапе нещо просто да го изхвърлиш. Пък за хора не виждам защо да не става, като изключим леко ниските стативи.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 01:40

ecobo написа:

> За тия пари се ОК. Поемаш обаче
> риска като се скапе нещо просто да
> го изхвърлиш. Пък за хора не виждам
> защо да не става, като изключим
> леко ниските стативи.

Ами специално за скапването, има си гаранция, все пак, макар и свързана с транспортни разходи. Но 3 броя моноблокове си е доста. Ако се опитам да заместя всичко това с, да речем, Canon Speedlite 580EX II и 2 броя Canon Speedlite 430EX II, плюс стативи, софт боксове и вся остальная сволочь, и уйде конят в ряката... без да даде съществено предимство.
[beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: ecobo   
Дата:   16-03-12 01:44

Имай предвид, че тези тела не можеш да снимаш сравнително бързо движещи се предмети, а за капки направо забрави - ще излизат като чертички

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 01:55

1/800 не е ли достатъчна скорост за течности и отскачащи капки? Все пак, при намалена мощност скоростта се повишава няколко пъти.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-03-12 02:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: GenaDP   
Дата:   16-03-12 02:12

Все пак, при намалена мощност скоростта се повишава няколко пъти.

Тц. Точно обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: mr_kras   
Дата:   16-03-12 08:26

За малко повече може да се вземе комплект с по-мощни светки, по-големи софтбоксове и малко по-високи стативи:
Studio Trigger Flash Lighting Kit D2Q
Разбира се всеки си решава.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: krasy7   
Дата:   16-03-12 09:06

Camera Accessories Ltd,.CO
jialiang zhou
Building B 5401,zhong hua plaza,Zhongshan San Road,
510055 Guangzhou, 广东省
中國

Та тази компания дали "шипва" от УК?

Относно предложението на mr_kras - според мен митница и ДДС са неизбежни.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: mr_kras   
Дата:   16-03-12 10:20

Вярно, тия шипват от Китай. Но пък продавача от линка на aldygreen предлага и друга система:
750w studio flash kit + 2 backdrop background support
За 315 лири или около 740 лв. мисля че е добре. Има и фон. И 1,80 м си е съвсем прилична ширина. Този шипва от Англия, така че без мито и ДДС.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: cameraman   
Дата:   16-03-12 10:31

Много са транспортните разходи- 80 паунда. Повече, отколкото ще бъдат калкулирани ДДС и мито. Аз бих избрал
http://www.ebay.com/itm/150775576847?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

И да платиш мито.... всичко е наред.. Търговеца има много сделки и добър рейтинг...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: s_dyakov   
Дата:   16-03-12 10:51

Какви транспортни разходи, какви излишни екстри?
Избираш си тези които доставят безплатно до УК и после по 2.50 на кг за една седмица нещата са ти в България.



Публикацията е редактирана (16-03-12 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: ecobo   
Дата:   16-03-12 10:53

Вземайте си техника от местни фирми. Така хем подпомагате местния бизнес, хем си осигурявате сервиз, в случай, че нещо се обърка.
Не вземай светкавици без байонет и с някакъв измислен байонет. Рано или късно ще ти се прииска да боднеш примерно един бюти диш и увисваш.
Разгледай тези предложения:
1
2
3

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: mr_kras   
Дата:   16-03-12 11:03

Важна е крайната цена. На мен лично пО ми харесва варианта, който показах, заради фоновата система. Подобна система в Динафос е 229 лв. Ако сложим и фона, сигурно стават 300 лв. Но най-хубавото е, че има избор и всеки може да си купи, това което го устройва най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 12:40

Това ТУК също не е лошо и се праща от Англия. Пристига за една седмица.
Пуснах тази тема, защото ме интересуваше дали използването на малки светкавици има някакво предимство пред моноблоковете. Но излиза, че предимство може да има само ако се снима навън, в движение, далече от електрозахранване и пр.[smile]

По отношение на тия бюджетни моноблокове - възможно ли е някои от тях да нямат пропорционално регулиране на моделната лампа? [smilie11]



Публикацията е редактирана (16-03-12 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: ecobo   
Дата:   16-03-12 12:57

Не е така. С малките светкавици можеш да имаш ТТЛ поддръжка, което би могло да е огромно предимство. Освен това, с малки светкавици можеш да имаш дължина на импулса, за която иначе трябва да се изръсиш 3 кила пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 13:15

За студио и то домашно TTL поддръжката е последна грижа. А и целта е правенето на сток снимки. ecobo, на тебе тези неща са ти ясни. Предпочитам да инвестирам съобразно предстоящите задачи. Струва ми се, че в последно време продажбите в сток сайтовете са доста спаднали. Та може да съм позакъснял в това начинание.[smilie8]
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: bpavlov   
Дата:   16-03-12 19:41


Добре де, аз с риск да оспамя, как така искате да правите снимки за сток сайтове и решавате да си купите техника за под 500 лева?!
Ами това е меко казано несериозно. Взима се малък заем и се купува истинска техника, това е формулата. Освен това разликата между скъпата и евтината техника не е само, че едната се чупи по-бързо.
Светят си различно ламбите и снимките стават различни, тва е.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: aldygreen   
Дата:   16-03-12 22:06

bpavlov
Искал си, оспамил си. В поста ти няма нищо конкретно по поставения въпрос, още по-малко някаква обосновка.
Прочети постовете на уважаемия ecobo, който е напълно наясно за какво става дума. Нито намек за подигравка или менторство от негова страна, просто 3 поста полезна информация. За което искрено му благодаря.
А в сток сайтовете има поне двойна цедилка - технически неиздържаните фотографии, неотговарящи на определени изисквания, просто не се приемат, и втората е Клиентът, който търси нещо повече от технически добре направен кадър. Именно това последното е основната трудност, а не железата... [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: bpavlov   
Дата:   17-03-12 01:48


Всъщност aldygreen, в моя пост имаше много конкретни неща по поставения въпрос. Конкретното е, че това което си показал "за малко пари", и чеп за зеле не става от него.
Снимаш сток - добре, ще снимаш още сток, хора в цял ръст и в движение - пак добре, ще си купуваш осветление - още по-добре. Ама защо трябва да е за малко пари? Ако нямаш пари и не ти се взимат назаем, по добре не си купувай нищо, поне ще имаш едни 500 лева нехвърлени в кофата за боклук. Ако пък не можеш да изкараш поне 1500 лева със досегашната си "стокова" фотография, то тогава въобще не ти трябват "железата", тъй като ти сам каза, че основната цедилка е "фотографиите да са нещо повече от технически издържан кадър"
Сега за да ти дам съвет по същество, искам да те уверя, че независимо дали ще си купиш китайски Кит за 500 лева, рано или късно ще си вземеш и нещо некитайско, ако наистина снимаш за пари и целта ти са сток сайтове.
Моят съвет е да си вземеш кита на Елинхром D-lite it 4 за 1000 лева, който в момента е на разпродажба и към този кит да добавиш един софтбокс Rotalux 50х130, който работи зашеметяващо добре, може да се снимат хора в цял ръст с него, може да работи добре и без дифузори, само с монтиран дефлектор на тялото (като при бюти диш, Елинхром телата имат отвор 7 мм, в който можеш да завираш шпилка с дефлектор). Така светлината става подобна на бюти диша и ефективността е около стоп нагоре.
Това е минимума, с който можеш да започнеш смислено и евтино, като после можеш да добавиш и няколко твърди рефлектора + пити. Липсата на трето, четвъто и пето тяло можеш да компенсираш сравнително лесно с отражатели, които могат да са дори най обикновени стиропори.
Телата от този комплект ( D-lite it 4 ), имат изключително константна цветна температура при различни мощности, имат и вграден синхронизатор.

Друг вариант е да си вземеш софтбокса на Елинхром 50х130 (или два), да му се сложи пръстен за Динафос байонет и да си вземеш тела Визико и метални модификатори Визико или Динафос. Наличието на два еднакви стрипа дава огромна възможност за всевъзможни комбинации, както за основно, така и за запълващо осветление и е супер удобно.
При всички положения обаче, скъпия софтбокс не можеш да го имитираш с евтин.

Иначе намека за подигравка си го имаше, прав си, но напълно си го заслужаваш

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: strikeback   
Дата:   17-03-12 10:24

предвид ситуацията на сток-а наистина, всяка инвестиция по-голяма от 50 лева на мен ми се струва едва ли не неизплатима... или поне ще се изплаща няколко години... заедно с другите преки разходи по снимките..

разбира се ако изкараваш повече от сток или смяташ да снимаш и друго или тези пари не са ти проблем - защо не
но тогава аз бих се доверил на други производители

не знам точно какво смяташ да снимаш, но аз исках да ти покажа какво можеш да направиш с една светкавица и система която съм си сглобил за 15 лв :)


https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/ckjz4762.JPG


http://www.dreamstime.com/strawberry-in-water-thumb23785728.jpg



малката светкавица можеш да я ползваш и за много други неща, включително и за хора (стига да имаш къде да ги снимаш у вас)


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: MR_GO   
Дата:   17-03-12 11:06

Тук също ги има:) но са по-скъпи. Имат и гаранция. Точно този комплект го няма:) Аз взех 3х200WS, със стативите,2 софтбокса, цветни филтри и клапа, пчелна пита. Имах един проблем при едната,който си беше отстранен гаранционно. За сега съм много доволен. Работят си супер. Сега мисля за флашметър и чадъри:)

Така че, офертата е супер, а сервиз в БГ за тях може да се намери, ако има проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: gogzy   
Дата:   17-03-12 20:27

strikeback, сподели с нас, заинтригува ме :)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: strikeback   
Дата:   17-03-12 23:33

gogzy в youtube е пълно с видео описания на splash photos
само го напиши и поразгледай [smile]
моята схема е просто вариация не тези които показват и там
всъщност не са никак трудни за правене, но трябва търпение и заигравка

ето например - http://www.youtube.com/watch?v=JUtrNJN_4zY




Публикацията е редактирана (17-03-12 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно студио
Автор: deathzone   
Дата:   17-03-12 23:49

Дай линк, че нищо не успях да намеря.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »